• 2024. március 19., kedd

Keresés


612 db találat a következő kifejezésre: Epe

Ismét várják a jelöléseket és a szavazatokat!

2024.03.07

A Magángyógyszerészek Országos Szövetsége, a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság közreműködésével, 2011. óta minden évben meghirdeti e gyógyszerészeknek és patikáknak szóló díjakat. Mindenki jelölhet és szavazhat a szerinte legjobbnak tartottakra a www.evgyogyszeresze.hu  oldalon.

Kubik Anna: Advent a Hargitán

2023.12.11

Árvai Réka karaktere fogalom lett a magyar drámatörténetben, Sütő András darabja pedig az újabb kori történelmünk részévé vált. Kubik Anna 1986. január 2-án játszotta el először a szerepet, amit utána majd még kétszázszor.

Brüll Zsófia: Egy mese mindfelett

2023.12.11

Ady múzsájának, Brüll Adélnak, azaz Lédának a rokona. Brüll Zsófi, a nagy elődhöz mérten vonzó, lenyűgöző személyiség, „csupa nő”. Egy egészségügyi cég fontos embere és a Rádió Bézs műsorvezetője. A Mikulás első díjat hozott neki a Diafilm Mesélő Versenyen. Négy gyermeket nevelt fel.

Gegely Róbert: „Unalmas pasi vagyok, nincs káros szenvedélyem”

2023.12.11

Legendás szülei – Vajek Jutka riporter és Burza Árpád operatőr -, hagyták, hogy a maga választotta úton induljon. Aztán megtalálta őt „a” dal, az Emmanuelle című film zenéje, amit más is el tudott volna énekelni, de így - csak Gergely Róbert.

Forgács Gábor: Csodálatos életem volt és van is

2023.12.11

Forgács Gábor  a nagy nevettető generáció egyik ismert tagja. Basszusgitárosként benne volt hazánk első színészzenekarában. 17 éve talált rá a most is tartó boldogságra Ildikó személyében. Őt sem kerülte el a betegség, amivel szembe kellett néznie, félt, mint bárki ebben a helyzetben, de most teljes életet él. 75 éves.

Balázs Andi: Egy jókedvű, duci, negyvenes csaj

2023.12.11

A tévéből, a filmekből ismerik a nézők, és nagyon örül annak, hogy egyre többen lettek rá kíváncsiak a színházban is. Balázs Andi nyáron ismét megkapta a Karinthy Színházban a közönségdíjat, de a Nagy Duettben is a nézők kedvence volt. Keresztrejtvényt fejt és szójátékozik, hogy mindig mozgásban tartsa az agyát. 

Németh Kristóf: Színházat csináltunk oda, ahol eddig nem volt

2023.12.11

Németh Kristóf, a Fórum Színház tulajdonosa, többszörös édesapa, a legifjabb fiú érkezését lapunk megjelenésével egy időben várják. Ismert színész, számos filmben, de főként sorozatokban láthatjuk őt. Nemcsak népszerű, de bátor, vállalkozó szellemű ember is, aki már 27 évesen is színházigazgató volt.

Für Anikó : Minden az egyensúlyon múlik

2023.12.11

Für Anikó Jászai Mari-díjas, érdemes művész és még számos elismerés birtokosa. Szerencsére sokszor láthattuk filmekben, és televíziós sorozatokban, de összetéveszthetetlen hangját is sokszor kölcsönzi a legnagyobb világsztároknak. A nyár forgatással is telt, de legkedvesebb szerepét az élet színpadán alakítja anyaként, hiszen ez a fajta boldogság későn talált rá, de annál nagyobb teljességgel éli meg.

Tenki Réka: Amikor az idő összesűrűsödik

2023.12.11

Tenki Réka  csillaga azóta ragyog, amióta megismertük őt friss diplomásként. Folyamatos a jelenléte a mozivásznon, a színpadon és tévéfilmekben is. Legutóbb a Mellékhatás második évadában láthattuk. Jelenleg is több előadásban játszik az Örkény Színházban. Amikor felhívtam a megbeszélt időpontban, éppen a Bűn és bűnhődést olvasta, csak azért, mert a színháza műsorra tűzi a könyvből készült darabot, és bár ő nem szerepel benne, fel akarta eleveníteni a történetet, hogy jobban átélhesse majd az előadást.

Létay Dóra: Szeretném behívni a nagy lehetőséget

2023.12.11

Létay Dóra Jászai Mari-díjas színművész, aki a Domján Editről és a Sztankay Istvánról elnevezett díjakat is megkapta. Hangját jelentős színészeknek kölcsönzi, így ott van szinte mindennap az otthonunkban, színpadon pedig drámaian erős jelenség. De jó őt látni a népszerű sorozatokban is.

Molnár Piroska: Egyet pislogunk és megint itt a karácsony

2023.12.11

Molnár Piroska annyi díjat és elismerést kapott pályája során, hogy felsorolni is lehetetlen, említsünk párat: a Nemzet Színésze címmel kitüntetett művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja.

Az ártalomcsökkentés széles skálán mozog: az egészségedről te döntesz!

2023.12.11

Hajlamosak vagyunk a betegségekre valamiféle kivédhetetlen sorscsapásként tekinteni, pedig a tudomány tényei és a számok egészen mást mutatnak: a személyes döntéseinknek, a tudatos választásainknak meglepően nagy hatásuk van az egészségünkre. Most mutatunk pár olyan tippet, amellyel hatalmasat léphetünk előre az egyéni ártalomcsökkentés útján!

Bosch×Richter közös kutatás

2023.09.30

Az innovációk ma már velünk vannak otthonainkban, autóinkban, kórházainkban és az életünk legtöbb területén. Vajon hogyan látják a magyarok a technológiai rohamos fejlődést és a mesterséges intelligencia szerepét? Ezekre a kérdésekre kereste a választ a magyarországi Bosch csoport és a Richter Gedeon Nyrt. közös kutatása, melynek eredményeit a „Bosch×Richter Innovátorok Napja” konferencián mutatták be.  

Harmadszor indul útjára a természettudományos mesepályázat

2023.09.06

Ha ősz, akkor Richter TETT: harmadik alkalommal is meghirdetik a „Richter TETT: Te és a természettudományok – mesés történetek” elnevezésű mese- és történetíró pályázatot. A Richter Gedeon és a Szabó Szabolcs Alapítvány együttműködésében futó kezdeményezés első két évadának díjazottjai közül néhányan már ifjú egyetemisták, nyertes műveik pedig nyomtatásban, egy antológia formájában is megjelentek.  

Év Gyógyszerésze és Kedvenc Patikám díjak 2023

2023.04.16

2010 óta minden évben a Magángyógyszerészek Országos Szövetsége kezdeményezésére a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság segítő közreműködése mellett, a Roche Magyarország Kft. támogatásával kívánnak a gyógyszerészeknek országos nyilvánosságot és kiemelkedő szakmai rangot adni munkájukhoz, elismerve annak követésre méltó minőségét.

Így hat a női testre, ha nem viselünk melltartót

2022.11.10

A melltartó viselése sok helyen társadalmi elvárás. De vajon hogyan hat a női testre? És mi történik, ha úgy határozunk, hogy nem hordjuk többé?  

Gyógynövényekkel a gyomorpanaszok ellen

2022.11.09

Teltségérzet, puffadás, görcsök, fájdalmak: talán nincs is olyan ember, aki ne tapasztalta volna az emésztés kellemetlen tüneteit. Ez a biológiai folyamat csak akkor jut eszünkbe, ha panaszaink vannak, pedig érdemes minél többet megtudni egészséges működéséről és arról, hogy a bél betegségei gyógynövény és gyógytea kúrákkal hatásosan orvosolhatók.

Csuja Imre „A jelenben szeretek élni”

2022.11.03

Ha valakire ráillik, hogy sokoldalú művész, akkor az Csuja Imre. Az ország „Ízirájdere”, a nagy nevettető, aki egyébként hatalmas mélységeket mutat meg egy Shakespeare drámában, mint IV. Henrik. Sírva nevetünk, amikor Örkény címszerepében, mint Tót még azt is megteszi az őrült őrnagy, hogy elemlámpával a szájában énekel, miközben a fronton lévő fia megmentésére gondol. Autentikus helyszínen, a Vágány utcában, a hajléktalan vonaton szaval József Attilát. Ő Pajkaszeg „polgármestere” A mi kis falunk sorozatban – és számos külföldi sztár magyar hangja.

Elmúlt 50 éves? Ezekre a betegségekre figyeljen!

2022.11.01

Ötvenéves kor felett megnő bizonyos betegségek kialakulásának kockázata: az idősebb felnőttek mintegy 90 százaléka legalább egy, 80 százalékuk több krónikus egészségi problémával küzd. Nézzünk a leggyakoribb betegségek közül néhányat, amelyekre a megelőzés miatt is érdemes odafigyelni.

Forradalmi technológia a dús hajkoronáért

2022.10.28

A hajritkulás és a hajhullás gyakori probléma, kortól, nemtől függetlenül. A svájci központú Labo Suisse a Crescina termékcsaládjával az első, otthoni használatra kifejlesztett kezelést nyújtja, amely képes a még életképes hajhagymák újranövekedési folyamatainak aktiválására, ezzel elősegítve a fiziológiás hajnövekedést. Kétféle kezelésből lehet választani három hatáserősségben. Az egyik kifejezetten a haj újranövekedését célozza meg, míg  a másik egy, a hajhullás elleni és haj újranövekedést serkentő komplex kezelés ˗ mindezt egy szabadalmaztatott, forradalmi technológiával.

Okozhatja-e családi hajlam a szélütést?

2022.09.01

Akiknek családjában korábban már előfordult stroke eset, azokban felmerülhet a gondolat, vajon ez automatikusan azt jelenti-e, hogy náluk is nagyobb eséllyel alakulhat ki a betegség. Ugyanígy vannak ezzel azok is, akik saját maguk estek át szélütésen: őket az a kérdés foglalkoztatja, hogy az ő gyerekeik esetleg nagyobb veszélyben vannak-e. A stroke egy összetett betegség, amelynek kockázatát számos tényező fokozhatja, de a jó hír az, hogy megfelelő életmód és kezelés mellett a betegség kialakulásának esélye jelentősen csökkenthető.

Hormonok az álomalak útjában

2022.08.30

A túlsúllyal rendelkezők gyakran kemény edzésekbe, diétákba kezdenek, hogy megszabaduljanak a plusz kilóktól. Igen ám, viszont azok, akik valamilyen hormonzavarral küzdenek, sokszor nem érik el a kívánt hatást. Dr. Mutnéfalvy Zoltánt, a Budai Endokrinközpont obezitológiával is foglalkozó endokrinológusát arról kérdeztük, hogy vajon milyen hormonok befolyásolják a testsúlyt, és hogy milyen módszereket lehet segítségül hívni a súlycsökkenés érdekében.

Táplálékkiegészítők a meleg időszakban

2022.08.29

Nemcsak télen van szükségünk vitaminokra, ásványi anyagokra és különféle immunrendszert is támogató kiegészítőkre, tápanyagokra, hanem bizony nyáron a melegebb időszakban is nagy hasznát vesszük ezeknek a tápanyagoknak.

Öntsünk tiszta vizet a pohárba!

2022.08.27

A nyári nagy melegben mindenki vágyik a frissítő folyadékra, de jó tudni, hogy az üdítők, szénsavas italok, cukrozott gyümölcslevek a kellő mennyiségű vízivást nem tudják helyettesíteni. Az egészséges étrend egyik alapja a megfelelő folyadékbevitel, a szomjúság és a vele járó dehidratáció felelős lehet több megbetegedésért is.

A közönség szeretete nekem a különdíj

2022.08.26

Nem hiszem, hogy e lap olvasóinak Galambos Erzsit be kellene mutatni, hogy ki ő és mit tett le az asztalra, illetve a színpadra. Inkább mondok számokat: 75 éve színpadon, a háziorvosa 48 éve figyel rá, a fogai (amikor az egyik megroppant) 89 évesek voltak (mesélte nevetve), 70 körül járt, amikor jött a net és a számítógép és imádta megtanulni. Átlépte a kilencvenedik ikszet… és nevetett megint – úgy: „gurgulázva”, ahogy csak Galambos Erzsi tud.

Önállónak lenni nem könnyű út

2022.07.05

Szalai Kriszta színésznő, író, producer – és nagy-nagy segítő. A tanítóképző főiskolán kezdett, mellette egy szeretetotthonban agykárosultakat gondozott. Nem szerette, ahogy mások a betegekkel bántak, így elengedte, hogy pszichológus legyen. Viszont a tanítóképzőben egy tanára a színészet felé irányította. Felvették a színművészetire, ahol Kazimir Károly osztályában végzett. Férje, Cserna Antal színművész, három gyermeket neveltek fel, közülük Cserna Lulu lett színésznő.  

Dióhéjban a makroelemekről

2022.06.05

A testünk felépítéséhez nélkülözhetetlen ásványi anyagokat makro- és mikroelemekként is ismerjük. Szervezetünk összes ásványianyag-szükségletének mintegy felét a kalcium, negyedét a foszfor teszi ki, az összes többi ásványi anyag a fennmaradó részen osztozik.  

Egyre több a kamugyógyszertár az interneten

2022.06.04

Tucatszám bukkannak fel a hamis készítmények és a megbízhatatlan webáruházak, a pandémia óta pedig az ilyen átverések valósággal elárasztották az internetet. De honnan tudhatnánk biztosan, hogy megfelelő forrásból szerezzük be a gyógyszereinket?

Gyermekkori asztma

2022.06.02

Az asztma gyakran gyermekkorban kezdődik, megjelenésének esélyét növeli az öröklött hajlam. Megfigyelhetünk nemek közti különbségeket: fiúknál 1,5-2-szer gyakrabban jelentkeznek a tünetek.

Tavaly volt a legmagasabb az eutanázia

2022.05.30

Hollandiában 2021-ben rekordszintet ért el az eutanáziás esetek száma, a tavalyi halálozások 4,5 százaléka kötődik ehhez a gyakorlathoz – írta a Trouw holland napilap a Regionális Eutanázia Felülvizsgáló Bizottság (RTE) legfrissebb adataira hivatkozva.

Mit együnk a máj egészségéért?

2022.05.26

A máj az egyik legsokoldalúbb szervünk, amely méregtelenítő funkciója révén a szervezetbe bejutó legtöbb káros anyaggal kapcsolatba kerül. Hosszan tartó terhelés hatására regenerációs képessége kimerülhet, ezért fontos, hogy működését megfelelő táplálkozással is támogassuk.

Az alvási zavarok és a stroke

2022.05.20

Az alvás létfontosságú része életünknek, ugyanolyan meghatározó testi-lelki egészségünk szempontjából, mint a rendszeres mozgás és az egészséges táplálkozás.

Hazánkban 1,5 millió embert érint az idült vesebetegség

2022.05.19

A világ népességének mintegy 10 százaléka, azaz 750 millió ember szenved idült vesebetegségben (chronic kidney disease, CKD) és ebből több mint 2 millió ember részesül vesepótló kezelésben vagy szorul transzplantációra napjainkban.

„Néha már lazán veszem az életet: egy-egy szabad estémet otthon töltöm”

2022.04.25

Szerednyei Béla Jászai Mari-díjas színész, rendező, érdemes és kiváló művész, a Linda sorozat Tomija. Sokan mondogatták annak idején, hogy ezzel a sorozat-szereppel skatulyába zárta magát és sosem lehet, hogy ezután komoly drámai szerepek találják meg. Nem lett igazuk. Mondja, hogy szülei erős kézzel fogták, a korán elveszített édesapja által felállított korlátok tartották meg őt egész életében. Mindenben a tökéletességre törekszik, és ezt várja el másoktól is. A szakmája mellett a nagy szerelem a Balaton. Soha nem áll le, fúr-farag, szerepet tanul, rendezésekben gondolkodik.

Már félórányi nevetés felér egy könnyű testmozgással

2022.04.23

Az őszinte, természetes nevetésről régóta tudjuk, hogy nagy szerepe van a lelki egészség megőrzésében, csökkenti a stresszt és pozitív változásokat idéz elő a szervezetünkben is.

Óvatosan a táplálékkiegészítőkkel!

2022.04.23

A jóléti társadalmak lakói világszerte dollármilliárdokat költenek étrend-kiegészítőkre. Szakemberek azonban arra figyelmeztetnek, hogy a táplálékkiegészítőkkel jobb óvatosnak lenni: túlzott fogyasztásuk ugyanis legalább olyan káros lehet, mint a hiányuk.

Húsvét utáni tünetek? Hisztamin intolerancia is okozhatja!

2022.04.22

Könnyen lehet, hogy nem csak a túlevés miatt érzi rosszul magát az ünnep utáni napokban. Hisztamin intolerancia esetén többek közt a füstölt húsok, sonkák mellett a csokitojás és a kalács is panaszokat okozhat. Dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológus, a Budai Allergiaközpont orvosa https://www.allergiakozpont.hu/munkatarsak/belgyogyasz-hepatologus/dr-nemeth-aliz  elmondta, hogy milyen tünetek kapcsán gyanakodjunk.

Bőrápolás és napvédelem

2022.04.20

Nyakunkon a tavasz, a szó valódi és átvitt értelmében is! Végre megszabadultunk a téli kabátoktól, a hideg, szürke napok után igazi felüdülés egy kis napsütés. Összefoglaltuk, mire érdemes figyelni a tavaszi bőrápoláskor!

Tavaszi fáradtság és a várandósság

2022.04.19

Úgy tűnik, végre megérkezett a jó idő, és ezzel együtt menetrend szerint a tavaszi fáradtság is, amely kifejezetten erősen próbára teszi a szervezetet, amihez adott esetben jön még a várandósság jelentette terhelés. Mit javasol Dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos a kismamáknak?

Fáj a fejem, front közeleg?

2022.04.14

Az időjárás globálisan egyre szeszélyesebb, ráadásul a Kárpát-medence fölött hetente akár több légköri front is áthalad. Nem csoda, hogy ez megviseli a frontérzékenyeket, akik leginkább fejfájásra, migrénre vagy ízületi fájdalmaik erősödésére panaszkodnak.

Húsvétkor is egészségesen!

2022.04.13

A húsvéti ünnepeken összeül a család, finomabbnál finomabb ételek kerülnek az asztalra. Az elengedhetetlen sonka, a kalács, a tojásból készült ételek megterhelőek lehetnek a szervezet számára. Megosztunk néhány tippet, ami segíthet megőrizni szív- és érrendszer egészségét.

Nemzeti Rákellenes Nap: sok a tévhit

2022.04.12

A pandémiát megelőzően a daganatos betegségek egyes típusainál a halálozási arány stabilizálódott vagy éppen csökkenni kezdett. A daganatos betegek ellátása javult és egyre több kezelés vált elérhetővé, illetve a betegek is egyre nagyobb figyelmet fordítottak a megelőzésre és szűrésekre. A járvány azonban világszerte súlyosan hátráltatta a daganatos betegségek felderítését és megnehezítette, késleltette a kezeléseket – hívja fel a figyelmet a Magyar Rákellenes Liga.

„Capuletéknél bál van”

2022.03.10

Quintus Konrád kilenc éven át volt a Jóban Rosszban televíziós sorozat révén sokunk otthonában mindennapos vendég. Kellemes és egyedi orgánumát sokszor halljuk minőségi külföldi filmekben sztárok hangjaként. A Marczibányi Téri Művelődési Központ ad helyet annak a beavató színházának, amit alapított és 2021-től  a József Attila Színház tagja.

Öt tévhit a ráncokról

2022.03.09

A ráncok kialakulása természetes folyamat, mégis normális, ha tenni szeretnénk ellenük. Csakhogy nem könnyű megítélni, hogy a rengeteg szépségápolási eljárás közül mi segít valójában, és mi az, amire feleslegesen költenénk. A Penn Medicine egészségügyi szakportál cikke alapján segítünk eloszlatni a ránctalanításhoz fűződő legfőbb tévhiteket.

Mit tehetünk gyomorégés ellen?

2022.03.08

Még éppen csak véget értek a farsangi lakomák, már közeleg a húsvét és vele az ünnepi étkezések sora. Előzzük meg a váratlan gyomorégés vagy a hirtelen savtúltengés okozta kellemetlenségeket!

Az „Év gyógyszerésze 2021” és a „Kedvenc Patikám pályázat 2021” győztesei

2022.02.26

2021-ben tizenegyedik alkalommal rendezték meg az Év Gyógyszerésze és Kedvenc Patikám pályázatokat.

A bélflóra egyensúlya kulcs az egészséghez

2022.02.23

A bélben élő jótékony mikroorganizmusok szerepe jól ismert az emésztőrendszer egészségének fenntartásában. Talán a legfontosabb, hogy gátolják a kórokozók elszaporodását, illetve stimulálják a szervezet védekező rendszerét, többek között hozzájárulnak a mostanában sokat emlegetett T-sejtes immunválasz aktivizálásához.

Oxigén koncentrátor - az otthoni oxigén terápia

2022.02.22

Az oxigén koncentrátort nem szabad összetéveszteni a lélegeztető géppel. Míg az utóbbi az inaktív – öntudatlan, kómában, vagy mélyaltatásban lévő – beteg esetén is biztosítja a légzést és a mellkas mechanikai munkáját, addig az oxigénkoncentrátor az aktív légzésre képes személyek hétköznapi életét teszi könnyebbé azáltal, hogy extra mennyiségű, szabadon áramló oxigént juttat az orron keresztül a tüdőbe, s így az egész szervezetbe.

Nagyon szeretnék ráncos öregasszony lenni

2022.02.09

Gregor Bernadett – a legendás operaénekes, Gregor József lánya – Jászai Mari-díjas színésznő, zenész. 2021-től a „Széchenyi-örökség Okmányának” is kitüntetettje. A művésznő számtalan „álomszerepet” megkapott már, a sajtó mégis inkább a magánéleti „botrányairól” írt – amelyek a valóságban nem is voltak. Percre pontosan akkor hívtam fel, amikorra megbeszéltük.

Hatékony megoldások térdízületi porckopásra

2022.02.09

A térdízületi porckopás, más néven artrózis, jelentősen befolyásolja a páciensek életminőségét: az erős térdfájdalom sok esetben már az otthonuk elhagyását is megakadályozza. Nem kell azonban beletörődni az állandó gyötrelmekbe, hiszen egyre több hatékony terápia áll rendelkezésünkre.

A Rák Világnapja: globális összefogás a daganatos betegségek ellen

2022.02.02

2020-ban a rák közel 10 millió áldozatot követelt, s ezzel a második vezető halálozási ok világszerte. A betegségre és a megelőzés, a megfelelő kezelés fontosságára szeretné felhívni a figyelmet a Rák Világnapja, amelyet a Nemzetközi Rákellenes Unió (UICC) hívott életre.

Téli immunvédelem: fókuszban a D-vitamin

2022.02.01

A D-vitamin a csontoktól az immunrendszer helyes működésén át a szív- és érrendszer egészségéig számos tényezőt befolyásol. Mivel a nyáron felhalmozott D-vitamin-készlet két-három hónap alatt kiürül a szervezetünkből, ilyenkor télen egyre több figyelmeztetést hallunk a „napfényvitamin” szükséges pótlásáról.

Márai Sándor hosszú búcsúja

2022.01.30

Márai Sándor (1900-1989) 89 éves korában, majdnem vakon, az öregségtől végsőkig legyengülve és rettenetes magányban lett öngyilkos. Eddigre már minden közeli rokona, pályatársa, barátja meghalt, nem maradt senkije. 

Fontos a vas!

2022.01.25

A vashiány általános tüneteit sokan ismerhetik, kevesen gondolnák azonban, hogy a bőrproblémák vagy a szájszárazság is erre a problémára utalhat. A vashiányt legjobb megelőzni, de ha már kialakult, kezelni kell!

Egy korty erő

2022.01.18

Úgy érezzük, bujkál bennünk valami? Ne engedjük, hogy a nátha ágynak döntsön, de lehetőségünk szerint pihenjünk sokat, és egy csésze gyógyteával bízzuk magunkat a természet erejére!

„Megtaláltak a jó szerepek ezalatt a fél évszázad alatt”

2022.01.11

Lukács Sándor. Egy név, amihez nem nagyon kell semmit hozzátenni. Ötven éve a Vígszínház tagja, Magyarország egyik legelismertebb színésze hatalmas életművel, gazdag színészi pályával a háta mögött. Költői vénáját is láttatni engedte. Ahogy ő fogalmazott: elismert költők mondták azt, hogy nem amatőr versek az övéi. Jó látni színpadon, a sokszor ismételt filmeken. Szerencsére még mindig ereje teljében van, és újabb és újabb alakításokkal ajándékozza meg nézőit.

A Recyclomed-nyereményjáték nyertesei

2022.01.06

A Gyógyhír Magazin októberi novemberi, decemberi számában futott a Recyclomed Nonprofit Kft. nyereményjátéka. A  lakossági gyógyszerhulladék begyűjtését és megsemmisítését 17 éve végző szervezet azt kérte az olvasóktól, hogy töltsék ki a lapban található kérdőívet, és hetven ajándéktárgyat sorsolt ki a kitöltők között. A nyertesek nevét az alábbiakban közöljük. Gratulálunk nekik! 

Molnár Ferenc, a rezge lelkű agresszor

2022.01.04

Molnár Ferenc (1878 – 1952) azon kevés magyar írók közé tartozik, akik nemzetközi karriert tudtak befutni. A 20-as, 30-as évek egyik legsikeresebb drámaírója volt és nemcsak az európai színpadokat hódította meg, de a Broadwayt is. Könnyed szalonvígjátékai rendkívül népszerűvé és gazdaggá tették, és mivel ez a kombináció teljesen szokatlan volt a magyar irodalomban, nem kevés irigye volt, akik a háta mögött „Csekkszpír”-nek gúnyolták. 

Ezek voltak a 2021-es év legnagyobb egészségügyi kihívásai

2022.01.03

2020 eleje óta a Föld lakossága pusztító világjárvánnyal küzd. A Covid–19 terjedése becslések szerint 2021 decemberéig több mint 270 millió embert fertőzött meg, és 5,3 millió ember halálát okozta világszerte. Miközben a fertőző betegségek szakértői továbbra is folyamatosan tanulnak az új vírusvariánsokról és a kezelési lehetőségekről, az egészségügynek számos egyéb kihívással is számolnia kell.

Megéri beszélni róla! Ne legyen tabutéma az aranyér!

2021.12.27

Az aranyér kellemetlen, de gyakori jelenség, amelynek első tünetei néha ijesztőek is lehetnek. A probléma az esetek nagy részében könnyen kezelhető, de a tartós gyulladás és vérzés komoly, akár veszélyes állapotot is eredményezhet.

Az ünnepek feszültsége

2021.12.14

Közeledik az év vége, közelednek az ünnepek, legtöbb emberen fokozódik a nyomás, növekszik a stressz. A háziasszonyok egy ideje már azon törik a fejüket, hogy kinek, mit ajándékozzanak, mi legyen az ünnepi menü és mikor fogják megvenni a hozzávalókat, mikor fognak tudni takarítani, mikor fog beleférni, hogy elmenjenek a fodrászhoz.

Rost vagy soha! Legyen könnyű a karácsonyi étkezés!

2021.12.13

Szinte közhelyszámba megy, hogy az egészség megőrzésének alapvető feltétele a minőségi táplálkozás. De nemcsak minőségi zsírokra, fehérjékre és szénhidrátokra, hanem élelmi rostokra is szüksége van szervezetünknek. Az ünnepi idején is érdemes figyelni a minőségre és a mennyiségre!

„Az álmom: fellépni a londoni Wembley Arénában”

2021.12.10

Tóth Csanád még csak 11 éves, de már rengeteg szerep van mögötte, láthattuk többek között a Mintaapák népszerű tévés sorozatban is. Igazi polihisztor: a színházi és filmszerepeken kívül rockegyüttesekben dobol, játszik elektromos és basszusgitáron, és sokat szinkronizál is. Most éppen novellát ír, amelynek az illusztrációját is ő készíti.

Az életmódváltás is segít a szezonális depresszió leküzdésében

2021.12.03

A szezonális depresszió minden évben azonos időszakban, jellemzően késő ősszel vagy tél elején jelentkezik, és csak a naposabb tavaszi-nyári hónapok beköszöntével enyhül. A fényterápiát, a gyógyszeres kezelést és a pszichoterápiát is magában foglaló kezelés mellett mi magunk is tehetünk a tünetek enyhítéséért.

Soha nem késő!

2021.12.01

A mozgást bármikor érdemes elkezdeni és idős korban sem késő, hiszen jelentősen javíthatunk egészségi állapotunkon, szellemileg frissen tarthatjuk magunkat, megelőzhetjük a krónikus betegségeket.

Amit az inkontinenciáról tudni kell

2021.11.30

Sokan eltitkolják inkontinenciájukat, pedig olyan állapotról van szó, ami sokakat érint, és aminek a kezelésére többféle módszer is létezik.

Rejtegetett cseppek: szégyenkezés helyett kezelés

2021.11.29

„Pár csepp a nadrágomba került… De hát olyan jót nevettem éppen!” „Apró baleset volt, nem hiszem, hogy máskor is elő fog fordulni.” A vizelettartási zavarok kezdetben rendszerint enyhe tünettel, alkalomszerűen jelentkeznek, és a legtöbben a szőnyeg alá söprik a problémát… Ön ne tegye! Ha csak pár csepp vizelete is távozik akaratlanul, ne szégyellje, beszéljen róla orvosával!

Szindbád élete és halála – Krúdy Gyula betegségei

2021.11.27

Krúdy Gyula (1878-1933) egy rég elsüllyedt, boldog világ melankolikus kedvű mesélője, gáláns ködlovagja volt. Borkedvelő bohém, a kasszírnők és kis virágáruslányok nagy barátja, atlétatermetű párbajhős, zsokék és pincérek bizalmasa – a századfordulós Budapest egyik emblematikus alakja. Rendkívül termékeny író volt, de egészségét hamar kikezdte az alkohol és az éjszakázásokkal járó bohém életmód. Édesapjától örökölt szervi szívbaja mellé a kicsapongó életvitelből eredő egyéb bajok társultak, melyek együttesen végül az író korai halálát okozták.

Újdonság a rákgyógyításban: vérből is kimutathatók a daganatok

2021.11.24

A legújabb, DNS alapú diagnosztika a legapróbb tumort is 93-99 százalékos pontossággal jelzi, akár 8-24 hónappal azelőtt, hogy a képalkotó eljárások ki tudnák mutatni. Az eredmény figyelmeztet a korábban már szövettanilag igazolt betegség kiújulásra, és segítségével mérhető a terápia hatékonysága is.

November a nemzetközi Tüdőrák Hónapja

2021.11.23

A tüdőrák- és a dohányzásellenes szervezetek világszerte minden év novemberében tartják a Tüdőrák Hónapját, hogy felhívják a figyelmet a betegséget okozó tényezőkre, az ellene folytatott küzdelemre, az új diagnosztikai eljárásokra, a gyógyulás esélyeire. A COVID-járvány miatt meglepőek az elmúlt év statisztikái.

„Jó szülők akarunk lenni, ez a legfontosabb”

2021.11.12

Kocsis Dénes művészi karrierje 13 éves korában kezdődött, és pályája azóta is töretlenül ível felfelé. A Hídember című filmben ő volt a Zichy fiú, játszhatott Eperjes Károllyal, Sinkó Lászlóval és több legendás színésszel. Már 16 évesen szerepelt a Barátok közt című sorozatban, mint Jankovics Máté. 

Aminosavak: az élet építőkövei

2021.11.08

Az emberi test 20 százalékát alkotó fehérjék döntő szerepet játszanak szinte minden biológiai folyamatban. Apró építőköveik a nélkülözhetetlen aminosavak, amelyek fehérjetartalmú tápanyagokkal jutnak a szervezetünkbe.

November a fogászat hónapja!

2021.11.05

A szép mosoly, az egészséges fog, a kellemes lehelet alapvető egészségügyi és esztétikai elvárás. Mi magunk is sokat tudunk tenni érte a hétköznapokban, ha figyelünk a részletekre és nem felejtjük el a szájápolás fontosságát. Fogaink épségét a genetikai adottságokon túl szokásaink is meghatározzák.

Íme az Év gyógyszerésze és Kedvenc Patikám pályázat 2021 győztesei

2021.11.05

Az Év gyógyszerésze címet Kovácsné dr. Nagy Andrea kapta. 2021 Kedvenc Patikája a Menta Patika lett Szekszárdról, a második helyezett a SIPO Patika Pécsről (Vásárcsarnok), a 3. helyezett pedig a Szent Sebestyén Patika Nagykovácsiból.

Tanácsok arthrosisos betegek részére

2021.11.03

Az ízületi kopás vagy ismert nevén az arthrosis egy olyan előrehaladó kaszkádsorozat, amely az ízület pusztulása mellett annak a környékén meglevő izmok, inak leépüléséhez is vezet.

Diabétesz Világnap: mindenki férjen hozzá az ellátáshoz!

2021.11.02

A 21. század egyik legnagyobb népegészségügyi kihívása a cukorbetegség. Az inzulin felfedezése után száz évvel világszerte több millió cukorbeteg mégsem jut hozzá a szükséges gondozáshoz és támogatáshoz. Nem véletlen, hogy a Diabétesz Világnap idén a cukorbeteg-ellátáshoz való hozzáférésre hívja fel a figyelmet.

A prosztata betegségei

2021.11.01

Ami a nőknek októberben a ruhára tűzött rózsaszín szalagocska, az a férfiaknak novemberben a frissen növesztett bajusz: előbbi a mellrák-, utóbbi a prosztatarákszűrés fontosságára hívja fel a figyelmet. Pontosabban hívná, mert míg a mellrákmegelőzés gyakori téma a médiában,  a férfias problémák jellemzően a háttérbe szorulnak – talán szeméremből, talán tudatlanságból, talán érdektelenségből, de mindenképpen tévesen.

Resistar Pro: komplex megoldás immunrendszere támogatására

2021.10.29

Az egyre hűvösebb, nedvesebb időjárás, a gyakori közösségi programok és a légúti fertőzések terjedéséről szóló hírek hallatán sokan úgy gondolják, itt az ideje az őszi immunerősítésnek. De hogyan válasszunk a drogériák polcain, valamint az interneten sorakozó számtalan készítmény közül?

Bőréhség – ismeri ezt a fogalmat?

2021.10.19

Sokan tapasztalják, hogy az emberi érintés vagy ölelés feltölti és megnyugtatja őket. Ennek az ellenkezője is igaz, a testi kontaktus hosszan tartó hiánya rontja a pszichés és érzelmi állapotot. A neurológia is ismeri a jelenséget, amit a köznyelvben csak bőréhségnek neveznek.

Gárdonyi Géza: „Én a halálra elkészültem”

2021.10.11

Gárdonyi Géza (1863-1922) alakja köré már életében is legendák szövődtek: nemcsak személyisége volt meglehetősen különc, de a magyar irodalomban is társtalan volt. „Ő nem utóda senkinek, és őt nem is igen utánozza senki.” – fogalmazta meg találóan Juhász Gyula. Egyetlen akkori irodalmi csoporthoz sem tartozott, bár a maradandó életművet alkotó kortársak mindvégig elismeréssel adóztak műveinek. Magának való, befelé forduló, kevés szavú ember volt, aki viszolygott a tömegtől, a népes társasággal járó összejövetelektől, és leginkább saját kertjében, egri magányában érezte jól magát.

Őszi immunerősítés, ami egész évre kihat

2021.10.06

A meleg nyári napokat felváltotta a hűvösebb és borongósabb ősz. Nem csoda, hogy akárcsak tavasszal, ebben az időszakban is olykor enerváltnak, kimerültnek érezhetjük magunkat. Az évszakváltás megterheli a szervezetet, de idézzük fel a nyár energiát adó erejét!

Láz- és fájdalomcsillapítás gyerekeknél

2021.10.05

Gyermekeknél különösen ijesztőek lehetnek a lázzal járó betegségek, mert a tünetek erőteljesek, és rontják a kicsik komfortérzetét. A láz nem betegség, hanem testünk jelzése arról, hogy valamilyen gyulladás, fertőzés vagy más betegség van jelen. Ezért nem csupán a lázat kell csillapítani, hanem az alapbetegséget is kezelni kell.

Előzzük meg a felfázást!

2021.09.22

A hólyaghurutot, hétköznapi nevén felfázást, nem szabad félvállról venni, mert könnyen hosszan tartó kellemetlenséget okozhat. Ezt a gyulladásos betegséget sokan a hideggel hozzák összefüggésbe, pedig bakteriális eredetű.

Vissza az iskolába?

2021.09.13

A hosszú, sokszor lustálkodással teli nyári vakáció után visszatérni az iskolába egyik évben sem könnyű. A gyerekek egyik része alig várja már, hogy újra együtt lehessen a társaival, másik része szorongással telve számolgatta a még hátralévő napokat. Újra meg kell szokni, hogy időben le kell feküdni, korán fel kell kelni, fel kell készülni a következő napra, leckét kell írni.

Nem ér figyelmen kívül hagyni!

2021.09.06

Hazánkban továbbra is a szív- és érrendszeri betegségek vezetik a haláloki statisztikákat, emellett a tartós gondozást, ápolást és munkaképesség-csökkenést okozó szövődmények előidézésében is a szívet és ereket ért károsodások szerepelnek leggyakrabban. A Szív Világszövetsége (WHF) kezdeményezésére 2000 óta szeptember utolsó vasárnapja a Szívünk Napja.

Móra Ferenc „fejedelmi sárgasága”

2021.09.04

Bár Móra Ferenc,  a magyar ifjúsági irodalom nagy klaszikusa egész életében nagyon tevékeny ember és íróként is termékeny volt, sokat küzdött egészségügyi problémákkal is. Már fiatalon jelentkeztek gyomorpanaszai és tüdőbajra utaló tünetek, ám végül hasnyálmirigyrák végzett vele, amit sokáig epebajnak véltek az orvosai. 

Katona József, a „sercegő pennájú” kecskeméti főügyész

2021.08.21

Katona József (1791-1830), első nagy, nemzeti tragédiánk, a Bánk bán szerzője saját korában szinte teljesen ismeretlen volt irodalmárként, még a mindenkit számon tartó Kazinczy is csupán egyetlen ízben említi őt kiterjedt levelezésében. Korszakos drámájának ősbemutatójára is csak 1833-ban került sor, három évvel a szerző halála után. További 15-20 év kellett, hogy a Bánk bán országosan ismertté és elismertté váljon. A mellőzöttség, a magánéleti kudarcok, a megélhetésért és családjának támogatásáért folytatott mindennapos küzdelem felőrölte erejét. Korai halála a kortársak szerint is a csalódottságra és a túlhajtott munkára vezethető vissza.

Immunerősítés – nyáron egyszerűbb, de szükséges!

2021.07.27

Sokan úgy gondolják, hogy csak ősszel és télen van szükségük immunerősítésre. A legyengült immunrendszer azonban évszaktól függetlenül hajlamosíthat a betegségekre, így a szervezet védekezőképességének megőrzését a nyári hónapokban sem hanyagolhatjuk el.

A kaland csak most kezdődik!

2021.07.26

A társasági élet a gyermekkortól segíti a kommunikációs készségek kialakítását, a kapcsolatok erősítését és a közösségi érzés megteremtését. Mindez végigkíséri életünket, és jelentősége az életkor előrehaladtával sem csökken. Sőt ha lehet, idős korban még fontosabb, hogy elkerüljük a társadalmi elszigetelődést.

A díva és az anyatigris jól megfér együtt

2021.07.19

Fésűs Nelly igazán magával ragadó egyéniség, 1996-tól folyamatosan játszik, megmutatta magát számos szerepben, és ő volt a budapesti Moulin Rouge dívája is néhány évig. A Doktor Balatonban is láthatjuk. Házasságkötése Vajtó Lajossal mesébe illő: a leendő férj meglepetéspartyt rendezett, Nelly pedig a helyszínen tudta meg, hogy a saját esküvőjére érkezett, ahol nagy izgalommal várta már őt a beavatottak sokasága: a családtagok és a barátok.

Zrínyi Miklós rejtélyes halála – merénylet vagy vadászbaleset?

2021.07.15

Rendhagyó írás következik Zrínyi Miklósról (1620-1664), akinek betegségeiről vagy általános egészségügyi állapotáról ugyan nem sokat lehet tudni, ám halála a mai napig izgalomban tartja a történelmi és irodalomtörténeti rejtélyekre fogékony olvasóközönséget. Közvetlenül a végzetes vadászbaleset után megindult a suttogó szóbeszéd – mely az évek, évtizedek alatt egyre hangosabb lett – hogy valójában egy „felbérelt” vadkan ölte volna meg törökverő hőst. Ez a szóbeszéd az évszázadok során komoly összeesküvés-elméletekké nőtte ki magát, melyek napjainkban is megosztják a témával foglalkozó kutatókat.

(K)rém egyszerű!

2021.07.12

Rovarcsípés, napégés, csalánkiütés: ne engedjük, hogy kiütéssel győzzenek felettünk a nyári kellemetlenségek! Figyeljünk a megelőzésre, a megfelelő fényvédelemre!

Nyári veszélyek

2021.07.05

Étkezés előtt természetes a kézmosás, de vajon egy sérülés után miért nem ösztönös a sebkezelés fontos lépése, a fertőtlenítés? Egy aprócska vágás vagy horzsolás után több millió kórokozó kerülhet a véráramba, fontos tehát az óvatosság, még akkor is, ha a kisebb balesetek nem jelentenek komoly kockázatot.

2021-ben ötödször nyerte el az MSD az „Év Gyógyszere” díjat Magyarországon

2021.06.29

A Magyar Kísérletes és Klinikai Farmakológiai Társaság rangos szakmai elismerését idén az allogén őssejt-átültetésen átesett felnőtteknél gyakran kialakuló veszélyes vírusfertőzés megelőzésére kifejlesztett gyógyszer érdemelte ki. Magyarországon egyedi méltányossági kérelemmel már elérhető a díjazott készítmény, amely az érintettek körében végzett klinikai vizsgálatok szerint jelentősen csökkenti a CMV-fertőzés kiújulásának, a súlyos, gyakran halálos kimenetelű szövődmények kialakulásának veszélyét, és javítja a betegek túlélési esélyeit.

Balassi Bálint halála

2021.06.14

A magyar nyelvű reneszánsz költészet legnagyobb alakja volt Balassi Bálint (1554-1594), aki irodalmunkban először írta le az „édes haza” szókapcsolatot, aki verseiben úgy társalkodik Istennel, mintha a legjobb cimborája volna, akinek csodálatos szerelmes verseiből generációk tanultak meg udvarolni. Pedig a teljes életműve csak három évszázaddal a halála után lett ismert, amikor 1874-ben előkerült az ún. Balassi-kódex, verseinek egy közel korabeli kéziratos másolata. Életében nagyobb közönség csak az Istenes verseit ismerhette – illetve a szerelmes versek terjedtek lapu alatt, kézzel másolva, főleg fiatal, udvarolni készülő férfiak körében, „Balassi Bálint fajtalan éneki” cím alatt, afféle szerelmi sorvezetőként.

Ha újra itt a nyár…

2021.06.08

Nyitnak a strandok, a parkok, a játszóterek, természetes, hogy a hónapokig tartó bezártság után mindenki a szabadba, a friss levegőre vágyik. Noha az idei nyár utazás szempontjából valószínűleg más lesz, mint a többi, nem kell ahhoz órákig a tengerparton süttetni magunkat, hogy nyomot hagyjon rajtunk a napsugár. Időben érdemes beszélni arról, hogy mi történik a bőrünkkel, amikor leég, hogyan előzhetjük meg a bajt, és miért fontos, hogy az UV-sugárzás ellen védekezzünk akkor is, ha egyszerűen csak kimegyünk az utcára délidőben.

Nehéz megemészteni?

2021.06.02

Az emésztés általában csak akkor jut eszünkbe, ha nem működik jól, pedig érdemes minél többet megtudni egészséges működéséről.

Kassák Lajos – egy modern zseni viszontagságai

2021.05.27

Kassák Lajos (1887-1967) a magyar avantgard vezéralakja és egyúttal az egyetlen jelentős honi alkotója volt. Imponálóan gazdag életművet hagyott hátra és nemzetközileg is jegyzett művész volt. Egészségével nem sokat törődött, de szerencsés adottságai miatt mégis magas kort ért meg.

A COVID-fertőzés növeli a trombózis kialakulásának esélyét

2021.05.19

A COVID-19 járvány kezdete óta folynak kutatások, hogy minél jobban megérthessük a vírus  okozta betegséget. Ezek során egyebek mellett fény derül arra, hogy a COVID-19 nagyobb valószínűséggel okozhat vérrögképződést, mint más szezonális fertőző betegségek. Egy megdöbbentő szám pedig azt mutatja, hogy a COVID-19 miatt kórházba kerülő 100 betegből körülbelül ketten kapnak stroke-ot, 35%-uk pedig ennek következtében hal meg.

Táplálkozással is támogathatjuk az immunrendszer működését

2021.05.17

Régóta tudjuk, hogy bizonyos ételek fogyasztásával természetes módon erősíthetjük szervezetünk védekezőképességét. A következő immunerősítő élelmiszereket akár hetente többször is érdemes beiktatni az étrendbe.

„Doktornő! A maga foga sose fáj?”

2021.05.12

A mindössze 25 éves, győri RockMilady Noémi életének „egyik részében” fogorvosként dolgozik. Művésznevéből könnyen kitalálható, hogy életének „másik része” a zenéhez köti: énekes, szólógitáros, dalszerző és előadó. Példaképei többek között Jimi Hendrix, Mark Knopfler, Brian May, Joan Jett. RockMilady Youtube csatornáját eddig több mint 27 millióan (!) nézték meg. Feliratkozóinak száma a közelmúltban meghaladta a százezret, így a Youtube külön gratulált neki.

„Doktornő! A maga foga sose fáj?”

2021.05.07

A mindössze 25 éves, győri RockMilady Noémi életének „egyik részében” fogorvosként dolgozik. Művésznevéből könnyen kitalálható, hogy életének „másik része” a zenéhez köti: énekes, szólógitáros, dalszerző és előadó. Példaképei többek között Jimi Hendrix, Mark Knopfler, Brian May, Joan Jett. RockMilady Youtube csatornáját eddig több mint 27 millióan (!) nézték meg. Feliratkozóinak száma a közelmúltban meghaladta a százezret, így a Youtube külön gratulált neki.

Mi történne, ha teljesen eltűnne az oxigén a Földről?

2021.05.04

Az oxigént (O2) természetesnek vesszük, hiszen létezésünk alapja, de amint kevesebb jut belőle a szervezetünkbe, azonnal megérezzük. Talán sokan nem tudják, de az oxigénnek jelentős szerepe van többek között az UV-sugarak blokkolásában is. Hiányában eltűnne a káros sugarak elleni első védőbástyánk és esélyünk sem lenne csökkenteni a bőrünkön keresztül a szervezetünkre ható ártalmakat. Mivel oxigén hiányában sokkal kevesebb olyan részecske lenne a levegőben, amely képes visszaverni a fényt, ezért hirtelen besötétedne az ég, szinte annyira, hogy majdnem koromsötét lenne a nap 24 órájában. Az oxigén eltűnésével egyből elveszítenénk a légnyomás körülbelül 21%-át. Ez pedig elég komoly következményekkel járna: a dobhártyánk sérüléséhez, sőt, akár beszakadásához is vezethetne. 

Ezt kell tudni a tavaszi fejfájásról

2021.04.20

A tavaszi időjárás szeszélyes: néhány napon belül hideg- és melegrekordok dőlhetnek meg, hózápor és kellemes napsütés válthatják egymást. Nem csoda, hogy ez megviseli a frontérzékenyeket, akik leginkább fejfájásra, migrénre panaszkodnak.

Karel Gott „magyar hangja”

2021.04.15

Sipos Péter az IHM, azaz a nyolctagú Irigy Hónaljmirigy együttes egyik énekese, a zenés paródiák nagymestere. A könnyed szórakoztatás az elmúlt 30 évben hatalmas hírnevet szerzett a csapatnak. Persze azért azt már sokan tudják, hogy ahhoz, hogy valami élvezhető, könnyed és szórakoztató legyen, nagyon sok ötletet, kemény munkát kell letenni az asztalra. Peti tehetséges és szerethető, olyan „híres ember”, aki szerény maradt. Szerencsés személyiség, akire az emberek automatikusan rámosolyognak.

Terítéken a húsvét

2021.04.12

A húsvét a kereszténység egyik legnagyobb ünnepe: ezen a napon ünnepeljük Krisztus feltámadását. Húsvét vasárnap véget ér a nagyböjt, a hústól való tartózkodás, innen származik az ünnep magyar elnevezése is: húst veszünk újra magunkhoz. A nagyböjtöt ma már kevesen tartják be szigorúan, az alkoholfogyasztás és a bőséges, nagy lakomák ellenben máig szokásban maradtak. Az idei húsvét bizonyosan minden szempontból más lesz, mint a többi, csakúgy, mint a múlt évi.

Nagy László élete és halála

2021.04.12

Nagy László (1925 – 1978) az 1945 utáni költőnemzedék emblematikus alakja volt: feleségével, az ugyancsak költő Szécsi Margittal kifejezetten híresek, népszerűek voltak a hetvenes években, Nagy László gyakran szerepelt a televízióban, rádióban. Költői életműve mellett műfordítói munkássága is jelentős: nemcsak Garcia Lorca vagy Dylan Thomas műveinek volt értő tolmácsolója, de a délszláv népköltészet remekei is az ő fordításában jelentek meg. Emellett képzőművészként is alkotott: 1959-től haláláig, csaknem húsz éven keresztül volt az Élet és Irodalom képszerkesztője, és önálló kiállításai is voltak.

Idén nyáron már utazhatunk!

2021.04.02

Egy év bezártság után pálmafás tengerpartról álmodozom, és nem hiszem, hogy egyedül vagyok ezzel. Április elején gőzerővel folynak az oltások, és talán már látszik az alagút vége. Számos turistacélpont már most olyan feltételeket szabott az utazáshoz, amiket nem nagyon nehéz teljesíteni. Úgyhogy hajrá, már csak néhány hónap, és utazhatunk! 

Megfázott? Így szüntesse meg az orrdugulást!

2021.03.23

A kiadós nátha legfőbb tünete a „taknyosság” és az orrdugulás. Ám sokszor hiába fújjuk az orrunkat, nem jön belőle semmi, mégsem kapunk levegőt. Ezért az orrnyálkahártya duzzanata a felelős.

Füst Milán, „a legjelentősebb magyar hipochonder”

2021.03.19

Füst Milán (1888 – 1967) „a legjelentősebb magyar hipochonder” volt Nádas Péter találó megfogalmazása szerint és ezzel alighanem senki sem fog vitatkozni, aki elolvassa a szerző negyven éven keresztül írt, monumentális Napló-ját. Maga Füst is figyelmezteti az olvasót: „Aki ezt a naplót olvasni fogja, az unalomig jóllakhat halálos gondolataimból…” Kamaszkora óta készült a rövidesen bekövetkező halálra – mondhatni, állandó felkészültséggel várta az elkerülhetetlent, ám végül egészen szép kort élt meg: 79 éves korában távozott.

„Egy táncosnő a fél életét lábujjhegyen tölti”

2021.03.10

Ladinek Judit egészen fiatal kora óta szertornázott, táncolt, később operettekben, musicalekben építettek a tehetségére. A Muzsika TV csatorna hangja, és sok gyerek ismerheti hangját a Fischer Price játékokból is. Parádés szerepeket játszik a Madách Színházban, karanténmentes időkben a Három díva formáció egyikeként Détár Enikővel és Fésűs Nellyvel zenés, szórakoztató műsorral járják az országot. Legutóbb „lubickolhatott” a TV2 Doktor Balaton sorozatának felvételében is. A szerelem 44 évesen talált rá újra.

Mások-e a nők?

2021.03.09

A kérdésre, hogy különböznek-e egymástól a férfiak és a nők főbb jellemvonásai, a legtöbben valószínűleg ösztönösen igennel válaszolnának. Ám vajon mindent figyelembe véve humorosabbak-e a férfiak és kitartóbbak-e a nők? Mondhatjuk-e, hogy igazságosabbak vagy gondosabbak egyik nem képviselői a másiknál? Tényleg minden esetben kíváncsibbak, kreatívabbak, becsületesebbek valamelyik nemhez tartozók?

Kazinczy Ferenc és a koleralázadás

2021.03.01

Kazinczy Ferenc (1759 – 1831) 72 éves volt, amikor hosszú és viszontagságos életének, sikeres és elismerésre méltó életművének végére pontot tett az 1831-es kolerajárvány. Kazinczy ekkor már évtizedek óta a magyar irodalmi élet vezéralakja volt, és bár az utolsó években helyét fokozatosan átvették a romantikus fiatalok (Kisfaludy Károly, majd Vörösmarty és köre), de az idős mester tekintélyét és befolyását senki nem vonta kétségbe, személyét tisztelet és elismerés övezte. 

Antigén-teszt verhetetlen áron cégeknek

2021.02.23

Manapság egyre elterjettebb az antigén gyorstesztek használata, mivel így megakadályozhatóak a nagyobb gócpontok kialakulásai. Az antigén fontosságát egyre előrébb sorolja a WHO is, fontosságát rangsorolva már-már a PCR tesztel vetekszik, bizonyos szempontokat figyelembe véve sokoldalúbb és lényegesen olcsóbb is. Az antigén gyorstesztek már a korai szakaszban képesek felismerni a Covid-19 fehérjéit a szervezetünkben.

Richter-kutatás a skizofréniáról: a legnagyobb gond az információhiány

2021.02.16

A skizofrénia nemcsak a betegek, hanem családjaik számára is súlyos fizikai, társadalmi és mentális terhet jelent. A Richter Gedeon Nyrt. által négy országban (Magyarország, Oroszország, Bulgária, Csehország) készített legfrissebb nemzetközi piackutatás szerint az egyik legnyugtalanítóbb probléma, hogy a családtagok információhiánnyal küzdenek. 

„A gyerekeim a társaim is az életemben”

2021.02.15

Mikor megkérdezték Meryl Streeptől, hogy ennyi Oscar és Oscar-jelölés után, hogy lehet, hogy ugyanolyan az egyénisége, mint fiatalon volt, ezt mondta: „valószínűleg azért, mert sosem gondoltam mást magamról, minthogy egy dolgozó színész vagyok”. Czippán Anett televíziós műsorvezető azt mondja, hogy az adottság – az a külső, amivel megszületett –, sokszor inkább teher, mint előny, mert egy szép nőnek duplán kell bizonyítania, hogy tehetséges. Magyarországon régi előítélet, hogy aki szép, csak buta lehet. Anettet látva világos, hogy nem kell ennek így lennie. Szerethető, szorgalmas ember, jó kolléga, dolgozó nő, aki egy 3 és egy 9 éves kisfiú édesanyja is.

Erős immunrendszer gyógynövényekkel

2021.02.09

A téli hidegben egyre gyakrabban tapasztalhatjuk a különböző meghűléses betegségek tüneteit. Most bemutatunk néhány növényt, melyek immunerősítő tulajdonságaik mellett a fertőzések elleni védelemben is hatékonyak lehetnek.

Fókuszban a memóriazavarok

2021.02.08

A demencia, azaz a szellemi hanyatlás nem betegség, hanem gyűjtőfogalom, amely a memória kimutatható károsodását jelenti. A kutatók folyamatosan dolgoznak az okok feltárásán és az agy öregedési folyamatainak lassításán. Összeállításukban rövid ízelítőt adunk a legfrissebb tudományos eredményekből.

Németh László agydiétája

2021.02.05

1954-ben a Galilei című dráma előadásának próbái folytak a Nemzeti Színházban. A szerző, Németh László (1901-1975) és a színház között szinte a próbák kezdetétől komoly feszültség alakult ki: az adaptáció nem felelt meg a szerző elképzeléseinek, vissza akarta kapni a darabot, melyet a színház azonban inkább átdolgoztatni kívánt vele. Németh úgy érezte, arra akarják rászorítani, hogy a darabban szereplő valamennyi egyházi személyt ellenszenvesnek állítsa be. A parázs viták során az is elhangzott, hogy Galilei maga a szerző, míg az inkvizíció az ÁVH megfelelője. Németh Lászlót nagyon megviselte ez az időszak. Ezekben a feszültséggel teli hetekben diagnosztizálták súlyos betegségét, a hipertóniát.

Így óvjuk kezünket a kiszáradástól

2021.01.25

A tél egyik kellemetlen velejárója a bőr kiszáradása, amit a hűvös, szeles idő és a fűtés miatti száraz levegő okoz. Leginkább a kéz bőre érintett: ez az időszak sokaknak olyannyira megviseli a kezét, hogy a bőr berepedezik, sőt akár vérzik is.

Tóth Árpád: „Mit ér a földi ember csöpp élete, amelynek rossz kín a fele?”

2021.01.18

„Ha volt valaha ötvösművésze a magyar versnek, ő az.” – írta Tóth Árpádról Babits, aki költészetének legnagyobb rajongója volt, és aki sírva búcsúztatta őt 1928-ban, a Farkasréti temetőben. Tóth Árpád (1886-1928) lírája virtuóz, de mindig melankolikus, sorai zsongítóan dallamosak, de szívszorítók, költői talentuma vitathatatlan, ám életműve egysíkú. Költészetére kezdettől fogva rányomta bélyegét a kínzó szegénység és a súlyos tüdőbetegség. „A fiatal halál beivódott életébe, gondolataiba, rímeibe. A betegség kiemelte őt profán világunkból, megóvta a harcoktól és tévedésektől.” – jellemezte őt találóan ugyancsak Babits. 

Mindannyian kapjuk vissza az életünket – ezt kívánom 2021-re!

2021.01.13

Borbás Marcsi az egészséges életmód megszállottja, a fenntarthatóság pedig a fő motivációja. 1994-ben jelentkezett a Magyar Televízió szerkesztőriporter és műsorvezető-képzésére, majd 1995-től bemondói állást kapott. Később pedig több népszerű műsort vezetett, aztán a gasztronómia felé vette az irányt. Hivatásos borkóstoló és remek háziasszony, szakácskönyvei nemcsak receptgyűjtemények, hanem szívmelengető olvasmányok is. Éppen most egyéves az „egy.hu” oldal, amelynek nevében első, „Egy nap egy recept” című kötete is visszaköszön. 

Weöres Sándor: „Ha szín-normális volnék, akkor nem írnék verseket”

2021.01.08

Weöres Sándor (1913-1989), a magyar irodalom „csodagyereke” volt, akinek már 15 évesen versei jelentek meg a Pesti Hírlapban és a Nyugatosokkal barátkozott.  Később, felnőtt- majd időskorában is jellemzője maradt a gyermeki szemlélet és a kissé infantilis viselkedés, emiatt igazán sosem tudott kinőni a „csodagyerekség” skatulyájából és erős a gyanú, hogy tán nem is akart. 

Az elfelejtett szerv

2020.12.23

Bélflórának az emberi (és állati) emésztőrendszerben élő mikroorganizmusok összességét nevezzük. A legnagyobb hasznot azzal hozzák a gazdaszervezetnek, hogy erjesztik a megemésztetlen szénhidrátokat. Ezen felül a bélbaktériumok szintetizálják a B- és a K-vitamint és bontják le az epesavakat. E bonyolult rendszer kiegyensúlyozott működéséért mi is tehetünk. Hogyan?

Zöldséges töltött krumplislepény

2020.12.23

Ez a recept bizonyíték arra, hogy a mentes ételek is lehetnek izgalmasak és finomak. Önmagában is isteni, de mártogatóst vagy sajtmártást is adhatunk mellé. Nemes Dóra, azaz Mentes Anyu szakácskönyvéből választottuk ki.

Reviczky Gyula – „Az orvos szabja meg lélegzetem”

2020.12.21

Reviczky Gyulát (1855-1889) gyakorta úgy emlegetik, mint a magyar irodalom talán legszerencsétlenebb sorsú költőjét – és ez a jelző csakugyan nem túlzás, még úgy sem, hogy tudjuk: a mezőny igen erős. Nemcsak a súlyos és akkor még gyógyíthatatlan betegség, a tüdőbaj keserítette meg az életét, de a gyökértelenség, az állandó nélkülözés és súlyos pénztelenség, a szerelmi csalódások és költészetének visszhangtalansága is.

Nostradamus, a pestisdoktor

2020.12.15

Nostradamus nevét mindenki a jövendöléseiről ismeri. Jóval kevesebben tudják, hogy orvosdoktorként végigküzdött három szörnyű pestisjárványt, később pedig mint keresett kozmetikus még szépségápolási receptjeinek gyűjteményét is kiadta.

Karácsony túlevés nélkül!

2020.12.09

Az év legszebb napjai és az ünneplés is gyorsan rémálommá válhat, ha a túlevés miatt emésztési problémákkal kell küzdeni. Másnaposság, haspuffadás, gyomorégés. Ha ismerősek ezek a fogalmak, készüljünk előre kímélő fogásokkal!

Heim Pál, a modern csecsemőgyógyászat meghonosítója

2020.12.02

Ha máshonnan nem is, a róla elnevezett gyermekkórház miatt biztos mindenkinek ismerős Heim Pál neve. De ki volt ő, és mit köszönhetünk neki? Az egyik legnagyobb magyar gyermekgyógyászra, a csecsemőorvoslás és -gondozás megújítójára emlékezünk születésének 145. évfordulóján.

Vakcina-keringő

2020.12.02

December 2-án engedélyezte a brit gyógyszerfelügyeleti hatóság (MHRA) a Pfizer és a BioNTech vállalatok által az új típusú koronavírus ellen kifejlesztett oltóanyag forgalmazását. Elvileg így az Egyesült Királyság lesz a világ első olyan országa, ahol megkezdődhet az oltás, hacsak Oroszország meg nem előzi. Ugyanezen a napon ugyanis Vlagyimir Putyin orosz elnök is utasítást adott a koronavírus elleni széleskörű védőoltás jövő heti megkezdésére. Még jónéhány koronavírus-vakcina van versenyben: nézzük, hogy állnak a többiek?

Így győzzük le a megfázást

2020.12.01

A téli nyirkos, hűvös időszak a légúti fertőzések szezonja, ilyenkor számtalan kórokozó indít támadást ellenünk. Ha úgy érezzük, a betegség hamarosan ledönt a lábunkról, készüljünk fel rá, hogy jó pár napba beletelik, míg teljesen megszabadulunk a kellemetlen tünetektől.

Az egykori sztárzsaru, aki még soha senkit nem „rajzolt körbe”

2020.11.30

Doszpot Péter ma már csendesebb életet él, legalábbis a médiaszereplésektől távol van, néha bukkan fel egy-egy műsorban. Pedig a kilencvenes években szinte naponta szerepelt, különösen jó kommunikációs képessége révén is kedvelt személyiséggé vált. 1998-ban megkapta az év rendőre címet Budapesten.

Háborúban edződött Amerika első női sebésze

2020.11.25

Bátor asszonyok egész sorának köszönhetjük, hogy ma már a világ nagy részén a nőket is megilletik azok a jogok és lehetőségek, amelyek a férfiakat. Olyan úttörők harcoltak ezért, mint a világ egyik első orvosnője, Mary Walker, aki az amerikai polgárháborúban sebészként szolgált.

Ezt kell tudni a COVID-19 tesztekről

2020.11.18

A COVID-teszt életünk részévé vált: az is naponta hall róla, akin még nem végezték el. De mit is kell tudni róla valójában? Hányféle teszt létezik, melyik mit mutat ki, melyek az előnyeik illetve a hátrányaik? Összeállításunk a Synlab cikke alapján készült.

Élet a koronavírus után

2020.11.16

A Covid-19-en átesettek fele heteken át tartó fáradtságot tapasztal a gyógyulást követően is egy ír kutatás eredményei szerint.

Diabétesz – együtt élni a betegséggel

2020.11.11

1991 óta minden évben november 14-én tartják a Diabétesz Világnapot. A Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) és tagszervezetei világszerte e napon hívják fel a figyelmet a betegségre, illetve megelőzésének lehetőségeire. Mi okozza a diabéteszt, és mit tehetnek az érintettek életminőségük megőrzéséért?

József Attila és a borderline személyiségzavar

2020.11.09

József Attila (1905-1937) költészetéről csak szuperlatívuszokban lehet beszélni. Talán még a zsenialitás is gyenge kifejezés, ha líráját akarjuk jellemezni: kivételes költői talentuma már gyermekkorában olyan elementáris erővel tört elő, ami párját ritkítja nemcsak a magyar, de a világirodalomban is. Nagyon sokan, nagyon sokat és sokfélét írtak már József Attiláról, szakirodalmával könyvtárakat lehetne megtölteni.

Bajusszal a prosztatarák ellen

2020.11.08

A férfiak körében a prosztatarák a második leggyakoribb daganatos megbetegedés. Az Ausztráliából indult Movember kezdeményezés arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy a férfiak is törődjenek egészségükkel, mert az időben felismert daganat jó eséllyel gyógyítható.

Mitől fáj?

2020.11.06

Akár ismerjük a fájdalom forrását, akár nem, az biztos, hogy szeretnénk tőle minél előbb megszabadulni. Néha nem is kell túl mélyre ásni: íme, néhány olyan tünet, amin fájdalomcsillapítással könnyen úrrá lehetünk.

Tiszta kézzel

2020.11.05

A hétköznapok során számos mikroorganizmussal találkozunk. Vannak köztük ártalmatlanok, és olyanok is, amelyek súlyos megbetegedéseket okozhatnak. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint megfelelő kézhigiéniával a fertőzések 80 százalékát megelőzhetnénk.

„Nyugalomban, békében jönnek meg a válaszok”

2020.11.04

Tóth Vera énekesnő a 2003/2004-es Megasztár győzteseként vált híressé. 2005-ben Bravo Otto-díjat, 2008-ban pedig Artisjus-díjat kapott, eddig négy önálló nagylemeze jelent meg. Mostanában párja éttermében közösen dolgoznak a jó ételeken, a finom borokon és a kiváló hangulaton. A Kiskoncertek, Nagy Borélmények gasztroművészeti eseménysorozattal pedig Budapesten és vidéki éttermekben jelennek meg.

A cukorbetegség árnyékában

2020.11.03

A cukorbetegség sokáig rejtve marad, és csak akkor okoz tüneteket, amikor már előrehaladott szakaszban van. A különösen veszélyeztetetteknek érdemes figyelni a cukorbetegség első, kezdeti tüneteire. A cukorbetegek száma évről-évre nő: ma Magyarországon csaknem 750 ezer diagnosztizált cukorbeteg ember él, és több mint 500 ezren vannak olyanok, akik valójában cukorbetegek, de nem tudnak róla vagy még nem vettek részt diabétesz-szűrésen.

„Éreztem, ebből baj lesz: ez színész lesz…”

2020.10.30

Olyan, mint egy tündérmese: az apa, Kovács Frigyes, a parasztfiú, elindul a tanyáról, a Vajdaság egy eldugott zugából. Sosem látott színházat, de még csak sok másik embert sem, majd csodálatos pályát fut be, délvidéki színházak alapítója és Magyarország neves színházaiban játszik. Három gyermeke születik (mert a mesében csakis három lehet), a két fiú követi apja művészetét, lánya Szabadkán a következő generációkat neveli, óvónő. Ákos megtalálja az életét kamerával a kezében, Tamás országos ismertséget szerez színészként, az Aranyélet és a Korhatáros szerelem sorozatokban, százezrek kedvence lesz.

Köszönjük, dr. Salk!

2020.10.28

A járványos gyermekbénulás a 20. század egyik legrettegettebb betegsége volt. Nem a halálozási rátája miatt, hanem azért, mert elsősorban gyermekeket érintett. A kiváló tudós, Jonas Edward Salk 65 éve fejlesztette ki a betegség elleni védőoltást, s ezzel az „emberiség jótevője” lett. 

Depresszió és hipochondria – Pilinszky János

2020.10.26

Pilinszky János (1921 – 1981) nem volt termékeny költő, nem hagyott hátra hatalmas életművet, a 20. század második felének magyar irodalmában versei mégis megkerülhetetlenek. „Nem az a fontos, hogy a madár hányszor csap szárnyaival, hanem hogy íveljen.” – fogalmazott egyszer nagyon találóan, önvallomásnak is beillő és azóta is gyakorta idézett mondatával. Költői világa zárt és gyakran misztikus, öntörvényű, személyes, nagyon szubjektív és individuális; egyszóval nem könnyű Pilinszkyt olvasni. Mégis érdemes, mert egy kivételesen intelligens és érzékeny ember legbensőbb, önmagával folytatott, kínzóan őszinte dialógusaiba tekinthetünk be líráján keresztül.

A gyerekek életmódja csontjaik egészségét is befolyásolja

2020.10.22

A gyerekeknek több közepes-erős intenzitású testmozgásra, több alvásra és kevesebb üldögélésre van szükségük, hogy a csontjaik egészségesek maradjanak – derül ki abból a kutatásból, amelynek során ausztrál kutatók próbálták meghatározni, milyen összetételű a gyerekek ideális napja csontjaik egészsége szempontjából.

Komoly pszichés zavarokat okozott a járvány

2020.10.18

A koronavírus-járvány miatti bezártság világszerte erőteljesen hatott az emberek pszichés állapotára, többségüknél több tünet is jelentkezett, sokuknál ráadásul életükben először. 

„Az alkalmasságom hívta elő a feladatokat”

2020.10.16

Kertész Zsuzsa, Kazinczy-díjas rádiós, egy letűnt szakma örök nagykövete: a mai generációnak ugyanis már el kell magyarázni, ki is volt a tévébemondó. Kívülről nézve nem nagy dolog két tévés műsorszám között megszólalni, elmondani, hogy mi következik. Azonban az egykori Magyar Televízió bemondóit arra tanították, hogy abban a néhány másodpercben legyen benne a szívük, a lelkük, akarjanak valami minőségit adni abban a nagyon kevés időben is. 

A hatékony kézfertőtlenítés tíz szabálya

2020.10.15

Október 15. a Kézmosás világnapja, ebből az alkalomból közreadjuk azokat a szabályokat, amelyeket betartva hatékonyan fertőtleníthetjük kezünket a vírusok ellen is.

Őszi vitaminsaláta

2020.10.13

Balogh Ágnes békéscsabai olvasónk receptje. 

Szájról-szájra

2020.10.08

Úgy terveztem, tudományos téziseket írok a leggyakoribb szájbetegségekről, tudják, miszerint tízből hat ember (közelről) ismeri az aftát, és a felnőttek 90%-a tapasztalta már a herpesz kellemetlen tüneteit. A vírus bennünk él, már kisgyermekkorban cseppfertőzéssel kerül a szervezetbe, és az idegek mentén telepedik meg. A később látható és érezhető tünetek már csak fellángolásai a meglévő fertőzésnek…

Kiadták az orvosi Nobel-díjat

2020.10.06

A hepatitis C vírus felfedezéséért két amerikai és egy brit tudós, Harvey J. Alter, Charles M. Rice és Michael Houghton kapja az idei orvosi-élettani Nobel-díjat – jelentették be a stockholmi Karolinska Intézetben.

Hogyan egyensúlyozzunk az otthoni munka és a szülői feladatok között?

2020.10.04

A koronavírus-járvány felforgatta mindannyiunk életét. Tavasszal sokan kényszerültek távmunkára, és még a gyerekek felügyelete is a szülőkre maradt. Most itt a második hullám, sokan továbbra is (vagy ismét) otthonról dolgoznak, és kérdés, hogy az oktatási intézmények mikor zárnak be újra. A következő tanácsokkal azoknak szeretnénk segíteni, akik úgy érzik, kezdenek összecsapni a fejük fölött a hullámok. 

A női egészség és a kávé

2020.09.29

Szeptember 29-én ünnepeljük a kávé világnapját. Ennek apropóján utánanéztünk, milyen új eredményekre jutottak a tudósok a világ egyik kedvenc italának egészségünkre gyakorolt hatásairól, és milyen tévhitek élnek a kávéval kapcsolatban.

Illyés Gyula és az öregedés lélektana

2020.09.27

Illyés Gyula (1902-1983) írói pályája és életműve kivételes a magyar irodalomban: a XX. század legzűrzavarosabb évtizedeiben volt aktív, irodalmárként és közéleti szereplőként egyaránt.  Hat évtizeden keresztül írt, szellemi frissességét és alkotóerejét mindvégig megőrizve. Ehhez élete nagyobb részében kitűnő egészség is társult, melyet maga is megbecsült és megőrzésére törekedett, ám túl magas kort ért meg ahhoz, hogy a betegségek elkerüljék. 

A Pomi és a „csodálatos szocialista népgazdaság”

2020.09.25

Nem írok hosszú bevezetőt ehhez a beszélgetéshez, Pomezanski György neve etalon a mai napig, ha gazdasági műsorokról, ötletekről beszélünk. Igazán izgalmas élete, múltja, gazdag jelene, és az egykori legendás műsor, a Felkínálom története tárul most az olvasók elé. 

Richter Gedeon, az emberbarát gyógyszergyáros

2020.09.23

Richter Gedeon építette fel Kőbányán az első magyarországi gyógyszergyárat, amely a kitűnő fizetések, juttatások és az emberséges légkör miatt a kor egyik legjobb munkahelyének számított. A második világháború előtt már közel száz gyógyszer-specialitásuk volt, és öt világrész több mint száz országában forgalmazták készítményeiket.

Ingyenes szűrések Budapesten

2020.09.16

Ingyenes anyajegy- és szájüregi daganatszűrésre, valamint szemészeti vizsgálatra jelentkezhetnek azok, akik időben regisztrálnak és részt vesznek a témákhoz kapcsolódó online előadásokon a Semmelweis Egyetem által szervezett október elsejei Semmelweis Egészség Napon.

Madách Imre, a „zörgő csontú kórvitéz”

2020.09.13

Madách Imre (1823 – 1864) a magyar irodalom nagy betegeskedőinek egyike. Ő is különböző bajoktól szenvedett úgyszólván egész életében, csakúgy, mint Arany vagy Babits. Számos szervi betegségéről tudunk és lelki eredetű problémái is voltak, amelyek felerősödtek az életben őt ért különböző csapások miatt.

Tíz egészséges harapnivaló tiniknek

2020.09.10

A fejlődésben lévő tizenévesek szinte folyamatosan képesek enni. A főétkezések között is állandóan nyitogatják a konyhaszekrényt vagy a hűtőt nassolnivalóért, a népszerű snackek azonban nem mindig tesznek jót. Néhány ötlettel segítünk az egészséges harapnivalók elkészítésében.

Arcmaszk – tévhitek és aggodalmak

2020.09.08

Magyarországon soha nem látott ütemben emelkedik a koronavírus-fertőzöttek száma. Bár sokan szkeptikusok a maszk viselését illetően, tudósok egyértelműen arra figyelmeztetnek, hogy ez az egyszerű eszköz pillanatnyilag az egyik leghatékonyabb fegyver a vírus terjedése elleni küzdelemben.

Évi több száz életet menthet meg a HPV elleni vakcina

2020.09.07

A Humán Papillomavírus (HPV) okozta megbetegedések Magyarországon évente 4-500 nő és ugyanennyi férfi haláláért felelősek Magyarországon, pedig a fertőzés védőoltással és rendszeres szűrővizsgálatokkal megelőzhető.  A magyar szülők 2020. szeptember 16-ig igényelhetik a HPV elleni államilag támogatott, ingyenes védőoltást hetedikes lányaik számára.

Érdekességek a fájdalomcsillapítás történetéből

2020.09.05

Ahogy a fájdalom, úgy a fájdalomcsillapítás vágya és története is egyidős az emberiséggel. Hosszú utat járt be az orvoslás, mire a kezdeti lépésektől eljutottunk az egyes – neurológiai, reumatológiai vagy bármilyen fizikai behatás okozta – fájdalomtípusok biztonságos és korszerű kezeléséig.

A visszér velejárói

2020.09.02

Pókhálóerek, seprűvénák, elszórtan látszó visszerek, lábdagadás, éjszakai lábikragörcs. Magyarország lakosságának 20-30 százalékát érinti a visszérbetegség. A panaszok már a 20-30 éves korosztály tagjai között is gyakran jelentkeznek, jellemzően a nőknél.

Kresz Géza, akinek a mentés lett az élete

2020.08.31

1887 májusában lépett szolgálatba a Budapesti Önkéntes Mentő Egyesület első lóvontatású mentőkocsija. A „száguldó” járműnek csengetéssel kellett jeleznie jöttét, és már az első napon két hívást kapott. A fővárosi egyletet a nyitott, haladó szellemű orvos, Kresz Géza hozta létre, aki hamar felismerte, hogy az életmentésnek orvosi kézben a helye.

„Olyan voltam, mint egy csikó, ami kinyargalhatott a rétre!”

2020.08.28

Endrei Judit, a legendás hetvenes-nyolcvanas évek bemondója volt a Magyar Televízióban. Később nem „csak” bemondó volt, közreműködött többek között a Homokóra, az Ablak, a TV-Híradó, a Hétvége, a Leporello, a Napközi, a Tízórai és még sok más műsor és dokumentumfilm elkészítésében. 

Indul az iskola – rövidlátó a gyerek?

2020.08.26

Az iskolakezdéskor sok kisgyerekről derül ki, hogy szemüveget kell viselnie – hívta fel a figyelmet dr. Nagy Zoltán Zsolt, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinika igazgatója.

„Nicsak, ki beszél?”

2020.08.21

Bognár Szilvia énekes gyakran vendégeskedik televíziók családbarát műsoraiban és családi rendezvényeken. Szeretnivaló, tehetséges, kedves személyiség, három kislány anyukája. A nagylány, Janka már 13 éves, az ikrek Borka és Tündi 7 évesek.

„Az étel legyen áldott, akkor válik egészségünkre”

2020.08.14

Bíró Icáról általában azt írják, hogy mennyire népszerű modell volt a nyolcvanas és kilencvenes években, hogy a Luxus Áruház egyik arca volt, hogy ő volt az, akinek a fotója a legtöbbször szerepelt kártyanaptárokon – több mint százféle készült –, hogy Pauer Gyula, Kossuth-díjas szobrász gipszből kiöntötte a testét és szobrot készített belőle, hogy nem volt olyan autószerelő műhely, ahol Ica vizes-pólós posztere ne lett volna fent a falon – és ez mind igaz.

Nyereményjáték a Facebookon!

2020.08.13

Facebook-nyereményjátékkal ünnepeljük a gyogyhir.hu megújulását. Vegyen rajta részt Ön is, hiszen egyetlen kommenttel vagy e-maillel megnyerheti praktikus ajándékcsomagunkat! 

Bejegyezték az első koronavírus-vakcinát

2020.08.11

Vlagyimir Putyin elnök bejelentette a Covid-19 elleni első orosz vakcina hivatalos bejegyzését. Az orosz államfő szerint a vakcina hatékony és tartós immunitást alakít ki a szervezetben „és minden szükséges ellenőrzésen átment”.

Így csökkentheti a demencia kialakulásának esélyét

2020.08.10

A demencia világszerte mintegy 50 millió embert érint, és ez a szám 2050-re várhatóan több mint háromszorosára emelkedik. Különösen veszélyeztetett az alacsony és közepes jövedelmű országok lakossága, ahol az érintettek mintegy kétharmada él. Figyelem: a nők körében nagyobb a demencia kockázata, mint a férfiaknál!

Hatásosan a hasi panaszok ellen

2020.08.07

Talán nincs is olyan ember, aki ne szembesült volna már valamilyen emésztési problémával. Az emésztési zavarok jól ismert tünetei közé sorolhatjuk a hasi görcsöket, a puffadást és a gyomorégést, valamint a gyakori gázképződést is. A panaszok hátterében sok esetben az epeműködés zavara áll.

„Nagybátyámnál még Honthy Hanna is kolbászt evett”

2020.08.07

Buza Sándor legendás rádiós, az egykori Danubius Rádió egyik megálmodója, a budapesti Harley Davidson társaság elnöke, a TrendFM műsorvezetője. Újragondolta a családi örökségként maradt vállalkozást, és termékei megkapták az Érték és Minőség Nagydíjat.

Társas sütkérezés

2020.08.06

Jó megmártózni a valódi győztesek dicsőségében, az őket övező dicsfényből azokra vetül egy kevés, akik közel vannak hozzájuk. Nem kell nekünk magunknak véghezvinnünk olyan tetteket, képviselni olyan eszméket, elérni olyan eredményeket, amelyek ténylegesen pozitív következményekkel járnak, elég azt a látszatot kelteni, mintha mi is a csoport tagjai lennénk. Ezt a jelenséget nevezi a szociálpszichológia társas sütkérezésnek.

Nekem most „meglepetés- naptáram” van

2020.08.05

Janza Kata EMeRTon-díjas színésznő, musicalénekes, szédületes tempóban éli az életét. Minden megnyilvánulásában szerethetően jókedvű, kivételes humorával gyakran megnevetteti környezetét. 2006-ban, mint az évad színésznője megkapta a Súgó Csiga díjat, 2011-ben pedig a Tolerancia-díjjal ismerték el. Folyamatosan látható a Barátok közt című tévésorozatban, és a közösségi médiában is aktívan jelen van.

Nyeregben az egészségért

2020.08.05

A biciklizés javítja a közérzetet, egészségesebbé és kiegyensúlyozottabbá tesz, sőt még kapcsolatainkat is jótékonyan befolyásolja. Hat érvünk van amellett, hogy aki csak teheti, minél többször szálljon nyeregbe. Könnyű terepen idősebbek is elkezdhetik!

Berzsenyi és „a természeti erők harmoniája”

2020.08.05

Berzsenyi Dániel (1776-1836) – vagy ahogy kortársai nevezték: „a magyar Horác” – utolsó nagy klasszicista és első igazán romantikus költője irodalmunknak. Két korszak határán élt és alkotott: precízen formált, klasszikus mérték szerint írott verseiben fejezett ki szenvedélyes, zabolátlan, romantikus érzelmeket és hazafias gondolatokat. Életmódjára is jellemző volt e kettősség: földbirtokait nagy gonddal és igen sikeresen irányító vidéki földesúr volt nappal, éjszaka viszont, mikor házanépe aludni tért, elővette a tintásüveget, pennát faragott és versírásba kezdett.

Táplálkozás a sejtek védelmében

2020.08.04

Az antioxidánsok segítenek megóvni szervezetünket a sejtkárosító szabad gyökök támadásától. Leginkább változatos, kiegyensúlyozott táplálkozással juthatunk hozzájuk.

Sebkezelés okosan

2020.08.04

Nyáron a gyerekek a szokásosnál is többet kúsznak-másznak a szabadban, ami gyakran jár horzsolásokkal, és mi felnőttek is könnyebben szerzünk hámsérüléseket kerti munka, nyaralás vagy kirándulás közben. Nem mindegy, hogyan kezeljük a sebeket: szakszerű ellátással gyorsabban megszabadulhatunk tőlük.

„Mindenkinek megvan a maga Sándora”

2020.07.31

Ámon Heni ma már népszerű gasztroblogger, de korábban számtalan szerepkörben kipróbálta magát. Tévés és filmes volt, és szórakozóhelyet vezetett Budapesten, a híres Labirintust.

Francia lecsó

2020.07.30

A recept a Bethesda kórház Receptre írva – így főzünk a Bethesda Gyermekkórházban című szakácskönyvében jelent meg, dr. Trevidic Thibault plasztikai- és égéssebész szakorvos tette közzé.

Sherlock Holmes, dr. Watson és az orvostudomány

2020.07.24

Bár nem Sherlock Holmes az első kitalált detektív a világirodalomban, minden valószínűség szerint ő a legismertebb. Sir Arthur Conan Doyle briliáns nyomozójának alakját napjainkig több mint 25 ezer színpadi adaptáció, film, televíziós produkció és kiadvány dolgozta fel. Karakterének megformálásakor a szerző orvosi tapasztalataiból is bőségesen merített.

Nem változom, csak fejlődöm

2020.07.17

Tóth Auguszta Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes művész, két gyermek édesanyja. Az 1990-es években a Kisváros című sorozat hozta meg számára az országos ismertséget, de jellegzetes, összetéveszthetetlen hangját több külföldi sztár szinkronjaként is hallhatjuk. A Nemzeti Színház tagja, 19 szerepben tündököl. Játszik többek között Az ember tragédiájában, a Rocco és fivéreiben, a Macskajátékban, a Csíksomlyói passióban. Mezei Máriáról szóló önálló estje, a Hoztam valamit a hegyekből évek óta telt házzal megy.

Keresik az oltóanyagot, de bizonytalan, mikorra lesz eredmény

2020.07.15

Százötven különböző kísérlet fut párhuzamosan, de húsznál kevesebb esetben jutottak el addig a fázisig, ahol már embereken próbálják ki az új szert  – mondta Ledia Lazeri,  a WHO magyarországi irodájának vezetője. 

Kreatív cukkinifőzelék

2020.07.13

A recept a Bethesda kórház Receptre írva – így főzünk a Bethesda Gyermekkórházban című szakácskönyvében jelent meg. Dr. Sűrű Diána, az intézmény jogásza tette közzé. 

Adj vérplazmát! Az életmentés nem állhat meg!

2020.07.10

Tomán Szabina, Burai Krisztián és Pál Dénes a vérplazmaadás fontosságára hívták fel a figyelmet. Mindenkit arra kérnek, csatlakozzon a Sanaplasma és a Vascular Plazma közös kampányához. „Adj vérplazmát, ments életeket! Teddmegmost.hu” – szól a felhívás.

Csontváry, a napút festője

2020.07.05

Kosztka Mihály Tivadar okleveles gyógyszerész negyvenéves elmúlt, amikor otthagyta gácsi patikáját, hogy hátára kötözött festőládájával meghódítsa a világot. Ha hosszú volt is az út, álma valóra vált: Csontváryt – ahogy ma ismerjük – a legkülönösebb és legnagyobb magyar festők között tartjuk számon.

Ez az étrend segíthet epepanaszok esetén

2020.07.04

Magyarországon az étkezési szokások kedveznek az epekőképződésnek. Megelőzésében segíthet a rendszeres, kiegyensúlyozott, rostdús táplálkozás és a megfelelő folyadékpótlás. Következetes diétával a már kialakult panaszok is jó eséllyel enyhülnek.

Természetes módon az öregedés ellen

2020.07.04

Antioxidánsoknak azokat az anyagokat nevezik, amelyek védik szervezetünket az úgynevezett szabadgyökök, illetve más oxidáló anyagok káros hatásától. Az antioxidánsok lehetnek az élő szervezetben, illetve a táplálékban található természetes vagy mesterséges vegyületek. Miért fontos a pótlásuk?

Mit tegyünk a zúzódások ellen?

2020.07.03

Ha kisebb baleset ér valakit – elesik, megüti magát vagy kemény tárgynak ütközik –, a sérülés nyomán kialakuló véraláfutás előbb vöröses, majd liláskék, zöld és sárga színekben pompázik. Ennél nagyobb baj, hogy a zúzódás rendszerint fájdalommal jár, úgyhogy érdemes meggyorsítani a gyógyulását.

Pihenés a járvány után

2020.07.03

A nyár a megérdemelt hosszabb pihenés ideje. Még akkor is – vagy éppen azért –, ha a koronavírus-járvány miatt éppen hogy csak túl vagyunk több hónapnyi kényszerű kihagyáson a munkánkban, mindennapi életünkben, társas érintkezéseinkben. Márciustól júniusig mind fizikai, mind mentális értelemben erős nyomás nehezedett ránk: megfertőződünk-e mi magunk, a közvetlen családtagjaink, szeretteink, s ha igen, milyen követ-kezményei lehetnek mindennek?

Ön is nagyszülő? Kulcsszerepe lehet unokái boldogságában!

2020.07.02

Most hogy a koronavírus-járvány visszaszorult, és beköszöntött a nyári szünidő, nagymamák és nagypapák végre ismét találkozhatnak unokáikkal. Egy friss tanulmány igazolta, hogy ennek a gyermekek fejlődésében is óriási a szerepe.

Tegyünk a visszér ellen!

2020.07.01

A tágult visszér sokáig nem okoz panaszt, leszámítva, hogy nem túl szép látvány. Pedig alattomos elváltozásról van szó, ami idővel fájdalmakhoz, bőrelváltozásokhoz és lábszárfekélyhez is vezethet.  E betegségcsoport esetében is nagyon fontos a megelőzés.

Újdonság a rákgyógyításban: vérből is kimutathatók a daganatok

2020.07.01

A legújabb, DNS alapú diagnosztika a legapróbb tumort is 93-99 százalékos pontossággal jelzi, akár 8-24 hónappal azelőtt, hogy a képalkotó eljárások ki tudnák mutatni. Az eredmény figyelmeztet a korábban már szövettanilag igazolt betegség kiújulásra, és segítségével mérhető a terápia hatékonysága is.

Nyolc érv a sörivás mellett

2020.06.26

Miért igyunk sört? Elsősorban azért, mert jólesik. Ám akinek ez kevés lenne, annak szolgálunk néhány további érvvel a mérsékelt sörfogyasztás mellett. Tudományosan igazolt állítások következnek a sör egészségre gyakorolt jótékony hatásáról. 

Alzheimer, aki leírta a feledés betegségét

2020.06.14

Aloysius Alzheimer 1901-ben találkozott azzal a páciensével, akinek betegsége világhírűvé tette a nevét. Tíz év elteltével a pszichiátriai tankönyvek már Alzheimer-kórként emlegették az agykéreg elváltozása nyomán fellépő elbutulást. A német idegorvos, neuropatológus 156 éve, 1864. június 14-én született Bajorországban.

Augusztusban talán jöhet a Boldogság kék madara

2020.06.12

Az EMeRTon-díjas Vincze Lillának, aki többször is volt Az év énekesnője, számos slágert köszönhetünk, mint például a Júlia nem akar a földön járni. Most azonban képletesen szólva – Júlia nagyon is kénytelen a földön járni: nincsenek koncertek, nincs színház. 

Babits Mihály – egy nyaláb testi fájdalom

2020.06.10

Babits Mihály (1883-1941) életét gyermekkorától kezdve súlyos és igen fájdalmas betegségek kísérték végig. Saját bevallása szerint vézna, alacsony, sápadt gyerek volt, sportolásra alkalmatlan: tornából mindig elégségese volt, csak kegyelemből nem buktatták meg a testnevelő tanárai, mert amúgy minden iskolájában a legkiválóbb tanulók közé tartozott; utóbb – az első világháború idején – katonai szolgálatra is alkalmatlannak találták.

Ezért kell több vas a nőknek, mint a férfiaknak

2020.06.05

Testünknek számtalan tápanyagra van szüksége a működéshez, közöttük van pár olyan, ami több élettani funkcióban is fontos szerepet játszik. Az egyik ilyen a vas.

Cházár András, aki létrehozta a magyar siketnéma-oktatást

2020.06.05

Az elesettek szószólójaként ismert ügyvéd 1799-ben látogatta meg a Bécsi Siketnéma Intézetet. A látottak olyan mély hatást gyakoroltak rá, hogy elhatározta, ugyanilyen intézményt alapít Magyarországon. 275 éve született Jólészi Cházár András, az Országos Királyi Siketnéma Intézet megalapítója.

Herpesz nyáron?

2020.06.04

Bár igazán a hideg hónapokat szereti, nyáron sem vagyunk teljesen védettek a herpesz ellen. A napégés is okozhatja a herpesz megjelenését, sőt van, akinél már maga a napsütés is a kiváltó okok között szerepel.

Árnyékból a napra

2020.06.04

Ráncok, szeplők, májfoltok: a túlzásba vitt napozás többféle elváltozást is okozhat a bőrön. A kisebb, és sokszor átmeneti esztétikai problémák mellett súlyosabb tünetek is megjelenhetnek, érdemes tehát figyelni a megelőzésre, a megfelelő fényvédelemre!

Pompás testápolás – a sokoldalú körömvirág

2020.06.04

Bár a tudomány több mint 2000-féle gyógynövényt ismer és alkalmaz, a körömvirág egyike a legelterjedtebbeknek. Minden apró részét fel lehet használni szárától a levelén át a virágáig, és kívül és belül is kifejti gyógyító erejét.

Se kutyája, se macskája

2020.06.03

Emberi kapcsolataink folyamatosan változnak és az utóbbi évtizedek egyik markáns változási iránya az izolálódás és az elmagányosodás. Számos ok áll ennek a hátterében, egyebek mellett a gazdasági folyamatok és a munkavégzés körülményeinek az átalakulása, a technológiai fejlődés, ezen belül is elsősorban az infókommunikáció  (pl. TV, internet, közösségi média) életmód-változtató hatása, az emberek „jó élettel” kapcsolatos elvárásainak radikális változásai, a családszerkezet széles körben tapasztalható átalakulása, a férfi és a női szerepekről vallott felfogás megváltozása. A családalapítás, a gyermekvállalás időben kitolódik, vagy akár teljesen elmarad.

„Több színből állok össze, többféle napom van nekem is”

2020.06.03

Kevés olyan műsorvezető van, akinek a munkáját a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztjével ismerték el. Till Attila a kevesek között van, 2007-ben kapta meg ezt az elismerést. 1999-ben az Év Riportere díj is őt illette a Kamera Hungária fesztiválon. Arra a kérdésre, hogy mi jut először eszébe Tilláról, tíz emberből kilenc azt vágja rá, hogy a mosolya, a nevetése, a sugárzó jókedve. Több televízióban is megfordult, ma a TV2 vezető „arca”. Az országos ismertséget a Big Brother valóságshow vezetése hozta meg számára. Nagyon szereti a feleségét, amit nemcsak reklámfogásból mond, és három fia van, akiknek igazán „jófej” apja. Van egy kutyája, aki a családba kerülés után lassacskán tényleg igazából az övé lett – sokat tanulnak egymástól.

Viszlát, puffadás!

2020.06.02

Az elmúlt hónapokban emberek tömegeinek változott meg, lassult le az élete és ezzel együtt az emésztése is. A bezártság és otthon ülés következtében mozgásterünk radikálisan lecsökkent, és az ebből adódó feszültség és félelem sem volt jó hatással az étkezési szokásainkra. Sokaknál jelentkeztek emésztőrendszeri problémák, mint például puffadás, hasfeszülés és diszkomfort érzés.

Lassan véget érhet ez az otthoni nyaralás

2020.05.29

hirdetés „Én nem éltem meg a híreket olyan vészterhesnek, arra gondoltam, jó hát akkor ez olyan, mint a nyaralás, de most már a nyaralás véget érhetne.  Valójában minden megváltozott, a tévé teljesen” – Till Attila, az ismert televíziós, filmes meséli el, hogyan vészelte át a karantént.

Zöld fordulat jön a járvány után?

2020.05.27

A koronavírus-járvány néhány hónapja alatt többet csökkent Földünk szén-dioxid-kibocsátása, mint azt a környezeti aktivisták legmerészebb álmaikban gondolták. Sokan úgy vélik, ez a globális krízis végre ráébreszti a világot, hogy az eddigi pazarló és felelőtlen életmód nem folytatható. Vagy csak annyi lesz a tanulság, hogy ezentúl többször mosunk kezet?

Az időskorú lakosság egészségvédelmében vállal kiemelkedő szerepet a Richter

2020.05.26

Összefognak a Richter Egészségváros és a Proaktív 19 program szervezői, hogy a leginkább veszélyeztetett 60 év feletti korosztály minél nagyobb részének segítsenek felkészülni egy esetleges koronavírus-fertőzés egészségkárosító hatásainak minimalizálására. A kezdeményezésben részt vevő egészségügyi szakemberek telefonon, térítésmentesen biztosítanak személyre szabott tanácsokat a 60 év felettiek számára.

Vörösmarty, a természetes gyógymódok híve

2020.05.24

Barabás Miklós egyik híres rajzán látható az a jelenet, amikor a haldokló Kisfaludy Károlyt halálos ágyánál fiatal barátai, tisztelői veszik körül: Vörösmarty Mihály, Bajza József és Toldy Ferenc. A jelenet szimbolikus: akkoriban Kisfaludy volt az irodalmi élet vezéralakja, ám halálával ezt a szerepet átvette e három fiatal író, akiket utóbb „Romantikus Triász” néven említ az irodalomtörténet. Kisfaludy Károly 1830. november 21-én halt meg, a Váci utcai Kappel-házban. Majdnem napra pontosan 25 év múlva, 1855. november 19-én ugyanitt, ugyanebben a házban hunyt el Vörösmarty Mihály is.

Menopauza: hogyan segíthet a táplálkozás?

2020.05.22

A menopauza időszakában a nők többsége számos kellemetlen tünettel kénytelen szembesülni, a hormonszint megváltozását hőhullámok, súlygyarapodás, alvási problémák vagy hangulatingadozások kísérhetik. De nem kell rögtön a gyógyszerekhez nyúlni: az új életszakaszhoz való alkalmazkodásban az életmódváltás és az étrend átalakítása is segíthet. 

„A beteg javát hordotta szívén” – Bókai János

2020.05.18

A Felvidékről Pestre került orvos baráti köre a Pilvax Kávéház ifjai közül került ki, és neve idővel éppoly naggyá lett az orvostörténetben, mint Petőfié vagy Jókaié az irodalomban. Az oktatást is szívügyének tekintő Bókai János a korszerű magyar gyermekgyógyászat megalapozója.

Milyen lesz a jövő fogászata?

2020.05.11

A számítógépes technológiák, modern képalkotó eljárások már ma is sokat segítenek a korszerű fogászati kezelésekben. A sorozatos innovációknak köszönhetően pedig talán nincs messze az idő, hogy a hétköznapi fogorvoslásban 3D nyomtatóból érkezzenek a minden korábbinál pontosabb fogpótlások.

Ezt is hozta a járvány: megbélyegzés

2020.05.05

„Gyalázzák az időseket ordenáré módon, mert elmennek vásárolni. Azoktól, akik ilyen hangnemben írogatnak, kérdezem: őket ki szülte?” – írta egy elkeseredett és dühös nyugdíjas korú hölgy egy népszerű internetes portálon. „Érdekelne, hogy került be a vírus az idősotthonokba, mert abban biztos vagyok, hogy közülük egy sem síelt Tirolban!” – vágja oda dacosan egy szüleit féltő fiatalasszony ugyanott.

Amikor megszaporodnak a vécére szaladós éjszakák…

2020.05.04

Tapasztalt már gyakori vizelési ingert, ami éjszaka sem hagyja nyugton? Érezte már, hogy nehezen indul meg a vizelete, gyenge a sugár, és hogy az ürítés végén még sokáig csepeg a folyadék? Ráadásul nem érzi úgy, hogy megkönnyebbült volna? Akkor jobb, ha megvizsgáltatja a prosztatáját!

Egy kis szíverősítő

2020.05.04

Szívünk körülbelül 2,5 milliárd alkalommal ver életünk folyamán, biztosítva ezzel az egész szervezet folyamatos vérellátását. Rendületlenül hordja a sejtekhez az oxigént, a tápanyagokat és a hormonokat, miközben a bomlástermékeket elszállítja.

Ady Endre, a magyar Messiás

2020.04.29

Ady életútját ismerve elmondható, hogy nemcsak a szerelemben „fogyasztotta, hamvasztotta” magát a költő: egész személyiségére jellemző volt a végletesség, életmódjára pedig az önpusztító, egészségét korán felemésztő duhajság. Két végén égette a gyertyát, ami – a szerzett bajokon túl – bizonyosan hozzájárult korai halálához.

Életmentő tippek cukorbetegeknek a járvány idejére

2020.04.28

Az eddigi tapasztalok szerint az életkor és a társuló krónikus betegségek is jelentős szerepet játszanak a koronavírus okozta betegség lefolyásában, és a fokozottan veszélyeztetett csoportok közé tartoznak a cukorbetegek is. Vajon mit tudunk eddig a COVID-19 és a diabétesz kapcsolatáról, és hogyan vészelhetik át a járványidőszakot a cukorbetegek?

Arany János nyavalyái

2020.04.22

„Nálam, ha a test szenved, rendesen a lélek is cudarképpen bágyadt” – írja Arany János (1817-1882) kedves barátjának, Petőfinek 1849. január 2-án, 32 esztendős korában. Azt gondolhatnánk, hogy egy ilyen fiatal férfi a súlyos betegségekből fakadó testi szenvedést még nemigen ismerheti, de nem lenne igazunk: Arany Jánost apró gyermekkorától kezdve egész élete során elkísérték a korban nehezen, vagy egyáltalán nem gyógyítható, nagy fájdalmakkal járó súlyos betegségek. 

Konyhai higiénia a járvány idején

2020.04.21

Készült egy kiadvány „Konyhai higiéniai és élelmiszer biztonsági útmutató humán járványügyi veszélyhelyzet idején” címmel, ami segíti a vásárlókat a biztonságos konyhai higiéniai és élelmiszer biztonsági folyamatok kialakításában és betartásában. 

13 bombabiztos fogyási tipp tavaszra

2020.04.21

„Ne feledjék: csak az jöhet ki a karanténból, aki kifér az ajtón!” – a közösségi médiában keringett ez a poén, és jót mosolyogtunk rajta, pedig érdemes észrevenni, hogy komoly üzenetet is hordoz. Még akkor is törekednünk kell a fogyásra, amikor olyan kevés mozgásra vagyunk kárhoztatva, mint most, a karantén alatt. 

Ne legyen epés!

2020.04.04

A legtöbb ember nem szentel különösebb figyelmet epehólyagjának egészen addig, amíg az el nem kezd gondot okozni neki. Amikor azonban a probléma jelentkezik, általában igen fájdalmas, és azonnali beavatkozást igényel.

Az erek védelme

2020.04.04

Szervezetünkben ötféle ér biztosítja a vér keringését: az artériák, arteriolák, kapillárisok, venulák és vénák. Funkciójuk eltérő. A kapillárisok feladata például, hogy a nagyobb és kisebb verőerekből (artériák és arteriolák) érkező vért a szövetekhez juttassák, míg a kisebb és nagyobb gyűjtőerek (venulák és vénák) szállítják a vért vissza a szívhez. Ereink egészségének megőrzéséért megfelelő étkezéssel is sokat tehetünk.

A visszerek ellen

2020.04.03

Ahogy közelednek a meleg hónapok, egyre több figyelmeztetést olvashatunk-hallhatunk arról, mennyire fontos hidratáltnak maradni, és kerülni a túlzott napsütést. Ezek a tanácsok – és még néhány alább felsorolt javaslat – különösen megfontolandók mindenkinek, aki visszerességgel küzd.

Ön férfi? Akkor készülhet a prosztataháborúkra

2020.04.02

Kevés az olyan férfi, akit a kor előrehaladtával elkerülnek a prosztataproblémák. Lehet, hogy csak egy kis mirigy, mégis komoly egészségügyi problémák forrása lehet. Jobb, ha időben felkészül tehát arra, hogy mire számíthat, milyen jelekre figyeljen és mit tehet a megelőzés érdekében.

Indul az Év Gyógyszerésze és a Kedvenc Patikám pályázat 2020

2020.04.01

Idén tizedik alkalommal kerülnek meg-rendezésre az Év Gyógyszerésze és a Kedvenc Patikám pályázatok. Mindkét címre lakossági és szakmai részről is lehet ajánlást tenni.​

Az elhízás betegség, az elhízottakat nem szabad stigmatizálni!

2020.03.14

Az elhízottak stigmatizálása ellen emelte fel szavát a Magyar Elhízástudományi Társaság, amely arra is fel akarja hívni a közvélemény és az egészségügyben dolgozók figyelmét, hogy az elhízás betegség, amely  diszkrimináció mentes terápiát igényel.

Ne adja szájról szájra!

2020.03.06

Télen és a tavaszi vitaminhiányos hónapokban többeknél alakul ki apró, égő fájdalommal járó fekély a szájban. A herpeszt szinte mindenki ismeri, és tudjuk, hogy vírus okozza. A hasonló kellemetlenségekkel járó afta kialakulásának okát azonban még nem tudják az orvosok, bár összefüggésbe hozzák az immunrendszer gyengülésével.

Napnál is világosabb

2020.03.05

Fúj, esik, havaz, úgy lesz tavasz – tartja a mondás – és valóban: az elmúlt években az időjárásra egyre inkább az a jellemző, hogy a klasszikus tavasz eltűnőben van. A téli hideg után szinte minden átmenet nélkül nyáriasan meleg napok következnek. Nem csoda, hogy szervezetünk és bőrünk is nehezen alkalmazkodik a hirtelen változásokhoz.

Vértezzük fel szervezetünket antioxidánsokkal!

2020.03.05

Az antioxidánsok gátolják az oxidációs folyamatokat, azaz védelmeznek minket a szabad gyökökkel, az oxidatív stresszel szemben. De mik is azok a szabad gyökök? Rendkívül reakcióképes molekulák, melyek szervezetünk normális lebontó folyamatai alatt, illetve külsőleges hatások, mint például dohányzás vagy sugárzás hatására keletkeznek.

A férfi szoprán – egy „született hangfaj”

2020.03.03

Vásáry André eddigi több mint tíz éves pályafutása alatt jól csengő nevet szerzett magának a szakmában: 5 album, három arany- és egy platinalemez, hazai és külföldi szereplések sora, színházi szerepek, énekművész diploma, hogy csak a legkiemelkedőbb eredményeit soroljuk. Sokoldalú, univerzális tehetség, aki több műfajban is különlegeset alkotott. Mindezt szorgalmának, kitartásának köszönheti, és mint mondja, legfőképpen annak az „istentől kapott adománynak”, ami a torkában van.

Miért fontos a magnézium?

2020.03.03

A magnézium a szervezet számos fiziológiai folyamatához nélkülözhetetlen ásványi anyag. Elengedhetetlen az idegrendszer, a szív és az izomzat megfelelő működéséhez.

Depresszió szülés előtt és – mit lehet tenni?

2020.03.02

A terhes nők mintegy 25 százalékánál mutatkoznak depresszív tünetek, 10-15 százalékuk a szülés előtt és után a depresszió súlyosabb formájával küzd. Ezerből egy nő szenved a szülés utáni pszichózistól. A környezetében lévők segíthetnek nekik, cikkünkből megtudhatja azt is, hogyan.

Így diétáztunk 2019-ben

2020.02.09

Ismerik a találós kérdést, ki értesül leghamarabb például arról, hogy kitört az influenzajárvány? Nem, nem az ovosok. Az emberek előbb keresnek rá a betegségre az interneten, mint hogy hozzájuk fordulnának. A megfejtés innen már nem nehéz: a Google. Nézzük, mit mond a kereső arról, hogyan diétáztunk tavaly!

Az elhízásnál az életmód számít, nem a gének!

2020.02.07

Évekig tartották felelősnek az úgynevezett „elhízásgént” a testsúlygyarapodásért – abba a tudatba ringatva emberek tömegeit, hogy a túlsúly elkerülhetetlen számukra, hiszen genetikailag van beléjük kódolva. Egy új vizsgálat azonban ezt cáfolva bebizonyította, hogy az életmódbeli szokások sokkal nagyobb hatással vannak testünkre, mint a gének.

Miért fontos a vaspótlás?

2020.02.06

Sokan nem tudják, hogy a vas elengedhetetlen a szervezet egészséges működéséhez. A hemoglobin szállítja a szervezetben az oxigént a sejtekhez, szerepe van immunrendszerünk működésében, az idegrendszeri folyamatokban, az agy fejlődésében és a DNS-szintézisben is.

Mitől leszünk betegek illetve hogyan őrizhetjük meg egészségünket?

2020.02.05

A biológiai egészség a szervezet azon képessége, hogy zavartalanul elviseli  az élet során jelentkező fizikai, szellemi terheléseket, és ellenáll a fertőzéseknek, betegségeknek. A XX. század második felében kiegészült a definíció úgy, hogy a teljes értékű egészségen a modern élet fokozódó tempójához, gyors változásaihoz való alkalmazkodóképességet is értjük.

Mit keres a koffein a fájdalomcsillapítóban?

2020.02.04

A koffein a legelterjedtebb, világszerte legálisan alkalmazható pszichoaktív drog. Sehol sem tiltják, sok helyen inkább javallják, az emberek többsége leginkább kávé vagy tea formájában fogyasztja. Sokan nem is tudják, hogy több, vény nélkül kapható fájdalomcsillapító szer hatóanyagaként is találkozhatunk vele.

Újdonság a rákgyógyításban: vérből is kimutathatók a daganatok

2020.02.02

A legújabb, DNS alapú diagnosztika legapróbb tumort is 93-99 százalékos pontossággal jelzi, akár 8-24 hónappal azelőtt, hogy a képalkotó eljárások ki tudnák mutatni. Az eredmény figyelmeztet a korábban már szövettanilag igazolt betegség kiújulásra, és segítségével mérhető a terápia hatékonysága.

Beleinkben rejlik az egészségünk – így vigyázzunk rá!

2020.02.01

Sokan úgy beszélnek bélrendszerünkről, mint a második agyunkról, ami képes hangulatunk, libidónk, kreatív teljesítményünk befolyásolására. Szervezetünket százbillió apró baktériummal osztjuk meg. Élnek a bőrünkön, testhajlatainkban, körmünk alatt, szőrtüszőinkben, de a legtöbb apró társbérlőnk a bélrendszerünkben található. Segítik hasznosítható alkotóelemeire bontani táplálékunkat, befolyásolják, mennyi vitamin és ásványianyag szívódik fel a szervezetünkbe, hatással vannak arra, hogy milyen hormonok szabadulnak fel, amik kulcsszerepet játszanak hangulatunk alakulásában is.

Így enyhítették a fájdalmat elődeink

2020.01.09

A fájdalom mindig velünk volt, vele együtt csillapításának igénye is. Őseink változatos módszerekhez folyamodtak azért, hogy enyhítsék, és ugyan voltak meredek pró-bálkozásaik, a mai módszerek és hatóanyagok nagy része nem volt számukra ismeretlen.

Téli vitaminforrásaink

2020.01.08

A téli időszakban még fontosabb odafigyelnünk a vitaminpótlásra, mint a többi évszakban, ugyanis nehezebb vitamindús ételekhez jutnunk. Napi 400-600 gramm gyümölcs és zöldség elfogyasztása javasolt, több adagban.

Kodály-módszer és női beat zenekar

2020.01.07

Csuka Mónika zenei tanulmányait négyéves korában kezdte. Játszik zongorán, csellón és gitáron. 1967-ben szólistaként hanglemezre énekelte a Kodály-módszer bemutató anyagát, amit Angliában és Japánban is terjesztettek. 1969-ben alakította meg Magyarország első női beat zenekarát, az idővel átalakult Beatricét. 1975–1977 között tagja a Mikrolied vokál triónak, amellyel sokat szerepelt az NDK-ban és Lengyelországban is. 1990-ben megszületett az első aranylemez, Szédülj el! címmel, melyet még számos album követett. 1991-ben alapítja meg Énekiskoláját, melynek az volt a célja, hogy a könnyűzenén keresztül megszerettesse a komolyabb zenei ismereteket is. A szerzői jogvédő hivatalban több mint 200 dal zeneszerzőjeként jegyzik.

Folyó ügyeink

2020.01.06

A gyakran tévesen felfázásnak nevezett hólyaghurutot általában olyan baktériumok okozzák, melyek természetes módon is jelen vannak a szervezetben.

Mit kezdhetünk a fájdalommal?

2019.12.07

A fájdalomnak, bár valójában senki nem kívánja, fontos és hasznos szerepe van: szervezetünk vele figyelmeztet arra, hogy káros hatás érte, és arra késztet minket, hogy elkerüljük vagy kezeljük a kiváltó okot, vagy ha ezt ismerjük, és nem tudunk vele mit kezdeni, magát a fájdalmat.

7 tipp karácsonyra, cukorbetegeknek

2019.12.06

Az év végi ünnepi időszak közeledtével talán még nehezebb eligazodniuk a cukorbetegségben érintetteknek a kalóriák és szénhidrátértékek útvesztőjében, nem is beszélve a bőséges karácsonyi fogásokról és az egymást követő rokonlátogatásokról. Senkinek sem kell azonban idegesen várnia a januári orvosi ellenőrzést, ha odafigyel a megfelelő ételek fogyasztására, a kiadós vacsorák után egy kellemes sétát is beiktat, valamint a nagyobb étkezések előtt és után is ellenőrzi vércukorszintjét. A Tartsd a szintet! Facebook oldal összegyűjtötte a leghasznosabb tippeket, hogy az ünnep a cukorbetegek számára is a kellemes élményekről szóljon.

Gyógyítható-e a szürkehályog?

2019.12.06

A szürkehályog – orvosi nevén: katarakta – azaz a szemlencse elhomályosodása nem egy meggyógyítható „betegség”, hanem egy olyan állapot, mely az életkor előrehaladtával fokozatosan alakulhat ki, válhat egyre súlyosabbá, végül akár vakságot is okozhat. A szürkehályogtól szenvedők látása csak egy olyan műtéttel állítható helyre, melynek során a szemlencsét egy szövetbarát lencsével helyettesítik. A szemműtéttől azonban sokan megijednek, s elkezdenek „kompromisszumos megoldás” után kutatni…

Különös szilveszter?

2019.12.04

Sokak szemében a szilveszteri mulatság az év egyik legnagyobb ünnepe. Már jó előre megtervezik az év utolsó és az újév első napját, mert tapasztalatból tudják, a későn ébredők nehezen találnak helyet az éttermekben, szórakozó helyeken, szállodákban, és a zártkörű házibulik közönsége is már hetekkel, hónapokkal előbb összeáll. Mások nem szeretik ezt az ünnepet.

Leszámolás a felszálló fertőzéssel

2019.12.03

Kevés kellemetlenebb betegség van a felfázásnál, ami a fiatal lányokat éppúgy érinti, mint a változó kor utáni nőket. Tél van, hideg van, itt a hólyaghurut ideje...

Gyógynövények a mozgás öröméért

2019.12.03

Mozgásszervi betegségeknek nevezzük az izmok, ízületek és csontok kóros elváltozásait, melyeknek több típusát ismerjük (kopásos vagy gyulladásos kórképek stb). A betegségcsoport hazánkban nagyjából minden ötödik-hatodik embert érinti; különösen gyakori az akívan sportolók, a túlsúlyosak és az idősek körében. A kór kiegészítő kezelésére, és főként a tünetek enyhítésére több gyógynövény is alkalmas.

Epés megjegyzések

2019.12.02

Halászlé, töltött káposzta, rántott hús, franciasaláta, bejgli, szaloncukor és sorolhatnám még az ételeket, melyeket az átlag magyar ember biztosan fogyaszt decemberben. Az ünnepek környékén hajlamosak vagyunk jobban elengedni magunkat. A munkahelyi rendezvények, családi vacsorák és baráti összejövetelek, mind arra késztetnek minket, hogy többet együnk és igyunk az átlagnál.

Gyomorégető ünnepek

2019.12.01

A felnőttek közel fele legalább havonta egyszer küzd gyomorégéssel. Ez az arány azonban decemberben, az ünnepek környékén a többszörösére emelkedik. Ennek fő okai a túlevés, a gyorsan evés, a zsíros, fűszeres és savas ételek, a szénsavas üdítők, a cukros sütemények, az édességek és a dohányzás. Sajnos az ízletes magyar konyha és a tipikus ünnepi fogások nem segítenek a megelőzésben.

Több mint torna – életforma

2019.12.01

„Egy kicsi mozgás mindenkinek kell, a karosszékből álljanak most fel!” Akinek a fenti sorok olvasásakor máris a fülébe cseng a dallam, nyugodtan pattanjon fel, és hagyja a magazint későbbre. Aki azonban nem ismeri az egykor volt TV-torna főcímdalát, olvassa tovább a cikket! Időutazásra hívjuk Önöket, hiszen, ha tetszik, ha nem, a testünk változik, sok mindenről le kell mondanunk, amit évekkel, évtizedekkel ezelőtt megtehettünk. Ugyanakkor új lehetőségek is nyílhatnak, ha mi magunk nyitottak vagyunk. Az idősödés folyamata lelassítható, ha az életünkbe beépítjük a mindennapi mozgást.

A deutériummegvonás szerepe a daganatos betegségek gyógyításában

2019.11.14

Egyre jelentősebb a nemzetközi érdeklődés a deutériummegvonás kutatása iránt A deutériummegvonás kutatásának legújabb eredményeiről tanácskoztak a terület vezető szakemberei 2019. október 17-18-án a IV. Nemzetközi Deutériumdepléció Konferencián, Budapesten. A HYD Rákkutató és Gyógyszerfejlesztő Kft. negyedik saját szervezésű tudományos fórumának résztvevői bíznak abban, hogy a fiziológiás deutériumcsökkentés a megelőzés és a daganatgyógyászat hatékony eszközévé válhat a közeljövőben, melynek alkalmazásával visszaszorítható a rákos megbetegedések előfordulása, javítható a betegek életkilátása és életminősége.  

Újdonság a rákgyógyításban: a vérből korábban azonosíthatók a daganatok

2019.11.11

A legújabb, DNS alapú diagnosztika a legapróbb tumort is 93-99%-os pontossággal jelzi, akár 8-24 hónappal azelőtt, hogy a képalkotó eljárások ki tudnák mutatni. A vizsgálat figyelmeztet a betegség kiújulásra és segítségével mérhető a terápia hatékonysága is.​

Parányi jótevők – amit a mikrobiomokról tudni kell

2019.11.10

A velünk élő jótékony baktériumok jelentősége jóval nagyobb, mint gondolnánk. Sok esetben nem is sejtjük, hogy ezen apró élőlények megzavart egyensúlya felelős olyan betegségek kialakulásáért, mint az ekcéma, szénanátha, elhízás, emésztési rendellenességek, krónikus gyulladások, illetve bizonyos viselkedészavarok.

A fájdalommentes mindennapokért

2019.11.09

A fájdalom olyan sérülések veszélyére figyelmeztet, amelyek szöveti károsodásokkal járhatnak, és arra késztetnek minket, hogy elkerüljük vagy megfelelően kezeljük az ilyen helyzeteket. Az orvoslás alapvető feladata, hogy a fájdalom okát megtalálja, és a kiváltó ok kezelésével megszüntesse. A hatékony fájdalomcsillapításhoz számos eszközt ismerünk.

Könnyes ügyek

2019.11.09

Viszketés, kaparó, égő érzés, a szem vörössége vagy akár a látás időleges elhomályosodása – ezek a tünetek mind szemszárazságra utalhatnak. Mi okozhatja a kellemetlen szimptómákat, és mit tehetünk ellenük?

Egy szelet egészség

2019.11.08

Sok szülő töpreng azon, milyen nasit is adjon gyermekének, ami tápláló, egészséges, cukormentes és persze ízlik a kicsiknek, sőt, akár a felnőtteknek is, egy kapkodós reggelen, vagy a délutáni kávé, tea mellett. A teljes kiőrlésű gabonákból készült termékek, köztük a teljes kiőrlésű kekszek rendszeres fogyasztása bizonyítottan csökkenti az elhízás kockázatát, valamint védőhatása van a szív-érrendszeri betegségekkel, és a 2-es típusú cukorbetegséggel szemben.

Támogassa immunrendszerét!

2019.11.05

Immunrendszerünk minden nap szorgos munkával védelmez minket a kórokozók, baktériumok, gombák és vírusok garmadájával szemben. Ez a roppant bonyolult és komplex védekezőrendszer szervezetünk elsődleges védőbástyája. Vértezze hát fel magát a hideg évszakokra az alábbi tanácsok megfogadásával!

Valódi értéket teremtünk, már 30 éve

2019.11.03

1989 történelmi időszakában, a rendszerváltás adta lehetőséget megragadva alakult meg a Béres Részvénytársaság. Az azóta már világhírű cseppek gyártását idősebb Béres József indította útjára, ma pedig már a harmadik Béres-generáció is a vállalat sikerén munkálkodik. Az alapító fiával, a Béres Gyógyszergyár elnökével, dr. Béres Józseffel beszélgettünk.

Ha sokszor megfázik a kisbaba nem nagy baj, de ne vegyük félvállról

2019.11.02

A csecsemők és a kisgyerekek gyakran esnek át megfázásos betegségeken. Gyermekorvosok szerint évente akár 8-10 alkalommal is elkaphatnak olyan vírusos fertőzést, ami a jól ismert tünetekkel jár: köhögés, orrfolyás, torokfájás, eldugult orrjárat, hőemelkedés, láz. A többniyre csak náthának vagy megfázásnak nevezett tünetegyüttes mögött 200-nál is több vírus állhat, amik a bölcsődei, óvodai vagy más gyermekközösségekben meglehetősen könnyen terjednek.

Hogyan javítsuk refluxos tüneteinket?

2019.11.01

Stresszes, rohanó életmód, elhízás, nem megfelelő, zsíros táplálkozás és káros mindennapi szokásaink – ismerős? Ezek hajlamosítanak a refluxra is, ami jelentősen rontja az életvitelt, ezért mindenképpen életmódbeli változtatások és esetleg gyógyszeres kezelés szükséges.

„A szakmai alázat csak még nagyobbá tesz egy művészt”

2019.10.05

Igazi, elegáns úriember, amilyet csak filmeken látunk. Annak a színésznemzedéknek a tagja, mely a nyolcvanas évek közepén robbant be a színházi életbe. Tehetségükkel, szépségükkel, fékezhetetlen játszani vágyásukkal lenyűgöztek bennünket, akik akkor velük egyidősek voltunk, és együtt éltük meg a történelmet. Hirtling István ma túl van a hatodik ikszen, de még mindig bámulatosan fiatal. 2019 őszétől a Vígszínház tagja.

9 gyógynövény az egészségünk szolgálatában

2019.10.05

Beköszöntött az ősz, itt az idő, hogy felvértezzük immunrendszerünket a nátha, megfázás, influenza és társai ellen. Az immunrendszer  alacsony hőmérsékleten tapasztalt csökkent működése okolható elsősorban azért, hogy a hidegebb évszakok beköszöntével gyakrabban szenvedünk felső légúti megbetegedésektől.

Áfonyát a szemnek!

2019.10.04

Az életkor előrehaladtával egyre inkább számolni kell a látásromlás kialakulásával, bár a folyamat ellen több, igazolt hatású, mesterséges és természetes táplálék fogyasztásával küzdhetünk. Utóbbiak közül igazoltan a leghatásosabb a fekete áfonya.

Amikor fáj...

2019.10.03

A fájdalom a leggyakoribb panasz, amivel az emberek orvoshoz vagy gyógyszerészhez fordulnak. Számos oka lehet, ráadásul a hatóanyagok és gyógyszerformák tengerében nem könnyű megtalálni azt a szert, amivel csillapíthatjuk.  Ha elolvassa a szakgyógyszerész tanácsait, könnyebb lesz az eligazodás.

Ezért nélkülözhetetlen a magnézium

2019.10.02

A magnézium a negyedik leggyakoribb elem az emberi szervezetben, több mint 600-féle reakcióban vesz részt sejtjeinkben a DNS-szintetizálástól az izomösszehúzódásig. Ha nem viszünk be kellő mennyiséget a szervezetünkbe, ez problémákhoz vezethet. A gyengeség, depresszió, magas vérnyomás, szívbetegség hátterében is állhat magnéziumhiány. Nézzük, mi mindenre jó!

Segítség visszérpanaszok esetére

2019.09.06

Alsó végtagjaink nyilvánvalóan nagy terhelésnek vannak kitéve. Vénás keringési rendszerünknek minden nap küzdenie kell a gravitáció ellen, és biztosítania kell a vér egyirányú, szív felé vezető mozgását. A magyar lakosság 20 százalékának van problémája ezen a téren. Nézzük, mit tehetünk a visszérpanaszok megelőzésére!

„Úgy élek, mint egy vállalkozó férfi”

2019.09.05

Lillás reggeli – talán ez az a műsorcím, ami elsőre beugrik az embereknek. Paor Lilla az országosan fogható „Hatoscsatornán”  olyan minőséget tűz ki célul reggeli műsorában, ami a mai televíziózásban páratlan. Nem is nagyon vannak a meghívott vendégek között 50 éven aluliak, mert ha valaki fél évszázadot tud maga mögött, és letett valami maradandót az asztalra – az már valódi érték. Ezen a nyáron levelet hozott a „posta”, amiben ez állt: augusztus 20-a alkalmával sikeres előadóművészi pályafutása, valamint kulturális műsorok szerkesztő-műsorvezetőjeként folytatott televíziós tevékenysége elismeréseként Áder János köztársasági elnök a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést adományozza.

Amit a felfázásról tudni érdemes

2019.09.04

A hólyaghurut vagy közismert nevén a felfázás, húgyúti gyulladás következménye, és elsősorban valamilyen bakteriális fertőzés  eredménye. A húgycsőbe, illetve a húgyhólyagba került idegen kórokozók megtelepednek, elszaporodnak és gyulladást okoznak.

Mi a jó abban, hogy megöregszünk?

2019.09.04

Semmi! – vágják rá a legtöbben. Korunkban, mely a fiatalság és a szépség kultuszát élteti,már maga a kérdésfelvetés is furcsának hat. Valóban, az élet kétséget kizáróan véget ér egyszer, az utolsó évek gyakran betegséggel, magánnyal, elfeledettséggel, elszegényedéssel, a szellemi képességek hanyatlásával járhatnak együtt. Ugyanakkor mindannyian ismerünk derűs, kiegyensúlyozott, aktív életet élő idős embereket. Mi a titkuk?

Erős csontokkal egy életen át

2019.09.03

Úgy gondoltam, hogy a kalcium szedésével biztosan jót teszek a csontjaimnak és az egészségemnek. Nagyon meglepett, amikor megtudtam, hogy ennél bonyolultabb a helyzet.

A jó, a rossz és a szénhidrát

2019.08.07

A szénhidrátok a növények által termelt, szén-, oxigén- és hidrogéntartalmú szerves vegyületek, a szervezetünk számára szükséges erőforrások legalább felét ezek adják. Egyáltalán nem mindegy azonban, milyen formában fogyasztjuk őket.

Evolúciós okok miatt nehéz fogyni?

2019.08.06

Aki próbált már diétázni, tudja, milyen nehéz. Végre megszabadulunk pár kilótól, pár napig nem figyelünk oda, és már vissza is jött.  Miért van ez így? Valójában az a kérdés, miért nem segít szervezetünk egy olyan folyamatot, ami neki is abszolút hasznos lenne?

Napra-nap természetesen!

2019.08.05

Szeretjük a nyarat és a napsütést... úgy általában, de nem feledkezhetünk el arról, hogy veszélyei is lehetnek. Három alapszabályt sosem késő hangsúlyozni: kerüljük a napot, amikor az a legerősebb, vagyis délidőben, használjunk napvédő készítményeket, öltözzünk fel praktikusan, mindig legyen nálunk napszemüveg, kalap vagy sapka.

Időskori székrekedés: nem elhallgatni, hanem kezelni kell!

2019.07.07

A székrekedés gyakori, mégis alig merjük megemlíteni az orvosnak vagy a gyógyszerésznek. A bent ragadt széklet okozta  kellemetlenségekről való beszédet nem tartjuk illendőnek, pedig van megoldás a megszüntetésükre!

A szívem a gyerekeké, a lelkem a felnőtteké

2019.07.03

Fábián Éva 9 éves volt, amikor nagymamája elvitte a Magyar Rádió Gyermekkórusának a meghallgatására. A fellépés sikerült, a kórus tagja lett. 1972-től a Kócbabák együttes énekese volt, majd 1973-tól a Neoton és Kócbabák néven játszottak, míg 1974-től nevük Neoton Famíliára változott. 1980-ban Fábián Éva kivált a zenekarból és szólókarrierbe kezdett. 2018-ban a Neoton az újonnan alapított Legenda-díj tulajdonosa lett, amit az eredeti zenekar, az alapító tagokkal és a „később érkezettekkel” együtt vehetett át. Éva itthon és külföldön is sokat foglalkoztatott művész, aki gyermekműsoraival hódított. Az utóbbi időben ismét fellép a felnőtt közönség nagy örömére is.

Tartsd szárazon a fürdőruhát!

2019.07.01

Valószínűleg Ön is ismeri az angol hadvezér és államférfi, Oliver Cromwell híres mondását: „Tartsd szárazon a puskaport!”, ami a háborús időkben azt jelentette, hogy sose bízzunk senkiben, mindig legyünk készenlétben bármi támadás esetén. Nem véletlen, hogy cikkünk címe a híres idézet átfordítása békésebb időkre, a lényeg viszont ugyanaz.

9 ok a véraláfutás hátterében

2019.07.01

Véraláfutásról akkor beszélünk, amikor vér lép ki a zárt érpályából a szövetek közé. Ez általában duzzanattal, fájdalommal és a bőr  elszíneződésével jár. Kialakulhat a bőr- vagy az izomszövetben, de mélyebben, akár a csonthártya alatt is. Színe a piros-vörösből  liláskékbe, majd zöldbe, végül sárgába megy át, és fokozatosan eltűnik. A színváltozás a vörösvértestek által szállított hemoglobinból és  fokozatos lebomlásából ered.

Apa csak egy van - vigyázzunk rájuk!

2019.06.14

Apák napi kampány indul a prosztata jó- és rosszindulatú elváltozásai ellen Magyarországon 50 éves kor felett minden második férfit fenyeget a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás, mely – ha későn veszik észre – további szövődményeket, súlyos vizelési panaszokat okozhat. A KSH adatai szerint hazánkban a probléma körülbelül 520 ezer apukát érint. A “Szeretlek APA kampány” a hozzátartozók megelőzésben való szerepére hívja fel a figyelmet.

Mikor figyeljünk oda fokozottan a vasbevitelre?

2019.06.09

Mindenki tudja, hogy a vasra nagy szüksége van a szervezetnek. Fontos szerepet játszik a szervezet oxigénellátásában: a vörösvértestek festékanyaga, a hemoglobin felépítéséhez elengedhetetlen, kulcsszerepe van tehát a vérképződésben, és az izmokban található másik oxigénszállító fehérje, a mioglobin előállításához is szükséges. Jelentősen segíti az immunrendszer és az agy fejlődését is.

A sebeket nem szabad elhanyagolni!

2019.06.07

A nyári napok a szabadba csábítanak… pancsolás, grillezés, zsibongó gyereksereg -  ilyenkor gyorsan megtörténik a baj, és az egyszerű, fára mászás okozta horzsolástól a grilltű szúrásán át az égési sérülésekig sokféle kellemetlenséget elszenvedhetnek a vendégek, barátok, családtagok. Bár nem feltétlenül kell minden apró-cseprő horzsolás miatt mentőt hívni, fontos, hogy a legkisebb seb sem maradjon kezeletlenül!

A néma kór

2019.06.05

Csontjaink folyamatosan épülnek és bomlanak – évente állományuk közel 10 százaléka cserélődik ki. Az osteoporosis vagyis  csontritkulás tulajdonképpen a csont anyagcseréjének betegsége, ami miatt a csont tömege csökkenni kezd, szerkezete megváltozik, és emiatt egyre törékenyebbé válik.

Az utolsó földi Paradicsom

2019.06.04

Piros Ildikó  Kossuth- és Jászai Mari-díjas érdemes művész. Kiemelkedő alakításai közül az egyik legemlékezetesebb Szabó Magda Abigéljének Zsuzsanna nővére. 2016-ban szerepelt Ákos: Ugyanúgy című videoklipjében – ott is szép volt, mint mindig.  Gyönyörűen öregszik. Férjéről ő maga fogalmaz úgy, hogy egy élő legendával él együtt: Huszti Péter a társa, a párja, a barátja, a szakmai zsinórmértéke. Mindketten boldog emberek, akiknél immár öt unoka üli körbe a vasárnapi asztalt.

Szemünk védelméért

2019.06.02

Bár már a múlt század 30-as éveiben felismerték az egészségünk megőrzésében, az emberi szervezet megfelelő növekedésében játszott kulcsfontosságú szerepüket, az omega-3 zsírsavak újabb és újabb meglepetéssel szolgálnak a kutatóknak. Alig másfél évtizede igazolták például, hogy e telítetlen zsírsavak a szem egészségének megőrzéséhez is nélkülözhetetlenek.

Prosztataproblémák – vigyázzunk az apákra!

2019.06.01

Június 16. Apák napja.  Keresve sem találhatnánk jobb apropót, hogy beszéljünk a férfiak egyik leggyakoribb betegségéről. A prosztatagondok sokaknál  már 40 éves kor körül jelentkeznek, 80 körül pedig már 5-ből 4 férfi érintett. Ha időben felismerjük és kezeljük a problémát, sokat javíthatunk az érintett életminőségén.

Ezekkel a szembetegségekkel vigyázzon 50 felett

2019.05.08

Világszerte 1,3 milliárd ember él valamilyen szembetegséggel, 80 százalékuk esetében megelőzhető lenne a látásromlás, ami a kor előrehaladtával egyre nagyobb eséllyel lép fel. A közepes vagy súlyos látáskárosultak 65, a vakoknak pedig 82 százaléka 50 éven felüli.

Az utazók betegségei

2019.05.08

Amikor nyaralásunkat tervezzük, érdemes azt is átgondolni, hogyan védekezzünk az egészségügyi kockázatok ellen.  A klímaváltozás miatt pedig még azok is találkozhatnak új betegségekkel, akik itthon maradnak.

10 plusz 4 tipp, hogy nyáron is egészséges legyen a lábunk

2019.05.07

Jön a jó idő, le lehet dobni a zárt cipőt, helyette papucsot, szandált húzni, uszodába, strandra menni. Végre nem kell annyit aggódni egész nap zokniba bújtatott lábunk állapota miatt.  Vagy mégis?

Rándulás és ficam – természetes orvoslás

2019.05.06

Ficamról olyankor beszélünk, ha túlzott erőbehatás miatt az ízületi fej elhagyja az ízületi árkot. Ránduláskor a két csontvég elmozdul a helyéről, az ízületi szalag és tok megnyúlik vagy akár el is szakadhatnak, ám az ízületi felszínek (az úgynevezett fej és vápa) a helyükön maradnak. A népi gyógyászat mindkét állapot enyhébb eseteire használ gyógynövényeket.

Mikor szüljem meg az első gyerekem?

2019.05.05

Sok fiatal nő fejében fordul meg ez a kérdés és talán még többen vannak, akiket egy hasonló kérdés formájában a környezetük szólít fel válaszadásra. Nagy nyomás nehezedik a vállukra, mert napjainkban egyáltalán nem könnyű megtalálni az optimális megoldást.

Egész évben C-vitamin!

2019.05.03

Sajnos még mindig sokan gondolják azt, hogy a C-vitamin pótlására a szervezetnek kizárólag télen van szüksége, ezért csak a hideg hónapokban ügyelnek magasabb dózisú bevitelére. Ez azonban egész évben szükséges.

Székrekedés – időskorban gyakoribb?

2019.05.03

Az anyagcserénk milyensége nagy egyéni eltéréseket mutat, de életmódunkkal, táplálkozásunkkal és folyadékfogyasztásunkkal nagyban befolyásolhatjuk bélműködésünket.

Ha újra itt a meleg…

2019.05.02

Amennyire örülünk a jó időnek, a melegnek, annyi „kellemetlenséget”is hoz a tavasz és a nyár, hiszen ahogyan ébred a természet, úgy indulnak „csatába” a rovarok, a bogarak. Csípnek, szúrnak, sokan vannak, és az már csak ráadás, hogy a korai napsugarak is próbára teszik a bőrünket.

Egyen gombát a szellemi frissességért!

2019.04.04

Számottevő mértékben javíthatja időskori szellemi állapotunkat, ha hetente legalább két adag gombás ételt eszünk. A háttérben egy gombákban gyakori aminosavat sejtenek szingapúri kutatók.

Szürkehályog nélkül - Mire érdemes figyelni a műtét előtt és után?

2019.04.03

A „szürkehályog” kifejezés a szemlencse elhomályosodását, „elszürkülését” jelenti. A műtét során az elszürkült szemlencse eltávolítására, és műlencse beillesztésre kerül sor.

Az életet adó, a felnevelő és az elengedő szeretet

2019.04.01

Nyertes Zsuzsa neve egybeforrt a Vidám Színpaddal, talán nincs is olyan magyar, aki ne ismerné őt. Az ország 12 legvonzóbbnak választott asszonyainak egyike. Majdnem minden este játszik, egyszerre 19 szerep van a fejében, még sohasem keverte össze a szövegeit. 2009-ben megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést – 50. születésnapjára és 25 éves pályafutásának elismerésére.

Lehet egészségesebb is a húsvéti lakoma

2019.03.30

Jézus Krisztus feltámadása és mennybemenetele - a legtöbbünknek ez jut eszébe, ha a húsvétról esik szó, bár gyökerei jóval régebbre nyúlnak vissza a keresztény tanításoknál. Az ünnep valójában a tavaszi napéjegyenlőség idejére eső, a természet tél utáni megújulását, feltámadását ünneplő pogány termékenységi ünnepek továbbélése, amiket a kereszténység sikeresen emelt liturgiájába, és egészített ki saját üzenetével.

Hogy ne kelljen takargatni – lábápolás tavasszal

2019.03.30

A téli hideg, az állandó cipőbe zártság és a harisnyák szorítása után tavasszal lábunknak is kijár a szellőztetés és az odafigyelő gondoskodás. Nemcsak a lábkörmök lakkozása  az egyetlen teendőnk, hiszen a masszírozás, a bőrpuhítás és a bőrápolás is fontos ilyenkor tavasszal.

Szorongás és pánikbetegség – mit tehetünk ellene?

2019.03.08

Bár a pszichés megbetegedések enyhébb formái között tartják számon, a pánikbetegség és a szorongás is komolyan ronthatja a páciensek életminőségét, önellátásra, társas kapcsolatok tartására és munkavégzésre való képességét. Enyhébb esetekben sokszor szelídebb módszerekkel is lehet kezelni a tüneteket.

Ezért fontos a helyes fültisztítás - Ön vajon jól csinálja?

2019.03.07

A fülzsírt nemkívánatos kosznak tartjuk, amelytől mindenáron meg akarunk szabadulni. A zsíros fül valóban nem esztétikus látvány, de tudnunk kell, hogy természetes képződmény, amelynek komoly védőfunkciója van. Ha helytelenül akarunk tőle megválni, nem csak kellemetlenségeket, de betegségeket is előidézhetünk. Íme, a fültisztítás 4 alapszabálya!

Miért nem táplálkozunk egészségesen?

2019.03.07

Abban többé-kevésbé konszenzus van, hogy minél kevesebb cukrot, minél kevesebb zsiradékot kellene fogyasztanunk, törekednünk kellene rá, hogy minél több zöldség és gyümölcs jusson szervezetünkbe, minél nyersebb állapotában. Ezek a gondolatok ma már a legtöbb háztartásba eljutottak, mindenki tisztában van velük. Vagy mégsem?

„Ha az emberre ráköhögnek, azt nem lehet kivédeni”

2019.03.06

Kautzky Armand 30 éve bizonyít a pályán, Jászai-díjas színész, a legfoglalkoztatottabb férfihang. Színpadi színész, rendezőként is kipróbálta magát, szép sikerrel. Láttuk filmekben, tévéjátékokban, felmenői pedig mind híresek.

Hogyan küzdjünk hatékonyan a vashiány ellen?

2019.03.05

Már olvashattak a Gyógyhír Magazin hasábjain arról, hogy létezik egy olyan hiánybetegség, ami felett gyakran átsiklunk. A vashiány nagyon sok embert érint, elsősorban a várandós, illetve menopauza előtt álló nőket, valamint a kisgyerekeket, serdülőket. Most annak az okait keressük, miért nem tudják eléggé hatékonyan pótolni a szervezetük által nagy mennyiségben igényelt vasat.

Húgyúti fertőzés – mit tehetünk ellene?

2019.02.06

Égető fájdalom vizelés közben, a szokásosnál gyakoribb ürítési inger, rosszabb esetben láz, elesettség – a húgyúti fertőzés az egyik leggyakoribb urológiai megbetegedés, a statisztikák szerint ötből négy nőt érint legalább egyszer életében. Miért alakul ki, és hogyan kezelhető?

Szürkehályog – csökkenthető és nem csökkenthető rizikófaktorok

2019.02.06

A szürkehályog – a szemlencse elhomályosodása – szakmai közmegegyezés szerint a 75 év feletti lakosság mintegy felét érinti, de akár már a negyveneseknél is megjelenhet. Nehezen elkerülhető állapotról van tehát szó, ezért érdemes áttekinteni, melyek is a szóbajöhető rizikófaktorok?

Immunrendszerünkért a természet erejével

2019.02.05

Az őszi-téli időszakban tetőzik a légúti megbetegedések esetszáma. Sokat tehetünk e bajok elkerüléséért, ha segítjük immunrendszerünket abban, hogy védekezzen a szervezetünket megtámadó kórokozók ellen. Hogyan?

Egy hiánybetegség, ami felett gyakran átsiklunk

2019.02.04

Azt gondolnánk, hogy a fejlett országokat manapság már elkerülik a hiánybetegségek. A vitaminok szerepének feltárásával már rég a múlté lett a rettegett beri-beri vagy skorbut, de manapság is van még olyan hiánybetegség, ami minden harmadik embert érint a világban.

„Nem szépnek kell lenni, a színpadon kell megszépülni”

2019.02.02

Kökényessy Ági több darabban és több helyen is játszik, sőt most már hat éve rendez. Azonban ha bárhol megszólal, azonnal felkapják a fejüket az emberek, hiszen olyan érzésük van, mintha Jennifer Aniston kérné azt a kiló kenyeret. Én ezzel éppen fordítva vagyok:  ha nézek egy Aniston-filmet, Ági arcát látom magam előtt. Nemcsak összetéveszthetetlen, kellemes hangja szerethető, de egész lénye sugárzik a színpadról. Már négyévesen szinkronizált, és édesanyja is színésznő volt, édesapja ugyancsak színházi ember,  de ő „saját jogon” vált elismert színésszé.

Csökkentse a menopauza tüneteit!

2019.02.01

A menopauza alatt minden harmadik nő csontritkulásban szenved, az időskorúak között pedig még magasabb ez az arány. Fontos azonban tudni, hogy a csontvesztés lassítható, sőt bizonyos esetekben megállítható folyamat. Cikkünkből megtudhatja, mi az, amit Ön is megtehet.

Ön milyen magas? Ettől is függ, lesz-e visszere

2018.12.28

Azt eddig is tudtuk, hogy az életkor, a plusz kilók, a sok üléssel vagy állással járó munka egyaránt növeli a visszerek kialakulásának kockázatát, vagy hogy a nők körében gyakoribb ez az elváltozás, mint a férfiaknál. Egy nemrég publikált tanulmány azonban egy további, meglepő rizikófaktort is azonosított.

„Nem tudom, hány éves vagyok, mert nem érdekel”

2018.12.27

Straub Dezső – a szórakoztatás igazi ikonja. Az egykori táncdalénekes, Jászai-díjas színész és konferanszié 45 éve a közönség kedvence. Ő az örök „jóképű”, egy valódi „sármőr”.  Az öt éve megújult Vidám Színpad művészeti vezetője. A mozgás hozzátartozik az életéhez, imádja a focit. Két felnőtt fia, egy 15 éves lánya és két unokája van. Szerencsés a szerelemben is. Kerek az élete – így a mosolya is.

5 tipp viszonylag gyors fogyáshoz

2018.12.26

Nos, ön hány kilogramm súlyt szedett fel a karácsonyi ünnepek alatt? Egyet, kettőt? Tudományosan megalapozott tények szerint többségünk legfeljebb 1 kilogramm plusz súlyt szed fel a karácsonyi időszak alatt. Ez nem is hangzik olyan rosszul, ugye?  Álljon csak még egyszer a mérlegre!

Herpesz - Az idegeinkre megy!

2018.12.25

Beköszöntött a tél minden kellemetlenségével együtt. A nyirkos, hideg idő és a támadó vírusok pedig még tovább nehezítik az amúgy is borongós januári napok súlyát.  A téli hónapokban egyszer-kétszer szinte mindannyian megfázunk, vagy influenzásak leszünk, s ha mindehhez egy jó nagy hólyagos herpesz is az „arcunk dísze” lesz, azt már végképp nehezen viseljük…  De nem kell, hogy így legyen!

Erős csontok 50 év felett is K2-vitamin, az átütő felfedezés

2018.12.24

Sok kalciumot fogyasztunk tejtermékek és táplálékkiegészítők formájában. Hogyan lehetséges, hogy mégis nagyon magas a csontritkulás aránya, különösen az 50 év feletti nőknél? Átütő felfedezés a K2-vitamin, mely a szervezetbe kerülő kalciumot a megfelelő helyre, a csontokba „irányítja”.

„Legyőzte a kórt, de nem győzte meg a kort”

2018.12.08

Nem véletlen, hogy Semmelweis Ignác, az anyák megmentője, az egyik legismertebb magyar orvos a világban. Azzal, hogy rájött a gyermekágyi láz okaira, vagyis arra, hogy maguk a boncolást végző orvosok viszik át a fertőzést a szülészeti osztályokon fekvő anyákra, korszakos jelentőségű felfedezést tett, de élete és munkássága tragikus véget ért. A 200 éve született tudós tiszteletére a kormány emlékévet hirdetett. Ennek kapcsán felidézzük néhány „meg nem értett” zseni történetét. Kezdjük az övével!

Csak nyugodtan a pikkelysömörről

2018.12.06

A pikkelysömör (pszoriázis) – az egyik leggyakrabban előforduló súlyos bőrbetegség – jelen tudásunk szerint nem gyógyítható 100%-osan, de ha a tünetek jól kezelhetők, jelentősen javul az életminőség. A betegség a magyar lakosság 2%-át, mintegy 200 ezer embert érint, s ez az arány a Föld népességére is elmondható, bolygónk lakosságának szintén 2%-a szenved tőle.

Régi idők karácsonyai

2018.12.05

Aprószentek-hordás, kóringyálás, parázsolás – csak néhány azon szokások közül, amelyekkel a karácsonyi időszakot ünnepelte őseink népi kultúrája. E hagyományok többségét ma már csak a néprajz tudományának művelői tartják számon, ám létezik olyan karácsonyi szokás, ami évszázadok alatt sem változott Magyarországon.

Karácsonyi ínyességek

2018.12.05

Ha csak találomra leemelünk a polcról néhány régi magyar szakácskönyvet, néprajzi munkát, hamar rájövünk, hogy a karácsonyi ünnepek hazánkban jellemző, gyomrot próbára tevő nagy lakomái korántsem napjaink találmányai. Kutakodjunk kicsit eleink ünnepi asztala körül!

Nem engedem ki az életemet a kezemből

2018.12.04

Bényi Ildikó, a Duna Televízió képernyőjén látható Önök kérték műsorvezetője nagy amplitúdókkal éli az életét. Azt mondja, ha valami fáj, akkor az nagyon fáj, ha örül, akkor nagyon örül. Hobbija a munkáján kívül nincs, jól érzi magát otthon. Nagylányával baráti a kapcsolata, szeretnek együtt menni mindenfelé. Önkéntes elsősegélynyújtó. Az MTVA 2015-ben véradóbarát munkahely lett. Ennek a címnek megfelelni nagyon nehéz, Ildikó véradás szervező tevékenysége sokat tett hozzá ennek elnyeréséhez. 

Jó játék, rossz játék?

2018.12.03

„Régebben azt gondoltam, az én lányom ne játsszon Barbival. Amikorra két és fél éves lett, már volt hat; a családból, innen-onnan kapta, már nem vehettem el tőle, annyira örült. Később azt is mondtam, az én fiam ne játsszon pisztollyal, nem veszek neki ilyesmit. Aztán a parkban felvett a földről egy faágat, azzal lövöldözött. Érdemes ilyesmik ellen küzdeni? Számít egyáltalán?  Lehet szembe menni a világgal?”

A jó emésztésért

2018.12.02

Az emésztés lényege, hogy szervezetünk a folyékony vagy szilárd táplálékot olyan anyagokra bontja, amelyeket aztán a sejtek képesek felszívni és felhasználni. A bonyolult folyamatban számos enzim, mirigy és más szerv vesz részt – munkájukat mi is segíthetjük.

Csodálatos gyógynövények

2018.12.01

A gyógynövények körbevesznek minket, naponta élvezzük áldásos hatásukat úgy, hogy észre sem vesszük. Hiszen belegondol-e bárki is abba, hogy amikor almát eszik vagy petrezselymet vág az ételbe, tulajdonképpen gyógynövényes kúrát alkalmaz.

5 gyógynövény diabetesz ellen!

2018.11.14

Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember szívügyének tartja a cukorbetegekre való odafigyelést, így november 14-én, a Diabétesz Világnapon a cukorbetegség tüneteit enyhítő gyógynövényekre hívta fel a figyelmet.

Felismerni és megelőzni a vashiányt

2018.11.08

Egy felnőtt férfi szervezete mintegy 3, a nőké kb. 2,3 gramm vasat tartalmaz — ugyanakkor a testtömeghez viszonyítva elenyésző mennyisége ellenére a vas szó szerint létfontosságú az embernek.

A mozgás szabadsága

2018.11.07

Sajgó ízületek, fájó végtagok, mozgáskorlátozottság: sok esetben kiderül, nem egyszerű mozgásszervi betegség áll a panaszok hátterében.

Látja? Nem látja? Na látja! A szürkehályog a korral jár

2018.11.06

A szürkehályog név némileg megtévesztő, mert azt sugallja, hogy valamiféle „hártya nő” a szemre. Holott nem erről van szó: a szervezet öregedése során a szemlencse homályossá válik, ami a látásélesség csökkenésével jár. Az ilyen típusú „ködös, felhős” szemlencse a „katarakta”, azaz a szürkehályog. Lassan, fájdalom nélkül jelentkezik, jellemzően 50 éves kor felett, s akár több évig is eltarthat, míg zavaróvá válik. Ám a folyamat akár vaksággal is végződhet.

Együtt lehet élni az inkontinenciával

2018.11.06

Ahhoz képest, hogy milyen keveset beszélünk róla, sokakat érint vizelettartási probléma. A szemérmes hallgatás a vele járó szégyenérzettel függ össze, pedig tünetei sokszor könnyen mérsékelhetőek vagy kontroll alatt tarthatók.

„Olimpikon is szerettem volna lenni”

2018.11.04

Színes, vidám egyéniség Fodor Annamária, akit a közönség a Munkaügyek irreality-sorozatban és a népszerű improvizációs színjátékban, a Beugróban szeretett meg.  A jelenleg több színházban játszó színész szívesen szinkronizál, de a rendezésbe is belevetette magát. Ha pedig a stressz „színre lép”, férjén kívül kutyájuk, Mici segítségére is számíthat. Éppen születésnapján beszélgettünk a Katona József Színház Kantin kávézójában.  

Orrdugulás, orrfolyás

2018.11.02

Az orrüreg belsejét bélelő nyálkahártya születésünk pillanatától kezdve egy életen át végzi hármas feladatát: megszűri, megmelegíti és megnedvesíti a belélegzett levegőt. Működése közben sokszor próbára tesszük, de többnyire jól reagál a környezeti ártalmakra.

Mozgással az egészségért!

2018.10.31

Itt az ősz, a hűvösebb, esősebb idő, gyakoribbak az időjárási frontok. Az ízületi problémákkal küzdők jó, ha felkészülnek erre, hiszen a levegő lehűlésével szinte biztos, hogy felerősödnek a panaszok az arra érzékenyeknél. A krónikus ízületi gyulladásra egyelőre nincs gyógymód, ám sokféle enyhítő terápia közül lehet választani. Az egyik legpraktikusabb, legolcsóbb és legegészségesebb módszer a rendszeres mozgás.

A Hajdúszoboszlói Gyógyfürdő - a Reumások Mekkája

2018.10.08

Egész évben várja a  gyógyulni, pihenni vágyókat! Sokan nem tudják, hogy a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő által támogatott gyógyfürdő kezeléseket érvényes biztosítási kártyával rendelkezők  évente kétszer vehetik igénybe. Egy kúrában 4 féle gyógykezelés vehető igénybe, a kúra  kezelésenként legfeljebb 15 darabot tartalmazhat.

Felejtse el a fülfájást!

2018.10.06

Ha a felgyülemlett fülzsír valamilyen oknál fogva nem tud kiürülni a fülből, akkor fülzsírdugót képezve halláscsökkenést, fülfájást, fülzúgást is okozhat. De nem a fültisztító pálcika a megoldás a problémára.

A szépséghibától a feszítő fájdalomig

2018.10.05

Kezdetben csak apró bosszúság, de az évek múlásával egyre több panaszt okozhat. Nyáron szembetűnőbb, ha van – és ezért nagyobb az esélye annak is, hogy komolyan vegyük. De mi is a baj a visszérrel?

Sérülés, húzódás, zúzódás, rándulás

2018.10.05

A fizikai megterheléseknek (még az egészen kicsinek is), komoly egészségügyi következményei lehetnek! Vigyázzunk magunkra a mindennapi életben és sportolás közben is, különösen, ha beköszönt az esős, fagyos évszak.

A legnagyobb fájdalommal járó betegség

2018.10.04

Akár a többi emlős esetében, az emberi szervezet mozgásrendszere is az aktív szerepet betöltő izom-, illetve a passzív csontrendszeren alapul. Részei ennek a bonyolult szisztémának az inak, a szalagok, az ízületek és a porcok – utóbbiak az ízületi végeket borítják, és az érintkező csontok sima elmozdulását többek között egy speciális kenőanyag, az ízületi folyadék segítségével biztosítják. Mit tehetünk e komplex struktúra megfelelő működésének megőrzéséért?

A test beszél

2018.10.04

„Amikor úgy érzed, nincs időd lazítani, tudd, hogy most van rá a legnagyobb szükséged.” Matt Haig, angol író, újságíró gondolata is rávilágít arra, hogy a stressz sokunk mindennapi életének kísérője. A rohanás, a munkahelyi és családi gondok, az egymást érő feladatok, határidők sorozatos stresszhelyzet elé állítanak minket.

Őszi bőrápolás

2018.10.03

Télen és ősszel másképp öltözködnünk, másképp sminkelünk, és másképp kell, hogy ápoljuk a bőrünket, mint a nyári melegben. Az arc mellett a kéz a másik terület, amit nagyon megviselhet a hideg.

Minőség felsőfokon

2018.10.02

Új gyárrészleget avatott a Béres Új gyárrészleget avatott Magyarország meghatározó gyógyszergyártó vállalata szolnoki telephelyén. ABéres Gyógyszergyár a beruházás keretében bővítette kutatás-fejlesztési bázisát és a folyamatosan növekvő termelés maradéktalan minőségi ellátását biztosító minőségellenőrzési laboratóriumát, valamint újabb termékek előállítását szolgáló gyárterületet is kialakítottak. Aszeptember 25-i avatáson ünnepi beszédet mondott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke.

Szemünk fénye

2018.10.02

Az októberi Látás Hónapja a Magyar Látszerész Szövetség és az optikai szakma által közösen létrehozott kampány, amelynek célja a magyar lakosság látáskultúrájának fejlesztése, az éleslátás iránti igény felkeltése.  

Őszi vitaminpótlás

2018.09.30

Ősszel különösen fontos, hogy szervezetünk megfelelő mennyiségű vitaminhoz jusson, hogy az immunrendszerünk erős maradjon.

Egészséges csontok 50 év felett is K2-vitamin, az átütő felfedezés

2018.09.28

Sok kalciumot fogyasztunk tejtermékek és táplálék-kiegészítők formájában. Hogyan lehetséges, hogy mégis nagyon magas a csontritkulás aránya, különösen az 50 év feletti nőknél? Átütő felfedezés a K2-vitamin, mely a szervezetbe kerülő kalciumot a megfelelő helyre, a csontokba „irányítja”.

Ne legyen csípős az ősz!

2018.09.05

Hűvös a reggel, csípős az este – lassan újra beköszönt az ősz, és vele együtt a tipikus őszi betegségek szezonja. De vajon valóban tipikus tünetekkel jelentkezik az esetleg legyengült immunrendszer és egy aktív kórokozó csatája? Az ismétlődő felfázás jeleit észlelve tanácstalanok lehetünk, hogy panaszaink hátterében az elégtelen folyadékfogyasztás, egy újabb fertőzés, valamilyen krónikus betegség vagy „egyszerű” megfázás áll. 

Hajunk megóvása az őszi hónapokban

2018.09.04

Nyaranta az UV-sugárzás, az intenzívebb izzadás, esetleg a tengervíz sója, a strandok vizének klór- és egyéb vegyianyag-tartalma megviselheti a hajunkat. Az ősz kezdetével másfajta ártalmak érhetik frizuránkat, ezért ápolni is másként kell, mint a forró hónapokban. Hogyan?

Vegyük komolyan a felfázást!

2018.09.03

Az őszi-téli időszakban gyakori betegség a felfázás, más néven hólyaghurut. Azért érinti elsősorban a nőket, mert a nők húgycsöve rövidebb, mint a férfiaké, így könnyebben juthatnak fel rajta a gyulladást okozó baktériumok. A hűvösebb hónapokban az immunrendszerünk gyengülhet, ezért ilyenkor sokkal fogékonyabbak lehetünk a különböző betegségekre, köztük a felfázásra is!

Tabu és titok: a székrekedés

2018.09.02

Manapság alig van ember, aki ne szenvedne időlegesen vagy tartósan valamilyen emésztési zavarban, köztük székrekedésben. Pedig bélrendszerünk egészséges működése nélkülözhetetlen az erős immunrendszerhez és a jó közérzethez.

Megelőzni a mozgásszervi bajokat

2018.09.01

A világon szinte mindenütt nő az emberek átlagéletkora, köszönhetően az orvostudomány haladásának. Ezzel párhuzamosan azonban egyre nagyobb figyelmet kell fordítani azon krónikus betegségekre, amelyek megjelenése az életkor előrehaladtával egyre valószínűbb. Ezek közé tartoznak a mozgásszervi betegségek is – mit tehetünk azért, hogy idős korunkban is aktívak maradhassunk?

Stressz az iskolában

2018.08.31

Az általános iskola 5. osztályába készülő kisfiú mesélte nekem még a tanévkezdés előtti napokban, hogy fél egy kicsit az új tanévtől, mert az új osztályfőnök szigorú ember hírében áll, sok új tantárgy is lesz és a szóbeli feleletek is nehezebbnek ígérkeznek. Jól láthatóan kiült az arcára, hogy tart az előtte álló tanévtől. „Anyukád mit mondott ezekre?” – kérdeztem. „Semmit.” – válaszolta, kissé lehorgasztott fejjel.

Szívünk bajai a vezető halálok a világban

2018.08.30

Háborúk, rák, HIV-fertőzés? Nem, a legtöbb ember idő előtti halálát nem ezek okozzák, hanem olyan tényezők amiket életmódunk egészen apró megváltoztatásával is el tudunk kerülni.

Egészséges csontok 50 év felett is

2018.08.29

Sok kalciumot fogyasztunk tejtermékek és táplálék-kiegészítők formájában. Hogyan lehetséges, hogy mégis nagyon magas a csontritkulás aránya, különösen az 50 év feletti nőknél? Átütő felfedezés a K2-vitamin, mely a szervezetbe kerülő kalciumot a megfelelő helyre, a csontokba „irányítja”.

Vénáink védelméért

2018.08.01

A láb dagadása, feszülése, éjszakai görcsölése, az úgynevezett nehézlábérzés: a vénás elégtelenség szimptómái akkor is jelentkezhetnek, ha a bajra még nem figyelmeztet a felszíni erek tágulata, vagyis a visszeresség – sokszor ugyanis a szemmel nem látható, mélyebben húzódó vénák károsodása okozza a tüneteket. Mit tehetünk az akár súlyos szövődményeket is okozó elváltozás ellen?

Éljen a szíve szerint!

2018.07.28

A kardiovaszkuláris megbetegedések vezető halálozási okok között szerepelnek a világon. Jelenleg 17,3 millió halálesetet okoznak évente és 2030-ra ez a szám elérheti a 23 milliót. Ha körülnézünk közvetlen környezetünkben, biztos találunk mi is valakit, aki szív eredetű megbetegedéssel küzd.

Az allergia és a rák

2018.07.28

Az immunrendszernek azok az elemei, amelyek kiváltják az allergiás reakciókat, segíthetnek megvédeni a bőrt a ráktól – legalábbis ezt állítja egy új kutatás.

Keringésünk épségéért

2018.07.27

Vérkeringésünk feladata, hogy ellássa a szervezetünket alkotó szöveteket táplálékkal és a működésükhöz nélkülözhetetlen oxigénnel, illetve hogy elszállítsa belőlük a szén-dioxidot és a salakanyagokat. E bonyolult szisztéma zavaraira sokszor olyan tünetek figyelmeztetnek, mint az úgynevezett vénás fájdalom, vagy a hajszálerek (kapillárisok) bevérzése. Mit tehetünk a megfelelő keringésért?

Filmsorozat készül a Béres Csepp feltalálójáról

2018.07.17

Id. dr. Béres József életét már számos könyv, dokumentumfilm és színdarab dolgozta fel, azonban most először készül róla televíziós játékfilm. A Cseppben az élet című, négy részes, MTVA és Projekt Film koprodukcióban készülő filmsorozat forgatása jelenleg is zajlik. A filmsorozat a Béres Csepp feltalálójának 1960-70-es évekbeli küzdelmes életét mutatja be, a premier 2019-ben várható.

Májméregtelenítés és fogyás

2018.07.04

A máj elsődleges feladata a szervezet méregtelenítése, a bélből felszívott anyagok lebontása és kiválasztása. A máj az anyagcsere egyik legfontosabb szerve, melynek működése fogyókúra idején különösen fontos, hiszen a zsírbontás folyamataiban is nagy szerepet játszik.

A „világmegváltó ötletek tárházának embere”

2018.07.03

Kellemes hangja és barátságos egyénisége is „átjön” a képernyőn. Akik már találkoztak vele hétvégi rendezvényeken, egészségnapokon állítják: éppen olyan az életben is, mint amilyennek megismerték. Barabás Évi azok közé a szakemberek közé tartozik, akik alázattal viseltetnek a televíziós szakma és a nézők iránt is. Megkapta a Mosolyrendet, azt a nemzetközi kitüntetést, melyet maguk a gyerekek adományoznak olyan felnőtteknek, akik kiemelkedően sokat segítenek a gyerekeknek. 

Sport, egészség, hagyomány – „Tour de Bókay”

2018.06.16

Ötödik alkalommal rendezik meg a Semmelweis Egyetem I. Sz. Gyermekgyógyászati (Bókay) Klinika támogatására a „Tour de Bókay” biciklis felvonulást 2018. június 17-én, vasárnap. A jótékonysági akció szervezői mindenkit várnak, aki szívesen biciklizik tíz kilométert az intézményért és az ott gyógyuló beteg gyermekekért a Bókay klinikától a Bókay kertig.

Fogadom

2018.06.07

Bár nem élő fogakról van szó, a protézist is tisztán kell tartani, hiszen az ételmaradékok megtapadnak rajta. Ha a fogpótlást rendszeresen tisztítjuk és fertőtlenítjük, sok problémát megelőzünk.

Ízületi gyulladás és életminőség

2018.06.07

Az USA-ban működő, az ízületi gyulladásban szenvedőket már több mint 70 éve támogató szervezet, az Arthritis Foundation (AF) adatai szerint Amerikában a betegségcsoportban érintettek jelentős részénél alakul ki előbb-utóbb súlyos depresszió. Az AF szakemberei szerint ennek fő oka, hogy a páciensek nehezen vagy egyáltalán nem tudnak megbirkózni néhány hétköznapi helyzettel. Mit tehetnek ez ellen a betegek és környezetük?

Csúnya visszerek, nehéz lábak

2018.06.05

Nem szép látvány, és nem is jó érzés. Adunk pár tippet, hogyan segíthet a visszeres végtagnak!

Több figyelmet az apáknak!

2018.06.04

Az USA-ból, az amerikai polgárháborút követő időszakból származik az apák napja hagyománya; 1972 óta ott hivatalosan is ünnepnek számít június harmadik vasárnapja – idén június 17-e –, és világszerte egyre többen ünneplik ilyenkor az apákat (meg természetesen a nagy- és dédapákat.)  A jeles nap arra is jó alkalommal szolgálhat, hogy felhívjuk a figyelmet egy jellegzetes apa- (és persze általában férfi-) problémára, melynek megelőzéséhez, kezelésének mielőbbi elkezdéséhez a családi figyelem is fontos lehet.

Őszinteség és ítéletmentes kíváncsiság

2018.06.03

Senkivel sem összetéveszthető hangszíne, nyugalmat és őszinte kíváncsiságot sugárzó személyisége Szily Nórát sokak kedvencévé tette. Az egykor pszichológusi diplomát szerzett tévés-rádiós műsorvezető ma visszakanyarodott a gyökerekhez.

Tiszta füllel

2018.06.01

A fülzsír olyan anyag, amely mindenkinél megtalálható a belső fülben. Megvédi a hallójáratot a baktériumoktól és más szennyeződésektől, amelyek kárt tehetnek ezen a kényes területen.

Figyelem! A szívférgesség fenyeget!

2018.05.10

A szúnyogszezon kezdete nagy terhet ró a felelős kutyatartók vállára, hiszen az alig néhány éve ismert szívférgesség a tavaszi és nyári időszakban Magyarországon is fokozottan szedi áldozatait. 

Programozott DNS-sel küzdhetnek a rák ellen

2018.04.30

Új terápiák válhatnak elérhetővé a rákgyógyításban, és más betegségekre is kifejleszthetnek hatékonyabb gyógyszereket egy új, az USA-ban kidolgozott technológia segítségével. A Delaware-i Egyetem biomolekuláris- és vegyészmérnökeinek módszere az utóbbi időben feltörekvő DNS-programozáson alapul.

A vashiányos állapot ellen

2018.04.29

A felnőtt férfiak szervezete mintegy 3, a nőké ennél kevesebb, kb. 2,3 gramm vasat tartalmaz. Bár mennyisége elhanyagolható a testtömeghez képest, hiánya mégis súlyos betegségeket okozhat. Miért nélkülözhetetlen egészségünkhöz a vas, és mit tehetünk pótlására?

Visszérgondok – természetes megoldások

2018.04.29

Viszketés, nehézlábérzés, görcsölő vádli – ezek a tünetek sokszor komoly érrendszeri problémákat, például krónikus visszérelégtelenséget jeleznek. Ha a panaszok rendszeressé válnak, mindenképpen szakemberhez kell fordulni, a kezdődő szimptómák enyhítésére azonban a népi gyógyászat is számos, igazolt hatású alapanyagot ismer.

Nem csak szépészet – a sarokápolásról

2018.04.27

Ahogy lassan indul a strand- és szandálszezon, egyre többen szeretnének megszabadulni a sarkukon, lábuk más részein kialakult bőrkeményedésektől. Hogyan és miért alakulnak ki ezek, milyen egészségügyi kockázattal járhatnak, és legfőképp: mit tehetünk ellenük?

Az egészségre célszerű áldozni

2018.04.26

Az Eurostat kutatása szerint ma négyből három magyarnak nincs elég pénze egészségügyi szolgáltatásokra. Ezzel szemben az Európai Unióban a háztartások közel háromnegyede könnyedén fizette ki az ilyen szolgáltatások költségeit. A statisztikában a sor végén kullogó Magyarország után a legrosszabb eredményt a görögöknél mutatott ki a szervezet, ahol tízből csak egy ember költ könnyedén egészségére. Hazánk Ciprussal (72%), Lettországgal (64%), Szlovákiával (61%) és Olaszországgal (56%) került egy mezőnybe. Ebben a hat tagállamban a háztartások több mint felének ütközik nehézségekbe e költségek kifizetése.

Szívünk és érrendszerünk védelme

2018.04.25

Évente egy közepes országnyi, több mint  7 millió ember hal meg világszerte valamilyen szív- és érrendszeri (kardiovaszkuláris) betegség következtében az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization; WHO) statisztikái szerint. A genfi székhelyű WHO adatait böngészve azonban az is kiderül, mit tehetünk személyesen azért, hogy minél kisebb eséllyel legyünk áldozatok.

Felfedezték a daganatok növekedését kiváltó fehérjét

2018.04.15

Több tudós összehangolt munkája eredményeképpen felfedezték a daganatok növekedését kiváltó fehérjét – számol be a Corriere Della Sera 2018. március 6-i száma.

Tippek véraláfutás esetén

2018.04.14

Véraláfutásról akkor beszélünk, amikor az ép bőrfelület alatt a hajszálerek megrepednek és bevérzést okoznak. A véraláfutás olykor fájdalmas, enyhén megduzzadhat, és lilás-pirosas foltokat okoz a bőrön. Hogyan segítsük a véraláfutások gyógyulását?

Lüktet, nyilall, sajog, hasogat

2018.04.14

Murphy törvénye szerint a fogfájás hétvégén, vagy ünnep idején jelentkezik. Amikor belátható időn belül nem tudunk elmenni a fogorvoshoz, jól jöhetnek olyan hétköznapi megoldások a fájdalomcsillapítók mellett, amelyek enyhítik a fogfájást.

Mit tehetünk a prosztatamegnagyobbodás ellen?

2018.04.14

Az életkor előrehaladtával a prosztata egyre nagyobb valószínűséggel nagyobbodik meg: míg ez 40 éves kor alatt általában nem jellemző, addig a 60 feletti férfiaknak mintegy a felét érinti, a 80 éveseknek pedig mintegy 80%-át. Hogyan ismerhetjük fel a prosztatamegnagyobbodást, és mit tehetünk ellene?

Tessék?

2018.04.13

Lehet, hogy úgy kezdődik, hogy hangosabbra állítjuk a tévét vagy a rádiót. Eleinte a család csak viccelődik velünk, hogy baj lehet a fülünkkel, ha ilyen hangerővel kell, hogy hallgassuk a híradót.

A kis dolog is nagy dolog!

2018.04.12

A téli hónapok alatt meggyöngült immunrendszer és az aktív kórokozók találkozásakor sokszor egyértelmű, melyik lesz a győztes. Az ismétlődő felfázás tüneteit észlelve nagy kérdés, hogy a panaszok hátterében egy újabb fertőzés, valamilyen krónikus betegség vagy tényleg „egyszerű” megfázás áll. Végre itt a jó idő, de vigyázzunk a túlságosan lenge öltözékkel!

Aki részese volt az orvosképzés történetének

2018.04.11

A Vitális-generáció első tagja Sándor, aki 1953-ban kezdte a Debreceni Orvostudományi Egyetemet, és 1959-ben avatták orvossá. Első felesége házasságkötésük után iratkozott be az orvosira, abból a házasságból két gyermek született: Zsuzsa, aki 1989-ben végzett ugyancsak az orvosin – ma belgyógyász és gasztroenteorológus –, őt Emese követte, aki  pszichológia szakon végzett. A második házasságból született Eszter 2002-ben végzett az orvosin, ma infektológus, és letette az intenzív szakvizsgát. A negyedik lány, Márta matematikus lett. Vitális doktor második felesége is orvos, dr. Borhy Márta tüdőgyógyász és kardiológus. Zsuzsa fia, Dávid, két éves szerződéssel orvosi genetikából kutatási módszertant tanul Amerikában. 

Tovább él, akinek megműtik a szemét

2018.04.10

Sokak számára jelent megváltást a szürkehályog-műtét. Az idős korral egyre nagyobb valószínűséggel kialakuló probléma ilyetén kezelése azonban az újabb kutatások szerint nem csak a látás élességét adhatja vissza, hanem szó szerint életbevágó hatása is lehet.

Nem védjük eléggé egészségünket

2018.03.13

Míg az orosz turistákat külön repülőjárat szállítja Hévízre, addig a magyarok nagy része vajmi keveset tud vizeink sokrétű felhasználhatóságáról valamint gyógyító erejéről. Az idősebb korosztály jobban értékeli a termálvizet, de a megkérdezettek negyede nem járt hagyományos gyógyfürdőben. A Danubius Hotels kutatást végzett a témában.

Húsvét az asztalnál

2018.03.08

Az ünnepi ételek a hagyományokról és a szokásokról szólnak. A nagyböjtöt ma már kevesen tartják be szigorúan, a húsvéti alkoholfogyasztás és a bőséges, nagy lakomák ellenben máig szokásban maradtak. Hangolódjunk a húsvétra és engedjük szabadon a fantáziánkat!

A mozgásszervi megbetegedésekről

2018.03.05

A mozgásszervi megbetegedéseket korunk népbetegségeként tartják számon, mely hazánkban is nagyon sok embert érint: kit közvetve, a családjában előforduló megbetegedések révén, kit úgy, hogy saját maga az érintett.

Betegség helyett megelőzés

2018.02.26

Évente átlagosan 4,1 százalékkal nőnek majd az egészségügyi kiadások 2017 és 2021 között világszerte. A magasabb költés ugyanakkor nem feltétlenül jelent jobb egészségügyi eredményeket, az egészségügyi szolgáltatóknak valószínűleg továbbra is csökkenő nyereséggel és növekvő költségekkel kell számolniuk. A kezelés helyett a megelőzés kerül előtérbe, aminek eredményeképpen az egyszerű „betegek” helyett megszületnek a szolgáltatásokról jól tájékozott „egészségügyi fogyasztók”.  A digitális technológia pedig lehetőséget teremt majd a páciensek személyesebb ellátásra is, derül ki a a Deloitte egészségügyi szektorra vonatkozó tanulmányából.   

Visszatérő baj – a húgyúti fertőzés

2018.02.13

Szerte a világon a nők mintegy 60%-a életében legalább egyszer, míg 15%-uk minden évben átesik húgyúti fertőzésen. A férfiaknál sokkal alacsonyabb az esetszám. Melyek a betegség jellegzetes tünetei, és mit tehetünk ellene?

A magyarok harmada jár termálfürdőbe

2018.01.29

A magyarok harmada évente legalább egyszer termálfürdőzik, és a fiatalok közül sokan gondolják úgy, hogy a gyógyító hatású víz a mindennapi stresszel kapcsolatos problémákra is megoldást jelent – derül ki a hévízi NaturMed Hotel Carbona megbízásából készített országos reprezentatív kutatásból. 

Bosszantó vírus – a herpesz

2018.01.05

Pirosló, viszkető bőr, sűrűn egymás mellett kialakuló hólyagocskák – a kitartóan vissza-visszatérő herpesz sokaknak kellemetlenül közeli ismerőse. Az esetek többségében a betegség ártalmatlan, viszont komoly fájdalommal járhat. Megelőzésére egyelőre nincs ismert módszer, ám fel lehet készülni jelentkezésére.

Ünnep után is könnyedén!

2018.01.04

A feldíszített fenyőfán és az ajándékokon kívül a terített asztal a karácsony legünnepibb kelléke. A menü általában nem diétás, így év végén szembesülhetünk néhány hirtelen felszaladt plusz kilóval, esetleg puffadással vagy rossz közérzettel. Dietetikusok szerint azonban nem a koplalás a megoldás, hanem egy kis diéta sporttal.

Vitaminokkal a téli egészségért

2018.01.04

Kevés napfény, a friss zöldségek és gyümölcsök szűkebb választéka, a hideg, nedves idő miatti gyakoribb meghűléses betegségek – a téli hónapokban sok szülő dönt gyermeke immunrendszerének erősítésére valamilyen vitaminkészítmény mellett. Mire ügyeljünk, amikor ilyen terméket választunk?

A hallás épségéért

2017.12.13

Érzékszerveink közül a hallás kapcsol össze minket legközvetlenebbül a külvilággal; az egészséges emberi fül mintegy 400 ezer hang megkülönböztetésére képes.

Biztonságos ünnepet!

2017.12.13

Szervezetünk számára különösen megterhelő lehet az év végi és év eleji ünnepi időszak. Ilyenkor gyakoribbak az epegörcsök is. Ezért teljes körűen kell felkészülnünk: legyünk mértéktartóak az asztalnál és a házi patikánkat is töltsük fel puffadásgátlókkal, emésztést könnyítő, jótékony készítményekkel, epegörcsöt oldó csillapítókkal. Jobb, ha számítunk rá, mintha megijedünk és tehetetlenek vagyunk.

Tanácsok szájsebészeti műtét után

2017.12.13

Mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy megelőzzük a szájsebészeti műtétek után esetlegesen jelentkező problémákat. A legfontosabb, hogy betartsuk az orvos utasításait!

Magabiztos mosoly az ünnepek alatt is

2017.12.13

Családlátogatások, vidám fotózások, lakomák: a karácsonyi időszak pihenés a léleknek, de megterhelő lehet a testnek. Általában a megszokottnál többet és többfélét eszünk, így érdemes odafigyelni fogaink védelmére és arra az alapvető tényre, hogy az emésztés már a szájban elkezdődik.

„Ehess, ihass, ölelhess, alhass…”

2017.12.13

József Attila címadó gondolatai mai szövegösszefüggésbe helyezve szerethető és bátorító figyelmeztetésként hatnak. Hiszen azon túl, hogy kívánság, arról szól, hogy az alapvető emberi szükségleteket legalább legyen módunkban élvezni, érthetjük úgyis, hogy tegyük az első kettőt mértékkel, hogy a második kettő is megadassék.

Vegyük komolyan az ízületi problémákat!

2017.12.08

Az ízületek leggyakoribb betegsége az úgynevezett ízületi porckopás, más néven arthrózis, amely a felnőtt lakosságból majdnem minden ötödik embert érint.

Köhögéses betegségek iskolakezdéskor

2017.11.27

„Gyakorlott anyuka vagyok, de az idei ovikezdésnél megint nem tudtuk megúszni a köhögéses megbetegedést: már a harmadik héten otthon kellett maradnunk. Miért van ez? Mit tehetünk ellene?” Válaszol: Válaszol: dr. Makó Nóra gyermekháziorvos, háromgyermekes anyuka

Visszérgyulladás, nehéz léptek, takargatnivaló lábak – mi a megoldás?

2017.11.27

Gyanút kell fognunk, ha lábunk nehézzé válik, megduzzad a bokánk, a lábszárunk és mindezt viszketés kíséri. Gyakori tünet az izomfáradtság és az éjszakai lábgörcs – ez sajnos visszér. Tudjon meg róla minél többet!

Hinni önmagunkban, a vágyainkban – ez az örök nőiesség titka

2017.11.27

dr. Rusz Edit szexuálpiszhológus, ismert közéleti szereplő, számos rádió- és televízióműsor meghívott szakértője. Immár hetedik éve dolgozik a SOTE által támogatott posztgraduális szexuálterapeuta képzésben. Annak idején a ma már csak emlékként élő Danubius Rádió „Fórum” című műsorának volt gyakori vendége, sokan még ma is onnan ismerik. Életkedve, vitalitása ugyanolyan kortalanná teszi őt, mint amilyenné ő igyekszik tenni azokat az asszonyokat és urakat, akik segítséget kérnek tőle.

Diabétesz Világnap 2017

2017.11.20

1891-ben született Sir Frederick Grand Banting kanadai orvos, aki 1923-ban az inzulin társfelfedezőjeként kapott orvosi Nobel-díjat. 1991 óta minden évben, így idén is születésnapján, november 14-én tartják a Diabétesz Világnapot.

Az egészséges életmód alapjai

2017.11.20

„Az egészség nem minden, de egészség nélkül minden semmi.” Az egészséges életmód kialakítása nem egyik napról a másikra megy, hanem egy folyamat eredményeként jön létre. Ebben a folyamatban több tényező is fontos szerepet játszik – mondják a táplálkozástudományi szakemberek.

Vigyázzunk fogainkra!

2017.11.20

November a Fogászat Hónapja. A szájápolás nem csupán a szép mosoly és a friss lehelet miatt fontos. Ha vigyázunk, jelentősen csökkenthetjük a szájüregi daganatok kialakulásának esélyét.

Tisztán vagy messzire?

2017.11.10

Szokták mondani, hogy nem érdemes bizonyos dolgokkal kampányszerűen foglalkozni, mert akkor az emberek azt gondolják, hogy elegendő, ha az évnek csak egy-egy szakában figyelünk jobban egyes testrészeinkre, vagy életmódunkra. Ez részben igaz, mindenesetre az, hogy október a látás hónapja, egyre inkább befészkeli magát a köztudatba, és így egyre több szó esik szemünkről.

Amire oda kell figyelni: jelek és tünetek

2017.11.10

Figyelünk az étkezésre, rendszeresen sportolunk, erősítjük az immunrendszerünket, és orvoshoz megyünk, ha betegek vagyunk. Vannak azonban kevésbé ismert, néha apró jelek, melyek problémára utalhatnak. Összegyűjtöttünk néhányat.

Egy világbotrány margójára – a Weinstein-ügy pszichológusok szemével

2017.11.09

A hollywoodi producer, Harvey Weinstein ellen megfogalmazott vádak hatalmas hullámokat vertek szerte a világban, többek között hazánkban is – az elmúlt hetekben szinte lehetetlen volt tévézni, híreket olvasni vagy bejelentkezni a közösségi oldalakra anélkül, hogy ne jött volna szembe egy történet különböző szexuális támadások áldozatairól. A népszerű egészségügyi portál, a Health tartalmas cikkben foglalkozott az ügy egyes pszichológiai vonatkozásaival.

Zalakarosi gyógyvíz - a természet meglepetése

2017.10.31

A Zalakarosi Gyógy- és Termálfürdőt 40 éve, 1978-ban ismerte el hivatalosan is gyógyfürdőnek az akkori Egészségügyi Minisztérium. Nem véletlenül:  a több mint 2500 méter mélyből feltörő,  96 °C-os zalakarosi gyógyvíz összetétele és a vízkészlet nagysága miatt a legjelentősebbek egyike. Alkáli-kloridos, hidrogénkarbonátos gyógyvíz, melyben a  jód, bróm, kén és fluor együttes jelenléte egyedülálló vízösszetételt képez Európában. A páratlan kincs a desztináció stratégiai magterméke, hangsúlyozza Kovács Szabolcs a Zalakarosi Turisztikai Nonprofit Kft. ügyvezetője.

Ha október, akkor fókuszban a látás!

2017.10.31

Nem hiába nevezzük a számunkra legkedvesebb személyeket, családtagjainkat, gyermekeinket, unokáinkat a szemünk fényének, hiszen ez az érzékszervünk talán a legféltettebb számunkra. Ezért is furcsa, hogy mintegy másfél millió magyar nem fordít nagyobb figyelmet szeme egészségének megőrzésére.

Egészségesen ősszel is

2017.10.31

Az ősz beköszöntével érdemes gondoskodni arról, hogy a friss zöldségek, gyümölcsök, a napsütés híján is hozzájussunk a szervezetünk egészséges működéséhez szükséges vitaminokhoz, nyomelemekhez. Hogyan készüljünk fel az őszi-téli hónapokra?

A munkáltatók szerepe az öngondoskodásban

2017.10.17

A munkavállalók 69 százaléka a munkáltatójára vár, hogy segítse az öngondoskodás megkezdésében. Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének (ÖPOSZ) kutatása szerint a megkérdezettek negyede úgy véli a foglalkoztatónak feladata, hogy ösztönözze a nyugdíjra történő takarékoskodást, 19% pedig egyenesen kötelezővé tenné a munkáltatói hozzájárulást. Az OTP Nyugdíjpénztár tapasztalatai szerint a munkáltatók egyre inkább kezdik felismerni kitüntetett szerepüket. 

Egészségesen ősszel is!

2017.10.16

Az ősz beköszöntével érdemes gondoskodni arról, hogy a friss zöldségek, gyümölcsök, a napsütés híján is hozzájussunk a szervezetünk egészséges működéséhez szükséges vitaminokhoz, nyomelemekhez. Hogyan készüljünk fel az őszi-téli hónapokra?

Csak természetesen – gyógynövények hideg hónapokra

2017.10.12

A hideg, nyirkos őszi hónapok különösen elősegítik a légúti megbetegedések terjedését. Ráadásul ilyenkor immunrendszerünk is legyengülhet, hiszen kevesebb friss zöldséghez, gyümölcshöz jutunk, több időt töltünk négy fal között, kevesebb napfény ér minket. A népi gyógyászat régóta alkalmaz olyan növényeket, amelyek ebben az időszakban is segítenek megőrizni egészségünket.

Betegjogok a gyermekek ellátása során

2017.10.10

A betegek jogairól szóló cikksorozat befejezéseképpen a gyerekek ellátása során fókuszba kerülő jogokat mutatom be. Nem is kell részleteznem, hogy ez a terület miért érzékeny pontja a betegjogi kérdéskörnek. A törvényes képviselő, szülő vagy gyám hozzáállása, együttműködése kiemelt szerepet kap, mindamellett, hogy folyamatos jelenléte biztonságérzetet nyújt a gyermeknek. Az aggódás, a bizonytalanság csökkenthető azzal, ha a szülő/gyám tájékozott az őt és gyermekét megillető jogokkal kapcsolatban és szem előtt tartja a kötelezettségeit is.

Vigyázzunk a gyermekeinkre!

2017.10.10

Minden szülő aggódik, amikor a gyermeke beteg lesz. Szerencsére ma már a legtöbb betegség megelőzhető, a szövődmények kialakulásának kockázata pedig jelentősen csökkenthető.

Bőrügyek – pikkelysömör és ekcéma

2017.10.10

Az ekcéma (dermatitis) az egyik leggyakoribb bőrbetegség; hazánkban például az emberek közel 10%-át érinti. Szintén elterjedt bőrbaj a pikkelysömör (psoriasis), amelytől az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization; WHO) 2015-ös adatai szerint szerte a világon mintegy 100 millió (hazánkban megközelítőleg 200 ezer) páciens szenved. Közös a két kórban, hogy a gyógyuláshoz, vagy legalábbis a tünetek enyhítéséhez bizalmi viszony szükséges a páciens és a szakember között.

A "Reumások Mekkája" egész évben várja a gyógyulni vágyókat!

2017.10.05

Gyógyuljon és pihenjen a Hajdúszoboszlói Gyógyfürdőben!

Gyógyító érintések Zalakaroson

2017.09.29

Fél évszázad alatt Zalakaros fürdőkultúrája, gazdag természeti értékei és folyamatos intenzív fejlődése az egészségturizmus egyik főszereplőjévé tette Magyarország egyik legvirágosabb városát. Elsősorban a 2500 méterről feltörő, 96 C fokos gyógyvize, a 27 medencés, 12 hektáros, csupa élményelemmel felvértezett fürdője, valamint a komoly tradícióra épülő balneológiai szolgáltatásai és színes programjai által vált minden korosztály kedvencévé. Zalakaros gyógyító ereje azonban nem csupán egyedülálló gyógyvízének jótékony hatásaiban keresendő, hanem abban a sokszínű repertoárban, amely minden érzékszervünket képes simogatni. Elménk számára feldolgozhatatlan, amivel egy nap találkozunk, figyelmünket megosztva végzünk feladatokat, elfelejtettünk jelen lenni a jelenben. Zalakaros gyógyító érintései testünkön kívül lelkünket is megérintik, melyből erőt meríthetünk, feltöltődhetünk, lelassulhatunk, visszatalálhatunk a természethez és ez által önmagunkhoz!

Mylan – minőségi gyógyszerek 7 milliárd ember részére

2017.09.27

A Mylan aktívan támogatja az antibiotikum-rezisztencia (AMR) elleni globális erőfeszítéseket

Rózsaszín kupolákkal a mellrák ellen - vasárnap séta a Lánchídon

2017.09.27

Különleges képeslap sorozatot adott ki az Egészség Hídja Összefogás a mellrák elleni küzdelem jegyében. A képeslapokon ismert magyarországi épületeket láthatunk egy kis csavarral: a kupolák a mellrák elleni összefogás hagyományos színében, rózsaszínben pompáznak.

Ízületi fájdalmak – szelíd gyógymód

2017.09.14

Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization; WHO) mintegy 150 olyan betegséget, szindrómát tart számon, amelyeket mozgásszervi elváltozások váltanak ki. Közös jellemzőjük, hogy fájdalommal járnak – ennek enyhítésére többféle módszer létezik.

Készüljünk az őszre!

2017.09.13

Immunrendszerünk a szervezet egyik legfontosabb egysége, amely megvéd a baktériumoktól és a vírusoktól. Az őszi-téli hónapok előtt nem árt megerősíteni, hogy működése hatékonyabb legyen.

Kihagyható a glutén az étkezésből, ha nem lisztérzékeny az ember?

2017.09.12

„A lányom és családja (egy négy- és egy hatéves kisgyerek) áttért a gluténmentes táplálkozásra, mert a férjéről kiderült, hogy lisztérzékeny. Aggódom értük, hiszen biztosan megvan a szerepe a gluténnak az étrendben. Kihagyható? Nem lesz ebből baj?” Válaszol: Dr. Mák Erzsébet főiskolai docens, Semmelweis Egyetem, Dietetikai Tanszék

Miért ne sajnáld az időt a hobbidra?

2017.09.12

Jó vagy rossz, ha van hobbink? Mint mindent, ezt a kérdést is több nézőpontból lehet vizsgálni, és a válasz ismét a némelyeket kiábrándító „az attól függ”.

A „napfényvitamin”, azaz a D-vitamin jelentősége

2017.09.12

A Medical News Today cikke szerint a D-vitamin bevitele fontos, de nem minden formája egyforma. A D-vitaminok szteránvázas vegyületek (szeteroidok), melyek provitaminjaikból (azaz ergoszterinből, koleszterinből) képződnek ultraibolya sugarak hatására. Ezért is hívják „napfényvitaminnak”. Aktív formái: D2-vitamin és a D3-vitamin. Tudományos alapú, de közérthető magyarázatra vállalkozott a Gyógyhír Magazin olvasói számára Guba Lilla biológus, a Forrai Gimnázium vezető szaktanára.

A mozgás szabadságáért

2017.09.08

Idén tavasszal érdekes adatokat hozott nyilvánosságra az ízületi betegségek előfordulásáról az USA egyik vezető közegészségügyi szervezete. Bár vizsgálataikkal csak az amerikai helyzetről igyekeztek képet adni, a statisztikákból kirajzolódó tendenciák a fejlett világ más országaiban, így hazánkban is érvényesek.

Az „anyavállalkozó” szakgyógyszerész

2017.09.07

Gyógyszerészként végzett a szegedi egyetemen, majd posztgraduális képzésen környezetvédelmet tanult. Így lett végzettsége szerint környezetvédő gyógyszerész. Érdeklődésének középpontjában a gyógynövények állnak, de nem gyógyszerellenes. Az étrend-kiegészítők inkább a megelőzés eszközei, de van helyük a gyógyszeres kezelés mellett is. Az Év Anyavállalata versenyen 2012-ben első helyezést ért el.

Egészségpénztárak – úgy néz ki, megéri

2017.09.07

2017-ben közel 50 %-kal nőtt az egészségpénztári  tagok befizetése. Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének I. féléves adatai szerint az önkéntes egészség- és önsegélyező pénztárak tagjai egyre nagyobb szerepet szánnak ennek a megtakarítási formának az egészségügyi kiadásaik finanszírozásában – vonja le a következtetést  Kravalik Gábor, a Szövetség elnöke.

Mit tegyen, hogy ne legyen beteg a gyerek?

2017.09.06

A bölcsőde- és óvodakezdés időszaka igénybe veszi a gyerekek immunrendszerét: szeptember első heteiben megduplázódik a beteg kisgyermekek száma az orvosi rendelőkben. Pedig megfelelő vitamin- és tápanyagbevitellel sokat tehetünk az ún. közösségi betegségek megelőzéséért, és a kisgyermekkori táplálkozás minősége a felnőttkori egészségre is hatással van. A magyar szülők többsége egyéves kor felett ennek ellenére kevésbé ügyel a vitaminpótlásra, és tízből hét baba bölcsődés korára túl kevés D-vitamint és vasat kap1.

Jogaink a gyógyszertárban

2017.08.08

A gyógyszerész-beteg találkozások magas számára tekintettel — 10 millió alkalom havonta országos szinten — fontosnak tartom e téma részletesebb bemutatását. A betegek jogaira vonatkozó szabályokat nemcsak a kórházakban, orvosi rendelőkben, hanem a gyógyszertárakban is alkalmazni kell. A patikákban az egészségügyi tevékenység más jellegű, jellemzően a gyógyszerek és egyéb termékek kiadására irányul, így ebből adódóan részben más jogosultságok kapnak fontosabb szerepet.

Fagylalt erdei gyümölcsökkel és forró vaníliaöntettel

2017.08.08

Hozzávalók: 4 nagy gombóc vaníliafagyi 40 dkg idénygyümölcs vegyesen (málna, ribizli, feketeszeder  stb.) Az öntethez: fél tasak vaníliás pudingpor 4 dl tej fél rúd vanília fél dl Grand Marnier likőr 1 citrom reszelt héja

A biztonságos strandolásért

2017.08.03

Tart a nyár, időnként tombol a kánikula, ami elől sokan a természetes vagy mesterséges vizű fürdőhelyekre menekülnek. Vajon mit tesznek a hatóságok azért, hogy a strandolás ne jelentsen egészségügyi kockázatot? Mennyire biztonságosak a magyar fürdőhelyek? Hol ellenőrizhetjük, hogy a pihenésre kiválasztott helyszín megfelel-e az előírásoknak?

Tegyünk a vashiány ellen!

2017.08.03

Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization; WHO) egyik tanulmánya szerint a vashiány a világ legelterjedtebb hiánybetegsége; a szakszóval anaemiának nevezett betegség több mint 2 milliárd ember gondja. Sajnos hazánkban sem biztató a helyzet. Mit tehetünk a vashiány ellen?

Futás a babával

2017.07.11

Május végén szurkolóként néztem végig a koppenhágai maratonfutást; az amúgy is embert próbáló táv teljesítését az sem könnyítette, hogy csaknem 30 fok volt ekkor a dán fővárosban. A közel 12 000 indulóból néhányan külön nehezítéssel vágtak neki a több mint 42 km-es távnak. Akadt, aki teljes katonai menetfelszerelésben futott, egy rendőrségi pólót viselő férfi gázálarcban – nem egy versenyző pedig babakocsit tolva haladt végig a kijelölt útvonalon.

Orvosi rendelőben töltjük a szabadságunkat? Vagy...?

2017.07.09

Magyarországon a munkavállalók háromnegyede úgy gondolja, hogy orvosi vizsgálatokra csak úgy tud elmenni, ha ehhez szabadságot vesz ki – derült ki az OTP Egészségpénztár megbízásából készült legutóbbi felmérésből. 

Csúcstechnológia az egészségközpontban

2017.06.22

Budapest XIII. kerületében, a Váci út új üzleti negyedében július 1-től csúcstechnológiás képalkotó diagnosztikai eszközökkel és  széleskörű orvosi szakrendeléssel várja betegeit a Váci Greens Egészségközpont. Ahogy a megnyitón fogalmaztak: ez a klinika a magyarországi magánegészségügyi ellátás egyik ékköve.

A tudatos apává válás lépései

2017.06.15

A várandósság alatt az édesapák gyakran háttérbe szorulnak, ez pedig a kicsi érkezését követően egyre csak fokozódik. Sokan még ma is úgy gondolják, apaként nincs lehetőségük kötődést kialakítani leendő gyermekükkel, az ezzel kapcsolatos kétségeket és érzéseket pedig gyakran söprik a szőnyeg alá. Összegyűjtöttük, hogyan élhetik át az apukák is a gyermekvárás csodáit és kötődhetnek csemetéikhez már születésük előtt.

Isznak Önök eleget?

2017.06.13

Emésztési problémák, csúnya arcbőr, veseproblémák, fáradtság, fejfájás – íme néhány a kiszáradás következményei közül. A víz majdnem olyan fontos a szervezetünk számára, mint a levegő, éppen ezért komolyan kell venni, hogy minimum napi két litert kell fogyasztani belőle.

Védjegy a magánegészségügyben

2017.06.13

Ahogy arról lapunk online változata is beszámolt, a hazai magánegészségügyi szektor 12 meghatározó szolgáltatójának összefogásával megalakult a Primus Magán Egészségügyi Szolgáltatók Egyesülete (a résztvevőket lásd keretes anyagunkban). Az egyesület hivatalosan is bejelentette: egy védjegyet hoz létre, ami tájékoztatja a betegeket arról, hogy egy magán egészségügyi szolgáltató mennyire felel meg a betegbiztonsági követelményeknek, és mennyire működik etikusan.

A száj védelme

2017.06.12

A száj, más néven szájüreg (szakkifejezéssel: cavum oris) tápcsatornánk azon része, melyen keresztül magunkhoz vesszük az élelmiszert és a folyadékot. Másodlagos funkciói közé tartozik a légzés segítése – hiszen kapcsolódik a garathoz –, és szerepet játszik az emberi kommunikációban és a szexualitásban is. Több gyakori megbetegedése is ugyanazon okokra vezethető vissza.

Kilencezer pislogás naponta

2017.06.09

Az ember nem is gondolná, hogy pusztán a pislogás mennyire igénybe veszi a bőrt, pedig így van – az úgynevezett mimikai ráncok kialakulásában például jelentős szerepe van. Arcunkkal fejezzük ki érzelmeinket is: csodálkozunk, örülünk, aggódunk, sírunk és nevetünk – ezek mind-mind megpróbáltatást jelentenek a bőrünk számára. S minél jobban halad velünk előre az idő, egyre jelentősebb és látványosabb lesz a változás…

Tévhitek a napozásról

2017.06.08

Tényleg büntetlenül süttethetjük magunkat délelőtt 11 és délután 15 óra között? Csak az kerülhet bajba, aki leég? Milyen fényvédőt érdemes használni? A HáziPatika.com Te mindent beveszel? egészségügyi tévhitekkel foglalkozó sorozatának új cikkében szakértők segítségével jár utána a napozással kapcsolatos tévedéseknek.

Zöld spárgás bevert tojás

2017.06.08

Hozzávalók: A spárgás tojáshoz: 4 tojás 60 dkg zöldspárga ecet cukor szódabikarbóna A mártáshoz: 2 dl sűrű majonéz 1 dl tejföl 1/2 dl száraz fehérbor 1 csokor friss kapor 1 citrom porcukor, mustár, őrölt fehér bors, só

Fő a férfiegészség!

2017.06.07

A szexualitás nem csupán örömforrás: sokkal több annál. A szex az egészség és életminőség igen fontos összetevője. Az aktív nemi élet csökkentheti a stresszt, erősítheti az immunrendszert, a szív- és érrendszert – meghosszabbíthatja az életet. Mindez fordítva is igaz: nem csak a szex járul hozzá a jobb egészséghez, hanem a jó egészségi állapot is javítja a szexualitást.

Csak a dolgunkat tesszük:
amire felesküdtünk
Dr. Cseh Gyöngyike gyógyszerész, jogász

2017.06.07

A családban rajta kívül gyógyszerész még édesanyja, keresztanyja, a volt férj, és az ő későbbi felesége is. Gyógyszerész akar lenni a fia és az összes többi gyerek is a családban. Szegedhez közel, a Forráskúton lévő Szent Kereszt Gyógyszertárat vezeti, és a volt férjjel közösen egy másikat Hódmezővásárhelyen. De Gyöngyike úgy érzi, még több patikára lesz szükségük, ha a gyerekek nagyok lesznek...

Reumatikus fájdalom és csillapítása

2017.05.29

Az emberi lét egyik elkerülhetetlen velejárója a fájdalom, ami mindig egy jelzés, üzenet a szervezetnek. A fájdalomcsillapító gyógynövények azoknak ajánlottak, akik nem szívesen nyúlnak szintetikus gyógyszerekhez, illetve akik előnyben részesítik a természetes gyógymódokat.

Új módszer a diagnózis felállítására

2017.05.24

Az orvostudomány egyelőre nem áll a végső győzelem kapujában a rákos megbetegedések elleni harcban – viszont számtalanszor nyer apró, de fontos csatát. Ilyen diadalt arattak most azok a kutatók is, akik komoly lépést tettek egyes daganattípusok korai felismerése felé.

12 pont a családok lelki egészségéért és a gyermekvállalásért

2017.05.22

A Népesedési Kerekasztal 2017. április végén nyilatkozatot fogadott el, amely tizenkét pontban foglalja össze azokat a legfontosabb javaslatokat, amelyek a családok lelki egészségét erősítik, meghatározzák, ezáltal segítve a gyermekvállalási kedvet, hajlandóságot. E nyilatkozat célja, hogy megállapításaival hozzájáruljon a demográfiai helyzettel kapcsolatos szemléletváltáshoz. A népesedési helyzetet befolyásoló lelki egészség tényezőket a 12 cél meghatározásával közérthető, egyszerű formában a mindennapi párbeszéd témái közé emeli.

A Béres Gyógyszergyár is támogatja az erdélyi szűrőprogramot

2017.05.12

A Béres Gyógyszergyár 5 millió forint értékű Béres terméket adományozott a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Önkormányzat, valamint a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Hetényi Géza Kórház-Rendelőintézet munkatársainak együttműködésével megvalósuló erdélyi szűrőprogram támogatására. Az adományt dr. Bischof Zsolt, a Béres Gyógyszergyár szolnoki székhelyű gyárának igazgatója adta át Lippai Norbertnek, a Hetényi Géza Kórház-Rendelőintézet megbízott orvosigazgatójának.

Melyik gén okozza a depressziót?

2017.05.01

Az MTA és a Semmelweis Egyetem (SE) kutatói a depressziót kiváltó génvariánsokat keresték az emberi genomban. Kiderült, hogy egy konkrét génváltozat csak pénzügyi-gazdasági nehézségek esetén fokozza a depresszió kockázatát, ráadásul csak férfiakban, és ott is főleg 30 év felett. 

Védjegy a magán egészségügyben

2017.04.25

A hazai magán egészségügyi szektor 12 meghatározó szolgáltatójának összefogásával megalakult  Primus Magán Egészségügyi Szolgáltatók Egyesülete, és hivatalosan is bejelentette:  egy védjegyet hoz létre, amely informálja a betegeket arról, hogy egy magán egészségügyi szolgáltató mennyire felel meg a betegbiztonsági követelményeknek, és mennyire működik etikusan.

Trappista sajtokat tesztelt a NÉBIH

2017.04.25

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) Szupermenta terméktesztjén ezúttal a trappista sajtokat vizsgálta, összesen 26 terméket. Biztonsági és minőségi szempontból egyaránt ellenőrizték a tételeket. Laboratóriumban megmérték öt trappista sajt laktóztartalmát is. A szakemberek néhány jelölési hibán kívül mindent rendben találtak.

Jó tanácsok sonka- és tojásvásárláshoz

2017.04.11

A sonka és a tojás egyaránt előkelő helyet foglal el a húsvéti ünnepi asztalon. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) összegyűjtötte a két népszerű termékkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, valamint hogy mire figyeljünk vásárláskor.

Szavazzon Ön is Az Év Gyógyszerészére!

2017.04.11

Az Év Gyógyszerésze kitüntetés egy olyan szakmai díj, amit idén már 7. alkalommal hirdet meg a Magángyógyszerészek Országos Szövetsége (MOSZ), más gyógyszerész szervezetek, illetve a Roche Magyarország Kft. támogatásával. S bár szakmai díjról van szó, a nyertes gyógyszerész kiválasztásában a patikába látogató, gyógyszerészükkel elégedett közönség is szerepet kap.

20 milliós adomány az Irgalmasrendi Kórháznak

2017.04.06

A Béres Gyógyszergyár 20 millió forint értékű Béres Cseppet adományozott a Budai Irgalmasrendi Kórházban kezelt fekvőbetegek kezelésének kiegészítésére. Az adományt dr. Béres József, a Béres Gyógyszergyár elnöke, dr. Reiter Józsefnek, a kórház főigazgatójának adta át.

Nehéz hozzájutni
az új onkológiai gyógyszerekhez

2017.03.30

Az új onkológiai gyógyszerek ártámogatásba történő befogadási ideje Magyarországon rendkívül hosszú, egy nemrégiben elvégzett elemzés szerint átlagosan 3,7 év, így – a terápiás lehetőségek robbanásszerű fejlődése ellenére – sokszor éveken át változatlan marad a betegek számára elérhető terápiák köre.

Forradalmi változás a koleszterinszint-csökkentésben

2017.03.30

Óriási lépés, nagyobb esélyek a szív- és érrendszeri betegek gyógyításában – sikerrel zárult a koleszterinszint-csökkentésben áttörést jelentő egyik legnagyobb klinikai vizsgálat.  Ezt jelentették be az Amerikai Kardiológiai Kollégium (ACC) 2017. évi kongresszusán. Soha ilyen drámai mértékben nem tudták még csökkenteni a kóros értékeket, bevált azoknál is, akiknél más hatóanyagokkal ezt nem sikerült elérni. Az új típusú kezelés jelentősen csökkentette a szívinfarktus és a stroke kockázatát, s ráadásul egyetlen injekció havonta, vagy kéthetente kiváltja a napi gyógyszerszedést.

Egészségesek-e a gyümölcseink?

2017.03.24

Félezer termelő megkérdezésével végzett felmérést a növényvédőszer-használati szokásokról a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara. A kutatás eredményeinek ismeretében elmondható, hogy pánikra ugyan nincs ok, de mindenképpen ráfér a szakmára a tájékozódás, a fiatalítás és a tévhitekkel szemben a hiteles információforrások követése. Megoldást jelenthetnek továbbá a biztonságosabb biológiai növényvédőszerek, különösen a laikus hobbikertészek körében.

Kutyaszánon a ritka betegségekben szenvedőkért

2017.03.24

330 ritka betegséggel élő magyar ember és a családjaik életén szeretne segíteni az a két magyar kalandor, akik április 5-én indulnak kutyaszános expedícióra az Északi-sarkra. Túrájukra virtuálisan minden jórézésű honfitársunkat magukkal viszik, akik jelképesen örökbefogadnak egy-egy kilométert a kalandból.

Van egy gyógyszertár, ahová hazamegyek
Pataj Csilla szakgyógyszerész

2017.03.08

dr. Pataj Csilla a Semmelweis Orvostudományi Egyetem Gyógyszerészeti Karán végzett 1987-ben. 20 éve a zuglói Szent Borbála Patikát vezeti, a környékben nemigen van, aki nem ismeri. Két lánya van, és már nagymama.

Az életmódnak nagy szerepe van a bélrák kialakulásában

2017.03.07

Az IDIBELL kutatóintézet Víctor Moreno vezette bélrákkutató csoportja spanyol adatok alapján kidolgozta a kolorektális rák kialakulásának kockázati modelljét.A spanyol onkológusok arra a következtetésre jutottak, hogy az életmód nagyobb hatással van a kolorektális daganat (vastag- és végbélrák) kialakulásának kockázatára, mint a genetika.

Tippek a nők egészségének megőrzésére

2017.03.07

A nőnap több mint ötven éve Magyarországon is a nők iránti tisztelet és megbecsülés kifejezésének ünnepe. Március 8-án a férfiak virággal, édességgel vagy egyéb aprósággal lepik meg az életükben fontos szerepet játszó hölgyeket. Az ünneplés közben azonban nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a fizikai és lelki jóllét az egyik legnagyobb kincsünk: az egészség megőrzése érdekében az alábbi tippeket mindenképp érdemes megfontolni.

Ritka Betegségek Világnapja – 2017

2017.02.27

A Ritka és Veleszületett Rendellenességgel Élők Országos Szövetsége (RIROSZ) a Debreceni Egyetemmel közösen 2017. február 25-én tartotta a Ritka Betegségek Világnapját. Az esemény szakmai konferenciájának idei fő témája a ritka betegségekkel kapcsolatos kutatások volt.

Jobban kell figyelnünk a D-vitamin-bevitelre

2017.02.27

Bár kora tavasszal a magyarok 95%-a szenved D-vitamin-hiányban (jelentős részük kritikus mértékben), továbbra is mindössze a lakosság tizede figyel oda a megfelelő pótlásra. Sokan azt gondolják, hogy a napsütés maradéktalanul feltölti a szervezet D-vitamin-készletét, de a szakértők által javasolt napi mennyiség még a nyári időszakban sem fedezhető kizárólag ebben a formában. 

Szakmaközi stratégiai megállapodás az inkontinenciáról

2017.02.22

Szakmaközi stratégiai megállapodást írtak alá az inkontinenciáról, aminek fő célja a korábban az EMMI által már kihirdetett szakmai irányelvben foglaltak napi ellátásban történő maradéktalan megvalósítása.

Hogyan öltöztessük hidegben a gyereket?

2017.02.16

Talán a rekord hideget hozó télnek köszönhető, hogy ismét „meleg” téma lett a régi kérdés: milyen öltözékkel védjük gyermekeinket az időjárási szélsőségek ellen. A legnépszerűbb közösségi oldalt például elárasztották az videók, amelyek pár éves, hófürdőző kicsiket ábrázolnak. A kommentelők egy része szerint a gyerekek ily módon edzettek, egészségesek lesznek, míg mások felelőtlennek tartják a porontyaikat ridegen tartó szülőket. Kinek adjunk igazat?  

Vashiány és laktózérzékenység

2017.02.14

A világ népességének csaknem negyede szenved vérszegénységben, minden második érintettnél pedig vashiányos vérszegénységről beszélhetünk. A lisztérzékenység közel 3 millió embert érint Európában.  Mindkét betegségért főként az idő előtt vagy helytelenül megkezdett hozzátáplálás felelős: az élet első 1000 napjának környezeti hatásai, azon belül is a táplálás ugyanis kulcsszerepet játszanak a későbbi egészség alakulásában.

Természetes antioxidánsok

2017.02.09

Mindannyiunk szervezetében folyamatosan jelen vannak a szabad gyökök és az antioxidánsok, és mind a kettőnek megvan a maga szerepe. Akkor van baj, ha az egyensúly felborul. 

Férfibajok: vélekedés és valóság

2017.02.09

A férfiak többsége tisztában van azzal, hogy a merevedési zavarok kezelhetőek, és orvosi segítséggel legyőzhető a probléma, mégis kevesen fordulnak szakemberhez. Pedig a potenciazavar nem csupán egészségügyi kérdés.

50 millió forintos adomány a Béres Alapítványtól

2017.02.06

A Rákellenes Küzdelem Világnapjához kötődően a Béres Alapítvány 50 millió forint értékű Béres Cseppet adományozott a daganatos betegek gyógyulásának támogatására. Az adományt Béres Klára, a Béres Alapítvány elnöke Prof. Dr. Kásler Miklósnak, az Országos Onkológiai Intézet főigazgató főorvosának, valamint az ország legjelentősebb daganatos betegeket tömörítő szervezetek vezetőinek adta át az Országos Onkológiai Intézetben megrendezett találkozón.

Védjük fogainkat!

2017.02.06

A fogzománc a legkeményebb anyag, amit az emberi szervezet képes előállítani, mégis vannak olyan savas ételek, italok, melyek gyengítik a felületét. A felpuhult fogzománc fogmosáskor könnyebben kopik, majd idővel elvékonyodik, a folyamat pedig szuvasodáshoz vezethet.

Február 4-án volt a Rákellenes Világnap. Mit kell tudni a betegségről?

2017.02.05

A Rákellenes Világnapot (World Cancer Day) a Union for International Cancer Control (UICC) kezdeményezte és Párizsban, 2000. február 4-én fogadták el. A világ 155 országában több mint 800 tagszervezettel rendelkező szövetség, amelynek tagja a Magyar Rákellenes Liga is, a világnapot kezdeményező Párizsi Kartában (Paris Charter) az onkológiai betegségek és a prevenciós lehetőségek kutatása, az érintetteknek kínált lehetőségek fejlesztése, valamint a közvélemény téma iránti érzékenységének növelése állt. A világnapot azóta is minden év február 4-én tartják.

Új, magyar fejlesztésű szer a daganatos sejtek ellen

2017.01.24

A programozott sejthalál serkentésével pusztítja el a daganatokat az a kísérleti gyógyszerjelölt, melynek sikeréről a tekintélyes Nature tudományos lap számolt be – közölte az MTI-vel a Magyar Tudományos Akadémia (MTA).

Mindennapi „energiavámpírjaink”

2017.01.24

Év elején az iskolában és a munkában is jól kell teljesíteni. Nem tud koncentrálni? Megmutatjuk, mit tegyen, hogy ez megváltozzon! Persze nemcsak saját „kútfőből” vagyunk okosak, hiszen a témában sok szakember, sőt újságíró is végzett kutatást.

Nélkülözhetetlen mindenes – a C-vitamin

2017.01.24

A C-vitamin örök slágertéma mindazoknak, akik egészségtudatos életet élnek – ezt jelzi a tény is, hogy a világ egyik legnépszerűbb internetes portálja, a Huffington Post (HP) nemrég hosszú cikket szentelt az aszkorbinsav néven is ismert vegyület jótékony hatásainak ismertetésére. Alábbiakban a portálon megjelent anyagot is figyelembe véve járjuk körül, miért nélkülözhetetlen szervezetünknek ez a vitamin.

Miért nélkülözhetetlen a fizikai aktivitás?

2017.01.24

Sokan az újévet, mások az ihletet várják, de változni sohasem késő. Igaz, nem megy egyik napról a másikra, de lépésről-lépésre, kitartással, elérhetjük a céljainkat.

Meg tud szakadni a szív?

2017.01.10

Halálesetek egész sora kísérte a karácsonyi ünnepeket, tini korunk ikonjaitól kellett búcsúznunk épp az év legszebb napjain. Mind közül talán a legmegdöbbentőbb azonban egy családi tragédia volt: Carrie Fisher halálhírének hallatán még fel sem ocsúdtak rajongók százezrei, másnap édesanyja, Debbie Reynolds elhunytával lett tele a sajtó. És elindult, az egyáltalán nem alaptalan találgatás: vajon tényleg megszakadt a színésznő, édesanya szíve gyermeke elvesztésétől?

Mérföldkő a ritka betegségben szenvedőknek

2016.12.19

Jóváhagyták a ritka betegségek első 23 Európai Referencia Hálózatát (ERN) Brüsszelben. E nagy jelentőségű lépés a ritka betegségekben szenvedők, a szakértők, és az EU tagállamok, az Európai Bizottság és az Európai Parlament döntéshozói évekig tartó együttműködése és munkája után válhatott valóra.

Magyarország nem hisz az orvostudománynak

2016.12.13

A magyarok többsége hatásosabbnak tartja az alternatív gyógyítási formákat, mint a hivatalos orvostudományt, gyűlöli a gyógyszergyárakat, és szilárdan hisz többszörösen megcáfolt egészségügyi téveszmékben – ezek a főbb tanulságai a Závecz Research által az Index megbízásából végzett, és az index.hu-n közölt országos, reprezentatív közvélemény-kutatásnak. Ijesztően magas az oltásellenesség támogatottsága, a homeopátiában viszont meglepően kevesen hisznek.

A taps nekik szólt!
Az egészségértés pályázat nyertesei

2016.12.05

Kiosztották az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) által meghirdetett, Nekem Szól! című első magyarországi egészségértés pályázat díjait. A pályázat célja az volt, hogy feltérképezze és a közvéleménnyel megossza a legjobb egészségértést fejlesztő programokat.

Gyógyszer lehet a csökkentett deutériumtartalmú készítmény?

2016.12.01

Együttműködési megállapodást kötött a hazai értéktőzsdén jegyzett FuturAqua Nyrt. és a deutériummegvonásra épülő gyógyszerfejlesztést folytató HYD Pharma Zrt. abból a célból, hogy elindulhasson a csökkentett deutérium tartalmú víz (DDW) hatóanyagú készítmények humán klinikai vizsgálata, és megtörténjen rákgyógyszerként történő elismertetésük.

Szájüregi megbetegedéseket vizsgáló program indult Szegeden

2016.11.29

Uniós és hazai támogatással a súlyos egészségügyi problémát jelentő szájüregi megbetegedéseket molekuláris módszerekkel vizsgáló kutatási program indult a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE).

Patika a fűszerpolcon

2016.11.27

Kipirosodott orr, rossz közérzet, fejfájás, olykor köhögés. Ha enyhe tüneteket észlelünk, nem kell rögtön orvoshoz menni, hiszen a váróban újabb vírusok támadhatnak meg minket. Érdemes körülnézni a házi patikában! Kipirosodott orr, rossz közérzet, fejfájás, olykor köhögés. Ha enyhe tüneteket észlelünk, nem kell rögtön orvoshoz menni, hiszen a váróban újabb vírusok támadhatnak meg minket. Érdemes körülnézni a házi patikában! 

Grillezett pulykamell őszibarackkal és köleskásával

2016.11.17

  

Cukorbetegség a látásproblémák hátterében

2016.11.14

Magyarországon kimagaslóan nagy a vakok számaránya és az esetek többségében nem a jól ismert szemészeti problémák, hanem a cukorbetegség áll a háttérben. Csak Magyarországon évente 1000 cukorbeteg veszíti el látását, nem véletlen tehát, hogy az idei Diabetes Világnap nemzetközi témája is a cukorbetegség szemészeti szövődményei. 

Ehetek-e szalonnát? A nagyapám csak azt ette, és soha nem voltak szív- és érrendszeri problémái...

2016.11.14

Válaszol: Dr. Rostás László kardiológus, a kaposvári Apponyi Magánklinika szakértője

Kampánnyal ösztönzik a magyar alma fogyasztását

2016.10.31

Elindult a magyar alma fogyasztását és vásárlását ösztönző „Most harapjon rá!” promóciós kampány. Ez a kampány az első olyan szintű együttműködés, amelyben gyakorlatilag az összes érintett szakmai szervezet és legnagyobb létszámú kiskereskedelmi áruházlánc részt vesz.

Megszüntetni az előítéleteket

2016.10.31

Az indianapolisi székhelyű Lilly gyógyszergyár közzétette annak a nemzetközi kutatásnak az első eredményeit, amelyet a pszoriázissal (pikkelysömör) élő páciensek körében végeztek, hogy átfogó és aktuális képet kapjanak a betegség kezelésével kapcsolatos gyakorlati tapasztalatokról és nehézségekről.

Zöldséges lencseraguval töltött padlizsán

2016.10.17

      

Tízből négy kisgyerek kalciumhiányos Magyarországon

2016.10.14

A csontritkulás kialakulásában döntő szerepet játszó vitaminhiány riasztóan sokakat érint Magyarországon: a felnőtt lakosság 71%-a D-vitaminhiányos, az 1-3 éves korosztály fele pedig csak havonta egyszer vagy ennél is ritkábban kap D-vitamint. Az élet első 1000 napjának helytelen vitaminpótlása a felnőttkori egészségre is hatással van: a kalcium- és D-vitaminhiány nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy hazánkban jelenleg több mint 800 ezer csontritkulásos beteg él.

Soha nem éreztem magam kirekesztve....

2016.10.05

Soha nem éreztem magam kirekesztve... Trexler Erik Nem sok annál nagyobb tragédia van, mint amikor egy baba agyvérzéssel születik, és emiatt mozgássérült lesz. A most 18 éves Trexler Erikkel ez történt, de ő olyan napsugaras lélek, hogy a rosszból is lehető legtöbbet hozza ki. Előadásokat tart arról, milyen fogyatékkal élni, és tele van tervekkel.

Szívből szeretni

2016.10.03

Érdekes a magyar nyelv. Minden kifejezés, amelyben a szív szó szerepel, az érzelmek egészen széles skáláját képes megnyitni bennünk. Talán a legtöbb energia a „szívből szeretni” szókapcsolatból árad. Többször kellene gondolnunk arra, hogy magát a szívet is szívből kellene szeretnünk – azaz jobban ügyelni rá, jobban félteni, többet tenni az szív egészségéért – az életünkért

Nem fog fájni!

2016.10.03

A fogszuvasodás mellett számos olyan egyéb probléma is van, ami odafigyelést igényel. Ha nem vigyázunk a fognyaki kopásokra, a fogkőre és az ínybetegségekre, idővel akár el is veszíthetjük egészséges fogainkat. Ne csak fájó foggal menjünk orvoshoz, hiszen a hétköznapokban ártal - matlannak tűnő problémák komoly gondot okozhatnak

Sárgaborsó krémleves sült szalonnával

2016.09.28

 

Majorannás vargányaleves rokfortos pirítóssal

2016.09.28

 

Fogamzásgátlás tabuk nélkül

2016.09.08

Miről érdemes nőgyógyászunkkal beszélgetni? Magyarországon az európai viszonylathoz képest a mai napig rendkívül magas az abortuszok születésszámra vetített aránya: 2015-ben 100 élveszületésre 34 terhesség-megszakítás jutott. Megdöbbentő és elgondolkodtató arány ez, amelyena szakemberek szerint kellő felelősségtudattal és következetességgel sokat lehet javítani. Erre hívja fel a figyelmet a tudatos családtervezésért és tartós párkapcsolatokért kampányoló Ragaszkodj hozzá! kezdeményezés is, edukációs aktivitásaival.  

Gyógyszert csak biztonságos forrásból!

2016.09.06

Tudnivalók a  legális internetes gyógyszer-kereskedelemről

A daganatok bennünk élnek - ne is pusztítsuk el őket?

2016.08.19

Meghökkentő cikk jelent meg a Magyar Tudományos Akadémia honlapján, megkérdőjelezve a daganatkezelés eddigi bevett módszerét. A szerző, Tátrai Péter az amerikai Robert Gatenby kutató professzor elméletét ismertetve kijelenti: nem a daganat maradéktalan elpusztítására kell törekedni, hanem olyanná kell alakítani, amivel akár évtizedekig együtt lehet élni, mint például egy jól karbantartott cukorbetegséggel.

Felépülne a stroke-ból? Kártyázzon!

2016.06.28

A Lancet Neurology című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a kártyajátékok javították a stroke-on átesett betegek mozgási képességeit, sőt a bingó és a Wii konzoljáték is jó hatással volt rájuk - írta a BBC News.

Tévhitek a bárányhimlővel kapcsolatban

2016.06.01

2016 első negyedévében több mint 13 ezer bárányhimlős beteget regisztráltak Magyarországon. A magas esetszám hátterében főként az állhat, hogy a szülők többsége tájékozatlan a kisgyermekkori fertőzésekkel kapcsolatban, és ahány védőnő és gyerekorvos, annyi álláspont létezik a védőoltásokat illetően.

Megnyílt az ország első magán sürgősségi traumatológiája

2016.05.25

Megnyílt Magyarország első 0-24 órás folyamatos sürgősségi ellátást biztosító magántulajdonú baleseti sebészete, az Ars Medica Lézerklinika. A non–stop működő magán baleseti sebészet, amely a könnyű és közepesen súlyos, elsősorban végtagi sérülést elszenvedőknek nyújt azonnali orvosi segítséget, hiánypótló intézmény a fővárosban.

A szemünk világa

2016.05.16

Az ötvenéves és annál idősebb emberek 13,5 százaléka vak vagy látássérült, ami mintegy 250 ezer embert jelent országszerte, pedig a vakságot az esetek csaknem felében meg lehetne előzni – közölte a felmérést végző Semmelweis Egyetem (SE).

Hatvan százalék fölötti az elhízottak aránya

2016.03.21

A mozgásszegény életmód, a megnövekedett szénhidrát- és kalóriabevitel következtében drasztikusan nőtt az elhízás gyakorisága az elmúlt negyven évben Magyarországon – mondta a Magyar Obezitológiai és Mozgásterápiás Társaság (MOMOT) elnöke a szervezet XVI. kongresszusán Budapesten.

Milyenek a magyar tinédzserek?

2016.03.17

Kevesebb alkoholt isznak és kevesebbet dohányoznak a magyar tinédzserek, mint 2010-ben, más országokkal összehasonlítva azonban még mindig kedvezőtlenek a magyar adatok – derül ki az Iskoláskorú gyermekek egészségmagatartása elnevezésű friss nemzetközi kutatásból.

Gyógyító fürdőzés támogatással

2016.03.02

Magyarországon egy speciális azonosító számot, az úgynevezett társadalombiztosítási azonosító jelet (közismertebb nevén: TAJ) használunk az egészségügyi, szociális, egészség- és nyugdíjbiztosítási rendszerek igénybe vételéhez. A TAJ igazolására egy kártya formátumú hatósági dokumentum szolgál, amelyet minden magyar állampolgárnak kiállítanak a születésekor. Talán nem mindenki tudja, de az érvényes TAJ-kártya évi két alkalommal feljogosítja tulajdonosát arra, hogy támogatással részesüljön gyógyfürdőkúrában.

Ne menjünk neki az ünnepnek görcsoldó nélkül!

2016.03.02

Ha az ember testében bárhol valamilyen görcs jelentkezik, az bizony a legnehezebben tolerálható fájdalom, így az azonnali csillapításáról gondoskodni kell.

Reflux - a fojtogató betegség

2016.03.02

Népbetegségnek számít a reflux, de vajon mi is az? „Ég a gyomrom. Sok a savam.” Így már ismerős, ugye? Sokan nem mennek orvoshoz, pedig a probléma magától nem múlik el és idővel akár súlyos gondokat is okozhat. Ugyanakkor, ha figyelünk az étkezésünkre, kerüljük a káros szenvedélyeket vagy a megfelelő gyógyszereket rendszeresen szedjük, a tünetek enyhülhetnek.

Vitaminok gyümölcsszezon előtt

2016.03.02

Télen és kora tavasszal fokozottan ügyelnünk kell arra, hogy szervezetünknek megfelelő mennyiségű vitamint biztosítsunk. Ilyenkor ugyanis ritkábban kerül olyan élelmiszer, friss zöldség és gyümölcs az asztalra, amely elegendő mennyiséget tartalmaz ezekből a nélkülözhetetlen szerves vegyületekből. Arról nem is beszélve, hogy kevesebbet tartózkodunk a szabadban, kevesebb napfény éri a bőrünket – utóbbi pedig nélkülözhetetlen például a D-vitamin képződéséhez.

Magyarországon a legújabb HPV elleni vakcina

2016.03.02

A méhnyakrák vezető haláloknak számít Magyarországon: évente 1000-1200 nőnél diagnosztizálják, és az érintettek fele életét veszti a daganatos megbetegedés miatt. Hiába a magas esetszám: az elváltozásért 99%-ban felelős HPV-ről a magyarok ötöde még az állami oltóprogram ellenére sem hallott, a lakosság fele pedig továbbra is a kevésbé megbízható óvszeres védekezésre hagyatkozik.

D-vitamin pótlással felére csökkenthető az influenza esélye

2016.02.26

Tél végére a magyarok 95%-a szenved D-vitamin-hiányban – kétharmaduk kritikus mértékben –, mégis mindössze a lakosság 15%-a figyel oda a megfelelő pótlásra. Pedig a D-vitamin nélkülözhetetlen szerepet játszik számos betegség prevenciójában és kezelésében, így például a csontritkulás megelőzésében, valamint az immunrendszer működésében. Egyes kutatások szerint megfelelő pótlással kevesebb mint felére csökkenthető az influenza kialakulásának esélye.

Fogamzásgátlás férfi szemmel: a védekezés a nők dolga

2016.02.25

A férfiak a nemi betegségeknél is jobban tartanak a nem kívánt terhességtől, ennek ellenére több mint negyedük (27%) egyáltalán nem szokott gondoskodni a védekezésről, további 13%-uk pedig rendszeresen megfeledkezik róla. Nemzetközi kutatások szerint a férfiak hozzáállása döntően megváltozik a gyermekvállalást követően: apaként már a saját felelősségüket is látják a tudatos családtervezésben. Későn kapnak észbe: a fogamzásgátlással kapcsolatos tájékozottság leginkább a 35-45 évesekre és a diplomásokra jellemző.

Hitek és tévhitek a székrekedésről

2016.02.25

1. A székrekedés kialakulását kivédhetjük rostokban gazdag étrenddel Attól függ. Különbözőek vagyunk, különbözően reagálunk. Vannak emberek, akiknek a rostban gazdag étrend segít megelőzni a székrekedést, másoknak viszont rosszabbodhat a székrekedése, ha növeli a rostbevitelt, főleg ha mellette nem iszik eleget.

Magyar találmány a hirtelen szívmegállás ellen

2016.02.24

A hirtelen szívmegállás és a stroke kockázatát előrejelző magyar fejlesztésű orvostechnikai eszköz, a WIWE először a MWC-n mutatkozik be a nemzetközi szakmai közönségnek. A világ legjelentősebb, mobil technológiára fókuszáló kiállításának, a Mobile World Congress-nek idén ismét Barcelona ad otthont. A négynapos rendezvényre mintegy 200 országból 2000 kiállítót és csaknem 100.000 látogatót várnak.

Így regenerálja bőrét a téli hideg után!

2016.02.24

A hőmérséklet napról napra kellemesebb, utolsókat rúgja a tél, de az évszak bőrre gyakorolt hatásai továbbra is szemmel láthatóak. A nagy tavaszi feltöltődés ugyan még várat magára, de már most is rengeteget tehetünk a csapadékos, szeles, hideg időben megfáradt bőr megújításáért. Dr. Kriston Renáta bőrgyógyász-kozmetológus elárulja, amelyek a tél végi regeneráló szépségkúra legfontosabb lépései.

2016-os wellness-szótár

2016.02.24

Mi a különbség wellness és spa között? Mitől bio a bioszauna, és mitől medical a wellness? Nap mint nap találkozunk a különböző idegen kifejezésekkel, némelyikről tudjuk, másokról csak sejtjük, hogy pontosan mit is takarhatnak. A hévízi NaturMed Hotel Carbona wellness-szótára segít rendet tenni a legfontosabb fogalmak között, hogy 2016-ban is magabiztosan wellnessezhessünk.

Nagy értékű ultrahang készülékkel gazdagodott a PTE

2016.02.23

A legújabb technológiát és betegellátási filozófiát képviseli az a 12 millió forint értékű diagnosztikai eszköz, amelyet a Samsung ultrahang készülékek magyar forgalmazója, a Sonarmed Kft. térítésmentesen adott át a Pécsi Tudományegyetem Radiológiai Klinikájának részére. A nagyvonalú gesztus a PTE és a Samsung Electronics Magyar Zrt. közötti stratégiai együttműködés része.

1 éves kor előtt vérszegénységet okozhat a tehéntej

2016.02.22

Az egyéves kor körül kialakuló allergiás tünetek 40%-át ételallergia okozza, amelyért jelentős mértékben az idő előtt bevezetett tehéntej felelős – hívja fel a figyelmet Dr. Veres Gábor, a Magyar Gyermek-gasztroenterológiai Társaság elnöke. Egy friss kutatásból kiderült: sok édesanya a baba első desszertjeként tekint a különböző tejtermékekre, és már egészen korán, 5-6 hónapos kortól kínálja őket, míg 8-12 hónapos korra többségük a tehéntejet is a hozzátáplálás részéve teszi.

Magyarország boldogságtérképe

2016.02.22

Tudományos vizsgálat alapján készül az országos felmérés Országos méretű boldogságszint felmérés indult, amelynek végeredményeként megrajzolják hazánk boldogságtérképét. A kutatással arra keresik a válaszokat, mely városok, térségek lakói lehetnek a legboldogabbak, és vajon tényleg olyan borúlátó, pesszimista nép vagyunk-e, ahogyan világszerte tartanak minket…

Új ERC Consolidator Grant az MTA KOKI-ban

2016.02.18

Az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetében olyan berendezést fejlesztenek Rózsa Balázs vezetésével, amely a Mátrix című film virtuális világához hasonlót teremthet majd a vakok agyában. A kutatócsoport célja, hogy egy agyinterfész segítségével részlegesen visszaadja vakok látását. A tervezett berendezés lelke egy új, 3D-s akusztooptikus lézer pásztázó mikroszkóp, amely képes éber, aktív élőlények folyamatosan mozgó agyának aktivitását akár szuperrezolúciós feloldással is követni, mérni - tájékoztatták a kutatók az mta.hu-t.

Az olcsó vagy a prémium teákban több a gyümölcs?

2016.02.12

A Tudatos Vásárlók Egyesülete 36 koffeinmentes erdeigyümölcs-teát, köztük 6 gyerekteát vizsgált meg, hogy milyen arányban tartalmazzák a névadó gyümölcsöt, aromát és adalékanyagokat. A tesztbe a sajátmárkás, jól ismert termékektől a drágább, bio termékekig sokféle tea került.

Anyagcsere-trükk a rák megelőzésére és kezelésére

2016.02.03

A HYD Rákkutató és Gyógyszerfejlesztő Kft. daganatellenes kutatásának eredményei is részét képezik a világ egyik legjelentősebb tudományos kiadója, az Elsevier, Medical Hypotheses című folyóiratában idén megjelent közleménynek. A cikk pontosan tisztázza a hidrogén természetben megtalálható nehézizotópjának – a deutériumnak – onkoizotóp szerepét a rák kialakulásában.

Meddőséget okozhat a korai menopauza

2016.02.01

Magyarországon minden századik nőt érinthet a korai menopauza, ám kevesen tudják, mi okozza panaszaikat. A tünetek megegyeznek a változókorban tapasztaltakkal, viszont a rendszertelen menzesz, a hőhullámok, a hangulatingadozás már 40 éves kor előtt jelentkeznek. Dr. Szőnyi György nőgyógyász azt javasolja: akinek a családjában előfordult már hasonló probléma, az vállaljon minél hamarabb babát, mert a korai klimax meddőséget okozhat.

Teljes biztonsággal megelőzhető a méhnyakrák

2016.01.26

A méhnyakrák, a 45 év alatti magyar nők körében a második leggyakoribb daganatos megbetegedés megelőzésének fontosságára figyelmeztet az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hét január 24. és 30. között.

Rendszermikroszkópia-forradalom a személyre szabott gyógyászatban

2016.01.23

A precíziós gyógyszerkutatásban, a betegségek genetikai hátterének felderítésében és új gének felfedezésében nyithatnak új utakat azok az új eredmények, amelyeket a sejtek nagy felbontású térbeli vizsgálatára alkalmas rendszermikroszkópia áttöréseiként publikált a közelmúltban Horváth Péter bioinformatikus, az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpontjának tudományos főmunkatársa és nemzetközi kutatócsoportja.

Így előzzük meg a téli fülfájást

2016.01.22

Ahogy nyáron is óvnunk kell a hallójáratunk épségét, úgy télen sincs ez másképp, hiszen a fűtési szezon idején a hallójárat vékony laphámja is könnyebben kiszárad, berepedezik, ami a hallójárat gyulladásához vezethet. A létrejövő mikro-repedésekben könnyebben megtapadnak a betegségeket okozó baktériumok, a hallójárat melege pedig kedvező feltételeket teremt ezek elszaporodására. A gyógynövény olajokat tartalmazó fülcseppek rendszeres használatával azonban hosszú távú védelmet nyújthatunk az érzékeny füleknek.

Ronald Szobák a pécsi Gyermekgyógyászati Klinikán

2016.01.14

Magyarországon először Pécsett, a Gyermekgyógyászati Klinikán létesített családi szobákat a beteg gyermekek gyógyulását támogató Ronald McDonald Gyermeksegély Alapítvány. A hazánkban 21 éve működő Alapítvány és a PTE KK Gyermekgyógyászati Klinika együttműködésében megvalósult szobák négy kisbeteg és az őket kísérő négy szülő részére, a kórházi osztály területén belül biztosítanak elhelyezést a kezelések idejére. A beruházáshoz szükséges 12,5 millió forintot a Ronald McDonald Gyermeksegély Alapítvány magánszemélyek és vállalatok adományaiból fedezte. Az alapítvány által 11 és 16 éve működtetett budapesti és miskolci Ronald Házak után elkészült és most átadott első hazai Ronald Szobák az alapítvány támogatói tevékenységének új formái.

Jelentkezzek vagy sem? - Klinikai kutatás a háziorvos szemével

2016.01.10

A magyar háziorvosok 95%-ának van információja a klinikai kutatásokról, és 37%-uknak volt is olyan betege, aki részt vett ilyen kutatásban. A háziorvosok a tudomány fejlődéséhez való hozzájáruláson kívül a betegek személyes érdekét tartják a legfontosabbnak, hiszen a klinikai kutatások révén a betegek olyan terápiákban vehetnek részt, amely a magyar egészségügyben jelenleg még nem, vagy csak nagyon magas áron érhető el. Nagy szerepe van tehát a háziorvosoknak abban, hogy a betegekhez egyáltalán eljusson a klinikai kutatásokról szóló információ, és a beteg eldönthesse, hogy részt vesz-e benne – derül ki a Spicy Analytics Kft. háziorvosok körében végzett kutatásából.

Kicsivel több odafigyelés az egészségért

2016.01.04

Túl macerás, bele se kezdek! – adjuk fel egy kiegyensúlyozottabb életmódra való áttérés nulladik lépésénél. Pedig nem kell drasztikusan megváltoztatni étkezési szokásainkat azért, hogy egészségesebbek lehessünk. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének 3 tippje remek kiindulópont lehet az új kezdethez.

Az iskolások negyede túlsúlyos

2015.12.26

A három évnél fiatalabb magyar gyermekek 80%-a az ajánlott napi mennyiségnél jelentősen több cukrot fogyaszt, ez az arány pedig a karácsonyi időszakban még tovább nő. Minden tizedik szülő a hétköznapok során is édességgel jutalmazza a gyermekét, és az 1-3 éves korosztály csupán harmada kap külön nekik készített ételt , döntő többségük az ünnepek idején is azt eszi, amit szüleik fogyasztanak.

Karácsonykor is légúti megbetegedés nélkül

2015.12.24

Karácsony, és a hideg idő közeledtével egyre nagyobb az esélye annak, hogy elkapunk valamilyen szezonális betegséget. Év végére mindenki testileg és lelkileg is elfárad, immunrendszerünk legyengül, így nem csoda, hogy ha sokan ágyban töltik az ünnepeket. A nátha és az influenza kellemetlen tünetei sajnos legtöbbünk számára ismerősek. Egyre gyakrabban fújjuk az orrunkat, tüsszentünk, és a torkunk is sűrűbben fáj. Mi okozza ezeket a kellemetlen tüneteket? A leggyakrabban vírusok, például a torokgyulladások kialakulásának mintegy 85%-áért ezen kórokozók felelősek.1 Hogy az ünnepi időszak ne a betegségekről szóljon, érdemes tisztában lenni a megelőzés és a gyógyítás legfontosabb lépéseivel.

Főzzön okosan az ünnepekre!

2015.12.22

Az ünnepi készülődésben sokszor túlzásba esünk az ebéd és vacsora mennyiségét illetően, ezért nemcsak hogy többet eszünk, de sokkal több étel is megy veszendőbe! Ha előre megtervezzük, hogy mekkora adagokat kellene készítenünk, akkor nemcsak a kiegyensúlyozott étkezésre tudunk odafigyelni, hanem a pénztárcánkat is kímélhetjük, amellett, hogy időt spórolhatunk.

Karácsonyi- és egyéb fóbiák

2015.12.21

Sokak számára a december az év legboldogabb időszaka, de nem mindenki van ezzel így. Bár az ünnepek előtti készülődés és a hatalmas tömeg a boltokban sokunkat megvisel, vannak olyanok, akiket kifejezetten rettegéssel, sőt pánikkal tölt el az év ezen szakasza. Milyen gyakori, és kevésbé ismert karácsonyi fóbiák léteznek? Melyek ezek legjellemzőbb tünetei, és milyen módszerekkel győzhetjük le őket? Cikkünkben ezekre kérdésekre keressük a választ.

A megfázás ne legyen ünneprontó!

2015.12.16

Nyakunkon az ünnepek, a pihenés, a nyugalom és a békés családi együttlétek időszaka. A hideg idő miatt azonban gyakori, hogy valamilyen undok betegség épp ilyenkor keseríti meg az életünket. Egy nemzetközi kutatásból kiderült, a magyarok leggyakrabban a családi ünnepekről maradnak le azért, mert az ágyat nyomják, pedig megelőzéssel és a tünetek azonnali kezelésével bárki szeretteivel lehetne a fontos alkalmakon.

Erre figyeljenek a laktózérzékenyek karácsonykor

2015.12.16

December a várva várt családi vendégjárások hónapja, amikor lépten-nyomon terített asztalba botlunk. A sok finomság azonban számos „veszélyt” is rejt, a laktózérzékenyeknek például ilyenkor még inkább oda kell figyelniük az étkezésre. Nekik sem kell azonban lemondani a hagyományos karácsonyi fogásokról, elmondjuk, hogyan maradhatnak panaszmentesek az ünnepek alatt is.

Kell a mozgás - a tudományos kutatás szerint is

2015.12.16

A Pécsi Tudományegyetem az elmúlt 8 és fél hónap folyamán különböző orvosi kutatásait hangolta össze annak érdekében, hogy a jelenleg kórházi ápolást igénylő betegségekben szenvedők egy része biztonságosan átvezethető legyen az otthoni ápolás területére. Negyven önkéntes beteg bevonásával egy hónapos mozgásprogram hatásait vizsgálta a több mint hetven főből álló kutatócsoport. Az alkalmazott komplex mozgásprogram javította a betegek életszemléletét, a hétköznapi életben tapasztalt fizikai funkcióit.

Már letölthető a MeNTA mobil alkalmazás

2015.12.11

Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ részéről európai uniós támogatással létrehozott MeNTA okostelefonos alkalmazás segítségével saját egészségi adatainkról, fizikai állapotunkról, prevenciós lehetőségeinkről tájékozódhatunk, és egészségünk megőrzése érdekében széleskörű információkhoz juthatunk.

Magyarország legegészségtudatosabb iskoláját díjazta a Lidl

2015.12.03

A Bornemisza Péter Gimnázium, Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola, Óvoda és Sportiskola nyerte meg a Lidl Magyarország Iskolakezdés egészségesen! kampánya keretében meghirdetett, egészségtudatosságot elősegítő iskolai programokat értékelő pályázat 1 millió forint értékű fődíját.

9 millió forintos AVON adomány a Radiológiai Klinikának

2015.12.01

9 millió forint értékű ultrahang-diagnosztikai készüléket adományozott az AVON a Szegedi Tudományegyetem Radiológiai Klinikájának. A hordozható eszköz várhatóan évente legalább 1000 hölgy vizsgálatát teszi majd lehetővé, de fontos szerepe lesz az emlődaganatok eltávolítása, illetve az esetlegesen fellépő műtéti szövődmények kiszűrése során is. A készülék megvásárlására az AVON egy korábbi szegedi figyelemfelhívó rendezvényen tett ígéretet a városnak.

Krónikus ízületi gyulladásos gyermekek szorulnak kezelésre

2015.10.14

A krónikus ízületi gyulladás nemcsak az idősek betegsége, gyakran gyermekek is kénytelenek megküzdeni a fájdalmas tünetekkel. A gyermekkorban előforduló leggyakoribb krónikus ízületi gyulladásos megbetegedés a Juvenilis idiopátiás artritisz (JIA) 16 éves kor alatt fordul elő, tartós ízületi gyulladás jellemzi, ami fájdalommal, duzzanattal és a mozgás korlátozottságával jár.

Így őrizzük meg szemünk egészségét!

2015.10.06

A látásromlást sok esetben nem is érzékeljük, ezért nem fordulunk vele orvoshoz, pedig a kezeletlen probléma akár vaksághoz is vezethet! Mindez általában megelőzhető lenne, ha időben felismernénk és kezelnénk a bajt. A szemész szakorvos szerint 40 év felett elengedhetetlen az évente elvégzett szűrővizsgálat, ám emellett van még pár egyszerű praktika, ami segíthet szemünk világának megőrzésében.

Hatékonyabbá válhat a migrén kezelése

2015.09.29

A migrén az európai lakosság közel 15 százalékát érinti, ugyanakkor a rohamokban jelentkező, féloldali fejfájás szindróma gyógyszeres kezelése nem mindig kielégítő. E súlyos egészségügyi probléma megoldására indították az uniós EUROHEADPAIN kutatási programot, amelyben a Szegedi Tudományegyetemnek a Magyar Tudományos Akadémia által támogatott kutatócsoportjai is részt vesznek.

Otthoni praktikák a horkolás ellen

2015.09.22

A horkolás az éjszakai pihenésünket zavaró kellemetlenség, amely súlyos esetben akár életveszélyes is lehet! Pedig egyszerű praktikákkal – mint például a háton alvás megszüntetése - az enyhe horkolást akár ki is lehet küszöbölni, de a kóros állapot kezelésére is többféle lehetőséget ismertet a szakorvos.

Megeszi a magyar háztartásokat a penész!

2015.09.21

A háztartások 90 százalékának gyűlt már meg a baja a penésszel. Hiába van mindenki tisztában a penész egészségkárosító hatásaival, a többségnek nem sikerül végleges megoldást találni. A festés utáni „tisztaság szagról“ viszont kevesen tudják, hogy egészségtelen, de mégis mindenki szereti.

Nem korlátozható kontaktlencsék online forgalmazása!

2015.09.18

A GVH döntése szerint az Alcon Services AG (korábbi nevén: CIBA Services AG) Magyarországi Fióktelepe (CIBA/Alcon) és az Alcon Hungária Gyógyszerkereskedelmi Kft. korlátozza a versenyt a CIBA kontaktlencsék és ápolószerek online kereskedői számára kialakított hátrányos kedvezményrendszer alkalmazásával.

Egyre kevesebb tejet fogyasztunk

2015.09.17

A statisztikák alapján évről évre csökkenő tendenciát mutat a tejfogyasztás. A KSH* adatai szerint 2005-ben az egy főre eső 180 literrel szemben 2013-ban már csak 168 liter volt a tejfogyasztás tejegyenértékben mérve, vagyis az összes tejtermék fejenkénti fogyasztása tejliterre vetítve. A 2013-as adat tejtermékekre bontva az alábbiak szerint alakult fejenként: tejből 47 litert, joghurtból, kefirből, tejfölből 11,3 litert, míg például sajtból, túróból, tejporból és hasonlókból 5,6 kg-t ettünk és ittunk meg éves szinten.

Érvényben maradnak a korlátozó intézkedések a 400 ágyasban

2015.08.03

Mint ismeretes, az ún. légiós baktériumot egy rutinellenőrzés során mutatták ki a vezetékekben keringő vízből a PTE Klinikai Központ 400 ágyas klinikai tömbjében, ami után azonnal meghozta a Klinikai Központ vezetése a Műszaki Igazgatósággal együttműködésben a biztonsági óvintézkedésekről szóló döntést, és értesítették a Népegészségügyi Hatóságot. A múlt héten végzett mérések alapján a legionella baktérium csíraszáma a gyors intézkedéseknek köszönhetően jelentősen csökkent, de néhány mérőpontnál még mindig az egészségügyi határérték felettiek voltak a mért adatok.

Használd helyesen a légkondit!

2015.06.13

Jobb az általános közérzetünk, koncentráló képességünk a munkában, ha nyáron, nagy melegben hűtött helyiségben tartózkodunk. Ilyen módon kellemesebb az otthon eltöltött idő, és pihentetőbb lehet az alvás is. Az autóban a légkondicionált utastér a nagy nyári melegekben biztonságosabbá teszi a vezetést, élvezhetőbbé az utazást. Előnyei mellett azonban a nem megfelelően karbantartott klíma az autókban, az irodákban, közösségi terekben és otthonunkban is komoly veszélyeket rejthet magában.

Panaszmentes élet laktózérzékenyen is

2015.06.12

Milliókat érint a tejcukor-érzékenység Magyarországon, ezért nem mehetünk el szó nélkül a hasfájást, puffadást és egyéb kellemetlen tüneteket okozó állapot mellett. A laktóz-intolerancia minden harmadik ember életét megkeseríti hazánkban, pedig a probléma felismerésével és egy kis odafigyeléssel a panaszok elkerülhetők.

Az ötkomponensű védőoltás hatása

2015.03.31

Haemophilus influenzae b (Hib) Cseppfertőzéssel terjedő baktérium, mely főleg az 5 éven aluliak körében okoz súlyos, az életet is veszélyeztető betegségeket: gennyes agyhártyagyulladást, a gégefő gyulladását (epiglottitis) és véráramfertőzést (sepsis). 1998 óta oltják a csecsemőket a betegség ellen.

Tippek a száraz és hurutos köhögés csillapítására

2015.01.23

A szakemberek szerint hazánkat is elérte az influenzajárvány. A környező országokban már minket megelőzve felütötte fejét, de itthon is egyre többen keresik fel a rendelőket influenzaszerű tünetekkel. Ezért most fokozottan érdemes odafigyelünk a megelőzésre annak érdekében, hogy egy komolyabb betegség, vagy akár egy kellemetlen nátha, megfázás elkerüljön minket. Fontos, hogyha mégis megfertőződünk, akkor a tüneteket mindig a megfelelő módszerekkel kezeljük, nehogy többet ártsunk, mint használjunk.

A cariprazine fázis IIIb vizsgálatának pozitív előzetes eredményei

2015.01.22

A Richter Gedeon Nyrt. a mai napon közzétette a cariprazine - egy új, fejlesztés alatt álló atípusos antipszichotikum - fázis IIIb vizsgálatának pozitív előzetes eredményeit. A vizsgálat a vegyület hatásosságára, biztonságosságára és tolerálhatóságára szolgáltatott adatokat az úgynevezett perzisztens és predomináns negatív tünetekben szenvedő felnőtt skizofrén betegekben.

Betegen egyedüllétre vágyunk, de magányra nem

2014.11.29

A megfázás és az influenza minden évben milliók ünnepi hangulatát keseríti meg. Ezek a betegségek nem csak testünkre, de lelkünkre is hatással vannak, és rosszkedvünk rányomja bélyegét közösségi életünkre is. Mennyiben befolyásolják viselkedésünket ezek a változások? A legfrissebb felmérések erre a kérdésre kerestek válaszokat.

Tízezreket mozgósítottak a 2014-es Aranyanyuk

2014.11.25

Immár negyedik alkalommal ismerte el a szakma és a nagyközönség azokat az egészségügyi dolgozókat, orvosnőket és pedagógusokat, akiknek munkája nélkülözhetetlen a közösségek számára. A november 20-án tartott gálán hét olyan, köztünk élő hősnő vehette át a Richter Aranyanyu Díjat és a Ridikül Magazin különdíjat, aki segítő szakmában dolgozik, mégis a mindennapokban csekély anyagi és erkölcsi elismerésben van része. Az idei díjazottak elsősorban a speciális problémákkal küzdő és a hátrányos helyzetből indulók életében játszanak meghatározó szerepet. Van közöttük, aki szülők nélkül nevelkedő fiatalokat vagy éppen fogyatékkal élőket támogat és segíti őket egy teljesebb élethez, és olyan is, akinek munkája a koraszülött vagy cukorbeteg kisgyerekek és hozzátartozóik mindennapjaiban elengedhetetlen. A Richter Aranyanyu Díj az évek alatt a női önbecsülés növelésének, a hétköznapi hősök elismerésének jelképévé vált.

Oxigén – a cukorbeteg lábszárfekély legnagyobb ellensége

2014.11.20

Magyarországon jelenleg 900 000-re tehető a cukorbetegek száma, de a betegség közel 2,5 millió embert veszélyeztet. A cukorbetegség hatására számos olyan szövődmény alakulhat ki, amely a beteg egész életét megkeseríti. Ilyen például a lábszárfekély, amely nagyon gyorsan amputációhoz is vezethet. A magas nyomású oxigénterápia hatékonyan gyógyítja az egyébként nehezen gyógyuló fekélyes sebeket és sok esetben megelőzheti az lábamputációt.

A torokgyulladást leggyakrabban vírusfertőzés okozza

2014.11.19

A hűvösebb idő beköszöntével egyre gyakrabban fújjuk az orrunkat, tüsszentünk és a torkunk is sűrűbben fáj. Mi okozza ezeket a kellemetlen tüneteket? A leggyakrabban vírus, például a torokgyulladások több mint 85%-ának is ez áll a hátterében . Ezt azért fontos tudnunk, mivel máshogy kell kezelnünk egy vírusos vagy adott esetben egy bakteriális fertőzést.

A cukorbetegséget csak megelőzni lehet

2014.11.14

A Diabétesz Világnapot minden évben november 14-én ünnepeljük. Diabétesz Világnapot első alkalommal 1991-ben szervezett a Nemzetközi Diabetes Szövetség (IDF) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO), látva a cukorbetegség világszerte növekvő terjedését. Gyermekeink életének első 1000 napjában sokat tehetünk azonban a betegség kockázatának csökkentéséért.

Az egészséges táplálkozás a reggelivel kezdődik

2014.11.14

Mozgásszegény életmód, egészségtelen táplálkozás, stresszes életvitel, genetika és még hosszan sorolhatnánk azon tényezők sorát, amelyek hozzájárulhatnak a cukorbetegség kialakulásához. Annak érdekében, hogy minél többen megismerkedhessenek ennek a ma már népbetegségnek számító betegségnek a tüneteivel, valamint megelőzési és kezeléséi lehetőségeivel, 1991-ben a Nemzetközi Diabétesz Szövetség és a WHO létrehozta a Diabétesz Világnapot, amit minden évben november 14-én tartanak.

Szabad gyökök - tényleg tudja, mik azok?

2014.11.10

Az 1970-es évek nagy felfedezései alapozták meg az orvostudomány területén a szabadgyök-kutatás létjogosultságát. A korai kutatások a reaktív oxigén szabad gyökök kórélettani szerepét erősítették. A szervezetben keletkező NO szabad gyök 1992-ben az „év molekulája” lett. A kutatásokért Furchgott, Ignarro és Murad 1998-ban Nobel-díjat kapott.

Koleszterinhelyzet Magyarországon

2014.11.02

TUDTA-E, HOGY • a koleszterin nagy részét szervezetünk maga termeli? • hogy a szervezet a koleszterint D-vitamin szintetizálásához is felhasználja napfény jelenlétében? • hogy a növényi szterinek a természetben csak igen kis mennyiségben találhatóak meg? Almából például 150 db-ot kellene elfogyasztani a terápiás hatás elérése érdekében.

Kórházban a gyermek - ne legyen padlón az anyuka

2014.10.31

2014 a család éve (ENSZ, www.family2014.org) jegyében szervezte meg az SCA Care of Life programja keretében a Fenntartható Társadalmi Felelősségvállalás Kerekasztalt, Mátraházán. A konkrét téma a gyermeküket kórházba kísérő édesanyák, családtagok elhelyezése volt, hiszen a probléma kihatása a családok életére nagyon jelentős, miközben a megoldás nem is olyan nehéz, mint gondolnánk. Van ugyanis több, konkrét példaértékű, fenntartható, a közösséget is tettre bíró, nem „tűzoltás jellegű” megoldás is. Ha erre a helyi adottságok fizikailag lehetőséget adnak, a többi már „csak” összefogás, szakértelem, kitartás és persze idő kérdése.

Fűtési szezon: a Környezetegészségügyi Intézet tanácsai

2014.10.24

A hűvösebb idő beköszöntével egyre több lakásban kezdenek el fűteni. A megfelelő szellőztetésre azonban ilyenkor is gondot kell fordítani. Néhány egyszerű módszerrel könnyen elkerülhető a belső térben megtalálható allergének, a szén-dioxid, a szén-monoxid okozta egészségkárosodás. Az Országos Környezetegészségügyi Intézet összefoglalója a nátha és az influenza megelőzésére is hasznos tanácsokkal szolgál.

6 hét alatt kiürül a D-vitamin a szervezetből

2014.10.22

D-vitamin-hiány az év bármely szakában előfordulhat. Október végétől azonban mindenkinek javasolható étrend-kiegészítő szedése, mert a nyáron felhalmozott tartalékokat nagyjából hat hét alatt felhasználja a szervezet, és a napsugárzás már nem elegendő a szükséges mennyiség termeléséhez.

A fiatalabb orvosok kitettek leginkább a betegek agressziójának

2014.10.22

Az orvosok 13%-a szerint kifejezetten gyakori, hogy a mindennapi tevékenység során a betegek jogi szempontból támadóan, fenyegetőzően lépnek fel a szakemberekkel szemben. A többség (71%) viszonylag ritkábban tapasztalja ezt a jelenséget, de csupán 16% nem találkozik egyáltalán ezzel – derül ki a Szinapszis Kft. kutatásából, amelyet a WEBBeteg egészségportál kezdeményezett az orvos-betegjog témakörének vizsgálata céljából.

Közel viszi a lakossághoz a szűréseket az ÁNTSZ

2014.10.16

A rosszindulatú daganatos megbetegedések visszaszorításában kiemelt szerepet játszó szervezett lakossági szűrővizsgálatok megújítására indított programot az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatala. A következő hónapokban védőnők bevonásával országszerte közel ezer kistelepülésen válik elérhetővé a méhnyakszűrés. Csongrád megyében pedig – kísérleti jelleggel – háziorvosok segítségével 13 ezer ember vehet részt ingyenes vastagbélszűrésen. A programra 1 milliárd forintot fordítanak, ehhez a forrást részben a magyar kormány, részben az Európai Unió biztosítja az Európai Szociális Alapból.

Továbbra is túlsúlyos-e a magyarok kétharmada?

2014.10.16

Az elhízás világszerte egyre komolyabb problémát jelent a felnőttek és gyermekek körében egyaránt, hozzájárulva számos krónikus betegség (cukorbetegség, magas vérnyomás, szívinfarktus, szélütés, daganat, stb.) kialakulásához. A 2009-es Országos Táplálkozás és Tápláltsági Állapot Vizsgálat adatai szerint a felnőtt lakosság csaknem kétharmada túlsúllyal küzd, valamint számos táplálkozási kockázati tényező van jelen. Az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet 2014-ben megismétli a felmérést, hogy kiderítsék: hoztak-e pozitív változást az elmúlt évek erőfeszítései, illetve milyen további lépésekre lehet szükség.

Már csoportok is jelölhetők az Astellas-díj – Az év orvosa pályázaton

2014.10.04

Nyolcadik alkalommal hirdették meg ma a legkiválóbb és legemberségesebb hazai orvosok felkutatására és elismerésére létrehozott Az év orvosa pályázatot. Az Astellas Pharma, a MOTESZ, a Magyar Kórházszövetség és a négy hazai egyetemi klinikai központ által közösen szervezett nemes megmérettetésre a 2014-es kiírás szerint az egyéni jelölések mellett immár teljes osztályok, részlegek felterjesztését is várják a szervezők. A bírálók által legjobbnak ítélt csoport a nyáron elhunyt kiváló belgyógyász professzor tiszteletére alapított De Châtel Rudolf-emlékdíjat veheti át.

Véget ért a Magyar Lovasterápia Szövetség Versenye

2014.09.30

Komoly sportteljesítmények és hangos gyerekzsivaj jellemezte a fóti Lovasterápiás Központot szeptember utolsó hétvégéjén. Az idei nemzeti és nemzetközi díjlovas versenyszámokra 10 ország 39 lovasa 69 lóval nevezett, a fogyatékkal élő gyerekek lovasterápiás versenyén pedig minden eddiginél több, összesen 167 látás- és mozgássérült, hiperaktív, tanulásban vagy értelmileg akadályozott gyerek képviselte az ország különböző városaiban működő 17 egyesületet, alapítványt.

Nők, akik elkerülhették a kemoterápiát

2014.09.23

A mellműtét utáni kemoterápia csökkenti a mellrák kiújulásának és az áttétképződésnek a kockázatát, ám nem mindenkinél kell alkalmazni: a korán felfedezett emlőrákkal műtött nők egy részénél – évente 400-500 betegnél – lenne indokolt a daganat genetikai vizsgálata, hogy abból megbízhatóan kiderüljön mekkora a kiújulás kockázata, s esetükben szükséges vagy sem a kemoterápiás kezelés. Idehaza a vizsgálat – finanszírozás híján – egyelőre kevés páciens kiváltsága.

Közel 40 millió euróból épül a Duna Medical Center

2014.09.14

A tervek szerint 2015 elején nyitja meg kapuit a tisztán magántőkéből finanszírozott, ultramodern egészségügyi központ, a Duna Medical Center (DMC). A budapesti intézmény lesz az első olyan magyar magánkórház, amely programozott műtéti beavatkozásokat és kezeléseket biztosít szinte valamennyi orvosi szakterületen. Az ünnepélyes bejelentő eseményen beszédet mondott Dr. Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár is.

Iparág épült a hiszékeny betegekre!

2014.09.11

Dr. Csupor Dezső (35) már egyetemi tanulmányai alatt bekapcsolódott a Szegedi Tudományegyetem Farmakognóziai Intézetének munkájába, különböző státuszokban azóta is ott dolgozik. Az orvosi kiadóknak fordító, gyógynövényekkel foglalkozó gyógyszerészt ismerősei olyan gyakran keresték meg: véleményezze az interneten terjedő egészségügyi témájú (ál)híreket és körleveleket, hogy úgy döntött, nem egyesével válaszol a beérkező e-mailekre, inkább néhány kollégájával együtt Ködpiszkáló címmel blogot indít.

Időt nyertek az áttétes vastagbélrákos betegek

2014.07.30

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, az onkológus szakma, a gyártók és a betegszervezet szerepe is elvitathatatlan abban, hogy ma Magyarországon az áttétes vastagbélrákos betegek minden olyan célzott onkológiai kezelést megkaphatnak, amely Nyugat-Európában elérhető, s amely esélyt adhat számukra életkilátásaik javítására – nyilatkozta Lakos István, a rákbetegeket képviselő Gyógyulj Velünk Egyesület elnöke.

A pattanások ellenszerét fedezték fel a marihuánában

2014.07.30

A marihuána egyik tudatmódosulást nem okozó hatóanyaga, a kannabidiol gyulladáscsökkentő, valamint a faggyútermelést és sejtnövekedést mérséklő hatását tárta fel munkatársaival Bíró Tamás, az MTA doktora, a Debreceni Egyetemen működő MTA-DE Lendület Sejtélettani Kutatócsoport vezetője. Kutatási eredményeikről az egyik legrangosabb nemzetközi orvostudományi folyóiratban, a The Journal of Clinical Investigationban számoltak be.

Tudja, mi az a COPD?

2014.06.06

Az egyik legelterjedtebb légúti betegség, amelyben mintegy 500.000 ember szenved Magyarországon. A COPD-s betegek 90%-a dohányzik, vagy dohányzott a betegség kialakulásakor.

Uniós minősítésűek szabadvizi fürdőink

2014.05.10

(2014. május 9.) A hazai szabadvízi fürdőhelyek zöme kiváló minősítést kapott az Európai Unió értékelési rendszere alapján. Az Országos Környezetegészségügyi Intézet a listát az uniós irányelveknek megfelelően, négy év bakteriológiai vizsgálati eredményei alapján állítja össze, a kockázat statisztikai értékelésével. Nem csak egy-egy mintát, illetve vizsgálati eredményt vesznek figyelembe, hanem a vízminőség változásait, és az esetlegesen fennálló egyéb egészségkockázatokat is követik. Ezen besorolás szerint kiváló, jó, tűrhető és kifogásolt minősítést kaphat egy szabadvízi fürdőhely.

Parkinson-kór, a folyamatosan változó betegség

2014.04.08

Április 11. a Parkinson-kór Világnapja A Parkinson-kór fokozatosan előrehaladó idegrendszeri megbetegedés, ami Európában közel 1,2 millió embert érint. Legtöbbször mozgással kapcsolatos panaszok jellemzik, ezek közül legismertebb a nyugalmi állapotban jelentkező remegés. Gyakoriak a mozgáshoz nem köthető panaszok is, mint például fájdalom, alvászavar és hangulatzavarok. A betegséget jelenleg nem lehet meggyógyítani vagy megelőzni, azonban az orvostudomány folyamatos fejlődésének köszönhetően gyógyszeres kezeléssel a tünetek jól kezelhetőek.

Nem szeretünk orvoshoz járni

2014.04.01

A megkérdezettek 30%-a szinte mindig vagy gyakran utánanéz panaszainak az interneten, 49% csak ritkán, 21% pedig soha. Ebben a tekintetben a nők tudatosabbak, mint a férfiak és gyakrabban keresgélnek a neten egészségügyi információkat. Ez az attitűd szintén jellemzőbb a fiatalabb korosztály (29%) körében is, és az életkor előrehaladtával nő azok száma, akik soha nem néznek utána egy-egy problémának.

Ritka patológiai esetek 4 D-ben

2014.03.31

Sikerrel zárult az a két éves projekt, amely a patológiai esetek interaktív térhatású megjelenítését biztosító e-learning tananyag valamint az ahhoz kapcsolódó módszertan létrehozására jött létre. Amellett, hogy a „state of the art” technológiára épülő, a világon egyedülálló oktatóeszköz jelentősége kiemelkedő a ritka, boncteremben kevésbé bemutatható patológiai eseteknél, a komplex tanulást segítő eszköz bármely témánál fontos szerepet tölthet be az ismeretek önálló elsajátításában.

12.000 sporttag egy kártyával a kézben

2014.03.10

A Sportkártyát 2010-es bevezetése óta évről évre egyre többen használják töretlen lelkesedéssel. Mára több mint 12.000 Sportkártya került kibocsátásra, így országszerte több mint 200 helyszínen nyújt színes sportolási lehetőséget. De mit mutat ez a 12.000 felhasználó? Milyen szokásokat és változásokat észlelt a Sportkártya csapata ezalatt a négy év alatt a kártyatulajdonosok mozgással kapcsolatos attitűdjében és a mozgásformák kiválasztásában?

Csontritkulás: Fókuszban a K2-vitamin

2014.02.04

Kiemelt szerepet játszik a csontritkulás elleni védekezésben az eddig kevéssé közismert K2-vitamin. Egyre több nemzetközi vizsgálat erősíti meg, hogy a K2-vitamin "irányítja" a kalciumot a megfelelő helyre testünkben: segít, hogy a kalcium hatékonyabban épüljön be a csontokba és ne rakódjon le az erek falán.

Február 4. a Rák Világnapja

2014.02.04

A rosszindulatú daganat (közismert szóval rák) nem egyetlen betegség, több mint 200 féle megbetegedést foglal magába. Rendszerint több tényező, és több, a genetikai állományban bekövetkezett változás indítja el kialakulásukat. Bármely szöveti sejtből kialakulhatnak, közös jellemzőjük a szabálytalan sejtszaporulat, és a biológiai sejtekbe való betörési képesség. Minden évben február 4-én tartják a Rák Világnapját, mely napon a világ népessége egyként fog össze a rák elleni küzdelemben, felhívva a figyelmet a daganatos betegségek növekvő számára.

Ahol a szűrés tízezreket menthet meg

2014.02.03

Egy Hódmezővásárhely nagyságú, közepes méretű városnyi emberben már ott a vastagbéldaganat, csak még nem tud róla, közülük ezzel 2014-ben is egy Balatonalmádi méretű kisvárosnyi ember fog szembesülni, a halálos áldozatok száma pedig felér Mezőhegyes lakosságával – figyelmeztet a daganatos betegeket képviselő Gyógyulj Velünk Egyesület. Ez viszont nem törvényszerű: ha többen idejében eljutnának vastagbéltükrözésre, a halálesetek számát a töredékére lehetne csökkenteni.

Tájékozatlanság nehezíti meg a rák elleni küzdelmet

2014.01.25

Magyarországon háromszor annyi áldozatot szed a méhnyakrák, mint Európa más országaiban, a nők mégsem járnak rendszeresen szűrővizsgálatra, és nem oltatják be magukat a megbetegedések csaknem 100 százalékáért felelős HPV ellen. A magyarok egyharmada még nem is hallott a problémáról, a férfiak egyötöde pedig reszket a tűszúrás gondolatától, pedig ők sincsenek biztonságban. A tájékozatlanság és az ebből fakadó bizalmatlanság nagyon megnehezíti a fertőzések visszaszorítását, miközben a HPV elleni védőoltás jelenleg az egyetlen olyan vakcina, amivel meg lehet előzni a rák bizonyos fajtáinak kialakulását.

Kutatás a rák kialakulásáért felelős gének után

2014.01.06

Közel száz új emberi génrégiót fedeztek fel a stockholmi Karolinska Institutet és Élettudományi Laboratórium kutatói a GE technológiáját alkalmazó új elemzőmódszer segítségével. Az újonnan felfedezett génrégiók a genom azon részeiben helyezkednek el, amelyekről korábban úgy gondolták, hogy semmi szerepük nincs, és ezért a hulladék DNS elnevezéssel illették őket.

6 tipp, ha a gyermekünk Kórházba kerül

2013.12.31

Betegnek lenni soha nem jó, hát még az ünnepek alatt! Sajnos vannak olyan gyerekek, akik ezt a néhány napot is a kórházban töltik. Sőt olyanok is, akik épp ilyenkor kerülnek be egy-egy otthoni baleset miatt.

Hatékony stroke megelőzés pitvarfibrillációban

2013.12.30

Hat év után is hatékony és biztonságos stroke megelőzést biztosít az új generációs szájon át szedhető véralvadásgátló gyógyszer – derült ki a RELY-ABLE vizsgálatból. Az Amerikai Szívtársaság 2013. évi kongresszusán bemutatott eredmények alátámasztották, hogy a hosszú távon mutatott eredmények konzisztensek a törzskönyvben foglaltakkal, így a készítmény tartósan alkalmazható a pitvarfribrilláció következtében kialakuló stroke élethosszig fennálló kockázatának csökkentésére.

Kézhigiénia az ünnepek alatt

2013.12.29

Közelednek az ünnepek és már mindenki karácsonyi lázban ég. Megtelnek az utcák, a karácsonyi vásárok és az üzletek. Ilyenkor azonban nem csupán az emberek nyüzsögnek mindenfele, hanem a baktériumok számára is briliáns ez az időszak arra, hogy minél sűrűbben cseréljenek gazdák. Nézzünk néhány olyan szituációt, melyekben még most sem szabad elfeledkeznünk a kézhigiéniáról!

A bejglitől a cukorbeteg lábszárfekélyig

2013.12.29

Az év végi ünnepek velejárója a gazdagon terített asztal és a sok-sok finomság. Ilyenkor hajlamosak vagyunk sokkal többet, és sokkal kevésbé egészségtudatosan enni, mint egyébként. Ez azonban – a túlsúly mellett – egyéb problémákat is okozhat. Természetesen nem katasztrófa, ha a karácsonyi ebédek alkalmával kicsit több kalóriát viszünk be, és nem megyünk az ünnepek minden napján sportolni, de ne feledjük el, hogy az életvitelszerű egészségtelen életmód rengeteg betegséghez, köztük például diabéteszhez vezethet.

A halvásárlás íratlan szabályai

2013.12.15

A legtöbb családban a hal is a karácsonyi menü része, így az ünnepek előtt az átlagosnál sokkal többen keresik a piacokon és az áruházakban is. Míg a recepteket sok háziasszony álmából felriadva is kívülről fújja, addig a hal kiválasztása már okozhat némi fejtörést. Felmerül a kérdés: mennyire biztonságos akváriumban tartott halat vásárolni? Íme néhány tipp amire feltétlenül érdemes figyelembe venni!

Nem foglalkozunk a lejárt élelmiszerekkel

2013.12.11

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) legfrissebb online felméréséből kiderül, hogyan viselkedik a magyar fogyasztó, ha lejárt élelmiszert talál a boltban. A végeredmény egyértelmű és meglepő!

Ezt a számot hívja mérgezés esetén!

2013.12.04

A legutóbbi összesítés szerint hazánkban összesen 117 ezer veszélyes vegyi anyagot és keveréket tartanak nyilván. A szám folyamatosan növekszik: az Országos Kémiai Biztonsági Intézet (OKBI) által vezetett lista az elmúlt évben közel 4 ezer új készítménnyel bővült.

Nőhet az emlődaganatos betegek túlélése

2013.11.22

A HYD Rákkutató és Gyógyszerfejlesztő Kft. daganatellenes kutatásainak legújabb eredményeit közölte a Journal of Cancer Research & Therapy című rangos nemzetközi folyóirat októberi száma. A cég tudományos publikációja a deutériummegvonás alkalmazásával elérhető eredményeket mutatja be az emlődaganat kezelésében és a betegség kiújulásának megelőzésében, miszerint jelentősen meghosszabbítható az emlődaganatos betegek várható túlélési ideje, illetve felére csökkenhet a betegség kiújulásának kockázata. Ma Magyarországon élete során minden tizedik nő érintett lehet a betegségben. A hazai és nemzetközi szakma egyre szélesebb körben ismeri el és igazolja vissza a deutérium jelentős szerepét az élettani folyamatok szabályozásában, a deutériummegvonás elvén működő kezelések áttörést hozhatnak a közeljövő daganatterápiájában.

Éjszakai MR-vizsgálatok a Diagnoscan Magyarországnál

2013.11.06

Jelenleg akár több hónapig is várniuk kell a betegeknek az MR vizsgálatra. Ezt a súlyos problémát enyhítheti, hogy országszerte öt központjában végez el soron kívüli MR vizsgálatokat november 9-én és 16-án éjjel a Diagnoscan Magyarország.

2-3 másodperc - több ezer kórokozó mínusz

2013.11.05

A nátha szervezetünkbe való fészkelésének első tünete a torokfájás, az orrdugulás és a tüsszögés, amelyhez később fejfájás, köhögés, rekedtség és láz is társulhat. A tüsszentés a szervezet védekező mechanizmusa, egy reflex, amely – a köhögéshez hasonlóan – a felső légutakat hivatott megtisztítani a nem kívánatos betolakodóktól, hosszú távon azonban igencsak legyengítheti szervezetünket.

Magyar oltóanyaggal látjuk el a világot

2013.10.30

A magyar családok asztalára kerülő egészséges csirkehús nagyban köszönhető a hazai oltóanyaggyártás sikerének, sőt a világon minden negyedik csirkét magyar állatorvosok által fejlesztett, és Magyarországon gyártott vakcinákkal védenek meg az egyik legfertőzőbb baromfibetegség ellen, tudtuk meg a Magyar Vidék Napján elhangzott előadáson.

33 millió forint adományt gyűjtöttek a kórházaknak

2013.10.24

Lezárult az ötödik éve az országot járó Richter Egészségváros idei programsorozata, ahol hét városban, mintegy ötven helyi egészségügyi szakember várta helyszínenként a látogatókat. A családi rendezvény célja idén sem változott, megismertették a lakossággal, hogy milyen nagy szerepe van az egyéni felelősségvállalásnak és szerepvállalásnak az egészségi állapot alakulásában. A kezdeményezés egyedülálló lehetőséget kínált minden résztvevőnek, hiszen a városlakók régóta halogatott vagy éppen nehezen hozzáférhető egészségügyi szűréseken vehettek részt, amelyet több mint 12.000 alkalommal ki is használtak. A program másik különlegessége, hogy a rendezvényre látogatók az egészségük mellett részvételükkel és aktivitásukkal a helyi kórházat is támogatták egy pontgyűjtés keretében. Idén az eddigi legmagasabb összeget, 32.954.000 forintot gyűjtöttek a programban résztvevő kórházaknak, mellyel a Richter Gedeon gyógyszergyár a kórházak fejlesztését, valamint a szükséges orvostechnológiai eszközök beszerzését támogatta.

Korunk betegsége a magnéziumhiány

2013.09.12

Zsíros, sós ételek, édes üdítők és fagylaltok, sok alkohol. Mindezek fogyasztása kevés mozgással párosítva általános jelenség ma hazánkban. Az egészségtelen életmód sok bajt okoz a szervezetben. Közülük kevesebb szó esik a magnéziumhiányról. Pedig ennek az ásványi anyagnak a hiánya nemcsak izomgörcsöt és levertséget, hanem szívizom problémákat is okozhat. Röviden bemutatjuk, hogy milyen tünetei vannak a magnéziumhiánynak és hogyan védekezhetünk ellene.

A máj és a gyógyszerek (1. rész)

2013.09.11

A máj a szervezet "talán legfontosabb szerve", mivel a test méregtelenítő, lebontó folyamataiban központi szerepet játszik. Éppen ezért igen fontos a (legtöbb esetben) testidegen anyagnak számító gyógyszerek metabolizmusában. Bemutatjuk még azt is, melyek a közismerten májméregnek számító azaz hepatotoxikus szerek.

Gyermek-egészségügy: szakemberhiány, alulfinanszírozottság

2013.09.11

A szakemberhiány mellett az alulfinanszírozottság és a műszaki felszereltség hiányosságai okoznak problémát a legtöbb gyermek-egészségügyi intézmény számára – derül ki a K&H gyógyvarázs felméréséből. A fenti három probléma valamelyike minden intézményben jelentkezik, míg háromnegyedük legalább kettővel szembesül ezek közül.

A máj és a gyógyszerek

2013.09.11

Sok esetben egy gyógyszer májkárosító hatása sok évvel a forgalomba hozatal után derül csak ki… Miért? Tudnunk kell, hogy a forgalomba hozatal idején általában maximum néhány ezer személy, beteg kapta a gyógyszert – egyáltalán nem biztos, hogy rajtuk jelentkezik a májkárosító hatás, ha annak gyakorisága pl. 1: 10.000. (Ezért is nagyon fontos a gyógyszerek forgalomba hozatal utáni nyomon követése, figyelése, a mellékhatás-bejelentés stb.)

Kazincbarcikai „Az Év Szülészete”

2013.09.11

Első alkalommal van fővárosi intézmény is a díjazottak között Duplázott a Kazincbarcikai Kórház: szülészeti osztályát immár második éve tartják a legjobbnak az országban a magyar kismamák – derült ki „Az Év Szülészete 2013” szavazáson. A versenyt harmadik alkalommal hirdette meg a leglátogatottabb hazai gyermek-egészségügyi portál, a babaszoba.hu. Az édesanyák és családtagjaik közel 2500 szavazata alapján most először került fővárosi intézmény is a díjazottak közé.

Az 5 legütősebb légút tisztító táplálék-allergia ellen

2013.08.29

Az allergiára az okot környezetünkben kell keresni, mind a környezeti hatások, mind pedig a helytelen táplálkozás komoly szerepet játszik kialakulásában. Ha szénanáthával küzdesz, fokozottan kell ügyelned légutaid egészségére, és a felső légúti szervek tisztán tartására. Segítségükkel biztosíthatod a nyálkahártya egészségének védelmét, a könnyű légzést, és gátolják a nátha, valamint az allergia tüneteinek kifejlődését.

Gyümölcsjoghurt teszt

2013.08.22

Inkább cukros édesség, mint egészséges finomság Amellett, hogy finom, segít az emésztésben, élőflórát és probiotikumokat tartalmaz, védi a bélbaktériumokat, egyszóval egészséges – gondolják sokan a gyümölcsjoghurtról. Tényleg így van? A Tudatos Vásárlók Egyesülete 16 gyümölcsjoghurtot tesztelt - elsősorban a cukor és gyümölcshányad szempontjából - táplálkozástudományi szakértő segítségével, hogy kiderüljön, egészséges finomság vagy inkább cukros édesség a gyümölcsjoghurt.

Nagyító alatt a stroke – Figyeljünk a tünetekre!

2013.08.21

A stroke, vagy ismertebb nevén a szélütés napjainkban egyre több áldozatot szed, világszerte pedig a harmadik leggyakoribb halálokként tartják számon. Időben való felismerése és a korán megkezdett rehabilitáció életeket menthet! De mégis mik a jelei, és mit tehetünk, ha már megtörtént a baj?

Müzliszelet teszt

2013.08.20

6-ból 2 termék hidrogénezett növényi zsírral készült Táplálkozástani szempontból megközelítve a müzli, jó esetben a müzliszelet is természetes összetevőket tartalmazó, rostokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étel, amely csak csekély mértékben (vagy egyáltalán nem) tartalmaz hozzáadott cukrot és egyéb mesterséges anyagot (aroma, tartósítószer stb.). Ebből kiindulva a müzliszeleteket sokan az egészséges táplálkozással azonosítják.

A 7 legfontosabb napozási aranyszabály

2013.08.18

Ha biztonságosan akarunk napozni, nem elég a megfelelő faktorszámú krémet használni, az sem mindegy, hogy mikor és hogyan napozunk. A most következőkben a szakértő segítségével adunk néhány hasznos tanácsot!

Segítséggel könnyebb a sokízületi gyulladás kezelése

2013.08.16

A reumatoid artritiszes (RA) betegek több mint fele nem tud arról, hogy a betegség által okozott ízületi károsodás visszafordíthatatlan – derül ki abból a nemzetközi, reumatoid artritiszben szenvedő betegek körében végzett kutatásból, mely az elmúlt hetekben zárul le. A betegklubok és betegszervezetek sokat tehetnek a tévhitek eloszlatásáért és a betegséggel együtt élők életminőségének javításáért. A 42 országban, az eddigi legtöbb RA-s beteg bevonásával végzett felmérés eredményei szerint azok a betegek, akik tagjai valamely betegszervezetnek, általában többet tudnak a reumatoid artritiszről, és többet is törődnek a saját kezelésükkel, mint azok, akik nem állnak kapcsolatban betegszervezetekkel.

Hazánkban minden 7. gyermek elhízott

2013.08.15

Közel 50 torta érkezett az Update1 Europe Zrt. által meghirdetett, „Az ország update tortája” elnevezésű versenyre, melynek célja, hogy felhívja a családok figyelmét az egészséges táplálkozás fontosságára, a kiegyensúlyozott szénhidrátbevitelre és arra, hogy a finom ételek, édességek is lehetnek egészségesek. A zsűrizés a napokban zajlik, melynek során nem csak az ízvilágot pontozzák a zsűritagok, hanem a beérkezett pályaművek összetételét is, miszerint mennyi szénhidrátot, ízfokozót valamint mesterséges színezéket tartalmaz a desszertkülönlegesség.

Az árnyékunk segít megelőzni a bőrrákot!

2013.08.12

Szinte elkerülhetetlen, hogy nyáron egyszer-egyszer le ne égjünk a napon. Az ilyenkor elszenvedett UV sugárzás pedig hozzájárulhat azoknak a génhibáknak a kialakulásához, amelyek tulajdonképpen a bőrrákot okozzák. Mi magyarok közepesen veszélyeztetettek vagyunk, általános szabályként fogadjuk el: ne menjünk a napra, amíg az árnyékunk nem hosszabb a testmagasságunknál! – hívja fel a nyaralók figyelmét Dr. Schwab Richárd, a KPS Diagnosztikai Központ orvos-igazgatója.

Hepatitis C, a csendes vírus – Nézzünk szembe vele!

2013.07.31

A hepatitis C egy vér útján terjedő vírusos fertőzés, melyet a hepatitis C vírus okoz. A fertőzés elsődlegesen a májat támadja meg, de a kórokozó más szerveket is elérhet, illetve a máj sokrétű funkcióinak károsításával súlyos károsító hatása van az egész szervezetre.

D-vitamin hiány napozás ellenére?

2013.07.19

A D-vitamin fontossága mára már köztudottá vált, mostanra leginkább csak a mennyiséggel kapcsolatos viták és a napfény szerepe okoz fennakadásokat. Számtalan tudományosnak tűnő állítással találkozhatunk nap, mint nap.

Milliókat ért az egészség

2013.07.04

Több mint 18 millió forintot gyűjtöttek a lakosok a helyi kórházaknak. Az egészség megfizethetetlen érték, a Richter Egészségváros program keretében mégis több millió forinttal támogathatták a lakososok a kórházak működését, ha tettek egészségük megőrzése érdekében. A program sikerességét bizonyítja, hogy közel 8500-an látogattak el a családi rendezvényre és több mint 7300 szűrést végeztetek el. A lakosok a Richter alapadományán felül 10.293.000 forintot gyűjtöttek aktivitásukkal a helyi kórházaknak, mellyel a kórházak működését, valamint eszközparkját támogathatták.

Miért válasszuk a biot?

2013.03.07

Manapság egyre többen fordulnak a bio táplálkozás felé, a mozgalom igazi divatirányzattá nőtte ki magát. De vajon mit is jelent az, hogy bio?

WC világnap 2012.

2012.11.19

A világon minden harmadik ember számára elérhetetlenek a normális higiéniai körülményeket biztosító szaniterek. Ennek ellenére a nyugati világban csak meglehetősen kevesen vannak tisztában a probléma súlyával. Ez a megállapítás egy, a Tork megbízásából készített felmérésben olvasható, mely a WC világnapja alkalmából készült. A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a higiéniás viszonyok fejletlenségére és a WC-hiány világszerte tapasztalt problémájára – egy problémára, mely milliók életét követeli minden évben.

Tíz év alatt 114 ezer euró támogatás

2012.10.29

Az idei jubileumi díjazással már 31 magyar kutatónő kapott támogatást tudományos munkájához a L’Oréal – UNESCO „A nőkért és a tudományért” ösztöndíjjal. Idén a rákgyógyítással és a bakteriális fertőzések megelőzésével kapcsolatos kutatásokért, valamint a legkisebb cukormolekula felfedezéséért kaptak elismerést a tudós nők. Az ösztöndíj lehetővé teszi, hogy ezeken a területeken korszakalkotó felfedezéseket tett magyar kutatók biztos anyagi körülmények között folytathassák itthon munkájukat, és ezt elismerjék a világ bármely pontján.

Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
márciusi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája
Kulcsszavak


higiénia fogyás étkezés koronavírus költő gyerekek gyász maszk járvány kávé tudományos kutatás élettani hatás cukorbetegség járvány adományozás egyetem gyógyszergyár idős egészség testsúly női egészség stroke egészséges életmód megelőzés teszt szűrés légszennyezettség elhalálozás infografika elhízás karantén kutatás napozás napvédelem leégés fogászat jövő depresszió internet közöségi média függőség ajándék repülőjegy egészségügyi dolgozó betegség tüdőbaj allergia tej egészséges táplálkozás menopauza női egészség betegség till attila stressz magány bőrvédelem napozás herpesz testápolás körömvirág hüvely daganatos betegségek vashiány Richter Egészségváros megelőzés környezetvédelem évforduló évforduló otthoni tanulás szívtritmuszavar pitvarfibrilláció Richter Gedeon Nyrt. író visszér daganatos betegségek Vincze Lilla pszichológia zúzódás epepanaszok természetes öregedés vérplazma oltás ételrecept orvostudomány időskor demencia nyereményjáték rövidlátás Semmelweis Egyetem tóth auguszta szénhidrát táplálkozás felfázás fájdalomcsillapítás pihenés pihenés alvás HPV szűrés szemészet ízületi betegségek gyógyfürdő home office csézy sebkezelés zöldségek egészséges táplálkozás wc emésztés székelés ízület herpesz aids mozgás tüdőrák tiszta levegő dohányzás nátha megfázás gyógyfürdők tóth vera covid hobbi prosztata nátha influenza karácsony fáradtság vaspótlás tolerancia kertész zsuzsa emésztés mozgás izület bélrendszer infkuenza bakteriális fertőzés feledékenység memóriazavar rossz szokás pozitív gondolkodás borbás gabi borbás marcsi répafélék brokkoli daganatos betegségek vashiány fáradtság Élet Kis Virága Alapítvány bőrszárazság gyógynövények herpesz szív érrendszer gyógynövények Czippán Anett rákellenes világnap memória Vörösmarty Mihály skizofrénia kurkuma gyomorégés demencia olvasás Ladinek Judit gyógytea Dr. Polgár Csaba covid húsvét Sipos Péter fekete nadálytő tavasz rockmilady immunrendszer baleset mozgás telemedicina vadgesztenye Nick Árpád Nick Árpád egészséges életmód sérülés sebkezelés hasmenés utazás repülés fésűs nelly koffein idősotthon napozás lábdagadás Év gyógyszere allergia parlagfű porcjopás Singh Viki gyógynövények bőrvédelem zöldségek rejtő jenő immunerősítés szív úszás Mujahid Zoltán fürdőszoba felfázás testmozgás gyógynövények lázcsillapítás fájdalomcsillapítás szexualitás Sztárek Andrea ölelés hólyaghurut hallásprobléma prosztata diabétesz világnap ízületi kopás aminosavak gyomorégés füstmentes nap vásárlás kocsis dénes fogászat inkontinencia Év gyógyszerésze Kedvenc Patikám testmozgás covid depresszió magas vérnyomás ekcéma rostok Tóth Csanád immunerősítés szarkaláb aranyér véradás megfázás ibs pénz infláció lukács sándor házimunka vashiány Recyclomed d-vitamin a rák világnapja nátha térd Gregor Bernadett fejfájás bélflóra fürdőszoba húgyúti fertőzés az év gyógyszerésze fertőtlenítés szívroham gyomorégés arcápolás Quintus Konrád vastagbélrák d-vitamin ibs irritábilis bél szindróma böjtölés migrén front időjárás újszülöttek nyelvevolúció lábszárfekély sejtterápia növényi étrend rákkutatás Lyme-kór kullancsszezon sport jóga nevetés étrendkiegészítő vitaminok táplálékkiegészítők interjú Szerednyey Béla hisztamin fogzás pajzsmirigy teafaolaj borsmenta-illóolaj kamillaolaj kakukkfű vesebetegség cickafark gyulladás görcs intim higénia kertészkedés Tari Annamária eutanázia asztma ásványi anyagok melanóma sclerosis multiplex neurológia MRI mágneses magrezonancia fülfájás nyári betegségek bakteriális fertőzés rovarcsípés kullancs szúnyog úti patika gyógyszerek covied covid fájdalomcsillapító lázcsillapító mozgás probléma ultrahang Dupuytren klimax hőhullám változó kor hőség izzadás folyadékpótlás omega 3 zsírsavak antioxidáns diéta vágás égési sérülés epilepszia roham autóvezetés hajhullás hajproblémák hajápolás színművész Csuja Imre színész gerinc porckorong porckorongsérv sport mozgás melltartó vérkeringés zsírszövet társadalmi célú reklám dohányellenes klímaváltozás rajzpályázat tehetségesgondozás Richter