• 2025. július 01., kedd

Lassítható a biológiai öregedés


2025.06.27

Egy nemrégiben megjelent tanulmány szerint az omega-3 zsírsavakat tartalmazó étrend-kiegészítők napi fogyasztása lelassíthatja az idősebb emberek biológiai öregedését. 


Fotó: 123rf.com


A kutatási eredmények azt mutatták, hogy az omega-3 zsírsavak önmagukban is lassították a biológiai öregedést, de a hatás még jelentősebb volt, ha testmozgással és D-vitaminnal kombinálták őket.

A tanulmány szerzői hangsúlyozzák, hogy az omega-3 zsírsavak fogyasztása nem csodaszer az öregedés ellen. Az egészséges életmód, beleértve a kiegyensúlyozott étrendet, a rendszeres testmozgást és a megfelelő mennyiségű alvás, továbbra is elengedhetetlen a jó egészséghez.

Miért fontos a biológiai életkor?

A biológiai életkor fontosabb lehet, mint a kronológiai életkor, mert jobban tükrözi az egyén egészségi állapotát és élettartamát. Például, valaki lehet 60 éves kronológiai életkorú, de ha egészséges életmódot él, akkor a biológiai életkora lehet fiatalabb. Ezzel szemben, valaki lehet 40 éves kronológiai életkorú, de ha dohányzik, rosszul táplálkozik és nem mozog rendszeresen, akkor a biológiai életkora lehet idősebb.

Hogyan lehet befolyásolni a biológiai életkort?

Számos tényező befolyásolhatja a biológiai életkort, beleértve az életmódot, a genetikát és a környezetet. Az egészséges életmód, amely magában foglalja a kiegyensúlyozott étrendet, a rendszeres testmozgást és a megfelelő mennyiségű alvást, segíthet lelassítani a biológiai öregedést. Ezenkívül egyes táplálékkiegészítők, például az omega-3 zsírsavak, szintén hozzájárulhatnak a biológiai életkor csökkentéséhez.

Az omega-3 zsírsavak hatásai

Az omega-3 zsírsavak esszenciális zsírsavak, az emberi szervezet nem képes önmaga előállítani őket, ezért táplálkozás útján kell bevinnünk őket. Fontos szerepet játszanak a szervezet számos funkciójában, beleértve az agy működését, a szív egészségét és a gyulladásos folyamatokat. Az omega-3 zsírsavak megtalálhatók például a lenmagban, dióban, lazacban, spenótban és kelkáposztában.

Egyes kutatások szerint az omega-3 zsírsavak fogyasztása hozzájárulhat a biológiai öregedés lassításához. A DO-HEALTH tanulmány eredményei is ezt támasztják alá. A tanulmányban résztvevő idősek, akik rendszeresen szedtek omega-3 zsírsavakat tartalmazó étrend-kiegészítőket, lassabb biológiai öregedést mutattak, mint azok, akik placebót szedtek.

Korábbi megállapítások kimutatták, hogy az omega-3 zsírsavak hosszú távú – hároméves – fogyasztása összefüggésben áll az időseknél a elesések 10%-os csökkenésével és a fertőzések alacsonyabb előfordulásával (13%-kal). Abban a csoportban, ahol az az omega-3 zsírsavak mellett D-vitamint is fogyasztottak, valamint rendszeres (hetente 3 alkalommal 30 perc) testmozgást végeztek az idősek, a szellemi hanyatlás késleltetéséről és a rák előfordulásának akár 39%-os csökkentéséről is beszámoltak.

Az omega-3 zsírsavaknak számos pozitív hatása van, legyen szó kognitív funkciókról vagy anyagcseréről, gyulladáscsökkentésről. Az omega-3 zsírsavak fogyasztása nem helyettesíti az egészséges életmódot. A kiegyensúlyozott étrend, a rendszeres testmozgás és a megfelelő mennyiségű alvás továbbra is elengedhetetlen a jó egészséghez.

Mi is az a biológiai életkor?

A biológiai életkor egy olyan mérőszám, amely az egyén szervezetének tényleges állapotát tükrözi, szemben a kronológiai életkorral, amely a születés óta eltelt évek számát jelenti. A biológiai életkor meghatározásához különböző módszereket használnak, például a DNS metilációjának mérését. A DNS metilációja egy olyan folyamat, amely során metil csoportok kapcsolódnak a DNS-hez, és ezáltal befolyásolják a gének működését. A metilációs mintázatok változhatnak az életkorral, és ezeket a változásokat felhasználhatják a biológiai életkor becslésére.


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


A vashiányos vérszegénység kevésbé ismert jelei Gyógyhír Magazin

A jódhiány a férfiaknál is gyakori és a has méretét is növelheti! Gyógyhír Magazin

Íme 5 pofonegyszerű tipp a januári életmódváltáshoz Gyógyhír Magazin

Vasban gazdag táplálékok növelik az energiaszintet Gyógyhír Magazin

A magnéziumhiány: nehezen ismerhető fel Gyógyhír Magazin

Harcoljunk az öregedés ellen! Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
júniusi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája