• 2024. április 25., csütörtök

Keresés


88 db találat a következő kifejezésre: Genetika

Mit tegyünk a jobb anyagcseréért?

2022.11.07

A nyaralások időszaka véget ért, szeptembertől mindannyiunkra több feladat vár. Ideje odafigyelni a rendszeresebb étkezésre, az anyagcsere megfelelő működésére, mert ez is segíti a felkészülést a megterhelőbb őszi napokra.

A demencia és a D-vitamin hiány közti kapcsolat

2022.09.05

A University of South Australia kutatói a The American Journal of Clinical Nutrition folyóiratban közölt cikkükben arról számoltak be, hogy vizsgálatuk eredménye szerint közvetlen kapcsolat áll fenn a demencia és a D-vitaminhiány között – írja a PharmaOnline.

Okozhatja-e családi hajlam a szélütést?

2022.09.01

Akiknek családjában korábban már előfordult stroke eset, azokban felmerülhet a gondolat, vajon ez automatikusan azt jelenti-e, hogy náluk is nagyobb eséllyel alakulhat ki a betegség. Ugyanígy vannak ezzel azok is, akik saját maguk estek át szélütésen: őket az a kérdés foglalkoztatja, hogy az ő gyerekeik esetleg nagyobb veszélyben vannak-e. A stroke egy összetett betegség, amelynek kockázatát számos tényező fokozhatja, de a jó hír az, hogy megfelelő életmód és kezelés mellett a betegség kialakulásának esélye jelentősen csökkenthető.

Hormonok az álomalak útjában

2022.08.30

A túlsúllyal rendelkezők gyakran kemény edzésekbe, diétákba kezdenek, hogy megszabaduljanak a plusz kilóktól. Igen ám, viszont azok, akik valamilyen hormonzavarral küzdenek, sokszor nem érik el a kívánt hatást. Dr. Mutnéfalvy Zoltánt, a Budai Endokrinközpont obezitológiával is foglalkozó endokrinológusát arról kérdeztük, hogy vajon milyen hormonok befolyásolják a testsúlyt, és hogy milyen módszereket lehet segítségül hívni a súlycsökkenés érdekében.

KUTATÁS: Pontosabb vérvizsgálat jelzi előre az infarktus és stroke kockázatát

2022.05.28

Egy új vérvizsgálat előre jelzi, hogy valakit komolyan fenyeget-e szívroham, stroke, szívelégtelenség vagy a következő négy évben ezek miatt bekövetkező halálozás kockázata.

Generációs kapcsolatot a dohányzás és a testzsír között

2022.04.16

Azoknak a nőknek, akiknek nagyapja fiatalon kezdett dohányozni, általában több a testzsírjuk – derült ki a Kilencvenes évek gyermekei (Children of the 90s) című tanulmányból, melyet a The Guardian ismertetett.

A korai felismerés életet ment

2022.03.03

Több nagy nemzetközi tanulmány is igazolja, hogya rákos betegek gyógyulási esélye szoros összefüggésben áll a daganatok korai felismerésével, valamint gyors és komplex diagnosztikájával. Hiszen minél hamarabb kiderül a daganat(ok) pontos elhelyezkedése, mérete, típusa és genetikai jellegzetessége, annál gyorsabban elkezdődhet a beteg kezelése, amely javítja a gyógyulási/túlélési esélyeket.

A bélflóra egyensúlya kulcs az egészséghez

2022.02.23

A bélben élő jótékony mikroorganizmusok szerepe jól ismert az emésztőrendszer egészségének fenntartásában. Talán a legfontosabb, hogy gátolják a kórokozók elszaporodását, illetve stimulálják a szervezet védekező rendszerét, többek között hozzájárulnak a mostanában sokat emlegetett T-sejtes immunválasz aktivizálásához.

Életet ment a korai rákdiagnózis

2022.02.07

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint a végzetessé váló daganatos betegségek mintegy 30–50 százaléka megelőzhető lenne, ha a prevencióra és a szűrésre mindenütt nagyobb hangsúlyt fektetnének a kormányzatok és az egészségügyi szakemberek.

A kávé- és teafogyasztás csökkentheti a stroke és a demencia kockázatát

2021.12.21

Jó hírünk van azoknak, akik rendszeresen isznak kávét vagy teát: egy nemrégiben lezárult kutatás szerint a két ital napi fogyasztásával mérsékelhető a stroke és a demencia kialakulásának esélye.

Az életmódváltás is segít a szezonális depresszió leküzdésében

2021.12.03

A szezonális depresszió minden évben azonos időszakban, jellemzően késő ősszel vagy tél elején jelentkezik, és csak a naposabb tavaszi-nyári hónapok beköszöntével enyhül. A fényterápiát, a gyógyszeres kezelést és a pszichoterápiát is magában foglaló kezelés mellett mi magunk is tehetünk a tünetek enyhítéséért.

Fiatalabb korban agresszívebben támadhat a mellrák

2021.11.27

A mellrák nem életkorfüggő, fiatalabbak és idősebbek egyaránt ki vannak téve a kockázatának. De vajon másképp érinti-e a fiatalabb nőket?  A Medical News Today cikke ennek járt utána.

Újdonság a rákgyógyításban: vérből is kimutathatók a daganatok

2021.11.24

A legújabb, DNS alapú diagnosztika a legapróbb tumort is 93-99 százalékos pontossággal jelzi, akár 8-24 hónappal azelőtt, hogy a képalkotó eljárások ki tudnák mutatni. Az eredmény figyelmeztet a korábban már szövettanilag igazolt betegség kiújulásra, és segítségével mérhető a terápia hatékonysága is.

November a fogászat hónapja!

2021.11.05

A szép mosoly, az egészséges fog, a kellemes lehelet alapvető egészségügyi és esztétikai elvárás. Mi magunk is sokat tudunk tenni érte a hétköznapokban, ha figyelünk a részletekre és nem felejtjük el a szájápolás fontosságát. Fogaink épségét a genetikai adottságokon túl szokásaink is meghatározzák.

A prosztata betegségei

2021.11.01

Ami a nőknek októberben a ruhára tűzött rózsaszín szalagocska, az a férfiaknak novemberben a frissen növesztett bajusz: előbbi a mellrák-, utóbbi a prosztatarákszűrés fontosságára hívja fel a figyelmet. Pontosabban hívná, mert míg a mellrákmegelőzés gyakori téma a médiában,  a férfias problémák jellemzően a háttérbe szorulnak – talán szeméremből, talán tudatlanságból, talán érdektelenségből, de mindenképpen tévesen.

Költő vagyok, költőileg kell végigrohannom az életuton! – Petőfi Sándor betegségei

2021.08.08

Petőfi Sándor (1823-1849) a magyar irodalom talán legismertebb alakja: „A” költő, sőt: „A” nemzeti költő, mi több: költőfejedelem; ragyogó és gyorsan kihunyt üstökös a magyar kultúrtörténet egén, poéta és forradalmár, népét vezető lángoszlop, apostol, nemzeti hős – és még hosszan sorolhatnánk eposzi jelzőit. Élete minden mozzanata aprólékosan kutatott és sokszorosan feldolgozott, a róla szóló szakirodalom könyvtárnyi méretű. Mégis – talán épp korai, hősi halála miatt – általános egészségügyi állapotáról viszonylag kevés szó esett az idők folyamán.

Hatékony az AstraZeneca koronavírus elleni vakcinája

2021.07.02

Az Oxfordi Egyetem által végzett klinikai vizsgálatok szerint a Vaxzevria kifejezetten erős immunválaszt váltott ki a különösen hosszú (akár 45 hetes) oltási intervallum és a harmadik, ismétlő oltás beadása esetén. Az AstraZeneca önkéntesek bevonásával továbbá megkezdte az AZD2816 továbbfejlesztett, meglévő új és várható koronavírus variánsok ellen is hatékony védelmet nyújtó vakcina nagylétszámú klinikai vizsgálatait.

Az izomfájdalom kezelése

2021.06.17

„Semmi sem rombolja annyira az ember testét, mint a tartós tétlenség” – hirdette az egyik legnagyobb görög filozófus, Arisztotelész. Úgy vélte: diétázhatunk, kerülhetjük a káros szenvedélyeket, ha nem mozgunk, akkor bizony sosem leszünk igazán egészségesek…

„Egy táncosnő a fél életét lábujjhegyen tölti”

2021.03.10

Ladinek Judit egészen fiatal kora óta szertornázott, táncolt, később operettekben, musicalekben építettek a tehetségére. A Muzsika TV csatorna hangja, és sok gyerek ismerheti hangját a Fischer Price játékokból is. Parádés szerepeket játszik a Madách Színházban, karanténmentes időkben a Három díva formáció egyikeként Détár Enikővel és Fésűs Nellyvel zenés, szórakoztató műsorral járják az országot. Legutóbb „lubickolhatott” a TV2 Doktor Balaton sorozatának felvételében is. A szerelem 44 évesen talált rá újra.

Szabó Lőrinc – „a tudatom: az, hogy fájok”

2020.12.08

Szabó Lőrinc (1900-1957) képviseli irodalmunkban legtisztábban a világ tárgyi leírására alapozó intellektuális lírát: verseiből aprólékos részletességgel bontakozik ki az őt körülvevő világ ezernyi jelensége, középpontban a költői énnel. Olykor egészen megdöbbentő pontossággal, kitartó szorgalommal és részletességgel rögzítette nemcsak érzéseit, benyomásait és gondolatait, de betegségeinek minden kisebb-nagyobb tünetét, gyógykezeléseinek részleteit is – legtöbbször naplójegyzetekben és levelekben, de nem ritkán lírai műveiben is. Így ezek az írások pontos képet adnak egészségi állapotának alakulásáról.

Táplálkozás a sejtek védelmében

2020.08.04

Az antioxidánsok segítenek megóvni szervezetünket a sejtkárosító szabad gyökök támadásától. Leginkább változatos, kiegyensúlyozott táplálkozással juthatunk hozzájuk.

A szerzetes, a borsó meg a héja

2020.07.20

Emlékeznek még Gregor Mendel kísérleteire, amelyeket zöld és sárga, gömbölyű és ráncos borsókkal végzett? Az Ágoston-rendi szerzetes a keresztezések során megállapította, hogy a különböző borsófélék meghatározott minták szerint örökítik tulajdonságaikat, s ezzel a modern genetika megalapozója lett.

Újdonság a rákgyógyításban: vérből is kimutathatók a daganatok

2020.07.01

A legújabb, DNS alapú diagnosztika a legapróbb tumort is 93-99 százalékos pontossággal jelzi, akár 8-24 hónappal azelőtt, hogy a képalkotó eljárások ki tudnák mutatni. Az eredmény figyelmeztet a korábban már szövettanilag igazolt betegség kiújulásra, és segítségével mérhető a terápia hatékonysága is.

Tegyünk a visszér ellen!

2020.07.01

A tágult visszér sokáig nem okoz panaszt, leszámítva, hogy nem túl szép látvány. Pedig alattomos elváltozásról van szó, ami idővel fájdalmakhoz, bőrelváltozásokhoz és lábszárfekélyhez is vezethet.  E betegségcsoport esetében is nagyon fontos a megelőzés.

Ady Endre, a magyar Messiás

2020.04.29

Ady életútját ismerve elmondható, hogy nemcsak a szerelemben „fogyasztotta, hamvasztotta” magát a költő: egész személyiségére jellemző volt a végletesség, életmódjára pedig az önpusztító, egészségét korán felemésztő duhajság. Két végén égette a gyertyát, ami – a szerzett bajokon túl – bizonyosan hozzájárult korai halálához.

Az elhízás betegség, az elhízottakat nem szabad stigmatizálni!

2020.03.14

Az elhízottak stigmatizálása ellen emelte fel szavát a Magyar Elhízástudományi Társaság, amely arra is fel akarja hívni a közvélemény és az egészségügyben dolgozók figyelmét, hogy az elhízás betegség, amely  diszkrimináció mentes terápiát igényel.

Az elhízásnál az életmód számít, nem a gének!

2020.02.07

Évekig tartották felelősnek az úgynevezett „elhízásgént” a testsúlygyarapodásért – abba a tudatba ringatva emberek tömegeit, hogy a túlsúly elkerülhetetlen számukra, hiszen genetikailag van beléjük kódolva. Egy új vizsgálat azonban ezt cáfolva bebizonyította, hogy az életmódbeli szokások sokkal nagyobb hatással vannak testünkre, mint a gének.

Mit keres a koffein a fájdalomcsillapítóban?

2020.02.04

A koffein a legelterjedtebb, világszerte legálisan alkalmazható pszichoaktív drog. Sehol sem tiltják, sok helyen inkább javallják, az emberek többsége leginkább kávé vagy tea formájában fogyasztja. Sokan nem is tudják, hogy több, vény nélkül kapható fájdalomcsillapító szer hatóanyagaként is találkozhatunk vele.

Újdonság a rákgyógyításban: vérből is kimutathatók a daganatok

2020.02.02

A legújabb, DNS alapú diagnosztika legapróbb tumort is 93-99 százalékos pontossággal jelzi, akár 8-24 hónappal azelőtt, hogy a képalkotó eljárások ki tudnák mutatni. Az eredmény figyelmeztet a korábban már szövettanilag igazolt betegség kiújulásra, és segítségével mérhető a terápia hatékonysága.

Lépések a lejtőn

2019.12.05

Sokunkban él a tévhit, hogy a visszeres panaszok csak idős korban jelennek meg és főleg azoknál, akik folyamatos állómunkát végeznek.  A kellemetlen tünetekkel járó betegség azonban nem válogat. A magyar népesség mintegy 20-30%-a érintett a problémában. A visszerek kialakulása nagy mértékben függ öröklött tényezőktől, így ha a családban már korábban előfordult visszeres megbetegedés, figyeljünk a megelőzésre is. Sokan a várandósság alatt, illetve szülés után tapasztalják visszerek megjelenését.

A deutériummegvonás szerepe a daganatos betegségek gyógyításában

2019.11.14

Egyre jelentősebb a nemzetközi érdeklődés a deutériummegvonás kutatása iránt A deutériummegvonás kutatásának legújabb eredményeiről tanácskoztak a terület vezető szakemberei 2019. október 17-18-án a IV. Nemzetközi Deutériumdepléció Konferencián, Budapesten. A HYD Rákkutató és Gyógyszerfejlesztő Kft. negyedik saját szervezésű tudományos fórumának résztvevői bíznak abban, hogy a fiziológiás deutériumcsökkentés a megelőzés és a daganatgyógyászat hatékony eszközévé válhat a közeljövőben, melynek alkalmazásával visszaszorítható a rákos megbetegedések előfordulása, javítható a betegek életkilátása és életminősége.  

Újdonság a rákgyógyításban: a vérből korábban azonosíthatók a daganatok

2019.11.11

A legújabb, DNS alapú diagnosztika a legapróbb tumort is 93-99%-os pontossággal jelzi, akár 8-24 hónappal azelőtt, hogy a képalkotó eljárások ki tudnák mutatni. A vizsgálat figyelmeztet a betegség kiújulásra és segítségével mérhető a terápia hatékonysága is.​

Evolúciós okok miatt nehéz fogyni?

2019.08.06

Aki próbált már diétázni, tudja, milyen nehéz. Végre megszabadulunk pár kilótól, pár napig nem figyelünk oda, és már vissza is jött.  Miért van ez így? Valójában az a kérdés, miért nem segít szervezetünk egy olyan folyamatot, ami neki is abszolút hasznos lenne?

Lábaljon ki belőle!

2019.07.04

Sokunkban él a tévhit, hogy a visszeres panaszok csak időskorban jelennek meg, elsősorban azoknál, akik folyamatos álló munkát végeznek. A kellemetlen érzésekkel járó betegség azonban nem válogat. A magyar népesség mintegy 20-30%-a érintett a problémában, és ez a szám folyamatosan növekszik. Nyáron a folyadékvesztés felerősítheti a tüneteket.

A néma kór

2019.06.05

Csontjaink folyamatosan épülnek és bomlanak – évente állományuk közel 10 százaléka cserélődik ki. Az osteoporosis vagyis  csontritkulás tulajdonképpen a csont anyagcseréjének betegsége, ami miatt a csont tömege csökkenni kezd, szerkezete megváltozik, és emiatt egyre törékenyebbé válik.

Felfázás nyári forróságban

2019.06.03

Téved az, aki úgy gondolja, felfázni csakis télen lehet. A legnagyobb nyári hőségben ugyanis éppúgy megtörténhet  velünk, mint a hűvösebb évszakokban. Ráadásul a nők esetében genetikai adottságok is növelhetik ennek esélyét. 

Ezekkel a szembetegségekkel vigyázzon 50 felett

2019.05.08

Világszerte 1,3 milliárd ember él valamilyen szembetegséggel, 80 százalékuk esetében megelőzhető lenne a látásromlás, ami a kor előrehaladtával egyre nagyobb eséllyel lép fel. A közepes vagy súlyos látáskárosultak 65, a vakoknak pedig 82 százaléka 50 éven felüli.

Mozogni – fájdalom nélkül

2019.05.01

„A szem, a szív meg a láb maradt meg volna legalább” – mondogatta Tóth nagyapám, amikor évente legalább négy alkalommal – karácsonykor, húsvétkor, Tamás- és Gyula-napon meglátogatott minket az ország másik feléből. A századdal volt egyidős, 84 évet élt, az utolsó harmincat komoly ízületi fájdalmakkal. Kalmopyrin és a Hévízi-tó rendszeres felkeresése: emlékeim szerint körülbelül ennyit tudott tenni a múlt század 70-es, 80-as éveiben lábfájása ellen.  A helyzet azóta alaposan megváltozott –  szerencsére.

Az 5 leggyakoribb tévhit a visszérbetegségről

2019.04.02

Kezdetben a legtöbben betudjuk egy-egy hosszú nap, vagy a növekvő éveink számának az ólomsúlyt a lábunkban, az éjszakai lábgörcsre ébredést, vagy a bokaduzzanatokat. Pedig a keringési zavarok nem feltétlenül életkorfüggőek, és nemcsak a hosszú álldogálás következtében okoznak kellemetlenségeket. Számoljunk le a visszérbetegséggel kapcsolatos tévhiteinkkel! Vegyük komolyan a jeleket!

Az életet adó, a felnevelő és az elengedő szeretet

2019.04.01

Nyertes Zsuzsa neve egybeforrt a Vidám Színpaddal, talán nincs is olyan magyar, aki ne ismerné őt. Az ország 12 legvonzóbbnak választott asszonyainak egyike. Majdnem minden este játszik, egyszerre 19 szerep van a fejében, még sohasem keverte össze a szövegeit. 2009-ben megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést – 50. születésnapjára és 25 éves pályafutásának elismerésére.

Ha fáj a láb...

2019.02.05

Esténként jelentkező nehézlábérzés, a láb feszülése, bedagadása, éjjeli görcsölése – sokan nem is gondolnak rá, hogy vénáik nem megfelelő működése okozza e tüneteket, ha egyébként nem látványosan visszeres a lábuk. Pedig esetleges súlyos szövődményei miatt a felsorolt, a mélyebben fekvő, szabad szemmel nem látható vénák krónikus működési elégtelenségére figyelmeztető jeleket érdemes nagyon komolyan venni. Mit tehetnek az érintettek?

Ön milyen magas? Ettől is függ, lesz-e visszere

2018.12.28

Azt eddig is tudtuk, hogy az életkor, a plusz kilók, a sok üléssel vagy állással járó munka egyaránt növeli a visszerek kialakulásának kockázatát, vagy hogy a nők körében gyakoribb ez az elváltozás, mint a férfiaknál. Egy nemrég publikált tanulmány azonban egy további, meglepő rizikófaktort is azonosított.

„Legyőzte a kórt, de nem győzte meg a kort”

2018.12.08

Nem véletlen, hogy Semmelweis Ignác, az anyák megmentője, az egyik legismertebb magyar orvos a világban. Azzal, hogy rájött a gyermekágyi láz okaira, vagyis arra, hogy maguk a boncolást végző orvosok viszik át a fertőzést a szülészeti osztályokon fekvő anyákra, korszakos jelentőségű felfedezést tett, de élete és munkássága tragikus véget ért. A 200 éve született tudós tiszteletére a kormány emlékévet hirdetett. Ennek kapcsán felidézzük néhány „meg nem értett” zseni történetét. Kezdjük az övével!

Trükkös vírust szabadítottak a rákos sejtekre

2018.12.04

Ígéretes rákkezelési módszert dolgoztak ki oxfordi kutatók. Vírussal fertőzik meg és pusztítják el a rákos sejteket, de közben egy zseniális trükkel rászabadítják az immunrendszert a rákot védő megtévesztett sejtekre is.

Kómába küldenék a rákos sejteket

2018.10.06

Úttörő kutatás zajlik több ausztrál kutatóintézet közreműködésében, ahol kutatók olyan vegyületekkel kísérleteznek, amik úgy tűnik, tartósan és káros mellékhatások nélkül képesek blokkolni egyes rákos sejtek aktivitását.

Az immunrendszer söpri ki a daganatot

2018.06.05

A szervezet saját védekezőképességét használja fel a rákos megbetegedések gyógyítására egy újszerű, az amerikai Stanford egyetem kutatói által kifejlesztett módszerrel.

Visszérgondok – természetes megoldások

2018.04.29

Viszketés, nehézlábérzés, görcsölő vádli – ezek a tünetek sokszor komoly érrendszeri problémákat, például krónikus visszérelégtelenséget jeleznek. Ha a panaszok rendszeressé válnak, mindenképpen szakemberhez kell fordulni, a kezdődő szimptómák enyhítésére azonban a népi gyógyászat is számos, igazolt hatású alapanyagot ismer.

Aki részese volt az orvosképzés történetének

2018.04.11

A Vitális-generáció első tagja Sándor, aki 1953-ban kezdte a Debreceni Orvostudományi Egyetemet, és 1959-ben avatták orvossá. Első felesége házasságkötésük után iratkozott be az orvosira, abból a házasságból két gyermek született: Zsuzsa, aki 1989-ben végzett ugyancsak az orvosin – ma belgyógyász és gasztroenteorológus –, őt Emese követte, aki  pszichológia szakon végzett. A második házasságból született Eszter 2002-ben végzett az orvosin, ma infektológus, és letette az intenzív szakvizsgát. A negyedik lány, Márta matematikus lett. Vitális doktor második felesége is orvos, dr. Borhy Márta tüdőgyógyász és kardiológus. Zsuzsa fia, Dávid, két éves szerződéssel orvosi genetikából kutatási módszertant tanul Amerikában. 

A bütyök kezelése

2018.01.05

„Láttam több videót azt interneten, melyeken különböző eszközökkel próbálják a bütyköt megszüntetni. Én is sokat küzdök ezzel a problémával, jó lenne tudni, mi ezekről a gumikról, pántokról egy orvos véleménye, érdemes-e ezeket megpróbálni.” Válaszol: dr. Kovács Tünde adjunktus, a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórház  ortopéd szakorvosa.

A mellrák diagnózisa - egy nagyszabású vizsgálat

2017.11.27

A mell (emlő) az emlősökre, köztük az emberre is jellemző páros szerv; belső és külső elválasztású mirigyszövetek találhatók benne. Nőstényeknél (nőknél) fő funkciója az utódok táplálását biztosító tej kiválasztása. Az emlőrák a magyar nők leggyakrabban jelentkező daganatos betegsége.

Ízületeink és a hideg

2017.11.27

A különböző mozgásszervi bajoknak mintegy 150 fajtáját tartják nyilván. Ezeken belül az ízületi betegségeket némileg leegyszerűsítve két nagy csoportba oszthatjuk: a kopásos és a gyulladásos változatokra. Megkülönböztetésük nemcsak azért fontos, mert orvoslásuknak eltérő kezelési tervvel állnak neki a szakemberek, hanem azért is, mert egészen más kilátásokkal vághatnak neki a hideg őszi-téli hónapoknak a két betegségcsoport érintettjei.

Hinni önmagunkban, a vágyainkban – ez az örök nőiesség titka

2017.11.27

dr. Rusz Edit szexuálpiszhológus, ismert közéleti szereplő, számos rádió- és televízióműsor meghívott szakértője. Immár hetedik éve dolgozik a SOTE által támogatott posztgraduális szexuálterapeuta képzésben. Annak idején a ma már csak emlékként élő Danubius Rádió „Fórum” című műsorának volt gyakori vendége, sokan még ma is onnan ismerik. Életkedve, vitalitása ugyanolyan kortalanná teszi őt, mint amilyenné ő igyekszik tenni azokat az asszonyokat és urakat, akik segítséget kérnek tőle.

Amit az ajakherpeszről és az aftáról tudni érdemes

2017.11.27

Csúnya és kellemetlen és látszik: ajakherpesz – csúnya és kellemetlen, de nem látszik: afta. Először bőrpír és viszketés, majd égő, fájdalmas érzés. Sűrűn egymás mellett elhelyezkedő, duzzadt alapon apró hólyagocskák az ajkak szélén, az orcákon illetve az orr környékén: íme a bizonyosság – herpeszem van!

Tisztán vagy messzire?

2017.11.10

Szokták mondani, hogy nem érdemes bizonyos dolgokkal kampányszerűen foglalkozni, mert akkor az emberek azt gondolják, hogy elegendő, ha az évnek csak egy-egy szakában figyelünk jobban egyes testrészeinkre, vagy életmódunkra. Ez részben igaz, mindenesetre az, hogy október a látás hónapja, egyre inkább befészkeli magát a köztudatba, és így egyre több szó esik szemünkről.

A remény színe zöld

2017.10.31

A világon 90 percenként hangzik el a következő mondat: „Az ön betegsége limfóma”. Ennek ellenére a limfómás betegek csaknem kétharmada arról számolt be, hogy a diagnózist megelőzően nem hallott erről a nyirokrendszer sejtjeiből kiinduló daganatos megbetegedésről.

Mit tegyen, hogy ne legyen beteg a gyerek?

2017.09.06

A bölcsőde- és óvodakezdés időszaka igénybe veszi a gyerekek immunrendszerét: szeptember első heteiben megduplázódik a beteg kisgyermekek száma az orvosi rendelőkben. Pedig megfelelő vitamin- és tápanyagbevitellel sokat tehetünk az ún. közösségi betegségek megelőzéséért, és a kisgyermekkori táplálkozás minősége a felnőttkori egészségre is hatással van. A magyar szülők többsége egyéves kor felett ennek ellenére kevésbé ügyel a vitaminpótlásra, és tízből hét baba bölcsődés korára túl kevés D-vitamint és vasat kap1.

A remény színe zöld

2017.08.30

Szeptember 15-én a Föld szinte minden országa zöldbe borul, zöld színű tájékoztató szóróanyagokkal, szalagokkal, léggömbökkel igyekeznek az érintettek felhívni a figyelmet a limfómára, erre a kevésbé ismert rosszindulatú nyirokrendszeri betegségre.

Tévhitek a napozásról

2017.06.08

Tényleg büntetlenül süttethetjük magunkat délelőtt 11 és délután 15 óra között? Csak az kerülhet bajba, aki leég? Milyen fényvédőt érdemes használni? A HáziPatika.com Te mindent beveszel? egészségügyi tévhitekkel foglalkozó sorozatának új cikkében szakértők segítségével jár utána a napozással kapcsolatos tévedéseknek.

Új módszer a diagnózis felállítására

2017.05.24

Az orvostudomány egyelőre nem áll a végső győzelem kapujában a rákos megbetegedések elleni harcban – viszont számtalanszor nyer apró, de fontos csatát. Ilyen diadalt arattak most azok a kutatók is, akik komoly lépést tettek egyes daganattípusok korai felismerése felé.

Ha egészség van, minden van
dr. Birinyi Péter PhD, szakgyógyszerész

2017.05.03

Budapesten, a Mikszáth téren, a picike patikában a gyógyszertárvezető Birinyi Péter „háta mögött” kérdeztem munkatársait, hogy miért szeretnek vele dolgozni. „Szereti, ha gondolkodunk és javaslatot teszünk akár egy folyamat, akár egy gyógyszer összetételének módosítására – megfontolja, és ha jó, elfogadja. Azt akarja, hogy csapat legyünk, hogy egymást kiegészítve, segítve tudjunk dolgozni és fejlődni a szakmában. Lendületes, nyitott az új dolgokra. Emberileg is segít, ha kell…”  

Kutyaszánon a ritka betegségekben szenvedőkért

2017.03.24

330 ritka betegséggel élő magyar ember és a családjaik életén szeretne segíteni az a két magyar kalandor, akik április 5-én indulnak kutyaszános expedícióra az Északi-sarkra. Túrájukra virtuálisan minden jórézésű honfitársunkat magukkal viszik, akik jelképesen örökbefogadnak egy-egy kilométert a kalandból.

Segítség a szuperbaktériumok ellen

2017.03.07

Segíthet az antibiotikumokkal szemben rezisztens szuperbaktériumok elleni küzdelemben a magyar és amerikai kutatók új, közös felfedezése, amelyről az amerikai tudományos akadémia lapjában (PNAS) számoltak be – közölte a Magyar Tudományos Akadémia (MTA).

Az életmódnak nagy szerepe van a bélrák kialakulásában

2017.03.07

Az IDIBELL kutatóintézet Víctor Moreno vezette bélrákkutató csoportja spanyol adatok alapján kidolgozta a kolorektális rák kialakulásának kockázati modelljét.A spanyol onkológusok arra a következtetésre jutottak, hogy az életmód nagyobb hatással van a kolorektális daganat (vastag- és végbélrák) kialakulásának kockázatára, mint a genetika.

Megszüntetni az előítéleteket

2016.10.31

Az indianapolisi székhelyű Lilly gyógyszergyár közzétette annak a nemzetközi kutatásnak az első eredményeit, amelyet a pszoriázissal (pikkelysömör) élő páciensek körében végeztek, hogy átfogó és aktuális képet kapjanak a betegség kezelésével kapcsolatos gyakorlati tapasztalatokról és nehézségekről.

A kávéfogyasztás és a gének

2016.08.30

Ön hány csésze kávét iszik meg egy nap? Azt hiszi, hogy ezt Ön dönti el? Valójában nem: egy friss kutatás szerint a génjei határozzák meg, egészen pontosan az, a PDSS2 génnek melyik variációja található meg a szervezetében.

A génektől függ-e az iskolai teljesítmény?

2016.05.23

Az iskolai teljesítménnyel összefüggő 74 területet azonosította az emberi genomban egy nagy létszámú nemzetközi kutatás, melyet a Nature tudományos lap friss száma ismertet.

Így regenerálja bőrét a téli hideg után!

2016.02.24

A hőmérséklet napról napra kellemesebb, utolsókat rúgja a tél, de az évszak bőrre gyakorolt hatásai továbbra is szemmel láthatóak. A nagy tavaszi feltöltődés ugyan még várat magára, de már most is rengeteget tehetünk a csapadékos, szeles, hideg időben megfáradt bőr megújításáért. Dr. Kriston Renáta bőrgyógyász-kozmetológus elárulja, amelyek a tél végi regeneráló szépségkúra legfontosabb lépései.

Lehet úgy fejleszteni, hogy közben a baba is boldog

2016.02.21

Peti most öt éves, tíz hónapos kora óta jár a Gézengúz Alapítványhoz. Ő csak „úszásnak” nevezi azokat a neuro-hidroterápiás gyakorlatokat, amelyeket itt fejlesztettek ki Dr. Schultheisz Judit orvosigazgató vezetésével.

Új ERC Consolidator Grant az MTA KOKI-ban

2016.02.18

Az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetében olyan berendezést fejlesztenek Rózsa Balázs vezetésével, amely a Mátrix című film virtuális világához hasonlót teremthet majd a vakok agyában. A kutatócsoport célja, hogy egy agyinterfész segítségével részlegesen visszaadja vakok látását. A tervezett berendezés lelke egy új, 3D-s akusztooptikus lézer pásztázó mikroszkóp, amely képes éber, aktív élőlények folyamatosan mozgó agyának aktivitását akár szuperrezolúciós feloldással is követni, mérni - tájékoztatták a kutatók az mta.hu-t.

Rosszindulatú daganatok személyre szabott terápiája

2016.02.10

Az MTA és a Semmelweis Egyetem Bödör Csaba vezette Lendület Molekuláris Onkohematológiai Kutatócsoportjának részvételével új mutációs és lehetséges terápiás célpontot azonosítottak follikuláris limfómában a londoni Barts Cancer Institute kutatói. Eredményeiket a Nature Geneticsben közölték.

Rendszermikroszkópia-forradalom a személyre szabott gyógyászatban

2016.01.23

A precíziós gyógyszerkutatásban, a betegségek genetikai hátterének felderítésében és új gének felfedezésében nyithatnak új utakat azok az új eredmények, amelyeket a sejtek nagy felbontású térbeli vizsgálatára alkalmas rendszermikroszkópia áttöréseiként publikált a közelmúltban Horváth Péter bioinformatikus, az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpontjának tudományos főmunkatársa és nemzetközi kutatócsoportja.

Karácsonyi- és egyéb fóbiák

2015.12.21

Sokak számára a december az év legboldogabb időszaka, de nem mindenki van ezzel így. Bár az ünnepek előtti készülődés és a hatalmas tömeg a boltokban sokunkat megvisel, vannak olyanok, akiket kifejezetten rettegéssel, sőt pánikkal tölt el az év ezen szakasza. Milyen gyakori, és kevésbé ismert karácsonyi fóbiák léteznek? Melyek ezek legjellemzőbb tünetei, és milyen módszerekkel győzhetjük le őket? Cikkünkben ezekre kérdésekre keressük a választ.

Kell a mozgás - a tudományos kutatás szerint is

2015.12.16

A Pécsi Tudományegyetem az elmúlt 8 és fél hónap folyamán különböző orvosi kutatásait hangolta össze annak érdekében, hogy a jelenleg kórházi ápolást igénylő betegségekben szenvedők egy része biztonságosan átvezethető legyen az otthoni ápolás területére. Negyven önkéntes beteg bevonásával egy hónapos mozgásprogram hatásait vizsgálta a több mint hetven főből álló kutatócsoport. Az alkalmazott komplex mozgásprogram javította a betegek életszemléletét, a hétköznapi életben tapasztalt fizikai funkcióit.

Örökletes magas koleszterinszint

2015.11.11

A tudomány fejlődésével egyre többet tudunk a koleszterin rendellenességek, a zsíranyagcsere zavarok és az öröklődés közti kapcsolatról. Az örökletes magas koleszterinszint minden 500. felnőttben kimutatható, és minden 20., magas koleszterinszintű beteg közül egyben előfordul. Felismerés és megfelelő kezelés nélkül ez a betegség korai, 45 év előtti korban bekövetkező szívinfarktushoz is vezethet.

DNS-hibajavítás: személyre szabott tumorterápia?

2015.10.27

A jelenlegi genomszekvenálási módszerek előtt rejtve marad a szokatlan bázisok eloszlási mintázata. Vértessy Beáta és munkatársai az MTA Természettudományi Kutatóközpontban és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen azt vizsgálják, hogyan lehetne feltárni ezeket a rejtett hibákat. Kutatásaik az idei kémiai Nobel-díj kapcsán kerülhetnek az érdeklődés középpontjába.

Így őrizzük meg szemünk egészségét!

2015.10.06

A látásromlást sok esetben nem is érzékeljük, ezért nem fordulunk vele orvoshoz, pedig a kezeletlen probléma akár vaksághoz is vezethet! Mindez általában megelőzhető lenne, ha időben felismernénk és kezelnénk a bajt. A szemész szakorvos szerint 40 év felett elengedhetetlen az évente elvégzett szűrővizsgálat, ám emellett van még pár egyszerű praktika, ami segíthet szemünk világának megőrzésében.

Hatékonyabbá válhat a migrén kezelése

2015.09.29

A migrén az európai lakosság közel 15 százalékát érinti, ugyanakkor a rohamokban jelentkező, féloldali fejfájás szindróma gyógyszeres kezelése nem mindig kielégítő. E súlyos egészségügyi probléma megoldására indították az uniós EUROHEADPAIN kutatási programot, amelyben a Szegedi Tudományegyetemnek a Magyar Tudományos Akadémia által támogatott kutatócsoportjai is részt vesznek.

Vércukorszint-kontroll testsúlygyarapodás nélkül

2015.01.21

Az intenzív vércukorszint-kontrollt igénylő, 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek gyakran szenvednek testsúlygyarapodástól. Számukra jelenthet új lehetőséget az az új SGLT2-gátlók családjába tartozó készítmény, amelyhez januártól már hazánkban is OEP támogatással juthatnak hozzá a cukorbetegek.

Minden tizedik gyermek laktózérzékeny Magyarországon

2014.12.11

A Naszálytej Zrt. és a Tetra Pak adatai szerint kevesebb laktózmentes tejet fogyasztunk a nemzetközi átlagnál Budapest, 2014. december 9.: Szakértők szerint minden 10., azaz kb. 200.000 gyermeket érint Magyarországon a laktózérzékenység, vagyis ennyien nem tudják a fejlődésükhöz fontos tejet és tejtermékeket hagyományos formában fogyasztani. Sok szülő a problémával találkozva kiiktatja a tejet a gyermek étrendjéből, ezzel azonban az egészséges növekedéshez szükséges kalcium és vitaminforrás is elvész. A Naszálytej Zrt. arra hívja fel a figyelmet, hogy laktózmentes tejtermékekkel karácsonykor sem kell külön főzni a laktózérzékeny családtagoknak, hiszen azokat a problémával nem érintettek is biztonsággal fogyaszthatják.

Az egészséges táplálkozás a reggelivel kezdődik

2014.11.14

Mozgásszegény életmód, egészségtelen táplálkozás, stresszes életvitel, genetika és még hosszan sorolhatnánk azon tényezők sorát, amelyek hozzájárulhatnak a cukorbetegség kialakulásához. Annak érdekében, hogy minél többen megismerkedhessenek ennek a ma már népbetegségnek számító betegségnek a tüneteivel, valamint megelőzési és kezeléséi lehetőségeivel, 1991-ben a Nemzetközi Diabétesz Szövetség és a WHO létrehozta a Diabétesz Világnapot, amit minden évben november 14-én tartanak.

A cukorbetegséget csak megelőzni lehet

2014.11.14

A Diabétesz Világnapot minden évben november 14-én ünnepeljük. Diabétesz Világnapot első alkalommal 1991-ben szervezett a Nemzetközi Diabetes Szövetség (IDF) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO), látva a cukorbetegség világszerte növekvő terjedését. Gyermekeink életének első 1000 napjában sokat tehetünk azonban a betegség kockázatának csökkentéséért.

A legfontosabbak a trombózisról

2014.10.09

Ténytár a mélyvénás trombózisról

Tízből 8 szülő kérte gyermekének a térítésmentes oltást

2014.10.02

2014. szeptember 15-ig kellett nyilatkozniuk a szülőknek arról, hogy a 7. osztályba járó leánygyermekük számára kérik-e az önkéntes, térítésmentes méhnyakrák elleni védőoltást. A visszaérkezett nyilatkozatok alapján az érintettek túlnyomó többsége, 82,6 százaléka élni kíván a lehetőséggel. 80 százalék fölötti átoltottsággal Magyarország rögtön a védőoltás bevezetésének első évében Európa élvonalába kerülhet.

Előadások az I. Astellas Ifjú Kutató Szimpóziumon

2014.10.01

2011-től kezdődően az Astellas Pharma kezdeményezésére három hazai orvostudományi képzést folytató egyetemen indult el olyan ösztöndíj-program, amely alap- és PhD-képzésben részt vevő fiatal kutatók számára biztosít nemes megmérettetési lehetőséget, a díjazottakat pedig saját kutatási terveik megvalósításához segíti hozzá. A kezdeményezés mára beérett, az elmúlt három év legkiválóbbnak ítélt pályázói most közös konferencián mutathatták be kutatásaikat és elért eredményeiket.

Nők, akik elkerülhették a kemoterápiát

2014.09.23

A mellműtét utáni kemoterápia csökkenti a mellrák kiújulásának és az áttétképződésnek a kockázatát, ám nem mindenkinél kell alkalmazni: a korán felfedezett emlőrákkal műtött nők egy részénél – évente 400-500 betegnél – lenne indokolt a daganat genetikai vizsgálata, hogy abból megbízhatóan kiderüljön mekkora a kiújulás kockázata, s esetükben szükséges vagy sem a kemoterápiás kezelés. Idehaza a vizsgálat – finanszírozás híján – egyelőre kevés páciens kiváltsága.

Hallott már a Chron-betegségről?

2014.07.20

Vastagbélgyulladás, Crohn-betegség… Ismerősen csengenek ezek a kifejezések? Magyarországon körülbelül 25 ezer beteg szenved gyulladásos bélbetegségben. Sokan azt hiszik, csak egy gyomorfertőzést kaptak el, aminek hatásai évekig tartanak. Pedig korai felismeréssel és megfelelő gyógymóddal hatékonyan gyógyíthatók a bélbetegségek.

Február 4. a Rák Világnapja

2014.02.04

A rosszindulatú daganat (közismert szóval rák) nem egyetlen betegség, több mint 200 féle megbetegedést foglal magába. Rendszerint több tényező, és több, a genetikai állományban bekövetkezett változás indítja el kialakulásukat. Bármely szöveti sejtből kialakulhatnak, közös jellemzőjük a szabálytalan sejtszaporulat, és a biológiai sejtekbe való betörési képesség. Minden évben február 4-én tartják a Rák Világnapját, mely napon a világ népessége egyként fog össze a rák elleni küzdelemben, felhívva a figyelmet a daganatos betegségek növekvő számára.

Központi idegrendszer-sérült gyerekek gyógyítása

2013.10.07

Október elején tartják világszerte a központi idegrendszeri sérültek (CP) világnapját. A problémával világszerte körülbelül 17 millió ember küzd, hazánkban évente körülbelül 400 gyermeknél diagnosztizálják ezt a betegséget. A korai felismerés döntő jelentőségű, hiperbár oxigénterápiával és mozgásterápiával hatékonyan javítható a betegség.

Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája
Kulcsszavak


higiénia fogyás étkezés koronavírus költő gyerekek gyász maszk járvány kávé tudományos kutatás élettani hatás cukorbetegség járvány adományozás egyetem gyógyszergyár idős egészség testsúly női egészség stroke egészséges életmód megelőzés teszt szűrés légszennyezettség elhalálozás infografika elhízás karantén kutatás napozás napvédelem leégés fogászat jövő depresszió internet közöségi média függőség ajándék repülőjegy egészségügyi dolgozó betegség tüdőbaj allergia tej egészséges táplálkozás menopauza női egészség betegség till attila stressz magány bőrvédelem napozás herpesz testápolás körömvirág hüvely daganatos betegségek vashiány Richter Egészségváros megelőzés környezetvédelem évforduló évforduló otthoni tanulás szívtritmuszavar pitvarfibrilláció Richter Gedeon Nyrt. író visszér daganatos betegségek Vincze Lilla pszichológia zúzódás epepanaszok természetes öregedés vérplazma oltás ételrecept orvostudomány időskor demencia nyereményjáték rövidlátás Semmelweis Egyetem tóth auguszta szénhidrát táplálkozás felfázás fájdalomcsillapítás pihenés pihenés alvás HPV szűrés szemészet ízületi betegségek gyógyfürdő home office csézy sebkezelés zöldségek egészséges táplálkozás wc emésztés székelés ízület herpesz aids mozgás tüdőrák tiszta levegő dohányzás nátha megfázás gyógyfürdők tóth vera covid hobbi prosztata nátha influenza karácsony fáradtság vaspótlás tolerancia kertész zsuzsa emésztés mozgás izület bélrendszer infkuenza bakteriális fertőzés feledékenység memóriazavar rossz szokás pozitív gondolkodás borbás gabi borbás marcsi répafélék brokkoli daganatos betegségek vashiány fáradtság Élet Kis Virága Alapítvány bőrszárazság gyógynövények herpesz szív érrendszer gyógynövények Czippán Anett rákellenes világnap memória Vörösmarty Mihály skizofrénia kurkuma gyomorégés demencia olvasás Ladinek Judit gyógytea Dr. Polgár Csaba covid húsvét Sipos Péter fekete nadálytő tavasz rockmilady immunrendszer baleset mozgás telemedicina vadgesztenye Nick Árpád Nick Árpád egészséges életmód sérülés sebkezelés hasmenés utazás repülés fésűs nelly koffein idősotthon napozás lábdagadás Év gyógyszere allergia parlagfű porcjopás Singh Viki gyógynövények bőrvédelem zöldségek rejtő jenő immunerősítés szív úszás Mujahid Zoltán fürdőszoba felfázás testmozgás gyógynövények lázcsillapítás fájdalomcsillapítás szexualitás Sztárek Andrea ölelés hólyaghurut hallásprobléma prosztata diabétesz világnap ízületi kopás aminosavak gyomorégés füstmentes nap vásárlás kocsis dénes fogászat inkontinencia Év gyógyszerésze Kedvenc Patikám testmozgás covid depresszió magas vérnyomás ekcéma rostok Tóth Csanád immunerősítés szarkaláb aranyér véradás megfázás ibs pénz infláció lukács sándor házimunka vashiány Recyclomed d-vitamin a rák világnapja nátha térd Gregor Bernadett fejfájás bélflóra fürdőszoba húgyúti fertőzés az év gyógyszerésze fertőtlenítés szívroham gyomorégés arcápolás Quintus Konrád vastagbélrák d-vitamin ibs irritábilis bél szindróma böjtölés migrén front időjárás újszülöttek nyelvevolúció lábszárfekély sejtterápia növényi étrend rákkutatás Lyme-kór kullancsszezon sport jóga nevetés étrendkiegészítő vitaminok táplálékkiegészítők interjú Szerednyey Béla hisztamin fogzás pajzsmirigy teafaolaj borsmenta-illóolaj kamillaolaj kakukkfű vesebetegség cickafark gyulladás görcs intim higénia kertészkedés Tari Annamária eutanázia asztma ásványi anyagok melanóma sclerosis multiplex neurológia MRI mágneses magrezonancia fülfájás nyári betegségek bakteriális fertőzés rovarcsípés kullancs szúnyog úti patika gyógyszerek covied covid fájdalomcsillapító lázcsillapító mozgás probléma ultrahang Dupuytren klimax hőhullám változó kor hőség izzadás folyadékpótlás omega 3 zsírsavak antioxidáns diéta vágás égési sérülés epilepszia roham autóvezetés hajhullás hajproblémák hajápolás színművész Csuja Imre színész gerinc porckorong porckorongsérv sport mozgás melltartó vérkeringés zsírszövet társadalmi célú reklám dohányellenes klímaváltozás rajzpályázat tehetségesgondozás Richter