• 2025. július 04., péntek

Keresés


82 db találat a következő kifejezésre: Egészséges életmód

A látásvesztés egyik leggyakoribb oka a diabétesz

2025.06.29

Az utóbbi évtizedekben 300 százalékkal nőtt a cukorbetegséggel élők száma itthon. A KSH beszámolója szerint jelenleg egymilliónál is több magyar küzd diabétesszel, és szomorú hír, hogy ez a szám csak a diagnosztizált betegeket mutatja, a diagnosztizálatlan esetekből még több százezer lehet rejtve az egészségügyi rendszer elől. Márpedig a cukorbetegség olyan súlyos szövődményekkel is járhat, mint a látásromlás, vagy akár annak elvesztése. Éppen ezért a BioTechUSA arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy a tudatos és egészséges életmóddal csökkenthető bizonyos krónikus betegségek kialakulásának kockázata.  

Lassítható a biológiai öregedés

2025.06.27

Egy nemrégiben megjelent tanulmány szerint az omega-3 zsírsavakat tartalmazó étrend-kiegészítők napi fogyasztása lelassíthatja az idősebb emberek biológiai öregedését. 

Szívritmuszavar: a csendes ellenség

2025.06.15

A szívritmuszavar napjainkban egyre növekvő egészségügyi kihívást jelent világszerte és Magyarországon egyaránt. Legújabb becslések szerint hazánkban közel 400 ezer ember érintett a leggyakoribb szívritmuszavar-típusban, a pitvarfibrillációban, miközben sokan még nem is tudnak betegségükről. Az okoseszközök már ezen a téren is segítségünkre lehetnek. A Budai Egészségközpont szakembere a szívritmuszavar világhete alkalmából elmagyarázza, hogyan. Egyúttal pedig beavat a szívprobléma felismerésével, kezelésével és megelőzésével kapcsolatos tudnivalókba.

6+1 szokás, hogy nyáron is megőrizhessük egészségünket

2025.06.13

A nyár sokunk számára a felszabadulás és a felhőtlen kikapcsolódás időszaka. A megszámlálhatatlan élmény közepette azonban könnyű elveszíteni a fókuszt önmagunkról, pedig ahogy az év többi részében, úgy a meleg hónapokban is fontos tudatosan figyelnünk az egészségünkre, hiszen ilyenkor is számos tényező gyakorolhat negatív hatást rá. Az AVON az egészséges életmód elkötelezett támogatójaként arra biztat, hogy nyáron se hanyagoljuk el testi-lelki jóllétünket. Ennek érdekében érdemes beépíteni mindennapjainkba a szépségmárka szakértői által összegyűjtött tippeket, melyek nemcsak a nyár folyamán javíthatják közérzetünket, de hosszútávon is hozzájárulhatnak egészségünk megőrzéséhez.

Egészséges tavaszi zöldségek

2025.06.01

A húvös hónapokat követően fellépő vitaminhiányt pótolnunk kell. A tavaszi zöldségek bővelkednek a szervezetünk számára létfontosságú vitaminokban, fehérjében, rostokban és ásványi anyagokban. 

Van kapcsolat a látás és a demencia között?

2025.05.30

Kevesen gondolnák, hogy a látásromlás ugyanúgy, mint a halláscsökkenés, nemcsak a mindennapi életet nehezíti meg, de akár a demencia megjelenésének kockázatát is növelheti. Egy friss kutatás szerint bizonyos szembetegségek – mint a makuladegeneráció, a szürkehályog vagy a cukorbetegséggel összefüggő szemproblémák – kapcsolatba hozhatók a demencia megnövekedett kockázatával.

Így lendülj formába ülőmunka és stressz mellett!

2025.05.25

A modern életmód egyik legnagyobb kihívása a mozgáshiány. Az ülőmunka és a képernyő előtt töltött hosszú órák miatt egyre kevesebbet mozgunk, aminek következtében nemcsak az alakunk, hanem az egészségünk is kárt szenved. A mozgásszegény életmód következményei – például az anyagcsere-lassulás, a narancsbőr vagy a helyi zsírlerakódások – már fiatal korban is jelentkezhetnek.

Ételekkel a daganatok ellen

2025.05.24

Vannak olyan ételek, amelyek bizonyítottan csökkentik a daganatos betegségek kialakulásának esélyét. Sokat tehet saját és családja egészségéért, ha nagyobb helyet ad ezeknek az étrendben. Hogy pontosan milyen ételekről is van szó? Mutatjuk!

Önellenőrzések, amit a nőknek el kellene végeznie

2025.04.29

Rendszeres szűrővizsgálatokkal, egészséges életmóddal, önvizsgálatokkal sokat tehet egészséged megőrzéséért, a hosszan tartó jó életminőség kialakításáért.

Milyen a nyugati típusú étrend?

2025.04.28

Nyugati típusú étrendet a magas szénhidrát- és zsírtartalom, a feldolgozott és előkészített ételek túlsúlya, illetve a vörös húsok gyakori fogyasztása melletti alacsony étkezési rostbevitel és a mozgásszegény életmód jellemzi.

Így lendülj formába ülőmunka és stressz mellett!

2025.04.25

A modern életmód egyik legnagyobb kihívása a mozgáshiány. Az ülőmunka és a képernyő előtt töltött hosszú órák miatt egyre kevesebbet mozgunk, aminek következtében nemcsak az alakunk, hanem az egészségünk is kárt szenved. A mozgásszegény életmód következményei – például az anyagcsere-lassulás, a narancsbőr vagy a helyi zsírlerakódások – már fiatal korban is jelentkezhetnek.

Miért veszélyes a koszorúér meszesedés?

2025.04.21

Az úgynevezett érelmeszesedés a szív koszorúereit is érintheti, ami egyáltalán nem veszélytelen jelenség, ugyanis növeli többek közt a szívinfarktus és a stroke kockázatát. De vajon hogyan lehet egy alapvetően hasznos anyag, a kalcium veszélyes is egyben, és vajon csak ennek az anyagnak a lerakódása vezethet-e a plakkok kialakulásához? Dr. Jenei Zsigmond Máté, a KardioKözpont kardiológusa, belgyógyásza válaszolt a kérdésekre.

A gyermekkori elhízás komoly veszélyeket rejt

2025.04.19

A gyermekkori elhízást gyakran nem vesszük elég komolyan. Úgy gondoljuk, hogy azt a pár plusz kilót majd idővel kinövi a gyermek, vagy hogy azok a cuki kis hurkák még jól is állnak neki. Pedig az elhízás már gyermekkorban is komoly problémát okozhat mind testileg, mind pedig lelkileg egyaránt.

Itt a jó idő, mégis fáradtak és betegek a gyerekek

2025.04.13

A tavasz és a kellemes időjárás jó hatással van lelkünkre és közérzetünkre, mégis sok szülő fordul még áprilisban is orvoshoz, mert a gyerek fáradt, köhög, rosszul van. Mit tehetnek a szülők a tavaszi fáradtság és a vírusok leküzdésében, és hogyan segítik a házi gyermekorvosokat az innovatív műszerek a különböző betegségek felismerésében?

Nemzeti Rákellenes Nap: fiatalon is figyeljünk!

2025.04.03

Idén immár 33. alkalommal tartják meg a Nemzeti Rákellenes Napot. Ez alkalomból a Magyar Rákellenes Liga ismét neves szakemberek előadásaival várja az érdeklődőket, de a fiatal nők körében megnövekedett esetszámra is fel kívánja hívni a figyelmet. Mindemellett továbbra sem eshet elég szó a megelőzés fontosságáról: az egészséges életmódról és a szűrővizsgálatokról.

Már félórányi nevetés felér egy könnyű testmozgással

2025.03.31

Az őszinte, természetes nevetésről régóta tudjuk, hogy nagy szerepe van a lelki egészség megőrzésében, csökkenti a stresszt és pozitív változásokat idéz elő a szervezetünkben is.

A kardiológiai rehabilitáció 5 fő eleme

2025.03.23

A kardiológiai rehabilitáció célja nem csak az, hogy megelőzhető legyen egy második szív-érrendszeri esemény, például szívinfarktus, de az is, hogy a fizikai változtatásokon túli szakértői támogatással érhető, fenntartható, sőt élvezhető legyen az új életmód.

Miért veszélyesek a csodadiéták?

2025.03.09

A csodadiéták olyan fogyókúrás vagy étkezési módszerek, amelyek azt ígérik, hogy gyors és látványos eredményeket hoznak. Esetükben gyakran divatokról is beszélhetünk, amiket sokszor influencerek vagy hírességek nevével adnak el. Jellemzőjük, hogy általában nem tarthatók hosszú távon, és sok esetben nem alapulnak tudományos bizonyítékokon. Általában radikálisan korlátozzák a kalóriabevitelt, vagy bizonyos élelmiszercsoportokat teljesen eltávolítanak az étrendből, ami hosszú távon káros lehet az egészségre – figyelmeztet a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége.

A vírusok a munkahelyen is támadhatnak. Mit tehetünk ellenük?

2025.03.02

A megfázás és az influenza munkahelyi terjedése meglehetősen gyakori. A megfelelő higiénia hiánya, a félvállról vett megfázás tovább növelheti a kockázatot, szerencsére azonban vannak módszerek a fertőzés rizikójának csökkentésére.

Hogyan segíti az agyi frissesség megőrzését a kreatív tevékenység?

2025.03.01

Az idegtudomány egyre több bizonyítékot talál arra, hogy a kreatív tevékenységek nemcsak örömforrást jelentenek, hanem serkentik az agyműködést, új idegpályákat hoznak létre, és hozzájárulnak a kognitív képességek megőrzéséhez. A nemzetközi Agykutatás Hete évről évre más-más agykutatással kapcsolatos témával segít megismertetni az emberi agy működését. Az idei téma az agy és a művészet: kreativitás az elmében.

Közeledik a tavasz, gyakoribb a migrén?

2025.02.20

A migrénesek pontosan tudják, melyek azok a triggerek, amelyek kiváltják náluk a görcsös fájást. Leggyakrabban bizonyos ételeket, fényt, hangokat, stresszt szokás emlegetni, de sokan vannak, akiket az időjárásváltozás visel meg. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa a közeledő tavaszi frontok kapcsán beszélt a migrén kezelési lehetőségeiről.

Minden második ember ebbe a betegségbe hal bele

2025.02.20

Hazánkban minden második ember szív- és érrendszeri betegségbe hal bele, pedig a betegség megfelelő életmóddal, szűréssel, kezeléssel és folyamatos ellenőrzéssel jó eséllyel elkerülhető. Terápia és odafigyelés nélkül a vénák állapota folyamatosan romlik, a betegség legsúlyosabb stádiumában nem gyógyuló fekélyek alakulnak ki elsősorban az alsóvégtagon. Kezeletlen állapotban, a folyamat előrehaladtával a végtag amputálására lehet szükség.  Az évente végzett amputációk számát tekintve Magyarország az európai lista élén áll.

Tanácsok, amivel megúszhatjuk az influenzát

2025.02.08

Az új év idén az influenzajárványnak is lendületet adott hazánkban, így az ünnepi kikapcsolódás után sokakat hamar és váratlanul döntött le a lábáról a vírus. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ adatai szerint a légúti megbetegedések közül a negyedik héten is egyértelműen az influenza vezette a listát 43,7 százalékkal.

Csodálatos gyógynövények

2025.01.23

A gyógynövények körbevesznek minket, naponta élvezzük áldásos hatásukat úgy, hogy észre sem vesszük. Hiszen belegondol-e bárki is abba, hogy amikor almát eszik vagy petrezselymet vág az ételbe, tulajdonképpen gyógynövényes kúrát alkalmaz.

6 önellenőrzés, amit minden nőnek el kellene végeznie

2025.01.22

A rendszeres szűrővizsgálatok létfontosságúak ahhoz, hogy az egészségünket minél tovább megőrizhessük. Ugyanakkor ezekre a vizsgálatokra jó esetben csak bizonyos időközönként, évente kerül sor, rosszabb esetben pedig akkor sem. Két szűrővizsgálat között azonban te is sokat tehetsz azért, hogy szinten tartsd az egészségedet. Íme, néhány egyszerű ellenőrzés, amit otthon is elvégezhetsz.

A hosszú és egészséges élet titkát keresik

2025.01.20

A magyarok egészségügyi állapota aggasztó: a várható élettartam több mint négy évvel elmarad az európai átlagtól, és a megelőzhető halálozások aránya is kiugróan magas. A Just Clear szervezésében, a SYNLAB szakmai támogatásával megvalósuló Just Clear Életmód és Fitness Konferencia az egészséges életmód, a modern diagnosztika és a tudatos táplálkozás kapcsolatát, a genetika és az életmód szerepét mutatta be a hosszú, kiegyensúlyozott, egészséges élet érdekében.

Hogyan növelhető a középkorúak várható élettartama?

2025.01.12

Mindössze egy órát kellene gyalogolnia naponta a 40 felettieknek ahhoz, hogy akár három évvel meghosszabbítsák a várható élettartamukat – tették közzé nemrég kutatási eredményeiket ausztrál tudósok.

Íme 5 pofonegyszerű tipp a januári életmódváltáshoz

2025.01.07

Európa egyik legnagyobb étrendkiegészítő és speciális élelmiszer gyártó- és forgalmazójaként, a BioTechUSA  több évtizedes tapasztalatával konkrét javaslatokat hoz arra, hogy hogyan lendülj csúcsformába 2025-ben is! A vállalat januári, “Franco sportos. Legyél te is frankó!” elnevezésű integrált nemzetközi kampányának tanácsait megfogadva ugyanis bárhol is tartasz most - legyen az karácsony utáni visszatérés vagy éppen teljes újrakezdés -, Te is kihozhatod magadból a maximumot az életmódváltás területén.

Immunerősítés tél végén

2025.01.01

A hideg téli hónapokban egyre több időt töltünk zárt térben, és sajnos a nyáron, kora ősszel megszokott gyümölcs- és zöldségdömping is már a múlté. Mit tegyünk, hogy mégis szinten tartsuk szervezetünk ellenálló képességét és elkerüljük a szezonális betegségeket?   

Köszvénynél az étkezés és az orvosi kezelés is fontos

2024.12.26

A köszvény egy fájdalmas rohamokkal járó betegség, amely gyulladást okoz főként a nagylábujjakban, a kezekben, a lábfejekben, térdekben és a könyökben. A közkeletű tévedéssel szemben itt nem autoimmun eredetről van szó, ugyanis a köszvény anyagcsere- és immunológiai eredetű, ezért a kezelési módja is eltér az autoimmun forrású gyulladásos ízületi betegségekétől. Dr. Csengei Gábor PhD, a Fájdalomközpont reumatológusa az étkezés szabályaira és az orvosi segítség lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

Miért nélkülözhetetlen a fizikai aktivitás?

2024.12.26

Sokan az újévet, mások az ihletet várják, de változni sohasem késő. Igaz, nem megy egyik napról a másikra, de lépésről-lépésre, kitartással, elérhetjük a céljainkat.

Új év, új esély – a tudatosság tanulható

2024.12.26

Egészséges táplálkozás, a korábbinál több testmozgás, mértékletes alkoholfogyasztás, a dohányzás mellőzése, káros szokásaink felszámolása. Az új esztendő sokaknál fogadalmakkal indul, de hogy ezek valóra is válhassanak, tudatosságra van szükség. Ha a terveket tettek követik, a testi-lelki harmóniát is megtalálhatjuk.

Karácsonykor sem kell lemondani a kedvenceinkről

2024.12.19

Az ünnepek alkalmából legtöbb háztartásban megszokott menüsort tesznek az ünnepi asztalra. Sokan már előre tudják, hogy súlyfelesleggel zárják a decembert. Az egészséges táplálkozás jegyében nem kell semmiről lemondani, de nem árt, ha betartunk az ünnepek alatt is néhány aranyszabályt.

Hogyan lassíthatjuk az öregedést?

2024.11.29

Bár az örök fiatalság titkát máig nem ismerjük, egy kis odafigyeléssel mindannyian tehetünk azért, hogy fiatalosabban, egészségesebben és hosszabb ideig éljünk. Ebben segíthetnek a következő, szakértők által is jóváhagyott tanácsok.  

Az egészséges életmód 3. pillére lehet a hideg-meleg terápia

2024.11.26

A fizikai aktivitás és a kiegyensúlyozott táplálkozás mellett a szaunázás és a hideg fürdő, a jégkamra lehetnek azok az elemek, amelyek jelentősen hozzájárulnak a gyógyuláshoz, az egészség fenntartásához. Dvorák Márton, az Életmód Orvosi Központ mozgásterapeutája elmagyarázza, miért.

A tagadás már nem macsó - november a férfi egészség hónapja

2024.11.15

 November a férfi egészség hónapja - ez a kezdeményezés is jele a lassan lebomló társadalmi sztereotípiáknak, amelyek szerint az igazi férfi mindig erős, sosem panaszkodik és nem jár orvoshoz, hiszen a betegség gyengeség.

Egészséges csontok a változókor után is (x)

2024.11.13

Többet tehetünk csontjainkért, mint ahogy eddig gondoltuk. Ma már tudható, hogy a kalcium csak egy a számos tápanyag közül, melyekre a csontoknak szüksége van.

Diabétesz – együtt élni a betegséggel

2024.11.07

1991 óta minden évben november 14-én tartják a Diabétesz Világnapot. A Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) és tagszervezetei világszerte e napon hívják fel a figyelmet a betegségre, illetve megelőzésének lehetőségeire. Mi okozza a diabéteszt, és mit tehetnek az érintettek életminőségük megőrzéséért?

Az elhízásnál az életmód számít, nem a gének!

2024.10.17

Évekig tartották felelősnek az úgynevezett „elhízásgént” a testsúlygyarapodásért – abba a tudatba ringatva emberek tömegeit, hogy a túlsúly elkerülhetetlen számukra, hiszen genetikailag van beléjük kódolva. Egy új vizsgálat azonban ezt cáfolva bebizonyította, hogy az életmódbeli szokások sokkal nagyobb hatással vannak testünkre, mint a gének.

Fázás - felfázás? Készüljünk az őszre!

2024.10.09

A hólyaghurutnak (közkeletű nevén felfázásnak) számtalan oka lehet. Legismertebb tünetei az állandó, gyakori vizelési inger, szúró érzés, sötét, szagos vizelet és az alhasi fájdalom.

Őszi immunerősítés, ami egész évre kihat

2024.10.08

A meleg nyári napokat felváltotta a hűvösebb és borongósabb ősz. Nem csoda, hogy akárcsak tavasszal, ebben az időszakban is olykor enerváltnak, kimerültnek érezhetjük magunkat. Az évszakváltás megterheli a szervezetet, de idézzük fel a nyár energiát adó erejét!

Sárgás lerakódások a szemnél? Ellenőriztesse a koleszterinszintjét!

2024.09.14

A magas koleszterinszint az esetek zömében csak a következményeivel hívja fel magára a figyelmet, azonban a szem körül látható jelei is lehetnek. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa a kezelés kiemelt jelentőségéről beszélt.

Vissza az edzőterembe: 10 + 5 tipp a szeptemberi újrakezdéshez

2024.09.09

Itt van az ősz, itt van újra! Ezzel együtt pedig sokaknál az a kellemetlen felismerés is, hogy bizony nem ugyanazt látjuk a tükörben, mint pár hónapja. Mert valahogy sokkal több lángos és fagyi csúszott le és több rozéfröccsöt gurítottunk le a torkunkon, mint azt megfogadtuk, és különben is annyira meleg volt, hogy testmozgásként bőven elég volt csak elsétálni a strandra. Ideje azonban önuralmat gyakorolnunk és visszatérni a korábbi rutinokhoz vagy kialakítani újakat!

Elkészült az ovisoknak szóló OKOSTÁNYÉR®

2024.08.16

 Elkezdődött a vakáció, nyáron az óvodák is bezárnak egy időre, ilyenkor a szülőknek, nagyszülőknek a szokásosnál is nagyobb feladatot jelent egész nap megoldani a gyerekek étkezését. A felnőtt és a 6-17 éveseknek szóló hazai táplálkozási ajánlás kiadása után most a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) hiánypótló módon az óvodás korcsoportra is kidolgozta a táplálkozási útmutatót, a 4-6 éveseknek szóló OKOSTÁNYÉR®-t. A szakmai szövetség ezzel a kisgyermekes családoknak szeretne segíteni, valamint ideje korán kialakítani a legkisebbeknél is a helyes táplálkozást.

III. Károly hétköznapi szokásai

2024.07.31

Év elején derült ki, hogy Károly királynál prosztatarákot találtak. A diagnózis nyilvánosságra hozását Károly kifejezetten kérte, azzal a céllal, hogy felhívja a közfigyelmet az időbeni kivizsgálások, szűrések fontosságára. A legidősebben trónra lépő brit uralkodót a személyes jóllétén túl mindig is foglalkoztatta globális közösségünk egészsége és jövője.

Nagy terhesvitamin-dilemma: Mit, mikor és miért?

2024.07.26

Megoszlanak a vélemények a gyermekvállalásra való felkészülés kapcsán. Vannak, akik szerint "megy majd minden magától, mint a karikacsapás", és vannak, akik szerint érdemes tudatosan készülni a fogantatásra és a terhességre, ezért törekednek az egészséges életmódra. Közülük sokan gondolják úgy, hogy bőven elegendő, ha például több zöldséget és gyümölcsöt fogyasztanak. Azonban nem szabad elfeledkezni arról, hogy ajánlott már a fogantatás tervezésétől a várandósságon át a szoptatás végéig megnövekedett vitamin és ásványi anyag szükségletet kielégíteni.

Videósorozat a stroke-on átesettek segítésére

2024.07.06

A Semmelweis Egyetem Rehabilitációs Klinika Agysérültek Rehabilitációs Osztálya segítségével készült új megközelítésű videósorozat célja a stroke-on átesett nők mindennapi életének megkönnyítése. A videósorozat a mindennapi élet kihívásaira fókuszál, és olyan tevékenységek egykezes kivitelezését mutatja be, mint a körömlakkozás, vasalás, hajápolás, főzés és még sok minden más.

Új módszer segíthet több millió asztmás beteg életén

2024.06.27

Hazánkban is rohamosan növekszik az asztmás betegek száma: a légszennyezés és az egészségtelen életmód is közrejátszik a lesújtó statisztikákban. Az asztma nem gyógyítható betegség, de tünetei sokféleképpen enyhíthetők. A legújabb kutatások szerint a beleinkhez hasonlóan a tüdőben is egy speciális mikrobiom található, ami új terápiás lehetőségeket nyit meg a betegek előtt. A népbetegségnek számító asztma kialakulásának okait, tüneteit és a lehetséges kezelésmódokat tüdőgyógyász szakorvossal jártuk körbe.

Nyári táplálkozási kisokos: hogyan együnk egészségesen a melegben

2024.06.20

Ahogy beköszönt a nyár, egyre több időt töltünk a szabadban, a hőség pedig megváltoztatja táplálkozási szokásainkat is. A melegben nemcsak hogy más típusú ételekre vágyunk, de a szervezetünk is másképp működik. Fontos tehát, hogy odafigyeljünk arra, mit, hogyan és mennyit eszünk. Ebben a cikkben összegyűjtöttük a legfontosabb tanácsokat a nyári táplálkozásról, az egészséges életmód legfrissebb trendjeiről és a bikiniszezonra való felkészülésről - a Fitein szakértői tippjeivel.  

Hő és hullámok, avagy klimax nyáron

2024.06.18

A változókorba lépve sokan tartanak a melegebb időjárástól, hiszen panaszaik a hőségben felerősödhetnek. Érdemes időben végig gondolni, mit tehetünk azért, hogy elviselhetőbbé tegyük a kánikulát.

Köszönet azoknak, akik jobbá teszik mások életét

2024.06.14

Éppen húsz éve ünnepelte a világ első alkalommal a Véradók Világnapját, amely nemzetközi egészségügyi szervezetek, köztük az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kezdeményezésére jött létre. Azóta minden évben ezen a napon azokra az önkéntes véradókra és plazmaadókra irányul a figyelem, akik a donációjukkal létfontosságú kezelésekhez segítik hozzá a rászorulókat.

A COVID-fertőzés növeli a trombózis kialakulásának esélyét

2021.05.19

A COVID-19 járvány kezdete óta folynak kutatások, hogy minél jobban megérthessük a vírus  okozta betegséget. Ezek során egyebek mellett fény derül arra, hogy a COVID-19 nagyobb valószínűséggel okozhat vérrögképződést, mint más szezonális fertőző betegségek. Egy megdöbbentő szám pedig azt mutatja, hogy a COVID-19 miatt kórházba kerülő 100 betegből körülbelül ketten kapnak stroke-ot, 35%-uk pedig ennek következtében hal meg.

Így gyógyuljunk ki a koronavírus-fertőzésből

2021.05.12

Sokan tapasztalhattak a covid-fertőzés utáni maradványtüneteket, amelyek közül a leggyakoribbak a visszatérő légszomj, a tartós köhögés, az izomerő csökkenése, az álmatlanság vagy a krónikus fáradságérzet. Mit tehetünk a tünetek enyhítéséért? 

Fókuszban a memóriazavarok

2021.02.08

A demencia, azaz a szellemi hanyatlás nem betegség, hanem gyűjtőfogalom, amely a memória kimutatható károsodását jelenti. A kutatók folyamatosan dolgoznak az okok feltárásán és az agy öregedési folyamatainak lassításán. Összeállításukban rövid ízelítőt adunk a legfrissebb tudományos eredményekből.

Mindannyian kapjuk vissza az életünket – ezt kívánom 2021-re!

2021.01.13

Borbás Marcsi az egészséges életmód megszállottja, a fenntarthatóság pedig a fő motivációja. 1994-ben jelentkezett a Magyar Televízió szerkesztőriporter és műsorvezető-képzésére, majd 1995-től bemondói állást kapott. Később pedig több népszerű műsort vezetett, aztán a gasztronómia felé vette az irányt. Hivatásos borkóstoló és remek háziasszony, szakácskönyvei nemcsak receptgyűjtemények, hanem szívmelengető olvasmányok is. Éppen most egyéves az „egy.hu” oldal, amelynek nevében első, „Egy nap egy recept” című kötete is visszaköszön. 

„Olyan voltam, mint egy csikó, ami kinyargalhatott a rétre!”

2020.08.28

Endrei Judit, a legendás hetvenes-nyolcvanas évek bemondója volt a Magyar Televízióban. Később nem „csak” bemondó volt, közreműködött többek között a Homokóra, az Ablak, a TV-Híradó, a Hétvége, a Leporello, a Napközi, a Tízórai és még sok más műsor és dokumentumfilm elkészítésében. 

„Az étel legyen áldott, akkor válik egészségünkre”

2020.08.14

Bíró Icáról általában azt írják, hogy mennyire népszerű modell volt a nyolcvanas és kilencvenes években, hogy a Luxus Áruház egyik arca volt, hogy ő volt az, akinek a fotója a legtöbbször szerepelt kártyanaptárokon – több mint százféle készült –, hogy Pauer Gyula, Kossuth-díjas szobrász gipszből kiöntötte a testét és szobrot készített belőle, hogy nem volt olyan autószerelő műhely, ahol Ica vizes-pólós posztere ne lett volna fent a falon – és ez mind igaz.

Berzsenyi és „a természeti erők harmoniája”

2020.08.05

Berzsenyi Dániel (1776-1836) – vagy ahogy kortársai nevezték: „a magyar Horác” – utolsó nagy klasszicista és első igazán romantikus költője irodalmunknak. Két korszak határán élt és alkotott: precízen formált, klasszikus mérték szerint írott verseiben fejezett ki szenvedélyes, zabolátlan, romantikus érzelmeket és hazafias gondolatokat. Életmódjára is jellemző volt e kettősség: földbirtokait nagy gonddal és igen sikeresen irányító vidéki földesúr volt nappal, éjszaka viszont, mikor házanépe aludni tért, elővette a tintásüveget, pennát faragott és versírásba kezdett.

Nem változom, csak fejlődöm

2020.07.17

Tóth Auguszta Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes művész, két gyermek édesanyja. Az 1990-es években a Kisváros című sorozat hozta meg számára az országos ismertséget, de jellegzetes, összetéveszthetetlen hangját több külföldi sztár szinkronjaként is hallhatjuk. A Nemzeti Színház tagja, 19 szerepben tündököl. Játszik többek között Az ember tragédiájában, a Rocco és fivéreiben, a Macskajátékban, a Csíksomlyói passióban. Mezei Máriáról szóló önálló estje, a Hoztam valamit a hegyekből évek óta telt házzal megy.

Vörösmarty, a természetes gyógymódok híve

2020.05.24

Barabás Miklós egyik híres rajzán látható az a jelenet, amikor a haldokló Kisfaludy Károlyt halálos ágyánál fiatal barátai, tisztelői veszik körül: Vörösmarty Mihály, Bajza József és Toldy Ferenc. A jelenet szimbolikus: akkoriban Kisfaludy volt az irodalmi élet vezéralakja, ám halálával ezt a szerepet átvette e három fiatal író, akiket utóbb „Romantikus Triász” néven említ az irodalomtörténet. Kisfaludy Károly 1830. november 21-én halt meg, a Váci utcai Kappel-házban. Majdnem napra pontosan 25 év múlva, 1855. november 19-én ugyanitt, ugyanebben a házban hunyt el Vörösmarty Mihály is.

Tíz tévhit a koronavírusról

2020.05.05

Még mindig nagyon kevés tudományosan igazolt információval rendelkezünk az új típusú koronavírusról, ezért is röppenhetnek fel újra és újra álhírek a COVID-19 terjedésével, tüneteivel vagy lehetséges megfékezésével kapcsolatban. Tíz, a világhálón keringő tévhit hiteles cáfolata következik.

Idősek szembetegségei Biztos, hogy csak „a korral jár?”

2020.02.02

A látásromlás az életkor előrehaladtával óhatatlanul bekövetkezik, hiszen a szemlencse – hasonlóan a test más szöveteihez – veszít rugalmasságából, alkalmazkodó képességéből. A szemészeti panaszok 40 éves kor felett kezdenek egyre gyakoribbá válni – ami miatt indokolt is beiktatni életünkbe a rendszeres szűrővizsgálatokat – ám jelentős részben rajtunk is múlik, hogy mennyire válik súlyossá látásunk romlása!

Bárcsak sokáig tartana ez az állapot!

2018.07.30

Amikor megkérdeztem a feleségét, Laurát, mit szeret benne, Ő Feldmárt idézte: „egyszerűen nem tudom nem szeretni”. Azt mondta, most is a hatalmas focikapu megtartó elemét szereli, hogy nehogy rádőljön a gyerekekre. Abaházi Csaba rádiós-tévés műsorvezető, maga is zenész, a legendás SingSing frontembere. Az egykori rocker ma egészségesen él, két fiú nagyszerű apja, és ahogy Laura nyilatkozott róla, remek férj. Egy kutyával és egy teknőssel teljes a család.

Jó, ha van a háznál egy orvos Sváby András műsorvezető

2018.04.26

Sváby András kamaszkorában még állatorvos akart lenni, ám főiskolásként váltott, és újságíróskodni kezdett: először a Magyar Rádiónál kapott munkát, a Krónikában volt riporter. Sok évvel később az országos kereskedelmi televíziók 1997-es indulásakor a TV2 egyik alapítója volt, és a legendás Napló szerkesztő-műsorvezetője, illetve főszerkesztő-helyettese lett. Tíz év kihagyás után új, saját műsorral, a Heti Naplóval tért vissza az ATV képernyőjén. András három gyerek apukája, egy gyermekorvos társa és egy intelligens kutyus gazdája.

A mozgásszervi megbetegedésekről

2018.03.05

A mozgásszervi megbetegedéseket korunk népbetegségeként tartják számon, mely hazánkban is nagyon sok embert érint: kit közvetve, a családjában előforduló megbetegedések révén, kit úgy, hogy saját maga az érintett.

Pikkelysömör kezelése

2017.12.07

„Pár hónapja kiderült, hogy pikkelysömöröm van. A bőrgyógyász szteroidos krémet írt fel rá, amitől el is múltak a kiütések, de két hét után erősebben megjelentek újra. Nem szeretnék újra szteroidos krémet használni, van erre a betegségre valami természetes gyógymód? Mit tehetek én magam, a táplálkozás pl. segít?” Válaszol: dr. Pellion Szilvia bőrgyógyász, kozmetológus

Az egészséges életmód alapjai

2017.11.20

„Az egészség nem minden, de egészség nélkül minden semmi.” Az egészséges életmód kialakítása nem egyik napról a másikra megy, hanem egy folyamat eredményeként jön létre. Ebben a folyamatban több tényező is fontos szerepet játszik – mondják a táplálkozástudományi szakemberek.

Fő a férfiegészség!

2017.06.07

A szexualitás nem csupán örömforrás: sokkal több annál. A szex az egészség és életminőség igen fontos összetevője. Az aktív nemi élet csökkentheti a stresszt, erősítheti az immunrendszert, a szív- és érrendszert – meghosszabbíthatja az életet. Mindez fordítva is igaz: nem csak a szex járul hozzá a jobb egészséghez, hanem a jó egészségi állapot is javítja a szexualitást.

Hogyan kezeljük az életközepi válságot?

2016.10.26

A korábbi évek trendjétől eltérően tavaly nőtt a válások száma hazánkban, leginkább a 40-es éveikben járó és 50 év feletti házaspárok körében. Az életközepi válság meglehetősen komplex probléma, ami különösen a nők számára nehéz. A szülők ilyenkor szembesülnek az „üres fészek” szindrómával, amikor gyermekek kirepülnek a családi fészekből, ők pedig hirtelen magukra maradnak.

Divat lett a hűség?

2016.06.23

Közel százezer magyar lépett frigyre tavaly, amivel kis híján megdőlt a 2000. évi házasságkötési rekord. Az is pozitív trendet jelez, hogy egyre több pár fordul szakemberhez, hogy szakítás helyett megoldják problémáikat. Most pedig „Ragaszkodj hozzá!” címmel kampány indult a tartós párkapcsolatokért.

Háziállatot tartani egészséges!

2016.06.09

Felmérések bizonyítják, hogy akinek kisállata van, alacsonyabb a vérnyomása, koleszterinszintje, továbbá jobban és hamarabb felgyógyul egy sebészeti beavatkozás után, és a kardiovaszkuláris betegségek esetében csökkennek a kockázati tényezők is. A szívinfarktuson átesett páciensek az infarktust követő egy évet jóval nagyobb eséllyel élik túl, mint azok, akinek nincs társállatuk. A házi kedvencek csökkentik a stresszt, így erősítik az immunrendszert is.

Fáj, recseg, ropog

2016.03.02

A krónikus ízületi gyulladás sokak életét keseríti meg. Megfelelő étrenddel és sporttal azonban jelentősen csökkenthetjük a mozgásszervi panaszok esélyét és a fájdalmakat.

Hitek és tévhitek a székrekedésről

2016.02.25

1. A székrekedés kialakulását kivédhetjük rostokban gazdag étrenddel Attól függ. Különbözőek vagyunk, különbözően reagálunk. Vannak emberek, akiknek a rostban gazdag étrend segít megelőzni a székrekedést, másoknak viszont rosszabbodhat a székrekedése, ha növeli a rostbevitelt, főleg ha mellette nem iszik eleget.

Már letölthető a MeNTA mobil alkalmazás

2015.12.11

Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ részéről európai uniós támogatással létrehozott MeNTA okostelefonos alkalmazás segítségével saját egészségi adatainkról, fizikai állapotunkról, prevenciós lehetőségeinkről tájékozódhatunk, és egészségünk megőrzése érdekében széleskörű információkhoz juthatunk.

Magyarország legegészségtudatosabb iskoláját díjazta a Lidl

2015.12.03

A Bornemisza Péter Gimnázium, Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola, Óvoda és Sportiskola nyerte meg a Lidl Magyarország Iskolakezdés egészségesen! kampánya keretében meghirdetett, egészségtudatosságot elősegítő iskolai programokat értékelő pályázat 1 millió forint értékű fődíját.

Hamarosan kiderül, melyik Magyarország legfinomabb csapvize

2014.12.20

A Csapra fel! kampány félidejéhez érkezett és eddig több mint kétezren kóstolták meg az öt állami regionális víziközmű-szolgáltató csapvízét, és adták le szavazatukat az általuk legjobb ízűnek tartott folyadékra. A Magyarország kedvencének választott csapvíz palackjára pedig olyan címke kerül, amit országos pályázat keretében középiskolás diákok tervezhetnek majd. A Csapra fel! kampány december 2.-án indult és célja a tudatos vízfogyasztással összefüggő szemléletformálás. A verseny december 22-ig tart.

Diabétesz: egy megtévesztő betegség

2014.11.24

A diabétesz észlelésekor érdemes azonnal orvoshoz fordulni, hogy az időben megkezdett kezeléssel megelőzhető vagy legalább késleltethető legyen az alapbetegségnél sokkal veszélyesebb szövődmények kialakulása.

Az egészséges táplálkozás a reggelivel kezdődik

2014.11.14

Mozgásszegény életmód, egészségtelen táplálkozás, stresszes életvitel, genetika és még hosszan sorolhatnánk azon tényezők sorát, amelyek hozzájárulhatnak a cukorbetegség kialakulásához. Annak érdekében, hogy minél többen megismerkedhessenek ennek a ma már népbetegségnek számító betegségnek a tüneteivel, valamint megelőzési és kezeléséi lehetőségeivel, 1991-ben a Nemzetközi Diabétesz Szövetség és a WHO létrehozta a Diabétesz Világnapot, amit minden évben november 14-én tartanak.

A cukorbetegséget csak megelőzni lehet

2014.11.14

A Diabétesz Világnapot minden évben november 14-én ünnepeljük. Diabétesz Világnapot első alkalommal 1991-ben szervezett a Nemzetközi Diabetes Szövetség (IDF) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO), látva a cukorbetegség világszerte növekvő terjedését. Gyermekeink életének első 1000 napjában sokat tehetünk azonban a betegség kockázatának csökkentéséért.

Továbbra is túlsúlyos-e a magyarok kétharmada?

2014.10.16

Az elhízás világszerte egyre komolyabb problémát jelent a felnőttek és gyermekek körében egyaránt, hozzájárulva számos krónikus betegség (cukorbetegség, magas vérnyomás, szívinfarktus, szélütés, daganat, stb.) kialakulásához. A 2009-es Országos Táplálkozás és Tápláltsági Állapot Vizsgálat adatai szerint a felnőtt lakosság csaknem kétharmada túlsúllyal küzd, valamint számos táplálkozási kockázati tényező van jelen. Az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet 2014-ben megismétli a felmérést, hogy kiderítsék: hoztak-e pozitív változást az elmúlt évek erőfeszítései, illetve milyen további lépésekre lehet szükség.

33 millió forint adományt gyűjtöttek a kórházaknak

2013.10.24

Lezárult az ötödik éve az országot járó Richter Egészségváros idei programsorozata, ahol hét városban, mintegy ötven helyi egészségügyi szakember várta helyszínenként a látogatókat. A családi rendezvény célja idén sem változott, megismertették a lakossággal, hogy milyen nagy szerepe van az egyéni felelősségvállalásnak és szerepvállalásnak az egészségi állapot alakulásában. A kezdeményezés egyedülálló lehetőséget kínált minden résztvevőnek, hiszen a városlakók régóta halogatott vagy éppen nehezen hozzáférhető egészségügyi szűréseken vehettek részt, amelyet több mint 12.000 alkalommal ki is használtak. A program másik különlegessége, hogy a rendezvényre látogatók az egészségük mellett részvételükkel és aktivitásukkal a helyi kórházat is támogatták egy pontgyűjtés keretében. Idén az eddigi legmagasabb összeget, 32.954.000 forintot gyűjtöttek a programban résztvevő kórházaknak, mellyel a Richter Gedeon gyógyszergyár a kórházak fejlesztését, valamint a szükséges orvostechnológiai eszközök beszerzését támogatta.

Folytatja útját a Generali Egészségügyi Szűrőbusz

2013.07.23

A Generali a Biztonságért Alapítvány tavaly indította Egészségügyi Szűrőprogramját, és azzal egy időben speciális egészségügyi szűrőbuszát is, annak érdekében, hogy felhívja a figyelmet az egészséges életmód és a betegségek megelőzésének fontosságára.

Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
júniusi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája