• 2025. május 02., péntek

Itt a jó idő, mégis fáradtak és betegek a gyerekek


2025.04.13

A tavasz és a kellemes időjárás jó hatással van lelkünkre és közérzetünkre, mégis sok szülő fordul még áprilisban is orvoshoz, mert a gyerek fáradt, köhög, rosszul van. Mit tehetnek a szülők a tavaszi fáradtság és a vírusok leküzdésében, és hogyan segítik a házi gyermekorvosokat az innovatív műszerek a különböző betegségek felismerésében?



Végre megérkezett a várva várt tavasz, és a jó idő beköszöntével a szülők a betegségszezon végét is remélték. Erre azonban rácáfol az a sok beteg gyermek, akik az óvoda, iskola helyett kénytelenek otthon maradni.

Többen fáradtsággal, levertséggel, étvágytalansággal fordulnak orvoshoz, amit leginkább „tavaszi fáradságként” szoktunk emlegetni. Valójában azért lehet ilyenkor alacsonyabb a kicsik energiaszintje, mert télen kevesebb vitamindús ételt fogyasztottak, a D vitamin szintjük jelentősen lecsökkent a kevesebb napfény hatására, és a változékony időjárás miatt is fáradékonyabbak, ingerlékenyebbek lehetnek.

Mit tehetnek ilyenkor a szülők? A K&H gyógyvarázs program zsűritagja, Dr. Bence Zsófia házi gyermekorvos szerint a következőkre kell ilyenkor odafigyelni:

  • kiegyensúlyozott étrend, amely sok friss zöldséget és gyümölcsöt, ezáltal vitaminokat tartalmaz

Válasszuk a hazai üvegházakban termesztett, friss, vitaminban gazdag zöldséget és gyümölcsöt a messziről érkezők helyett!

  • megfelelő mennyiségű alvás

Egy óvodás alvásigénye napi 11-13 óra, egy kisiskolásnak pedig 10-11 órát kellene aludnia a megfelelő kipihentség és fejlődés érdekében, tehát este 9 előtt nekik is le kell feküdni. Ezt a hosszabb nappalok miatt nehéz lehet betartani, de mindenképp figyeljünk rá oda!

  • mozgás a friss levegőn

A sportolás az egészséges életmód fontos része, a jó idő beköszöntével próbáljunk minél többet mozogni a szabadban, de vegyük figyelembe a változatos időjárást, öltöztessük gyermekünket rétegesen!

„Ezeket a jótanácsokat nemcsak tavasszal, egész évben érdemes betartani, télen pedig megfelelően pótolni a vitaminokat. D vitamint például egész évben folyamatosan kellene szednie a gyermekeknek, mert a naptej is hatással van a D vitamin termelésére. Ez segíthet abba, hogy elkerüljük a „tavaszi fáradtságot” jövőre. Amennyiben a levertség több mint egy hónapig fennáll, további vizsgálatokat szoktunk elvégezni, ilyen esetben tehát mindenképp érdemes felkeresni a gyermek háziorvosát – mondta el a doktornő. „Emellett sok beteg fordul hozzánk légúti problémákkal is, mert bár az influenzajárvány a vége felé közeledik, sok más vírus, baktérium ugyanúgy jelen van a gyermek közösségekben, tehát érdemes a kicsik immunrendszerére továbbra is odafigyelni.”

Az innovatív eszközök felgyorsíthatják a gyógyítást

A korszerű labordiagnosztikai eszközök nemcsak a krónikus betegségek forrását segíthetnek megállapítani a szakembereknek, de azt is, hogy a felsőlégúti tünetekkel orvoshoz forduló gyermekek problémáit vírus, baktérium, vagy esetleg allergia okozza. Így a diagnózist gyorsan és pontosan fel lehet állítani, és a megfelelő kezelési módot alkalmazva a gyermekek hamar újra egészséges, teljes életet élhetnek.

A házi gyermekorvosok ilyen innovatív eszközöket is igényelhetnek a K&H gyógyvarázs pályázatán, amire április 15-ig nyújthatják be jelentkezésüket. A háziorvosokon kívül a mentőállomások is pályázhatnak a mentéshez szükséges, gyermekek számára alkalmas eszközökre, műszerekre a https://gyogyvarazs.kh.hu/muszerbeszerzesi-palyazat oldalon.


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


12 pont minden gyerekekért! Gyógyhír Magazin

Egyre kevesebb a baba hazánkban is Gyógyhír Magazin

Szétnyílt hasizom a kismamák rémálma Gyógyhír Magazin

Segíthet a meddőségen, ha leszokom a dohányzásról? Gyógyhír Magazin

Segíts gyermekednek visszatalálni az offline világba! Gyógyhír Magazin

Akár életeket is menthetnek a várandósság alatti vizsgálatok Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája