• 2025. július 12., szombat

Keresés


30 db találat a következő kifejezésre: Fertőző betegségek

Lakástextíliákat fejlesztettek az allergia ellen

2025.06.07

Időnk jelentős részét töltjük olyan zárt légterű helyiségekben – például otthonunkban, munkahelyünkön, az iskolában –, melyek levegőjében nemcsak megtalálhatóak, de fel is halmozódhatnak különféle egészségkárosító vegyületek, részecskék. Ezek számos egészségügyi problémáért felelősek: minden harmadik magyart érintik a káros vegyületek, allergének okozta betegségek, például a bőrt, légzőszervrendszert, immunrendszert érintő allergiás reakciók. 

Mikortól beszélhetünk krónikus fájdalom szindrómáról?

2025.04.04

A krónikus fájdalom szindróma széleskörű megítélése napjainkban jelentős változáson megy át, hiszen ma már egyre kevesebben bélyegzik „hisztinek”, ha valaki tartósan komoly, de nem feltétlenül konkrét eredetű fájdalomtól szenved. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa a KFSZ legújabb megközelítéséről és a komplex kezelés lehetőségeiről beszélt.

Idős korban több törődést kíván az immunrendszer

2025.03.29

Az életkor előrehaladtával számos változás zajlik a szervezetben, ami az immunrendszer működését is befolyásolja. Ezért különösen fontos, hogy az idősebbek a fertőző betegségekre időszakokban a szokásosnál is jobban odafigyeljenek immunrendszerük karbantartására.

Az éltető vas

2024.11.07

Vajon ön elegendő vasat juttat a szervezetébe? Ebből a létfontosságú nyomelemből naponta 14-15 milligrammra lenne szükségünk. Mivel a vas hiánya az immunrendszert is károsítja, a fertőző betegségekkel terhelt őszi-téli hónapokban a szokásosnál is fontosabb a pótlása.

Mozgás az egészségért – ősszel is

2024.09.25

A nyári szabadságot sokan töltötték vízparton, esetleg túrázással vagy valamilyen wellnessprogrammal – a vakáció alatt nemegyszer azok is megtapasztalják a rendszeres mozgás örömét, akik egyébként a hétköznapokon hajlamosak elkényelmesedni. Az alábbiakban ahhoz adunk ötleteket, milyen és mennyi testgyakorlást érdemes szokásunkká tenni egészségünk megőrzéséhez.

Az ártalomcsökkentés széles skálán mozog: az egészségedről te döntesz!

2023.12.11

Hajlamosak vagyunk a betegségekre valamiféle kivédhetetlen sorscsapásként tekinteni, pedig a tudomány tényei és a számok egészen mást mutatnak: a személyes döntéseinknek, a tudatos választásainknak meglepően nagy hatásuk van az egészségünkre. Most mutatunk pár olyan tippet, amellyel hatalmasat léphetünk előre az egyéni ártalomcsökkentés útján!

Téli immunvédelem: fókuszban a D-vitamin

2022.02.01

A D-vitamin a csontoktól az immunrendszer helyes működésén át a szív- és érrendszer egészségéig számos tényezőt befolyásol. Mivel a nyáron felhalmozott D-vitamin-készlet két-három hónap alatt kiürül a szervezetünkből, ilyenkor télen egyre több figyelmeztetést hallunk a „napfényvitamin” szükséges pótlásáról.

Ezek voltak a 2021-es év legnagyobb egészségügyi kihívásai

2022.01.03

2020 eleje óta a Föld lakossága pusztító világjárvánnyal küzd. A Covid–19 terjedése becslések szerint 2021 decemberéig több mint 270 millió embert fertőzött meg, és 5,3 millió ember halálát okozta világszerte. Miközben a fertőző betegségek szakértői továbbra is folyamatosan tanulnak az új vírusvariánsokról és a kezelési lehetőségekről, az egészségügynek számos egyéb kihívással is számolnia kell.

Közelebb a COVID REJTÉLY megoldásához

2021.12.02

Hogyan erősíti meg az immunrendszert a létfontosságú D- és K2-vitamin? Meglepő kutatási eredmények láttak napvilágot, amelyekről a fenti címmel megjelent könyvben olvashatunk. Bizonyára hallott már a D-vitamin pozitív hatásairól, de mi a helyzet kulcsfontosságú „partnerével”, a K2-vitaminnal? A legújabb kutatások azt mutatják, hogy a K2-vitamin is nélkülözhetetlen az egészséges immunrendszerhez, és hiánya összefüggést mutat a COVID-19 megbetegedések kimenetelének súlyosságával.

A korábbi fertőzöttség véd a delta variáns ellen

2021.09.20

Aki egyszer átesett az új típusú koronavírus-fertőzésen, az nagyobb védettséget élvez a delta variánssal szemben, mint aki nem fertőződött meg, de megkapta a vakcinát – derült ki egy friss izraeli kutatásból. Egy 700 000 fős izraeli tanulmány két héttel ezelőtt megállapította, hogy fertőzöttek 27-szer kisebb valószínűséggel kaptak második tüneti covid-fertőzést, mint azok, akiket oltottak. A tudósok ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy a védőoltás továbbra is létfontosságú.

Közösségbe készülünk

2021.09.14

A közösségekben terjedő betegség gyermeket és szülőt egyaránt megvisel, érthető tehát, hogy a tudatos szülő a kockázatcsökkentés minden eszközét megragadja, hogy felkészítse gyermekét az őszi-téli időszakra. Erősítsük meg időben a kicsik immunrendszerét!

A COVID-fertőzés növeli a trombózis kialakulásának esélyét

2021.05.19

A COVID-19 járvány kezdete óta folynak kutatások, hogy minél jobban megérthessük a vírus  okozta betegséget. Ezek során egyebek mellett fény derül arra, hogy a COVID-19 nagyobb valószínűséggel okozhat vérrögképződést, mint más szezonális fertőző betegségek. Egy megdöbbentő szám pedig azt mutatja, hogy a COVID-19 miatt kórházba kerülő 100 betegből körülbelül ketten kapnak stroke-ot, 35%-uk pedig ennek következtében hal meg.

Csokonai betegsége: „Születésétől fogva gyenge Machina”

2021.04.26

A magyar klasszicista irodalom legjelentősebb szerzője, Csokonai Vitéz Mihály (1773–1805) már életében legenda volt, halála után pedig misztikus történetek éppúgy kötődtek alakjához, mint kacagtató anekdoták. Mondták őt varázserejű garabonciás diáknak, aki a vidéket járva képes szélvihart támasztani; burokban született táltosnak; terjesztették saját kéziratúnak mondott jövendöléseit.

Vaspótlás jóízűen

2020.12.10

Aki állandó kimerültséget, gyakori szédülést, fejfájást, étvágytalanságot tapasztal, az gyanakodhat arra, hogy vastartalékai kimerülőben vannak.  E fontos nyomelem hiányát többnyire az egyoldalú táplálkozás okozza, ilyenkor megfelelő étrenddel helyreállíthatjuk a szervezet vasháztartását.

Heim Pál, a modern csecsemőgyógyászat meghonosítója

2020.12.02

Ha máshonnan nem is, a róla elnevezett gyermekkórház miatt biztos mindenkinek ismerős Heim Pál neve. De ki volt ő, és mit köszönhetünk neki? Az egyik legnagyobb magyar gyermekgyógyászra, a csecsemőorvoslás és -gondozás megújítójára emlékezünk születésének 145. évfordulóján.

„A bezártság egyfajta szabadságot is adott”

2020.08.30

Három hónap után búcsút intett a Balatonnak, ahol egyébként felnőtt, és ahol most a kényszerű szabadságot töltötte. A siófoki lány, az EMeRTon-díjas Vincze Lilla aktív pihenésre, feltöltődésre használta az időt, és új dalok is születtek. Most pedig óvatos tervezés mellett beindul számára is a munka, az élet.

Ha újra itt a meleg…

2019.05.02

Amennyire örülünk a jó időnek, a melegnek, annyi „kellemetlenséget”is hoz a tavasz és a nyár, hiszen ahogyan ébred a természet, úgy indulnak „csatába” a rovarok, a bogarak. Csípnek, szúrnak, sokan vannak, és az már csak ráadás, hogy a korai napsugarak is próbára teszik a bőrünket.

„Legyőzte a kórt, de nem győzte meg a kort”

2018.12.08

Nem véletlen, hogy Semmelweis Ignác, az anyák megmentője, az egyik legismertebb magyar orvos a világban. Azzal, hogy rájött a gyermekágyi láz okaira, vagyis arra, hogy maguk a boncolást végző orvosok viszik át a fertőzést a szülészeti osztályokon fekvő anyákra, korszakos jelentőségű felfedezést tett, de élete és munkássága tragikus véget ért. A 200 éve született tudós tiszteletére a kormány emlékévet hirdetett. Ennek kapcsán felidézzük néhány „meg nem értett” zseni történetét. Kezdjük az övével!

Sürgős eset

2018.06.01

A gyermekkori hasmenés igen gyakori és inkább zavaró, mint veszélyes jelenség. Mégis fontos, hogy minden szülő ismerje a hasmenéssel járó fertőzéseket és a nem fertőző betegségeket.

Egy nélkülözhetetlen mikroelem: a vas

2017.10.31

Szervezetünk tömegének 4-5%-át ásványi anyagok alkotják; ezek közül mikroelemeknek nevezzük azokat, amelyek egészen elenyésző mennyiségben (kevesebb, mint 0,005%) vannak jelen testünkben. Utóbbiak közé tartozik a vas is, amelynek hiánya komoly betegségekhez vezethet.

Vigyázzunk a gyermekeinkre!

2017.10.10

Minden szülő aggódik, amikor a gyermeke beteg lesz. Szerencsére ma már a legtöbb betegség megelőzhető, a szövődmények kialakulásának kockázata pedig jelentősen csökkenthető.

A betegek kötelezettségeiről

2017.09.07

A betegek jogait bemutató cikkek után érdemes megismerkedni a betegek kötelezettségeivel is, melyek betartása nélkül az egészségügyi ellátás nehezen vagy egyáltalán nem működik. Olyan kötelezettségek ezek, melyek érvényesítése nem kíván aránytalanul nagy terhet a betegektől, kis odafigyeléssel könnyíti meg az egészségügyi dolgozók fáradságos munkavégzését.

Félreértések, tévhitek, hiányos információk - az oltásokról

2017.08.10

Újra és újra felbukkan az a vélemény, hogy nincs szükség az oltásokra, és – hatalmas károkat okozva – újabb híveket hódít. Hiába létezik például a HPV vagy a rotavírus ellen vakcina, egy friss kutatás szerint a megkérdezett szülők fele nem adatta be a gyermekének, és a jövőben sem tervezi. Pedig a rotavírus okozta kiszáradás világszerte csaknem félmillió áldozatot követel minden évben, a HPV okozta méhnyakrákkal pedig évente 500 000 fiatal lányt és nőt diagnosztizálnak világszerte.

Magyarország nem hisz az orvostudománynak

2016.12.13

A magyarok többsége hatásosabbnak tartja az alternatív gyógyítási formákat, mint a hivatalos orvostudományt, gyűlöli a gyógyszergyárakat, és szilárdan hisz többszörösen megcáfolt egészségügyi téveszmékben – ezek a főbb tanulságai a Závecz Research által az Index megbízásából végzett, és az index.hu-n közölt országos, reprezentatív közvélemény-kutatásnak. Ijesztően magas az oltásellenesség támogatottsága, a homeopátiában viszont meglepően kevesen hisznek.

Tévhitek a bárányhimlővel kapcsolatban

2016.06.01

2016 első negyedévében több mint 13 ezer bárányhimlős beteget regisztráltak Magyarországon. A magas esetszám hátterében főként az állhat, hogy a szülők többsége tájékozatlan a kisgyermekkori fertőzésekkel kapcsolatban, és ahány védőnő és gyerekorvos, annyi álláspont létezik a védőoltásokat illetően.

Kevésbé ismert tények a tej jótékony hatásairól

2015.10.24

A tejfogyasztás szükségességét illetően számos vita látott már napvilágot, vannak azonban tények, amelyek vitathatatlanul jótékony hatásait igazolják. Kalcium és D-vitamin tartalmának köszönhetően segít a csonttömeg kiépülésében és megtartásában, az izomfelépítéshez magas minőségű fehérjeforrásként járul hozzá, és talán kevesebben tudják, de az idegrendszerre is rendkívül kedvezően hat. Így azoknak sem érdemes teljes mértékben lemondaniuk a róla, akik például laktózérzékenységük miatt első blikkre azt gondolnák, a legokosabb amit tehetnek, hogy kiiktatják étrendjükből.

Új weboldal az ÁNTSZ-től a tévhitek eloszlatására

2014.10.30

A védőoltásoknak köszönhetjük, hogy mára hazánkban szinte teljes elfelejthettünk olyan súlyos fertőző megbetegedéseket, mint például a kanyaró vagy a járványos gyermekbénulás. Emiatt sajnos vannak olyanok is, akik megkérdőjelezik a védőoltások létjogosultságát. Pedig a feledésbe merült fertőző betegségek újra megjelenhetnek, ha az átoltottság egy bizonyos szint alá csökken. A különböző vakcinákkal kapcsolatos oltásellenes nézetek folyamatosan terjednek az internetes oldalakon, közösségi portálokon, de elektronikus levelekben is. A tévhitek eloszlatására az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat új internetes oldalt hozott létre, amit www.antsz.hu/oltasbiztonsag címen lehet elérni.

Az óvatosság a leghatékonyabb megelőzés

2014.10.14

Az új tanév új kihívásokat jelent a diákok számára. Az egészségügyi szakok hallgatói friss ismeretekkel gazdagodnak, miközben − saját egészségük megőrzése érdekében − a fertőző betegségekkel szembeni védekező módszereket is elsajátítják. Bár az esős, ködös őszi napok közeledtével elsősorban az influenzavírustól tartunk, a hazánkban is gyakori más típusú, szezonalitást nem mutató vírusfertőzések szintén kiemelt figyelmet igényelnek. Ilyen például a Hepatitis C fertőzés: a magyarországi fertőzöttek 95%-át ugyanis az egészségügyi dolgozók, valamint a vétlen elszenvedők képezik.

Amit az Ebola vírusról tudni kell

2014.07.30

Az Ebola-vírus nagyon súlyos, gyakran halálos kimenetelű megbetegedést okoz.A kórokozót Afrika dzsungeleiben vadon élő állatok hordozzák.

Ezt a számot hívja mérgezés esetén!

2013.12.04

A legutóbbi összesítés szerint hazánkban összesen 117 ezer veszélyes vegyi anyagot és keveréket tartanak nyilván. A szám folyamatosan növekszik: az Országos Kémiai Biztonsági Intézet (OKBI) által vezetett lista az elmúlt évben közel 4 ezer új készítménnyel bővült.

Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
júliusi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája