

Megérkezett a jó idő és eljött a napozás ideje, hiszen sokan szeretnének „napbarnított” bőrt. Viszont sokan tisztában vannak azzal is, hogy a napozással vagy a túlzott szoláriumozással káros UV-sugaraknak teszik ki magukat. Ma már van más, biztonságosabb mód is a barnulásra.
Az önbarnító krémek a napsugarakkal ellentétben kizárólag a bőr legfelső rétegeiben fejtik ki hatásukat és nem szükséges a működésükhöz UV-fény. Vannak, akik korábbi, rossz tapasztalatok miatt kerülik a barnító hatású krémeket. A valódi önbarnítók azonban sokkal hatékonyabbak a régebbi készítményeknél, mivel természetes hatóanyagokat tartalmaznak és a hiedelem ellenére nincs bennük festék sem. A megfelelő összetételű termékek foltmentes és egyenletes barnaságot adnak. A megfelelő krémek megtalálásához fontos tisztában lennünk, hogy milyen önbarnító hatóanyagok léteznek és hogyan érdemes használni ezeket.
Még mindig sok a tévhit
Foltos vagy túl sötét bőr? Sárgás szín az ujjak között? Ezek az önbarnítóval kapcsolatos félelmek, illetve a balul sikerült esetek részben annak köszönhetők, hogy a korábban elérhető termékek többségében nem volt megfelelő a minőségi összetevők aránya, ezért nem kívánt elszíneződéseket eredményeztek.
Továbbá még ma is sok olyan krém érhető el, amelyek nem valódi önbarnítók. Ezek festéket tartalmaznak és a dekorkozmetikumokhoz hasonlóan, csak ideiglenesen festik meg a bőrt. Az ilyen készítményeket a termék összetétel végén található „CI azonosító szám” alapján tudjuk felismerni.
„Ha szeretnénk elkerülni a kellemetlenségeket, érdemes valódi önbarnítót választanunk. Az ilyen termékek ugyanis nem tartalmaznak festéket, a bennük található összetevők a bőr legfelső rétegeiben előforduló aminosavakkal lépnek kapcsolatba és ez eredményezi a barnaságot. A fő hatóanyagok a nádcukorból vagy cukorrépából kinyerhető DHA és a szintén cukorszármazék Erythrulose, ami például a málnában is megtalálható. Ezzel a két összetevővel tehát UV-fény terhelés nélkül is elérhetjük a nyári bronzos bőrszínünket” – mondta Dr. Kelen Ákos szakgyógyszerész.
Jól készítsük elő bőrünket!
Abban az esetben, ha valódi önbarnítót választunk, már sokkal kisebb az esély arra, hogy nem tetsző eredményt érünk el, a tökéletes termék viszont csak megfelelő használattal tudja kifejteni teljes értékű hatását. Ehhez javasolt a használat előtti zuhanyzás és bőrradírozás, valamint epilálás. Fontos, hogy a krémet a teljesen száraz bőrre, egyenletesen, vékonyan, mindenhova vigyük fel. Ne felejtsük ki a hajtövet, a hajlatokat, az orrcimpát és a füleket sem.
A felvitel utáni alapos kézmosás és a köröm bő, langyos vizes öblítése segít elkerülni a kontrasztos átmeneteket. A barnulási folyamat időigényes, 3-5 óra múlva kezd kialakulni és 5-6 óra múlva éri el a végleges színt.
„Amennyiben nem vagyunk gyakorlottak az önbarnításban, érdemes először szolidabb árnyalattal kezdenünk, hiszen így elkerülhetjük a kellemetlen meglepetéseket. Ha később fokozni szeretnénk a barnaságot, ezt a következő napon történő ismételt önbarnítással tehetjük meg mindaddig, amíg a kívánt mélybarna színt el nem érjük” – javasolta a szakgyógyszerész.
„Egy-egy alkalommal az önbarnítók hatása 4-6 napig tart, ezért ha szeretnénk fenntartani a megszerzett bőrszínt, akkor javasolt ennyi időközönként újra barnítani” – tette hozzá.
A DHA nem veszélyes
A legtöbb önbarnító szer dihidroxi-acetont (DHA) tartalmaz. A dihidroxi-aceton, aminek származékai a humán anyagcsere termékei között is megtalálhatók, veszélytelennek tekinthető. A modern önbarnítókban kisebb koncentrációban alkalmazzák a DHA-t, mint régebben. Ez alapján kijelenthető, hogy az önbarnítókkal nyert barnaság nagy valószínűséggel kevésbé veszélyes, mint a napozással, az UV-sugárzás révén nyert bronzos bőrszín.