• 2025. július 06., vasárnap

Keresés


72 db találat a következő kifejezésre: Urológia

Apák napja a világ körül

2025.06.21

Június harmadik vasárnapja az édesapákról szól. Bár itthon ez az ünnepnap még kevésbé ismert, mint az anyák napja, a világ számos táján már régóta megemlékeznek róla – még ha nem is ugyanazon a napon. 

Honnan tudható, hogy a hőség miatt nem alszik vagy alvászavara van?

2025.06.18

A kánikula, az éjszaka is magas hőmérséklet nagyon sokaknál megnehezíti az alvást, ez a fajta adaptálódás még egészséges szervezetnek sem könnyű. Aki pedig már korábban is alvászavarral küzdött, annak talán még súlyosabb lehet a helyzete. De honnan tudhatjuk, hogy csak a hőség miatt szenvedünk vagy valódi alvászavarunk van? Dr. Vida Zsuzsanna, a JóAlvás Központ neurológus főorvosa, az alváslaboratórium vezető szomnológusa (alvásszakértője) válaszolt a kérdésre.

Tartogatott vizelet és hüvelyszárazság is hajlamosíthat hólyaghurutra

2025.06.09

Sokan úgy kapcsolják össze az úgynevezett felfázást a hideggel, hogy úgy vélik, a hideg vízben való tartózkodás vagy akár egy hideg kövön ülés okozza a kínzó tüneteiket. Holott a hólyaghurutot vagy cisztitiszt valójában baktériumok okozzák, bár ténylegesen van néhány hajlamosító tényező, amelyeket érdemes ismerni. Ezeket mutatta be dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ – Prima Medica urológusa.   

A hangja bánhatja: óvatosan a jeges italokkal!

2025.06.04

Ha valaki elveszti a hangját, annak leginkább hangszalag- és gégegyulladás az oka – mondja dr. Holpert Valéria a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa, akit arról kérdeztünk, hogy a nyári forróságban elfogyasztott jeges italok és fagylaltok befolyásolhatják-e hangszalagjaink egészségét.

Okozhat-e a magas vérnyomás fejfájást?

2025.05.30

Sokakban összekapcsolódik a magas vérnyomás és a fejfájás érzése, úgy vélik, ez utóbbi egyfajta tünete lehet a vérnyomás magasra emelkedésének. E téren megoszlanak a kutatói vélemények, ám az biztosnak látszik, hogy az úgynevezett hipertenziós krízis valóban okozhat erős fejfájást – ez azonban sürgősségi ellátást igénylő állapot. Dr. Petróczy Natália, a Kardioközpont belgyógyásza, magas vérnyomás specialista beszélt a témáról.

Nem csak az aktuális COVID okozhat szaglásvesztést

2025.05.17

A szaglásvesztés egy nagyon kellemetlen jelenség, amelynek lehet olyan banális oka, mint egy megfázás, de akár egy súlyosabb kórkép, például Parkinson- és Alzheimer-kór egyik tünete is lehet az anosmia, mások mellett. Dr. Prinz Géza, a Neurológiai Központ neurológusa arról beszélt, mi lehet a kivizsgálás menete, és mikor érdemes a fül-orr-gégészeti kivizsgálás után neurológushoz fordulni.

Tüdőgyulladás egy szem popcorntól? Ezeket az ételeket ne adja kisgyermeknek!

2025.05.13

A félrenyelt étel akár súlyos szövődményeket is okozhat a gyermeknek, ha a szülő nincs résen, és nem avatkozik közbe időben – hangsúlyozza dr. Hidvégi Edit, a Tüdőközpont tüdőgyógyász, gyermek tüdőgyógyász szakorvosa, aki szerint az efféle fatális balesetek némi odafigyeléssel nagyrészt megelőzhetők.

Zsibbadás és bizsergés: Ártalmatlan tünet vagy komoly figyelmeztetés?

2025.05.06

Amikor valaki zsibbadást érez, óhatatlanul azonnal gerincsérvre, vagy más neurológiai betegségre gondol. Ha tényleg sérv okozná a panaszt, akkor sem érdemes kétségbe esnünk, hiszen a zsibbadás hátterében ettől sokkal összetettebb folyamatok is lehetnek.

Vertigo vagy szédülés?

2025.05.03

Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gégeközpont orvosát a különbségekről és a vertigo kiváltó okairól és kezeléséről kérdeztük.

Az izomfájdalom kezelése

2025.04.21

„Semmi sem rombolja annyira az ember testét, mint a tartós tétlenség” – hirdette az egyik legnagyobb görög filozófus, Arisztotelész. Úgy vélte: diétázhatunk, kerülhetjük a káros szenvedélyeket, ha nem mozgunk, akkor bizony sosem leszünk igazán egészségesek…

Egyen gombát a szellemi frissességért!

2025.04.20

Számottevő mértékben javíthatja időskori szellemi állapotunkat, ha hetente legalább két adag gombás ételt eszünk. A háttérben egy gombákban gyakori aminosavat sejtenek szingapúri kutatók.

Mi a véleménye a neurológusnak a migrén piercingről?

2025.04.05

Aki krónikus migrénnel küzd, szinte mindennel hajlandó megpróbálkozni, amitől a panaszok enyhülését reméli. Így jutnak el néhányan a migrén piercingig, amelyről dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa mondta el a szakmai állásfoglalást és a véleményét.

Mikortól beszélhetünk krónikus fájdalom szindrómáról?

2025.04.04

A krónikus fájdalom szindróma széleskörű megítélése napjainkban jelentős változáson megy át, hiszen ma már egyre kevesebben bélyegzik „hisztinek”, ha valaki tartósan komoly, de nem feltétlenül konkrét eredetű fájdalomtól szenved. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa a KFSZ legújabb megközelítéséről és a komplex kezelés lehetőségeiről beszélt.

Kézremegés - a Parkinson-kór kezdetén nyugalomban jelentkezik

2025.03.22

A Parkinson-kór egyik legismertebb és legjellegzetesebb tünete a kézremegés, amely eleinte leginkább csak az egyik oldalon alakul ki, és esetleg remeghet a láb és az áll is. Ugyanakkor nem minden kézremegés oka a Parkinson, ez csak az alapos kivizsgálás során derülhet ki. Dr. Füzesséry Judit, a Neurológiai Központ neurológusa beszélt a témáról.

Elrévedés, viselkedés változás? Ezek is lehetnek epilepszia tünetek

2025.03.22

Az epilepszia egy agyi működési zavar, amely rohamokat vált ki. Az úgynevezett nagyroham, a grand mal annyira feltűnő és jellegzetes, hogy azt viszonylag könnyű epilepsziás rohamként felismerni, de vannak bizonyos kevésbé karakteres tünetek, amelyek fölött esetleg elsiklik a laikus vagy más betegség tüneteként könyveli el, holott azokat szintén epilepszia okozza. Ezekre a kevésbé ismert tünetekre és a kivizsgálás jelentőségére hívta fel a figyelmet dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa.

Nem szabad elbagatellizálni és betudni az öregségnek a demencia első jeleit

2025.03.03

Jelentősen javítható az életminőség és növelhető a várható élettartam, ha időben elkezdődik a demencia kezelése. Ehhez azonban az szükséges, hogy időben felismerjük és helyén kezeljük az első tüneteket – figyelmeztet dr. Balázs Nóra neurológus.

Állandóan visszatérő szédülés? Ilyen okai lehetnek

2025.02.28

A szédülés egy gyakori és általános tünet, ami sokszor nehezen is írnak le az érintettek, így a diagnosztizálás sem mindig könnyű. Ahhoz, hogy kiderüljön, mi okozhatja a vissza-visszatérő panaszt, nagyon alapos kikérdezés és akár többféle vizsgálat is szükséges lehet. Dr. Gács Gyula, a Neurológiai Központ neurológusa, szédülés specialista azokat a gyakori okokat vette számba, amelyek a többször jelentkező, forgó jellegű szédülés mögött állhatnak.

Összefogás a prosztatarák korai felismeréséért

2025.02.21

2024 őszén, az országos férfiegészség-kampány keretében több ezer férfi vett részt PSA-vizsgálaton, körülbelül 10 százalékuknál mértek emelkedett PSA-szintet.

Közeledik a tavasz, gyakoribb a migrén?

2025.02.20

A migrénesek pontosan tudják, melyek azok a triggerek, amelyek kiváltják náluk a görcsös fájást. Leggyakrabban bizonyos ételeket, fényt, hangokat, stresszt szokás emlegetni, de sokan vannak, akiket az időjárásváltozás visel meg. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa a közeledő tavaszi frontok kapcsán beszélt a migrén kezelési lehetőségeiről.

Hogyan éljünk sokáig egészségesen?

2025.02.16

Az emberiség mindig is kutatta a hosszú és egészséges élet titkát, de az orvostudomány fejlődésével és a technológiai innovációk, valamint a különféle terápiák elterjedésével egyre felkapottabb téma lett a longevity. Köztudott, hogy az egészségtudatos életmód a betegségek megelőzésének egyik kulcsa, ez azonban már nem csak a megfelelő étrendről és testmozgásról szól. A rendszeres egészségügyi szűrővizsgálatoknak is óriási szerepe van a prevencióban: kutatások szerint akár 25-30 százalékkal is csökkenthetik a halálozási kockázatot bizonyos betegségek esetében. A Budai Egészségközpont belgyógyász-kardiológusa, dr. Bencze Ágnes azt is elárulja, miért, és melyek azok a vizsgálatok, amelyeket mindenkinek minden évben érdemes elvégeztetnie.

Az epilepszia felnőttkorban is jelentkezhet

2025.02.02

Nemrégiben járta be a sajtót a hír, miszerint egy tízéves kisfiú önállóan mentőt hívva és cselekedve megmentette édesapja életét. Utólag derült ki, hogy az apuka epilepsziás rohamot élt át, valószínűleg először. A laikusokban felmerülhet tehát a kérdés, hogy ezek szerint nem csak gyermekkorban indulhat ez a betegség? Van különbség a gyermekkori és a fiatalkori epilepszia közt? Dr. Prinz Gézát, a Neurológiai Központ neurológusát kérdeztük.

Amit az inkontinenciáról tudni kell

2025.01.08

Sokan eltitkolják inkontinenciájukat, pedig olyan állapotról van szó, ami sokakat érint, és aminek a kezelésére többféle módszer is létezik.

Komoly betegségekre is figyelmeztethet a szaglás csökkenése

2024.12.23

A szaglás csökkenését nátha, vagy túlzásba vitt orrcsepp, orrspray használat is okozhatja, de orrpolip miatt is bekövetkezhet. A szagok érzékelésére való képesség elvesztése korral is járhat, de súlyos betegségeket is jelezhet.

A demencia a magas vérnyomás talaján is kialakulhat

2024.12.12

A kezeletlen magas vérnyomás számos problémát okozhat azáltal, hogy hosszútávon szűkíti és merevebbé teszi az ereket. Dr. Petróczy Natália, a Kardioközpont belgyógyásza, magas vérnyomás specialista az úgynevezett vaszkuláris demencia jelenségére és az összetett kezelés jelentőségére hívta fel a figyelmet.

A migrén elleni Botox hatékony a ráncok ellen is?

2024.12.11

A Botox kezelésekről a legtöbb embernek a ránctalanítás jut eszébe, és valóban ez az egyik legelterjedtebb esztétikai fiatalító eljárás. Ugyanakkor egyre többen használják a Botox-terápiát migrén ellen is, amikor a neurológus ezt látja járható útnak. De vajon, ha valaki a fejfájása ellen kap injekciót, a ráncai is kisimulhatnak? Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa válaszolt a kérdésre.

Koronavírus 2024: ilyen tüneteket okozhat

2024.11.17

Ha a nyári szezon végén köhögő, tüsszentő emberekre leszünk figyelmesek a környezetünkben, sokféle betegségre gondolhatunk: a szezonális allergia mellett a klasszikus légúti fertőzések is okozhatnak hasonló panaszokat, és a világjárványért felelős koronavírus sem tűnt el.

Hogyan segíti a mesterséges intelligencia a prosztatrák-szűrést?

2024.11.13

Világszerte 1,3 millió, Európában 450 000, Magyarországon pedig 4000 férfit diagnosztizálnak prosztatarákkal évente, amelyből közel 1500-an vesztik életüket a betegség következtében hazánkban. A fejlődő diagnosztika és a növekvő felismerésszám ellenére a prosztatarák az ötödik leggyakoribb rákhalálok világszerte.

A kisfiúkat érintő leggyakoribb urológiai problémák

2024.11.09

November a férfiegészség hónapja, ami minden évben ráirányítja a figyelmet a férfiak egészségére, különösen az őket érintő urológiai problémákra és azok megelőzési lehetőségeire, beleértve a szűrővizsgálatokat. Fontos azonban, hogy ennek kapcsán ne csak a felnőtt férfiakra gondoljunk, hanem az egészen kisfiúkra is, hiszen az ő esetükben a korai felismerésnek még fontosabb szerepe van. A Budai Egészségközpont szakmavezető főorvosa, dr. Póth Sándor bemutatja a fiúkat érintő leggyakoribb gyermekurológiai betegségszeket, azok okait, tüneteit, továbbá hasznos tanácsokat ad a komolyabb szövődmények megelőzéséhez és a kezeléshez.

Így fokozza a hideg a felfázás esélyét

2024.10.09

Van összefüggés az időjárás és az úgynevezett felfázás közt, bár valójában nem a fázás miatt alakul ki a hólyaghurut. Íme, a legfontosabb orvosi tanácsok a felfázás megelőzése érdekében. 

Migrénes? Fogadja meg a neurológus tanácsait!

2024.10.06

Bár a migrén szót gyakran a fejfájás szinonímájaként használják, aki valóban migrénes, az pontosan tudja, mi a különbség a két kifejezés közt. Ez az életminőséget jelentősen befolyásoló betegség akár napokra is „betegállományba” kényszerítheti az embert, ezért nem csak a kezelése, de a lehetséges megelőzése is igen fontos. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

Milyen betegségek okozhatnak másodlagos fejfájást?

2024.09.16

Sokan tapasztalhatták már, hogy a fejfájásuk más betegségek kísérőjeként jelentkezik. Dr. Vida Zsuzsanna, a Budai Fájdalomközpont neurológusa szerint ilyen esetekben az alapbetegséget és a fejfájást is kezelni kell.

Székrekedést hormonális probléma is okozhat

2024.09.11

Igen sokan küzdenek időnként vagy krónikus jelleggel székrekedéssel, melynek hátterében állhat nem megfelelő étkezés, mozgáshiány, kevés folyadékfogyasztás, terhesség, klimax, de akár komolyabb hormonális zavar is. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa a kellemetlen panasz lehetséges okairól beszélt.

Morton neuroma: egy betegség a rossz cipőtől

2024.09.05

A Morton neuroma a talpon végigfutó talpi ideg irritációja miatt alakul ki, és mivel összefüggésbe hozható a nem megfelelő cipők tartós használatával, jóval több nőnél okoz fájdalmat, mint férfinál. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc sebész, fájdalomspecialista a probléma diagnosztizálására és kezelési lehetőségeire hívta fel a figyelmet.    

A hőségben több tényező is provokálhatja a fejfájást

2024.09.05

A kánikula sok olyan körülményt produkálhat, ami miatt fejfájás alakulhat ki, azoknak pedig, akik eleve fejfájásra hajlamosak fokozhatja a panaszaikat a hőség. Mit tehetünk a kínzó fejgörcs megelőzéséért, a fájdalom csökkentéséért, és hogyan lehet kezelni a tartós panaszokat?

Emelkedett PSA-szint? Nem csak prosztatarák lehet

2024.08.17

Sok férfiban aggodalmat kelt, ha azt látja a laborleletében, hogy a PSA, vagyis a prosztata specifikus antigén szintje emelkedett, mert attól tart, ez csakis prosztatarákra utalhat. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa arra hívta fel a figyelmet, hogy nem csak daganatos betegség emelheti meg a PSA szintet, valamint részletezte, hogy tünetek esetén szükséges az urológiai vizsgálat.

Amikor megszaporodnak a vécére szaladós éjszakák…

2024.08.15

Tapasztalt már gyakori vizelési ingert, ami éjszaka sem hagyja nyugton? Érezte már, hogy nehezen indul meg a vizelete, gyenge a sugár, és hogy az ürítés végén még sokáig csepeg a folyadék? Ráadásul nem érzi úgy, hogy megkönnyebbült volna? Akkor jobb, ha megvizsgáltatja a prosztatáját!

A hólyagrák tünete lehet az akadozó és véres vizelet

2024.08.05

A gyakori vizelési inger, az akadozó vizelet meglehetősen sokakat érintő tünet, a véres vizelet azonban olyasmi, ami jóval ijesztőbbnek tűnik és hamarabb orvoshoz fordul miatta a beteg. Nagyon fontos felhívni a figyelmet arra, hogy urológus szakorvoshoz kell fordulni még a kevésbé fenyegető tünetekkel is, mivel a hólyagrák tüneteként megjelenő vérvizelés sokszor csak a laborelemzés során mutatható ki. Dr. Med. Habil. Buzogány István PhD, az Urológiai Központ urológusa a daganatos betegség további lehetséges tüneteire, valamint a kivizsgálás jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Nehéz esetek nyomában - hogyan segíthet a fájdalomspecialista?

2024.07.27

Hová fordulhat az a beteg, aki egyik orvostól a másik „csodagyógyítóig” jutott és még mindig fájdalomtól szenved? Mihez kezdhet valaki a halmokban álló leleteivel, miközben nem ért el jelentős javulást? Mihez szükséges a hosszú rendelési idő? A kérdésekre dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa válaszolt.

Ég, szúr, fáj

2024.07.15

A húgyúti fertőzés a légúti fertőzések után a második leggyakrabban előforduló betegség. A férfiaknál kevésbé jellemző, viszont a nők 80 százalékát érinti a probléma, aminek anatómiai oka van. A nőknél a fertőzések könnyen és gyorsabban feljuthatnak a húgyhólyagig, vagy akár a vesemedencébe is, komoly szövődményeket okozva.

Bőréhség – ismeri ezt a fogalmat?

2024.07.14

Sokan tapasztalják, hogy az emberi érintés vagy ölelés feltölti és megnyugtatja őket. Ennek az ellenkezője is igaz, a testi kontaktus hosszan tartó hiánya rontja a pszichés és érzelmi állapotot. A neurológia is ismeri a jelenséget, amit a köznyelvben csak bőréhségnek neveznek.

A prosztata betegségei

2024.07.11

Ami a nőknek októberben a ruhára tűzött rózsaszín szalagocska, az a férfiaknak novemberben a frissen növesztett bajusz: előbbi a mellrák-, utóbbi a prosztatarákszűrés fontosságára hívja fel a figyelmet. Pontosabban hívná, mert míg a mellrákmegelőzés gyakori téma a médiában,  a férfias problémák jellemzően a háttérbe szorulnak – talán szeméremből, talán tudatlanságból, talán érdektelenségből, de mindenképpen tévesen.

A 2-es típusú cukorbetegség miatt nő sok egyéb betegség kockázata

2024.07.07

A szakértők a középkorúak egészségét vizsgáló eddigi legátfogóbb megfigyeléses tanulmányban, amelybe 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő és nem cukorbeteg pácienseket vontak be, megállapították, hogy a cukorbetegség 57 egyéb betegség nagyobb gyakoriságával hozható kapcsolatba.

Égő nyelvet pajzsmirigyzavar is okozhat

2024.06.20

Nyelvünk igen sok információt rejt egészségi állapotunkról, így érdemes mindenféle változásra figyelmet fordítani. Ilyen például az, amikor égő érzést tapasztalunk rajta, mivel a panasz dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája szerint akár pajzsmirigy problémát is jelezhet.

Bajusszal a prosztatarák ellen

2020.11.08

A férfiak körében a prosztatarák a második leggyakoribb daganatos megbetegedés. Az Ausztráliából indult Movember kezdeményezés arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy a férfiak is törődjenek egészségükkel, mert az időben felismert daganat jó eséllyel gyógyítható.

Aki élménnyé varázsolta az anatómiát: Szentágothai János

2020.11.01

Szentágothai János nem csupán kiváló orvos, anatómus és agykutató volt, műveltsége a természettudományok mellett a filozófiára és a művészetekre is kiterjedt. Egyetemi előadásai szenzációszámba mentek: kiváló improvizációs és színészi adottságaival élvezetessé tette az orvosi képzés lehető legszárazabb tárgyát, az anatómiát. 

Illyés Gyula és az öregedés lélektana

2020.09.27

Illyés Gyula (1902-1983) írói pályája és életműve kivételes a magyar irodalomban: a XX. század legzűrzavarosabb évtizedeiben volt aktív, irodalmárként és közéleti szereplőként egyaránt.  Hat évtizeden keresztül írt, szellemi frissességét és alkotóerejét mindvégig megőrizve. Ehhez élete nagyobb részében kitűnő egészség is társult, melyet maga is megbecsült és megőrzésére törekedett, ám túl magas kort ért meg ahhoz, hogy a betegségek elkerüljék. 

Érdekességek a fájdalomcsillapítás történetéből

2020.09.05

Ahogy a fájdalom, úgy a fájdalomcsillapítás vágya és története is egyidős az emberiséggel. Hosszú utat járt be az orvoslás, mire a kezdeti lépésektől eljutottunk az egyes – neurológiai, reumatológiai vagy bármilyen fizikai behatás okozta – fájdalomtípusok biztonságos és korszerű kezeléséig.

Karinthy Frigyes csodálatos utazása

2020.07.21

Karinthy Frigyes (1887-1938) agydaganata és koponyaműtétje a legjobban dokumentált kórtörténet a magyar irodalomban, mivel a szerző a műtét után nem sokkal elkezdte megírni és részletekben publikálni az Utazás a koponyám körül című zseniális regényét. Addig csak versekben lehetett a költők ilyen-olyan betegségeiről, testi fájdalmairól olvasni; Karinthy volt az első, aki prózában, ráadásul mindjárt nagyepikai műben írta le betegsége és csodával határos gyógyulása történetét.

Alzheimer, aki leírta a feledés betegségét

2020.06.14

Aloysius Alzheimer 1901-ben találkozott azzal a páciensével, akinek betegsége világhírűvé tette a nevét. Tíz év elteltével a pszichiátriai tankönyvek már Alzheimer-kórként emlegették az agykéreg elváltozása nyomán fellépő elbutulást. A német idegorvos, neuropatológus 156 éve, 1864. június 14-én született Bajorországban.

A fürdőgyógyászati ellátások támogatása 2020-ban

2020.03.01

Jogi meghatározása szerint a fürdőgyógyászati ellátás a rehabilitációs ellátások közé tartozik, többek között krónikus reumatológiai, ortopédiai és neurológiai kezeléseknél alkalmazzák. Egyes ellátások árához társadalombiztosítási (tb) támogatás jár. Cikkünkből megtudhatja, pontosan melyek ezek az ellátások, és hogyan igényelhetők.

Hat egyszerű praktika aranyér ellen

2019.12.07

Nem szívesen beszélünk róla, pedig sokakat érint. Minden második-harmadik ember találkozott már az aranyérbetegség tüneteivel, a férfiaknál kétszer olyan gyakran fordulnak elő a tünetek, mint a nőknél, és az idősebbeknél is gyakoribb. Enyhébb esetekben csak kisebb kellemetlenségeket okoz, súlyosabb esetekben azonban fájdalommal jár, és vérzés is felléphet.

Fürdőgyógyászat – kezdődik az őszi főszezon!

2019.09.06

A fürdőgyógyászat az orvosi rehabilitációs eljárások közé tartozó gyógyászati ellátás, amit főként a krónikus reumatológiai, ortopédiai, neurológiai illetve érbetegségek kezelésénél alkalmaznak. Ezek több fajtájához is jár tb-támogatás, melyet a Nemzeti Egészségbiztostási Alapkezelő (NEAK) nyújt a szakorvosi beutalóval rendelkező betegek gyógykezeléséhez. Dr. Mándó Zsuzsannát, a Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház orvos-igazgatóját elsőként arról kérdeztük, az év mely szakaszában a legkeresettebb ez a gyógymód?

Apa csak egy van - vigyázzunk rájuk!

2019.06.14

Apák napi kampány indul a prosztata jó- és rosszindulatú elváltozásai ellen Magyarországon 50 éves kor felett minden második férfit fenyeget a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás, mely – ha későn veszik észre – további szövődményeket, súlyos vizelési panaszokat okozhat. A KSH adatai szerint hazánkban a probléma körülbelül 520 ezer apukát érint. A “Szeretlek APA kampány” a hozzátartozók megelőzésben való szerepére hívja fel a figyelmet.

Húgyúti fertőzés – mit tehetünk ellene?

2019.02.06

Égető fájdalom vizelés közben, a szokásosnál gyakoribb ürítési inger, rosszabb esetben láz, elesettség – a húgyúti fertőzés az egyik leggyakoribb urológiai megbetegedés, a statisztikák szerint ötből négy nőt érint legalább egyszer életében. Miért alakul ki, és hogyan kezelhető?

Együtt lehet élni az inkontinenciával

2018.11.06

Ahhoz képest, hogy milyen keveset beszélünk róla, sokakat érint vizelettartási probléma. A szemérmes hallgatás a vele járó szégyenérzettel függ össze, pedig tünetei sokszor könnyen mérsékelhetőek vagy kontroll alatt tarthatók.

Fürdőgyógyászat – közeleg a téli szezon!

2018.11.05

A  gyógyfürdőkben a gyógyvíz, mint természetes gyógytényező felhasználásával zajlik a gyógyászati és rehabilitációs tevékenység. Ezek fontos szerepét elismerve a Társadalombiztosítás (új nevén: NEAK) támogatást nyújt a biztosítottak számára a gyógyfürdő kúrák szolgáltatói árához, ezzel is könnyítve a krónikus reumatológiai, ortopédiai, neurológiai vagy érbetegségben szenvedők hozzáférését a fürdőgyógyászati ellátásokhoz.

Prosztatamegnagyobbodás – kockázatok és megelőzés

2018.04.28

A prosztata jóindulatú – vagyis nem daganatos, szakszóval: benignus – megnagyobbodása a leggyakoribb elváltozása a dülmirigy néven is ismert szervnek. Kik tartoznak az elváltozás rizikócsoportjába, és mit lehet tenni a prevenció érdekében?

Fürdőgyógyászati ellátás – nem érdemes kihagyni

2017.11.20

A fürdőgyógyászati ellátás az orvosi rehabilitációs ellátások közé tartozó gyógyászati ellátás, amelyet főként a krónikus reumatológiai, ortopédiai, neurológiai illetve érbetegségek funkciójavítását szolgáló rehabilitációs kezeléseknél alkalmaznak. Tekintettel ezek rehabilitációban betöltött jelentős szerepére, a Társadalombiztosítás  (Tb) támogatást biztosít az egyes ellátások szolgáltatói árához.

Csúcstechnológia az egészségközpontban

2017.06.22

Budapest XIII. kerületében, a Váci út új üzleti negyedében július 1-től csúcstechnológiás képalkotó diagnosztikai eszközökkel és  széleskörű orvosi szakrendeléssel várja betegeit a Váci Greens Egészségközpont. Ahogy a megnyitón fogalmaztak: ez a klinika a magyarországi magánegészségügyi ellátás egyik ékköve.

A Béres Gyógyszergyár is támogatja az erdélyi szűrőprogramot

2017.05.12

A Béres Gyógyszergyár 5 millió forint értékű Béres terméket adományozott a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Önkormányzat, valamint a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Hetényi Géza Kórház-Rendelőintézet munkatársainak együttműködésével megvalósuló erdélyi szűrőprogram támogatására. Az adományt dr. Bischof Zsolt, a Béres Gyógyszergyár szolnoki székhelyű gyárának igazgatója adta át Lippai Norbertnek, a Hetényi Géza Kórház-Rendelőintézet megbízott orvosigazgatójának.

Szakmaközi stratégiai megállapodás az inkontinenciáról

2017.02.22

Szakmaközi stratégiai megállapodást írtak alá az inkontinenciáról, aminek fő célja a korábban az EMMI által már kihirdetett szakmai irányelvben foglaltak napi ellátásban történő maradéktalan megvalósítása.

Prosztataszűrés - életet menthet!

2017.02.06

Ami a nőknek októberben a ruhára tűzött rózsaszín szalagocska, az a férfiaknak novemberben a frissen növesztett bajusz: előbbi a mellrák-, utóbbi a prosztatarák szűrés fontosságára hívja fel a figyelmet. Pontosabban hívná, mert míg a mellrákmegelőzés gyakori téma a médiában, a férfias problémák jellemezően a háttérbe szorulnak – talán szeméremből, talán tudatlanságból, talán érdektelenségből, de mindenképpen tévesen. Miért nem érnek célt az egészséget védő üzenetek? Külföldön már sikerült, itthon is egyre többen és többet tesznek érte.

Élő étel, halott étel

2016.09.06

Az elmúlt évek divatja a táplálkozásban a vegán étrenden is túllépő nyers vegán diéta, csakhogy a legtöbb szakember szerint egy egészséges étrendű ember számára a nyers koszt nem jelent előnyt, sőt az étrend  félreértelmezi az emberi táplálkozást.

Gyógyító fürdőzés támogatással

2016.03.02

Magyarországon egy speciális azonosító számot, az úgynevezett társadalombiztosítási azonosító jelet (közismertebb nevén: TAJ) használunk az egészségügyi, szociális, egészség- és nyugdíjbiztosítási rendszerek igénybe vételéhez. A TAJ igazolására egy kártya formátumú hatósági dokumentum szolgál, amelyet minden magyar állampolgárnak kiállítanak a születésekor. Talán nem mindenki tudja, de az érvényes TAJ-kártya évi két alkalommal feljogosítja tulajdonosát arra, hogy támogatással részesüljön gyógyfürdőkúrában.

A betegek életminőségét javítja az új berendezés

2015.12.27

5,5 millió forintos eszközt vásárolt az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikája Évente több száz olyan beteget lát el az SZTE Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika, akik inkontinencia, vagy kismedencei gyulladás tüneteivel fordulnak orvoshoz. A most megvásárolt úgynevezett urodynamiás készülék ezen betegek kivizsgálásához nélkülözhetetlen. A három dél-alföldi megyében egyébként jelenleg ez az egyetlen ilyen profilú ambulancia.

Rehabilitációs központot avattak Pécsett

2015.12.04

Hivatalosan is átadták a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjának legújabb épületét, a Rét utcai telephelyen álló Rehabilitációs Központot. Az európai uniós források felhasználásával elkészült modern kórházi részleg a neurológiai, a kardiológiai és a pulmonológiai betegek gyógyászati utókezelését fogja segíteni.

Hatékonyabbá válhat a migrén kezelése

2015.09.29

A migrén az európai lakosság közel 15 százalékát érinti, ugyanakkor a rohamokban jelentkező, féloldali fejfájás szindróma gyógyszeres kezelése nem mindig kielégítő. E súlyos egészségügyi probléma megoldására indították az uniós EUROHEADPAIN kutatási programot, amelyben a Szegedi Tudományegyetemnek a Magyar Tudományos Akadémia által támogatott kutatócsoportjai is részt vesznek.

Légy ott évente

2014.12.03

A Magyar Rákellenes Liga 2014. december 1-vel hirdette meg a CsaládFő Mentő Program-ot ami tulajdonképpen Női összefogás a Férfi egészségért!

Utazás az agy középpontjába

2014.10.03

Egy New York-i neurológus a GE fejlesztőivel együttműködve kutatja, mi történik fejsérüléskor

A 400 ágyasban működik a sürgősségi osztály Pécsett

2014.09.27

Befejeződött a kivitelezés, így szeptember utolsó hétvégéjén beköltözhet a 400 ágyas klinika területén kialakított új helyére a PTE Klinikai Központ Sürgősségi Betegellátó Osztálya (SBO). Az európai uniós pénzből finanszírozott átépítés a betegeknek és a dolgozóknak is kedvezőbb körülményeket teremt, hatékonyabb betegellátást tesz lehetővé.

Közel 40 millió euróból épül a Duna Medical Center

2014.09.14

A tervek szerint 2015 elején nyitja meg kapuit a tisztán magántőkéből finanszírozott, ultramodern egészségügyi központ, a Duna Medical Center (DMC). A budapesti intézmény lesz az első olyan magyar magánkórház, amely programozott műtéti beavatkozásokat és kezeléseket biztosít szinte valamennyi orvosi szakterületen. Az ünnepélyes bejelentő eseményen beszédet mondott Dr. Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár is.

Nagyító alatt a stroke – Figyeljünk a tünetekre!

2013.08.21

A stroke, vagy ismertebb nevén a szélütés napjainkban egyre több áldozatot szed, világszerte pedig a harmadik leggyakoribb halálokként tartják számon. Időben való felismerése és a korán megkezdett rehabilitáció életeket menthet! De mégis mik a jelei, és mit tehetünk, ha már megtörtént a baj?

Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
júniusi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája