• 2025. július 11., péntek

Keresés


21 db találat a következő kifejezésre: Járványok

Gyerekkori szorongás és stressz oldása

2025.06.08

Napi nyolc óra minőségi alvással, rendszeresen végzett testmozgással, tíz-tizenöt perces pihenőidőkkel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető a vizsgák előtti szorongás és stressz. A kiegyensúlyozottsághoz ilyenkor még fontosabb a tudatos felkészülés, a megfelelő időbeosztás, a napi vagy heti teendők pontos összeállítása. A hatékony stresszkezelés egyik alapja, a feszült állapot testi és lelki jeleinek felismerése, tudatosítása, melyek ezt követően a megfelelő technikákkal, stratégiákkal hatékonyan enyhíthetők – mondja Cserép Melinda, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika szakpszichológusa. 

Új szerepet kaphatnak a patikák és a gyógyszerészek

2025.04.03

A patikák új szolgáltatásokkal bővíthetik a palettájukat és bekapcsolódhatnak a lakossági vakcinációba. Azaz például az utazáshoz szükséges vagy éppen az influenza elleni oltásokért a háziorvosok mellett elég lenne akár egy patikáig is elmenni. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) szerint a gyógyszertári védőoltás növeli a gyógyszerészek társadalmi és szakmai megbecsültségét, csökkenti az alapellátás terheit és egyszerűsíti a lakosság hozzáférését a védőoltásokhoz. Az önkéntesen felvehető, felnőtteknek szóló vakcinák pedig fontos szerepet játszanak a megelőzésben és hozzájárulnak egy egészségesebb társadalomhoz.

Mi a Calicivírus fertőzés?

2025.01.21

Gyomor- és bélhurutot nagyon sok kórokozó okozhat, közéjük tartozik a calicivírus. A vírusra jellemző, hogy a környezeti hatásoknak jól ellenáll és a szervezetbe kerülve már kis csíraszámban is megbetegedést okoz.

Jelek, hogy utolér minket az influenza

2025.01.14

Az influenzát az ortomixovírusok családjába tartozó influenzavírus A, B és C okozzák. A vírusok olyan kórokozók, amelyek a gazdaszervezet felhasználásával a gazdaszervezetben szaporodnak tovább. Az A típusú influenzavírus az emberen kívül más emlősök és madarak között is elterjedt kórokozó. Ez okozza a legnagyobb (akár világméretű) járványokat és a legsúlyosabb betegségeket, újabb változatok alakulnak ki, melyek ellen a gazdaszervezetek még nem védettek.

Védjük kezünket a kiszáradástól!

2024.10.03

A légúti megbetegedésektől sújtott téli időszakban a szokásosnál is nagyobb figyelmet szentelünk a kézmosásnak és a fertőtlenítésnek. Csakhogy a szappan és a fertőtlenítőszerek károsítják bőrünk védőrétegét, ami a kéz kellemetlen kiszáradásához vezet, és újabb kaput nyithat a fertőzéseknek.

Szívünk és érrendszerünk védelme

2024.08.02

Évente egy közepes országnyi, több mint  7 millió ember hal meg világszerte valamilyen szív- és érrendszeri (kardiovaszkuláris) betegség következtében az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization; WHO) statisztikái szerint. A genfi székhelyű WHO adatait böngészve azonban az is kiderül, mit tehetünk személyesen azért, hogy minél kisebb eséllyel legyünk áldozatok.

Nostradamus, a pestisdoktor

2020.12.15

Nostradamus nevét mindenki a jövendöléseiről ismeri. Jóval kevesebben tudják, hogy orvosdoktorként végigküzdött három szörnyű pestisjárványt, később pedig mint keresett kozmetikus még szépségápolási receptjeinek gyűjteményét is kiadta.

A spanyolnátha magyar áldozatai

2020.11.23

„Tegnap Karinthy Frigyes bácsinak, írótársamnak a felesége halt meg, másfél napi betegség után” – írja Kaffka Margit 1918 októberében kisfiának, a 12 éves Lacikának, akit eddigre az erdélyi Dévára menekített ki a fővárosból, mert – ahogy ugyancsak ebben a levélben írja – a spanyolnátha-járvány „a legszörnyűbb Pesten, ahol naponta tízzel növekszik a halottak száma”. Hiába volt azonban az óvatosság, alig másfél hónap múlva eltemették Kaffka Margitot és kisfiát is: mindketten a spanyoljárvány áldozatai lettek.

Tiszta kézzel

2020.11.05

A hétköznapok során számos mikroorganizmussal találkozunk. Vannak köztük ártalmatlanok, és olyanok is, amelyek súlyos megbetegedéseket okozhatnak. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint megfelelő kézhigiéniával a fertőzések 80 százalékát megelőzhetnénk.

Köszönjük, dr. Salk!

2020.10.28

A járványos gyermekbénulás a 20. század egyik legrettegettebb betegsége volt. Nem a halálozási rátája miatt, hanem azért, mert elsősorban gyermekeket érintett. A kiváló tudós, Jonas Edward Salk 65 éve fejlesztette ki a betegség elleni védőoltást, s ezzel az „emberiség jótevője” lett. 

„A bezártság egyfajta szabadságot is adott”

2020.08.30

Három hónap után búcsút intett a Balatonnak, ahol egyébként felnőtt, és ahol most a kényszerű szabadságot töltötte. A siófoki lány, az EMeRTon-díjas Vincze Lilla aktív pihenésre, feltöltődésre használta az időt, és új dalok is születtek. Most pedig óvatos tervezés mellett beindul számára is a munka, az élet.

Zöld fordulat jön a járvány után?

2020.05.27

A koronavírus-járvány néhány hónapja alatt többet csökkent Földünk szén-dioxid-kibocsátása, mint azt a környezeti aktivisták legmerészebb álmaikban gondolták. Sokan úgy vélik, ez a globális krízis végre ráébreszti a világot, hogy az eddigi pazarló és felelőtlen életmód nem folytatható. Vagy csak annyi lesz a tanulság, hogy ezentúl többször mosunk kezet?

„A beteg javát hordotta szívén” – Bókai János

2020.05.18

A Felvidékről Pestre került orvos baráti köre a Pilvax Kávéház ifjai közül került ki, és neve idővel éppoly naggyá lett az orvostörténetben, mint Petőfié vagy Jókaié az irodalomban. Az oktatást is szívügyének tekintő Bókai János a korszerű magyar gyermekgyógyászat megalapozója.

Ezt is hozta a járvány: megbélyegzés

2020.05.05

„Gyalázzák az időseket ordenáré módon, mert elmennek vásárolni. Azoktól, akik ilyen hangnemben írogatnak, kérdezem: őket ki szülte?” – írta egy elkeseredett és dühös nyugdíjas korú hölgy egy népszerű internetes portálon. „Érdekelne, hogy került be a vírus az idősotthonokba, mert abban biztos vagyok, hogy közülük egy sem síelt Tirolban!” – vágja oda dacosan egy szüleit féltő fiatalasszony ugyanott.

A koronavírussal kapcsolatos tárgyakat vár az orvostörténeti múzeum

2020.04.27

Járványtörténeti gyűjteményéhez vár felajánlásokat, a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos tárgyakat, dokumentumokat – az MNM Semmelweis Orvostörténeti Múzeum Könyvtár és Adattár. 

Veszteség és gyász: így élik meg gyerekeink a koronavírus-járványt

2020.04.20

A koronavírus-járvány a gyermekeink életére is rányomja a bélyegét: sokuk számára ez a szomorúság, a csalódások és a veszteségek ideje. 

A járvány pszichológiai hatásai

2020.04.02

Sok szempontból különleges a mostani koronavírus-járvány. Nemcsak azért, mert egy eddig ismeretlen vírus menetel végig a világon, korábban elképzelhetetlen számban kényszerítve otthonaikba és karanténba emberek százmillióit. Nemcsak azért, mert még a legodaadóbb orvosi kezelés ellenére is tízezrek halnak meg. Nemcsak azért, mert az általa okozott közvetlen és közvetett gazdasági károk mértéke beláthatatlanul és felfoghatatlanul nagy.

Vigyázzunk a gyermekeinkre!

2017.10.10

Minden szülő aggódik, amikor a gyermeke beteg lesz. Szerencsére ma már a legtöbb betegség megelőzhető, a szövődmények kialakulásának kockázata pedig jelentősen csökkenthető.

Tegyünk a vashiány ellen!

2017.08.03

Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization; WHO) egyik tanulmánya szerint a vashiány a világ legelterjedtebb hiánybetegsége; a szakszóval anaemiának nevezett betegség több mint 2 milliárd ember gondja. Sajnos hazánkban sem biztató a helyzet. Mit tehetünk a vashiány ellen?

Hideg időjárás: réteges öltözködés és forró italok

2016.01.05

A nagy hideg ugyan nem kedvez a járványok terjedésének, viszont a szervezet lehűlése elősegítheti a fertőző baktériumok, vírusok bejutását szervezetünkbe. Az extrém hideg szempontjából különösen nagy kockázatnak vannak kitéve az idősek, a csecsemők, a kisgyermekek, a tinédzserek, a krónikus betegségben szenvedők, a fizikálisan vagy mentálisan korlátozottak, a szociálisan hátrányos helyzetűek, a hajléktalanok.

Az ötkomponensű védőoltás hatása

2015.03.31

Haemophilus influenzae b (Hib) Cseppfertőzéssel terjedő baktérium, mely főleg az 5 éven aluliak körében okoz súlyos, az életet is veszélyeztető betegségeket: gennyes agyhártyagyulladást, a gégefő gyulladását (epiglottitis) és véráramfertőzést (sepsis). 1998 óta oltják a csecsemőket a betegség ellen.

Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
júliusi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája