• 2025. július 06., vasárnap

Keresés


81 db találat a következő kifejezésre: Lélek

Napozás szabadon

2025.06.24

A mérsékelt napozás nemcsak kellemes és pihentető, de egészséges is, jó hatással van a testre és a lélekre. Bőrünk védelméről azonban nem szabad megfeledkezni, ezért saját érdekünkben jól tesszük, ha betartunk néhány fontos szabályt.

Ónodi Eszter: Frissesség akkor is, ha a „B oldal” forog

2025.06.09

Azt mondják, hogy a streaming csatornákon Ónodi Eszter a legnépszerűbb magyar színésznő. De filmen és a hagyományos értelemben vett tévében is sokat látható, a karrierje töretlen, sok emlékezetes szerep köthető hozzá. Személyes életében eljött a nagy fordulat, túl van az ötvenen, de sugárzóan derűs és friss most is, tele tervekkel, de ahogy ő maga mondta: most már a B oldal forog. A „Burn Out Baby, avagy a hatékony vezetés 6 szabálya” új műfajt teremtett a magyar színpadon. A premier óta minden kiírt időpontra azonnal minden jegy elfogyott. 

Hajklimax: nem betegség, csak figyelmeztetés

2025.05.31

A hajunk a testünk tükre. A változókor sok testi és lelki változással jár, amelyekből az egyik legszembetűnőbb a hajhullás. Hogy mi áll a hátterében, mit tehetünk ellene, és hogyan kezeljük, arra dr. Lieber Andrea orvos, természetgyógyász, kozmetikus ad praktikus tanácsokat.

Testnek és léleknek is jó az úszás

2025.05.24

Az úszás minden korosztály számára előnyös mozgásforma. Segít megőrizni a fizikai erőnlétet, miközben jótékony hatása a mentális egészségre is kiterjed. Számos érv szól amellett, hogy a nyár elmúltával is érdemes megváltani az uszodabérletet.

Szabadon a szabadban – mozogni jó!

2025.03.24

Testnek és léleknek is öröm a sport, akár futunk, kirándulunk, kerékpározunk, golfozunk vagy éppen evezünk, de a kerti munka jótékony hatásait is érezhetjük.

Immunerősítő gyógynövények

2025.03.14

Szervezetünk legfontosabb védőbástyája az immunrendszer. Ez a bonyolult és összetett rendszer véd a baktériumok és a vírusok ellen, de aktivitása jelentősen csökkenhet, különösen a téli hónapok után. Kis odafigyeléssel sokat tehetünk magunkért.

Megviselte a stressz a bőrét?

2025.02.25

A stressz jelei előbb-utóbb a bőrünkön is megjelenhetnek, krónikus problémák, szépséghibák, bőrbetegségek formájában. Peterman Krisztina kozmetikus mester, gyógykozmetikus arról beszélt, mit tehetünk magunkért és mit tehet értünk a szakember.

Pikali Gerda: Nem én énekelek, hanem a szerep

2025.02.24

Pikali Gerda kategorizálhatatlan színésznő, egyszerűen ezer színe van. Régóta a Duna TV állomáshangja. Számtalanszor szerepelt tévében, még műsorvezetőként is, filmszerepekben láthattuk, a Jóban rosszban sorozat pedig csak hozzátett az ismertségéhez. Az ő hangján szólal meg a Macskanőben Halle Berry, de sokszor szinkronizálta már Salma Hayeket, Mila Kunist, Jessica Bielt.  Heltai Jenő Naftalin című alkotása alapján Hargitai Iván rendezésében a József Attila Színházban most mutatták be a Naftalint, amelyben Pikali Gerda, két kolleganőjével, Fehér Annával és Kovalik Ágival örömlányt alakítanak.

Hogyan legyen fitt 50 felett?

2025.02.04

Életmódváltáshoz sosincs késő: a több testmozgás, az egészségesebb táplálkozás és a lelki-szellemi egyensúly fenntartása 50 felett is komoly változásokat hozhat. Egy kis odafigyeléssel megőrizhető a jó erőnlét, a fiatalos külső, és csökkenhet a szívbetegségek, a rák, a csonttörések és a mentális problémák kockázata.

Depressziót okozhat a változókor

2025.01.24

Hangulati ingadozás, szorongás, lehangoltság – az 50 éves kor körül jelentkező menopauza a testi panaszokon kívül pszichés tüneteket is produkál. A gyermekvállalási képesség megszűnése magával hozza az önbizalom csökkenését és a nőiesség érzésének elhalványulását. Dr. Hevesi Kriszta szexuálpszichológus szerint a boldog és kiegyensúlyozott szexuális élet későbbi menopauzához vezethet, a partnerrel való beszélgetésnek köszönhetően pedig könnyebben kezelhetővé válhatnak a változással járó kellemetlenségek.

Mészáros Károly: Talán mi vagyunk Isten álma

2025.01.12

MÉSZÁROS KÁROLY ÍRÓ, KÖLTŐ. Nemrég jelent meg verseskötete Életigenlők címmel. A könyvben az illusztráció párja festményeinek részleteit ábrázolja. Így alkot teljes egészet a kötet. Egyfajta pozitív életérzést szeretnének átadni az alkotók, így létrehozták a közösségi médiában az Életigenlő csoportot is. Az alapgondolat az volt: „ha merünk kérdéseket feltenni az életnek és meghalljuk a válaszokat, akkor arra igent mondjunk, elfogadjuk, mert ezáltal beteljesedik az a feladat, ami miatt itt vagyunk. Ha ez megtörténik, akkor jobbá lesz a világ.”

Űzze el masszázzsal a fáradtságot

2024.12.29

Télen a nappalok rövidülésével és az időjárás hidegre fordulásával gyakran levertnek, fásultnak, fáradtnak érezhetjük magunkat, és a szezonális depresszió is megkörnyékezhet. Mindezek ellen hatásos kiegészítő kezelés lehet a masszázs.

Kecskés Karina: „Nincs idő tévutakra”

2024.12.20

Három gyermek édesanyja, egyedül neveli őket. A lánya mindjárt 18, a srácok  13 és  9 évesek. Karinát több sorozatban is láthattuk. Az Üvegtigris és a Presszó hozott számára ismertséget, de játszott a Kisvarosban, Korhatáros szerelemben, a Tóth János, a Mi kis falunk, a mintaapák és a Kersztanyu tévés sorozatokban is, és láthattuk nagyjátékfilmekben számos színpadi szerepe mellett. Most a Dunaújvárosi Színházban játszik Őze Áron rendezésében, és több, izgalmas projektben, előadásban is benne van. Nagy mesélő!   

Magabiztos mosoly az ünnepek alatt is

2024.12.17

Családlátogatások, vidám fotózások, lakomák: a karácsonyi időszak pihenés a léleknek, de megterhelő lehet a testnek. Általában a megszokottnál többet és többfélét eszünk, így érdemes odafigyelni fogaink védelmére és arra az alapvető tényre, hogy az emésztés már a szájban elkezdődik.

Az igazi karácsonyi grincs: a reflux

2024.12.13

A stressz hatékony kezelése nemcsak mentális jóllétünk, hanem emésztőrendszerünk egészsége szempontjából is elengedhetetlen. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus-belgyógyász szakorvosa szerint a karácsony közeledtével az ünnepi lakmározások és a fokozódó stressz egyaránt előcsalogathatják refluxos tüneteinket.

Több százezren tölthetik egyedül a karácsonyt

2024.12.10

Idilli családi összejövetelek, közös étkezések, beszélgetések, társasozások, kirándulások – a legtöbb embernek ezt jelentik az ünnepek. Sokan vannak azonban, akik egyedül élnek, és így is töltik a karácsonyt. Saját döntés vagy kényszer szüli ezt a helyzetet? Ennek járt utána az Egyedülfekvők.hu, amely ezúttal szakértői tanácsokkal segíti az egyedül élőket abban, hogy meghittséget és minőségi kapcsolódást csempésszenek az ünnepekbe.

Az ünnepek feszültsége

2024.12.08

Közeledik az év vége, közelednek az ünnepek, legtöbb emberen fokozódik a nyomás, növekszik a stressz. A háziasszonyok egy ideje már azon törik a fejüket, hogy kinek, mit ajándékozzanak, mi legyen az ünnepi menü és mikor fogják megvenni a hozzávalókat, mikor fognak tudni takarítani, mikor fog beleférni, hogy elmenjenek a fodrászhoz.

8 tipp, hogy télen is megőrizzük az egészségünket

2024.12.07

Míg nyári időben a szabadban, friss levegőn, aktívan töltött idő és a friss gyümölcsöknek és zöldségeknek köszönhetően a vitamindús táplálkozás is könnyebben megvalósítható, az őszi-téli időszakban erre fokozottan és tudatosan figyelnünk kell. Hogy hogyan? Rudnay-Peters Krisztina személyi edző, táplálkozási tanácsadó 8 tippet oszt most meg az olvasókkal.

Az igazi karácsonyi grincs: a reflux

2024.12.04

A stressz hatékony kezelése nemcsak mentális jóllétünk, hanem emésztőrendszerünk egészsége szempontjából is elengedhetetlen. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus-belgyógyász szakorvosa szerint a karácsony közeledtével az ünnepi lakmározások és a fokozódó stressz egyaránt előcsalogathatják refluxos tüneteinket.

Félre a fájdalommal!

2024.11.25

A fájdalom a szervezet jelzése, nem betegség, hanem egy tünet, így elsősorban a kiváltó okot kell megszüntetni!

Tudatos tervezéssel a sikeres babavárásért

2024.10.26

Ma már egyre több pár tudatosan hozza meg a döntést: kisbabát szeretnének. Erre azonban testileg és lelkileg is érdemes felkészülni. Már a várandósság időszakában elvégzendő teendőkről, kötelező vizsgálatokról, ajánlott életmódbeli változásokról sokat hallhatunk, pedig már a fogantatást megelőzően sokat tehetünk azért, hogy kisbabánk egészségesen születhessen.

A menopauza egy természetes folyamat, készüljünk fel rá!

2024.10.02

A változókor, más néven klimax, minden nő életének természetes szakasza, amely hormonális változásokkal jár. A petefészkek ösztrogén- és progeszterontermelése fokozatosan csökken, ami végül a menstruáció elmaradásához, azaz a menopauzához vezet. Ám a változókor elérésével ennél sokkal több történik a női testben és lélekben. A női egészséghónap alkalmából a Budai Egészségközpont összefoglalja a témával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, és felhívja fel a figyelmet a rendszeres nőgyógyászati szűrővizsgálatok fontosságára.

Vészabó Noémi: Amikor megszűnik idő és tér

2024.09.30

VÉSZABÓ NOÉMI festő, író, alkotó, egyszóval elismert művész. Ismerem, tehát mondhatnám könnyű neki, hiszen a lelke is egy elvarázsolt birodalomban él, inspirációból nincs hiány, csak meg kell festenie, ki kell írnia azt, amit ott lát, tapasztal. Mert a művészet mi másról is szólna, mint megmutatni mennyi csodálatos dolog van a valóság mögött? És ő meg tudja mutatni!

Szájról-szájra

2024.08.31

Úgy terveztem, tudományos téziseket írok a leggyakoribb szájbetegségekről, tudják, miszerint tízből hat ember (közelről) ismeri az aftát, és a felnőttek 90%-a tapasztalta már a herpesz kellemetlen tüneteit. A vírus bennünk él, már kisgyermekkorban cseppfertőzéssel kerül a szervezetbe, és az idegek mentén telepedik meg. A később látható és érezhető tünetek már csak fellángolásai a meglévő fertőzésnek…

Lelki problémák és testi tünetek

2024.08.19

Hogyan betegítheti meg a lélek a testet, milyen betegségek kialakulásában van szerepe a pszichés zavaroknak, hogyan válhat egy lelki beteg teste is beteggé.

Több mint torna – életforma

2024.08.10

„Egy kicsi mozgás mindenkinek kell, a karosszékből álljanak most fel!” Akinek a fenti sorok olvasásakor máris a fülébe cseng a dallam, nyugodtan pattanjon fel, és hagyja a magazint későbbre. Aki azonban nem ismeri az egykor volt TV-torna főcímdalát, olvassa tovább a cikket! Időutazásra hívjuk Önöket, hiszen, ha tetszik, ha nem, a testünk változik, sok mindenről le kell mondanunk, amit évekkel, évtizedekkel ezelőtt megtehettünk. Ugyanakkor új lehetőségek is nyílhatnak, ha mi magunk nyitottak vagyunk. Az idősödés folyamata lelassítható, ha az életünkbe beépítjük a mindennapi mozgást.

Matcha – a japán teák császára

2024.08.03

Zöld színű por, amit kevernek teába, kávéba, de akár még fagyiba is, és az elmúlt évek legnagyobb gasztronómiai felfedezettje. Mi az? Bizony nem más, mint a matcha, ez a Japánból érkezett különleges zöldtea, ami nem csak érdekes ízével és állagával, de rendkívül sokoldalú egészségügyi előnyeivel is hódít világszerte. A matcha tulajdonképpen egy speciálisan gondozott zöldtea fajta, ami porrá őrölve kerül kereskedelmi forgalomba.

Ötévente tárgyaljuk újra a házasságunkat?

2024.06.17

Megjelent egy interjú, melyben a közkedvelt műsorvezető, Peller Mariann olyan személyes hangvételű, és intim kijelentéseket tett, melyek felrobbantották az internetet. Mariann a házasság kötelékének látszólag a “holtodiglan” részével nem ért egyet. Pedig Mariann nem mondott butaságot, ahogyan azt a szakértő egy kisvideóban is kifejti.

Napfürdő, de csak okosan!

2024.06.14

A mérsékelt napozás nemcsak kellemes és pihentető, de egészséges is, jó hatással van a testre és a lélekre. Bőrünk védelméről azonban nem szabad megfeledkezni, ezért saját érdekünkben jól tesszük, ha betartunk néhány fontos szabályt.

Für Anikó : Minden az egyensúlyon múlik

2023.12.11

Für Anikó Jászai Mari-díjas, érdemes művész és még számos elismerés birtokosa. Szerencsére sokszor láthattuk filmekben, és televíziós sorozatokban, de összetéveszthetetlen hangját is sokszor kölcsönzi a legnagyobb világsztároknak. A nyár forgatással is telt, de legkedvesebb szerepét az élet színpadán alakítja anyaként, hiszen ez a fajta boldogság későn talált rá, de annál nagyobb teljességgel éli meg.

Találj vissza önmagadhoz!

2023.05.25

Kis-Szaller Katalin eloszlatja a tévhitet, hogy a jóga „misztérium” lenne, és hogy minden jógaoktató „egész nap meditál”, vékony, hajlékony és megrendíthetetlenül nyugodt. A jógaoktató is ugyanolyan ember, mint bárki más: vannak jó és rossz napjai, van családja, gyerekei, háztartása, ő is tud dühös lenni, bohóckodni, sírni, csetleni-botlani mint bárki. A különbség talán annyi, hogy olyan munkát választott, ami mélyebben foglalkozik egy adott szellemiséggel az átlagemberhez képest.

"Nincs végtelenített konténer-lélek"

2022.05.17

Tari Annamária klinikai pszichológus, pszichoterapeuta, népszerű könyvszerző és a médián is átjön, hogy rendkívül kedves, nyugodt és kiegyensúlyozott személyiség. Nyilván neki is lehetnek problémái, de erről soha nem beszél – nem is lenne etikus, hiszen a szakmája éppen arról szól, hogy másoknak, hogy sokaknak adjon erőt, biztonságérzetet, bátorítást, életerőt. Mint ahogy ebben a beszélgetésben is erre törekedett.   

Molnár Ferenc, a rezge lelkű agresszor

2022.01.04

Molnár Ferenc (1878 – 1952) azon kevés magyar írók közé tartozik, akik nemzetközi karriert tudtak befutni. A 20-as, 30-as évek egyik legsikeresebb drámaírója volt és nemcsak az európai színpadokat hódította meg, de a Broadwayt is. Könnyed szalonvígjátékai rendkívül népszerűvé és gazdaggá tették, és mivel ez a kombináció teljesen szokatlan volt a magyar irodalomban, nem kevés irigye volt, akik a háta mögött „Csekkszpír”-nek gúnyolták. 

Toljuk ki az aktív kor határát, ne nénik és bácsik legyünk!

2021.10.18

Sztárek Andrea édesanyja, Angyal Mária színházi rendező volt, azon kevesek egyike, akik nőként állíthattak darabokat a színpadra. Gondolhatnánk, hogy Andrea már kisgyermekként járta a színházakat, de ahogy ő mondja, inkább a génjeiben hozta magával a színészet iránti elkötelezettséget. Ma már rendez is. A Turay Ida színház megbecsült tagja, de játszik máshol is. A tévénézők még emlékezhetnek rá a Szomszédokból, a Kisváros, az Aranyélet vagy a Barátok közt című sorozatokból.

Gárdonyi Géza: „Én a halálra elkészültem”

2021.10.11

Gárdonyi Géza (1863-1922) alakja köré már életében is legendák szövődtek: nemcsak személyisége volt meglehetősen különc, de a magyar irodalomban is társtalan volt. „Ő nem utóda senkinek, és őt nem is igen utánozza senki.” – fogalmazta meg találóan Juhász Gyula. Egyetlen akkori irodalmi csoporthoz sem tartozott, bár a maradandó életművet alkotó kortársak mindvégig elismeréssel adóztak műveinek. Magának való, befelé forduló, kevés szavú ember volt, aki viszolygott a tömegtől, a népes társasággal járó összejövetelektől, és leginkább saját kertjében, egri magányában érezte jól magát.

Vissza az iskolába?

2021.09.13

A hosszú, sokszor lustálkodással teli nyári vakáció után visszatérni az iskolába egyik évben sem könnyű. A gyerekek egyik része alig várja már, hogy újra együtt lehessen a társaival, másik része szorongással telve számolgatta a még hátralévő napokat. Újra meg kell szokni, hogy időben le kell feküdni, korán fel kell kelni, fel kell készülni a következő napra, leckét kell írni.

„Akkor fogok magamra találni, ha megértem Indiát”

2021.08.13

Singh Vikinek a 2014-es Rising Star hozta meg az országos népszerűséget. A szakma már ismerte, hiszen nyolcéves korától énekel. Tizenhét éves kora óta eltartja magát. Zenei szakvizsgát tett és ezzel párhuzamosan kereskedelmi diplomát szerzett a Zsigmond Király Főiskolán. Énekesnő és énektanár, saját stúdióval. Sztárok mellett vokálozott, közben maga is sztár lett. Tősgyökeres szentendrei lány, ma ott van egy kis ruhaüzlete. Ezt be kellett zárni a járvány miatt, de párjával nyitottak egy levesezőt. Viki furcsa vezetéknevét indiai származású édesapjának köszönheti.  

Csokonai betegsége: „Születésétől fogva gyenge Machina”

2021.04.26

A magyar klasszicista irodalom legjelentősebb szerzője, Csokonai Vitéz Mihály (1773–1805) már életében legenda volt, halála után pedig misztikus történetek éppúgy kötődtek alakjához, mint kacagtató anekdoták. Mondták őt varázserejű garabonciás diáknak, aki a vidéket járva képes szélvihart támasztani; burokban született táltosnak; terjesztették saját kéziratúnak mondott jövendöléseit.

Füst Milán, „a legjelentősebb magyar hipochonder”

2021.03.19

Füst Milán (1888 – 1967) „a legjelentősebb magyar hipochonder” volt Nádas Péter találó megfogalmazása szerint és ezzel alighanem senki sem fog vitatkozni, aki elolvassa a szerző negyven éven keresztül írt, monumentális Napló-ját. Maga Füst is figyelmezteti az olvasót: „Aki ezt a naplót olvasni fogja, az unalomig jóllakhat halálos gondolataimból…” Kamaszkora óta készült a rövidesen bekövetkező halálra – mondhatni, állandó felkészültséggel várta az elkerülhetetlent, ám végül egészen szép kort élt meg: 79 éves korában távozott.

Csáth Géza, a mérgek barátja és áldozata

2021.02.21

Csáth Gézáról (1887-1919), morfinizmusáról és idegbajáról számos elemző szakcikk és tanulmány jelent meg halála óta. Ezek az írások legtöbbször azt a narratívát közvetítik, hogy a csaknem egy évtizeden át tartó súlyos morfiumfüggőség következménye volt az író elméjének elborulása. Érdemes azonban megjegyezni, hogy Csáth unokatestvére és egyik legközelebbi barátja, Kosztolányi Dezső már híres Csáth-nekrológjában is fölvetette: a morfium valójában a lelkibetegség kifejlődését takarta el „a maga forró és sűrű ködfátyolával.

Palócleves gluténmentes csipetkével

2020.12.15

Egy szürke, hideg napokra ajánlott házias ízvilágú, lélekmelegítő leves Nemes Dóra, azaz Mentes Anyu szakácskönyvéből. Gluténmentes csipetkével készül, úgyhogy a gluténérzékenyek is nyugodtan fogyaszthatják. 

Az egykori sztárzsaru, aki még soha senkit nem „rajzolt körbe”

2020.11.30

Doszpot Péter ma már csendesebb életet él, legalábbis a médiaszereplésektől távol van, néha bukkan fel egy-egy műsorban. Pedig a kilencvenes években szinte naponta szerepelt, különösen jó kommunikációs képessége révén is kedvelt személyiséggé vált. 1998-ban megkapta az év rendőre címet Budapesten.

Aki élménnyé varázsolta az anatómiát: Szentágothai János

2020.11.01

Szentágothai János nem csupán kiváló orvos, anatómus és agykutató volt, műveltsége a természettudományok mellett a filozófiára és a művészetekre is kiterjedt. Egyetemi előadásai szenzációszámba mentek: kiváló improvizációs és színészi adottságaival élvezetessé tette az orvosi képzés lehető legszárazabb tárgyát, az anatómiát. 

Kölcsey Ferenc: egy erős lélek töredékeny test láncai között

2020.10.12

A Himnusz szerzőjének, a magyar romantika első nagyobb hatású költőjének élete és pályafutása fájdalmasan rövidre sikerült. Hirtelen halálát nem előzték meg súlyos betegségek, emiatt aztán hamar szárnyra kapott a szóbeszéd: talán a császári udvar tette el láb alól az ellenzéki gondolkodású Kölcseyt. Bár ez a gyanú sosem igazolódott, mégis meglepően sokáig tartotta magát.

Illyés Gyula és az öregedés lélektana

2020.09.27

Illyés Gyula (1902-1983) írói pályája és életműve kivételes a magyar irodalomban: a XX. század legzűrzavarosabb évtizedeiben volt aktív, irodalmárként és közéleti szereplőként egyaránt.  Hat évtizeden keresztül írt, szellemi frissességét és alkotóerejét mindvégig megőrizve. Ehhez élete nagyobb részében kitűnő egészség is társult, melyet maga is megbecsült és megőrzésére törekedett, ám túl magas kort ért meg ahhoz, hogy a betegségek elkerüljék. 

„Az étel legyen áldott, akkor válik egészségünkre”

2020.08.14

Bíró Icáról általában azt írják, hogy mennyire népszerű modell volt a nyolcvanas és kilencvenes években, hogy a Luxus Áruház egyik arca volt, hogy ő volt az, akinek a fotója a legtöbbször szerepelt kártyanaptárokon – több mint százféle készült –, hogy Pauer Gyula, Kossuth-díjas szobrász gipszből kiöntötte a testét és szobrot készített belőle, hogy nem volt olyan autószerelő műhely, ahol Ica vizes-pólós posztere ne lett volna fent a falon – és ez mind igaz.

Berzsenyi és „a természeti erők harmoniája”

2020.08.05

Berzsenyi Dániel (1776-1836) – vagy ahogy kortársai nevezték: „a magyar Horác” – utolsó nagy klasszicista és első igazán romantikus költője irodalmunknak. Két korszak határán élt és alkotott: precízen formált, klasszikus mérték szerint írott verseiben fejezett ki szenvedélyes, zabolátlan, romantikus érzelmeket és hazafias gondolatokat. Életmódjára is jellemző volt e kettősség: földbirtokait nagy gonddal és igen sikeresen irányító vidéki földesúr volt nappal, éjszaka viszont, mikor házanépe aludni tért, elővette a tintásüveget, pennát faragott és versírásba kezdett.

Karinthy Frigyes csodálatos utazása

2020.07.21

Karinthy Frigyes (1887-1938) agydaganata és koponyaműtétje a legjobban dokumentált kórtörténet a magyar irodalomban, mivel a szerző a műtét után nem sokkal elkezdte megírni és részletekben publikálni az Utazás a koponyám körül című zseniális regényét. Addig csak versekben lehetett a költők ilyen-olyan betegségeiről, testi fájdalmairól olvasni; Karinthy volt az első, aki prózában, ráadásul mindjárt nagyepikai műben írta le betegsége és csodával határos gyógyulása történetét.

Mikszáth Kálmán – a nagyságos úr esete a fürdővel

2020.06.23

Mikszáth Kálmán (1847-1910) a századfordulós Magyarország kedélyes mesemondója volt, aki illúziók nélkül, mégis mindig derűs iróniával szemlélte és mutatta be a korabeli magyar viszonyokat, különösen a társadalmi visszásságokat. Sosem tudott ellenállni az anekdotáknak: életében is szenvedélyesen gyűjtötte és mesélte tovább a humoros történeteket, életeleme volt a társaság és a történetmesélés. Sajátos módon betegsége története is efféle különös, gyakran mulatságos anekdoták láncolata.

Babits Mihály – egy nyaláb testi fájdalom

2020.06.10

Babits Mihály (1883-1941) életét gyermekkorától kezdve súlyos és igen fájdalmas betegségek kísérték végig. Saját bevallása szerint vézna, alacsony, sápadt gyerek volt, sportolásra alkalmatlan: tornából mindig elégségese volt, csak kegyelemből nem buktatták meg a testnevelő tanárai, mert amúgy minden iskolájában a legkiválóbb tanulók közé tartozott; utóbb – az első világháború idején – katonai szolgálatra is alkalmatlannak találták.

Herpesz nyáron?

2020.06.04

Bár igazán a hideg hónapokat szereti, nyáron sem vagyunk teljesen védettek a herpesz ellen. A napégés is okozhatja a herpesz megjelenését, sőt van, akinél már maga a napsütés is a kiváltó okok között szerepel.

Ha túl sok a stressz

2020.06.02

Felgyorsult világunkban sokakat ér tartós stresszhatás, amiért a test és a lélek egyaránt magas árat fizet. De hogyan ismerhetjük fel a túlzott stresszt, és mit tehetünk ellene?

Határozottan – nem csak a herpesz ellen!

2020.05.07

Ma, amikor nincs ember a földön, akinek ne kúszna be a gondolataiba milliószor a vírusveszély, a társas érintkezés szabályai gyökeresen megváltoztak, fénytörésben látjuk az életünket. Ép testben ép lélek – tartja a mondás, de egy percre meg is fordíthatjuk: fegyelemmel és figyelemmel érdemes az előttünk álló hetekre tekinteni, és amellett, hogy szervezetünk védekezőképességét erősítjük, fejben, lélekben is helyt kell állnunk.

KarantÉN(idő)

2020.05.06

Stressz, félelem, depresszió: a vírusveszély okozta szokatlan helyzet mindannyiunkat megvisel, meglep, próbára tesz. A mindennapokban is kezelnünk kell nehéz helyzeteket, de ez most idegen jelenség, ami nagyon hirtelen és gyökeresen változtatta meg az életünket. Bár a szorongás és a stressz különböző jellegű érzelmi állapot, mindkettő a veszélyre vagy a kellemetlen helyzetekre adott normális válasz.

Székrekedés idős korban

2020.05.06

Ötvenéves kor fölött nem ritkák az emésztési problémák, az idősebbek főként székletürítési gondokkal küzdenek. A székrekedés megnehezíti a mindennapokat, de erre a helyzetre is igaz: könnyebb a megelőzés, mint a kialakult, esetleg már szövődményes betegség gyógyítása.

Arany János nyavalyái

2020.04.22

„Nálam, ha a test szenved, rendesen a lélek is cudarképpen bágyadt” – írja Arany János (1817-1882) kedves barátjának, Petőfinek 1849. január 2-án, 32 esztendős korában. Azt gondolhatnánk, hogy egy ilyen fiatal férfi a súlyos betegségekből fakadó testi szenvedést még nemigen ismerheti, de nem lenne igazunk: Arany Jánost apró gyermekkorától kezdve egész élete során elkísérték a korban nehezen, vagy egyáltalán nem gyógyítható, nagy fájdalmakkal járó súlyos betegségek. 

Természeti csoda, ahol test és lélek megújul!

2020.03.01

Gyógyvizekben Magyarország nemcsak a világ egyik leggazdagabb országa, hanem nálunk található a világ legnagyobb természetes, meleg vizű gyógytava is, a Hévízi-tó.

„Édesapám elment, de soha nem hagy magamra”

2019.11.07

Marsal Szilvia azon tehetséges fiatalok egyike, akik végigjárták a ranglétrát Szerencséje is volt, hiszen az újságíró iskolában Sárközy Erikához került, aki többek között a legendás „A Reggel” című műsort készítette a Magyar Televízióban Sándor Pál filmrendező-producerrel közösen. Erika választotta ki és indította el Szilvit a pályán. A többi már rajta múlott. Ma „Somogy arca”, az országos tévék és rádiók után, ma a megye televíziójának első számú műsorvezetője.

A művészet sok mindent megőriz a világból

2019.08.06

St. Martin zeneszerző, zenész, előadóművész, szaxofon- és pánsípművész. 26 megjelent önálló nagylemeze alapján a magyar instrumentális  zene első számú előadója. De nemcsak zenéjével, hanem fotóival, verseivel és olajfestményeivel is bemutat egy olyan belső világot, ami csak rá  jellemző; letisztult és különleges. Nevéhez fűződik négy verseskötet, egy fotóalbum és számtalan fotókiállítás saját képeiből. Kiemelkedő zenei  pályafutása, valamint széles körű kreatív és jótékonysági tevékenysége elismeréseként 2014-ben a magyar állam által adományozható  legmagasabb, a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetésben részesült. Szakmai elismerésként a Magyar Rádió eMeRTone díját kapta meg az év hangszeres szólistája kategóriában.

Fogyni okosan

2019.05.01

Már távol a karácsony, még a közelmúlt a húsvét, de csak most jön a kerti partik szezonja. Azt gondolná az ember, hogy tavasz végén, amikor friss zöldségeket, és idénygyümölcsöket ehetünk, nem nehéz kordában tartani a súlyunkat. Mégis érdemes tudatosan odafigyelni rá.

Változókor – változó megítélés?

2019.02.01

Vajon mi köt össze négy nőt: egy üzletasszonyt, a celebet, egy bio-vega korosodó hippit, és egy háziasszonyt? Bár különbözőek, egy platformra hozza őket koruk, a változó… és a színpadon nincs tabu. A Menopauza című musical, melyet nemrégiben mutattak be a fővárosi Játékszínben, az elmúlt években meghódította a világot. Vajon a színpadon kívül tabu-e a menopauza? Mi is az, amit minden nőnek tudnia kellene róla?

„Nem tudom, hány éves vagyok, mert nem érdekel”

2018.12.27

Straub Dezső – a szórakoztatás igazi ikonja. Az egykori táncdalénekes, Jászai-díjas színész és konferanszié 45 éve a közönség kedvence. Ő az örök „jóképű”, egy valódi „sármőr”.  Az öt éve megújult Vidám Színpad művészeti vezetője. A mozgás hozzátartozik az életéhez, imádja a focit. Két felnőtt fia, egy 15 éves lánya és két unokája van. Szerencsés a szerelemben is. Kerek az élete – így a mosolya is.

Ahogy a környezet, úgy a gyermek

2018.09.03

Örömteli várakozás és szomorú búcsú. Általában ez a kettősség jellemzi az őszt, az óvodába vagy iskolába induló gyermekek szempontjából. A tanévkezdés a szülőknek is kihívás, érdemes tehát testben és lélekben ráhangolódni.

Őszinteség és ítéletmentes kíváncsiság

2018.06.03

Senkivel sem összetéveszthető hangszíne, nyugalmat és őszinte kíváncsiságot sugárzó személyisége Szily Nórát sokak kedvencévé tette. Az egykor pszichológusi diplomát szerzett tévés-rádiós műsorvezető ma visszakanyarodott a gyökerekhez.

Készüljünk a nyárra!

2018.06.02

Sokan úgy tartják, hogy a nyár a külsőségeket tekintve olyan, mint a tavasz a lakásfelújítás fanatikusainak. Egyik napról a másikra jön a gondolat, hogy ideje formába lendülni, hogy a szó átvitt és valós értelmében is jól érezzük magunkat a bőrünkben.

Aki részese volt az orvosképzés történetének

2018.04.11

A Vitális-generáció első tagja Sándor, aki 1953-ban kezdte a Debreceni Orvostudományi Egyetemet, és 1959-ben avatták orvossá. Első felesége házasságkötésük után iratkozott be az orvosira, abból a házasságból két gyermek született: Zsuzsa, aki 1989-ben végzett ugyancsak az orvosin – ma belgyógyász és gasztroenteorológus –, őt Emese követte, aki  pszichológia szakon végzett. A második házasságból született Eszter 2002-ben végzett az orvosin, ma infektológus, és letette az intenzív szakvizsgát. A negyedik lány, Márta matematikus lett. Vitális doktor második felesége is orvos, dr. Borhy Márta tüdőgyógyász és kardiológus. Zsuzsa fia, Dávid, két éves szerződéssel orvosi genetikából kutatási módszertant tanul Amerikában. 

Pihenjen a hosszú hétvégén! 2 fő, 3 éjszaka, 4* - 79.900 Ft!

2018.02.14

2018 a hosszú hétvégék éve lesz, az első már „itt is van, a nyakunkon”! Március 15-18 között bizonyára sokan választják a testet-lelket felüdítő wellness programokat. A magunk részéről a  balatonfüredi Hotel Silverine Lake Resort szállót ajánljuk a figyelmükbe, melyre az Euro Travel utazási iroda biztosít kihagyhatatlanul kedvező ajánlatot.

„Nagymamának lenni a legnagyobb őrület”

2018.01.04

dr. Pongrácz Zsuzsanna családorvos, belgyógyász, párja, Rácz Lajos pszichológus, és lánya, Mikulik Júlia szülésznő. Éppen belemelegednénk a beszélgetésbe, amikor csöngetnek. A doktornő azonnal felpattan.  

Az egészséges életmód alapjai

2017.11.20

„Az egészség nem minden, de egészség nélkül minden semmi.” Az egészséges életmód kialakítása nem egyik napról a másikra megy, hanem egy folyamat eredményeként jön létre. Ebben a folyamatban több tényező is fontos szerepet játszik – mondják a táplálkozástudományi szakemberek.

Amire oda kell figyelni: jelek és tünetek

2017.11.10

Figyelünk az étkezésre, rendszeresen sportolunk, erősítjük az immunrendszerünket, és orvoshoz megyünk, ha betegek vagyunk. Vannak azonban kevésbé ismert, néha apró jelek, melyek problémára utalhatnak. Összegyűjtöttünk néhányat.

A „híd-asszony”

2017.11.08

Harminc éve van a pályán, mindig keresi az újat, de képes egyensúlyt tartani a tradíciók, a gyökerek és a modern lehetőségek között. Magát a gyógyítást, mint folyamatot nézve azt mondja, nem dönteni kell egyik vagy másik lehetőség mellett, hanem párhuzamosan működtetni őket, és az egyén számára megtalálni mindenben a leginkább testhezállót. A Ráckevén létrehozott komplexum egy híd volt a nyugati és keleti orvoslás között, és ő maga is, személyiségével a híd szerepét tölti be.

A remény színe zöld

2017.08.30

Szeptember 15-én a Föld szinte minden országa zöldbe borul, zöld színű tájékoztató szóróanyagokkal, szalagokkal, léggömbökkel igyekeznek az érintettek felhívni a figyelmet a limfómára, erre a kevésbé ismert rosszindulatú nyirokrendszeri betegségre.

Aggódom a kamasz gyerekemért!

2017.08.14

„Kamasz gyerekem az egész nyári szünetben a szobájában játszik a számítógépén, nincsenek barátai.” „Fiam (lányom) éjfélkor indul bulizni, hajnalban jön haza, utána egész nap alszik.”Ismerős? Kell-e aggódni ezért, s ha igen, mikortól? Hogyan legyünk jó szülők ebben a helyzetben?

Mégis a szerelem a jó

2017.05.22

Miért olyan a szerelem, mint egy hullámvasút? Így látja a pszichológus.

Étkezés változó korban

2017.02.07

A nők ötvenéves koruk körül úgynevezett változó korba lépnek. Ilyenkor lassul az anyagcsere, táncot járnak a hormonok, emiatt kellemetlen tünetek is jelentkezhetnek.

Február végén Szökjön ki egy fürdőbe!

2017.02.07

A Gyógyhír Magazin hasábjain többször is írtunk már arról, milyen sok kedvező egészségügyi hatása van a gyógyfürdőzésnek. Ha eddig hezitált, most remek alaklaom adódik arra, hogy tegyen egy próbát: a Magyar Fürdpszövetség Szökjön ki egy fürdőbe! elnevezésú akciója keretében február 28-án számos gyógyfürdőben féláron kínálják a belépőjgyeket vagy a szolgáltatásokat.

Megszüntetni az előítéleteket

2016.10.31

Az indianapolisi székhelyű Lilly gyógyszergyár közzétette annak a nemzetközi kutatásnak az első eredményeit, amelyet a pszoriázissal (pikkelysömör) élő páciensek körében végeztek, hogy átfogó és aktuális képet kapjanak a betegség kezelésével kapcsolatos gyakorlati tapasztalatokról és nehézségekről.

Soha nem éreztem magam kirekesztve....

2016.10.05

Soha nem éreztem magam kirekesztve... Trexler Erik Nem sok annál nagyobb tragédia van, mint amikor egy baba agyvérzéssel születik, és emiatt mozgássérült lesz. A most 18 éves Trexler Erikkel ez történt, de ő olyan napsugaras lélek, hogy a rosszból is lehető legtöbbet hozza ki. Előadásokat tart arról, milyen fogyatékkal élni, és tele van tervekkel.

Pihenés testnek, léleknek – a wellness

2016.10.03

Wellnessnek eredetileg az egyénre szabott egészégmegőrző programok összességét nevezzük, melyeket nemegyszer különböző gyógykezelésekkel párosítanak. Egész turisztikai ágazat szerveződött a többnyire erre szakosodott szállodákban elérhető wellness-szolgáltatásokra – hogyan segítenek ezek megőrizni a pszichés és fizikai egészséget?

Dr. Zavodni István urológus főorvos
Ezt a doktort szívekből rakták össze

2016.08.31

Ezt a doktort szívekből rakták össze! Dr Zavodni István urológus főorvos Nagyon kedves, nagyon nyugodt. Két kisgyermek édesapja, árad belőle a „semmi-baj-nyugi-mindig-minden-rendben”-életérzés. Az újságíró nem is érti, miért nem pszichológusnak, lélekgyógyásznak ment. Legfontosabb számára, hogy élő felkiáltójel legyen, és mindenkit figyelmeztessen az önvizsgálat fontosságára.

Így regenerálja bőrét a téli hideg után!

2016.02.24

A hőmérséklet napról napra kellemesebb, utolsókat rúgja a tél, de az évszak bőrre gyakorolt hatásai továbbra is szemmel láthatóak. A nagy tavaszi feltöltődés ugyan még várat magára, de már most is rengeteget tehetünk a csapadékos, szeles, hideg időben megfáradt bőr megújításáért. Dr. Kriston Renáta bőrgyógyász-kozmetológus elárulja, amelyek a tél végi regeneráló szépségkúra legfontosabb lépései.

Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
júniusi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája