• 2025. július 01., kedd

Keresés


157 db találat a következő kifejezésre: Emésztés

Soha ne egyen lefekvés előtt görögdinnyét!

2025.06.26

Mindamellett, hogy segíti a fogyást, fontos tápanyagokban is gazdag. Nagyfokú folyadéktartalmának köszönhetően mossa a veséket, normalizálja a vérnyomást. Annak ellenére, hogy nagyon egészséges a dinnye fogyasztása, mégsem ajánlatos lefekvés előtt enni, mert a test inaktív állapotában késlelteti az emésztést. A legajánlatosabb a déli órákban fogyasztani, amikor az emésztés aktívabb fázisában van. 

Puffad? Ég a gyomra? Rossz az emésztése?

2025.06.26

Egyre több embert érint a rossz emésztés, vagyis dyspepsia, ami kellemetlen tüneteivel az életvitel jelentős romlását eredményezi. A felnőtt lakosság mintegy 40 százaléka (!) szenved rendszeresen tőle.

Emésztésünk védelmében – a vakáción is

2025.06.25

Talán kevesen vannak vele tisztában, de gyomorrontást az arra hajlamosaknál az utazással együtt járó stressz is okozhat, vagy gyengébb gyomrúaknál egyszerűen az is, ha nem az otthon megszokott ételek kerülnek az asztalukra. Így akkor is célszerű felkészülnünk a problémára, ha Magyarországon nyaralunk. 

Ezért veszélyes, ha légy száll az ételre

2025.06.24

A nyári melegben, amikor tárva-nyitva hagyjuk az ajtót-ablakot, a házi legyek rendszeres látogatói a konyhának és étkezőasztalnak. Jobb távol tartani őket, mert nemcsak kellemetlenek, de a betegségek terjesztésében is élen járnak.

Allergiaszezon, nyaralás: a bélflóránkat is fel kell készíteni a kihívásokra

2025.06.21

A nyár érkeztével kezdetét veszi az allergiaszezon is. A diákok már túl vannak a mentális megterhelést jelentő érettségi időszakon, és sokan az év első nyaralására indulnak. Bár a kihívások sokfélék, a megoldás lehet közös: a bélflóra egyensúlyának megtartásával vehetjük fel a harcot a szervezetünket érő hatásokkal szemben.

Mi legyen az úti patikában?

2025.06.16

Nyaralásra készülve nem csak az útitervet és a látnivalók sorát érdemes összeállítani, de gondoskodni kell megfelelő egészségügyi csomagról is. Az alapbetegségek mellett a választott úti cél is befolyásolja a szükséges gyógyszerkészletet, amely számos kellemetlenségtől óvhat meg minket.

Bélflóra és betegségek: több probléma állhat a hátterében

2025.06.13

A bélflóra egészsége nemcsak az emésztésünket befolyásolja, egyensúlyának felborulása olyan tünetek mögött is meghúzódhat, mint a krónikus fáradtság, alvászavar, koncentrációs nehézségek, sőt akár a depresszió vagy a motiválatlanság. A célzott terápiában segítenek azok az új vizsgálatok, amelyek egyszerűen kiderítik, hogy panaszaink hátterében valóban a bélflóra egyensúlyának eltolódása áll-e. 

Rossz szájíz, böfögés, teltségérzet: IBS tünetek is lehetnek

2025.06.09

Az olyan funkcionális emésztőszervi betegségeknél, állapotoknál, mint az irritábilis bél szindróma (IBS) nem ritkák az olyan tünetek, például a rossz szájíz, amelyek a közérzetet negatívan befolyásolják, vagy akár meg is nehezíthetik a mindennapi tevékenységet, mint akár a hasmenés. Dr. Pászthory Erzsébet , a Gasztroenterológiai Központ – Prima Medica belgyógyásza, gasztroenterológus arról beszélt, hogyan segíthet ilyen helyzetekben az orvos és mit tehet a páciens önmagáért.

Egészséges tavaszi zöldségek

2025.06.01

A húvös hónapokat követően fellépő vitaminhiányt pótolnunk kell. A tavaszi zöldségek bővelkednek a szervezetünk számára létfontosságú vitaminokban, fehérjében, rostokban és ásványi anyagokban. 

5+1 ok, amiért a fogyás nyáron sokkal könnyebb lehet

2025.05.27

A fogyókúrát a legtöbbször „jövő hétfőn” kezdjük, amiből aztán megint egy újabb hét várakozás lesz, majd még egy újabb, és így tovább. Halogatni mindig könnyebb, mint belevágni valamibe, különösen, ha egy olyan nehéz dologról van szó, mint az életmódváltás. Ha már fogyókúrázol, vagy épp most gondolkodsz rajta, hogy el kellene kezdeni, van egy jó hírünk: a fogyás nyáron a legkönnyebb!

Öntsünk tiszta vizet a pohárba!

2025.05.27

A nyári nagy melegben mindenki vágyik a frissítő folyadékra, de jó tudni, hogy az üdítők, szénsavas italok, cukrozott gyümölcslevek a kellő mennyiségű vízivást nem tudják helyettesíteni. Az egészséges étrend egyik alapja a megfelelő folyadékbevitel, a szomjúság és a vele járó dehidratáció felelős lehet több megbetegedésért is.

A sokoldalú kurkuma

2025.05.25

A kurkumát az indiai népi gyógyászat és gasztronómia évezredek óta ismeri és alkalmazza. Az élénksárga színű, és különleges aromájú gyógynövény erős antioxidáns, emésztés-serkentő, vércukorszint-stabilizáló, gyulladáscsökkentő. Emellett a népi tapasztalat szerint a kurkuma csillapíthatja a fájdalmat is.

Puffadást csökkentő gyógynövények

2025.05.14

A puffadás nagyon sok embert érint világszerte. Az emberek jelentős hányadánál valamilyen ételintolerancia okozza ezeket a panaszokat, míg mások esetében a fokozott bélgázképződés, a bélflóra egyensúlyának a felborulása, a székrekedés vagy valamilyen gyomor- és bélrendszeri fertőzés okozza a tüneteket. Léteznek azonban olyan gyógyteák, amelyek nagyon hatékonyak a puffadás csökkentésében és annak megszüntetésében.

Mitől és miért lassul le az anyagcsere?

2025.05.12

Napjainkban kényelmesebb életmódot folytatunk, mint régebben, így nem is csoda, ha az anyagcserénk is jelentősen lelassul. Most pedig nézzük is meg, hogy milyen életmódbeli tényezők tehetnek arról, ha lelassul az anyagcserénk, mi pedig csak hízunk, és képtelenek vagyunk lefogyni.

Mi a lenmag hatása? Ezt senki sem gondolta volna!

2025.05.01

Van a konyhádban lenmag? Ha a kérdésre nemmel válaszoltál, ideje megismerned ennek a szuperélelmiszernek az egészségvédő hatásait, és megtudnod, miért tették az ókorban kötelezővé a fogyasztását. Számos lenyűgöző egészségügyi előnye van annak, ha lenmag az étrended részévé válik. Miért fosztanád meg magad ezektől?

Szimbiotikumok: az immunrendszer és a bélflóra védelmében

2025.05.01

A modern életmód, a civilizációs táplálkozás óriási kihívások elé állítja az immunrendszerünket. Az egészség megőrzéséhez nélkülözhetetlen a bélflóra megfelelő egyensúlyának fenntartása. Ezt tudatos, egészséges, rostdús táplálkozással és szimbiotikumok fogyasztásával is elősegíthetjük.

Mi a tudományos igazság a böjtölés mögött?

2025.04.28

A húsvét előtti negyvennapos nagyböjt időszaka alatt sokan a vallástól függetlenül is léböjtkúrába vagy méregtelenítésbe kezdenek, hogy tavaszra formába lendüljenek. Manapság egyre nagyobb divat az időszakos böjtölés is, amikor az evés és a koplalás váltakozik mindennap. De van-e tudományos igazság a böjtölés mögött? Erre ad választ a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége.    

5 trükk az álmatlanság legyőzésére

2025.04.26

A kényelmes ágy és párna, a csend és a sötétség a jó alvás alapja. De mi tegyen az, aki mégsem tud megfelelően pihenni? Adunk néhány tanácsot.

Milyen edzési hibákat követhet el?

2025.04.22

Azt mindannyian tudjuk, hogy egy körültekintően felépített edzésterv, a szabályosan végzett gyakorlatok nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy jó eredményeket érjünk el az alakformálásban. Azonban sokszor egy-egy kimerítő edzés után vagy a mindennapos rohanásban számos olyan hibát követhetünk el, amik negatívan hathatnak az edzés utáni regenerációs időszakban, és ezzel a fejlődésünket is hátráltathatják.

Mi tegyünk, ha szorult helyzetbe kerülünk?

2025.04.21

Életünk során általában többször is kerülünk olyan helyzetbe, amikor szervezetünk székrekedéssel reagál. A nőknél jóval gyakrabban fordul elő, mint a férfiaknál, idős korban pedig különösen gyakori. Tegyünk ellene!

A sok oldalú menta

2025.04.20

A menta méltán az egyik legkedveltebb gyógynövény. Nem csupán az egészségügyi előnyei kiemelkedők, de a konyhában is nagy hasznát vehetjük, hiszen készíthetünk belőle teát, szörpöt, hideg, frissítő italokat, de levesekhez, főételekhez és salátákhoz is bátran hozzáadhatjuk.

Hasi vagy gyomorfájdalom gyötri éjszaka?

2025.04.16

Az éjszakai hasi fájdalomnak számos oka lehet. A leggyakoribb, étkezésből adódó problémák mellett akár súlyos emésztőrendszeri betegségek is állhatnak a háttérben, amelyeket érdemes minél előbb felderíteni.

Lehet egészségesebb is a húsvéti lakoma

2025.04.13

Jézus Krisztus feltámadása és mennybemenetele - a legtöbbünknek ez jut eszébe, ha a húsvétról esik szó, bár gyökerei jóval régebbre nyúlnak vissza a keresztény tanításoknál. Az ünnep valójában a tavaszi napéjegyenlőség idejére eső, a természet tél utáni megújulását, feltámadását ünneplő pogány termékenységi ünnepek továbbélése, amiket a kereszténység sikeresen emelt liturgiájába, és egészített ki saját üzenetével.

Terítéken a húsvét

2025.04.13

A húsvét a kereszténység egyik legnagyobb ünnepe: ezen a napon ünnepeljük Krisztus feltámadását. Húsvét vasárnap véget ér a nagyböjt, a hústól való tartózkodás, innen származik az ünnep magyar elnevezése is: húst veszünk újra magunkhoz. A nagyböjtöt ma már kevesen tartják be szigorúan, az alkoholfogyasztás és a bőséges, nagy lakomák ellenben máig szokásban maradtak. Az idei húsvét bizonyosan minden szempontból más lesz, mint a többi, csakúgy, mint a múlt évi.

Húsvét az asztalnál

2025.04.12

Az ünnepi ételek a hagyományokról és a szokásokról szólnak. A nagyböjtöt ma már kevesen tartják be szigorúan, a húsvéti alkoholfogyasztás és a bőséges, nagy lakomák ellenben máig szokásban maradtak. Hangolódjunk a húsvétra és engedjük szabadon a fantáziánkat!

Húsvétkor is egészségesen!

2025.04.12

A húsvéti ünnepeken összeül a család, finomabbnál finomabb ételek kerülnek az asztalra. Az elengedhetetlen sonka, a kalács, a tojásból készült ételek megterhelőek lehetnek a szervezet számára. Megosztunk néhány tippet, ami segíthet megőrizni szív- és érrendszer egészségét.

Ezeket okozza az E-vitamin hiány

2025.04.06

A zsírban oldódó vitaminok közé tartozik az E-vitamin, számos növényi eredetű élelmiszerben megtalálható. Lényeges szerepet játszik az idegek, az izmok és az immunrendszer működésében, így a hiánya elsősorban ezeket érinti.

Idős korban több törődést kíván az immunrendszer

2025.03.29

Az életkor előrehaladtával számos változás zajlik a szervezetben, ami az immunrendszer működését is befolyásolja. Ezért különösen fontos, hogy az idősebbek a fertőző betegségekre időszakokban a szokásosnál is jobban odafigyeljenek immunrendszerük karbantartására.

Aranyér, hasmenés, herpesz: Így kezeljük otthon a kínos betegségeket!

2025.03.26

Ezek olyan kínos betegségek, amelyekről nem szívesen beszélünk, pedig minden második ember érintett a problémában. Eördögh Zsófia diplomás homeopata, természetgyógyász és piackutató számos lakossági kutatást végzett a természetes megoldásokkal kapcsolatosan, amelyből kiderült, nem szívesen megyünk orvoshoz ezekkel a betegségekkel. Ugyanakkor az alternatív gyógymódokat sem ismerjük igazán, amelyek kíméletes megoldást nyújthatnának. Íme néhány, amely segítségünkre lehet a bajban.

Mit együnk a máj egészségéért?

2025.03.23

A máj az egyik legsokoldalúbb szervünk, amely méregtelenítő funkciója révén a szervezetbe bejutó legtöbb káros anyaggal kapcsolatba kerül. Hosszan tartó terhelés hatására regenerációs képessége kimerülhet, ezért fontos, hogy működését megfelelő táplálkozással is támogassuk.

Hormonok az álomalak útjában

2025.03.18

A túlsúllyal rendelkezők gyakran kemény edzésekbe, diétákba kezdenek, hogy megszabaduljanak a plusz kilóktól. Igen ám, viszont azok, akik valamilyen hormonzavarral küzdenek, sokszor nem érik el a kívánt hatást. Dr. Mutnéfalvy Zoltánt, a Budai Endokrinközpont obezitológiával is foglalkozó endokrinológusát arról kérdeztük, hogy vajon milyen hormonok befolyásolják a testsúlyt, és hogy milyen módszereket lehet segítségül hívni a súlycsökkenés érdekében.

Májbetegségek és előjeleik

2025.03.12

A máj egyike a létfontosságú szerveinknek, az agyunk után a legbonyolultabb szervünk. Fontos szerepe van az anyagcsere-folyamatokban, részt vesz a szervezet méregtelenítésében, segít fenntartani a normális glükóz szintet, a máj termeli az emésztést segítő epét is, stb. Ha valami nem stimmel ezeken a területeken, akkor nagy valószínűséggel májprobléma állhat a háttérben. Cikkünkből megismerhetsz néhány intő jelet, amit érdemes komolyan venned, ha óvni szeretnéd a májadat, és a leggyakoribb májbetegségek kapcsán is bepillantást nyerhetsz.

Mi történik velünk szénhidrát nélkül?

2025.03.08

A gyors fogyás reményében sokan még mindig kipróbálják a szénhidrátmentes diétát. Pedig a szénhidrát a szervezetünk számára nélkülözhetetlen tápanyag. Mi történik a testünkkel, ha teljesen elhagyjuk a szénhidrátot? 10 pontban összeszedtük miért ne próbáld ki.

Gyógynövényekkel az ízületi fájdalmak ellen

2025.03.05

Az ízületi gyulladásnak rendkívül kellemetlen tünetei lehetnek, például az érintett ízületek merevsége, fájdalma, a mozgás beszűkülése, a fáradékonyság, az izomgyengeség. Több dolog okozhatja ezeket, például kopás, gyulladás vagy autoimmun betegség. Szerencsére néhány gyógynövény segítségével sokat javíthatunk az állapotunkon.

Recept a séftől: gyömbéres sárgarépa-krémleves

2025.03.02

Tavasz kezdetére telítődünk a nehéz, emésztésünket jobban terhelő ételekkel, ezért érdemes könnyíteni a fogásokon és már az étrendünkkel is készülni a jó idő érkezésére. Ebben segít, ha olyan szezonális alapanyagokat használunk, amelyekből könnyű, mégis tápláló fogások kerülhetnek az asztalra.

Borsmenta: 2024-ben az év gyógynövénye volt

2025.02.24

2024-ben az év gyógynövénye a sokak által kedvelt borsmenta (Mentha × piperita) lett, mely gyógyteák, mellkastisztító krémek és koktélok kedvelt alapanyaga.

11 érvédő hatású szuper élelmiszer

2025.02.23

Vannak élelmiszerek, amelyek kifejezetten érvédőhatásúak, és mivel az étrendünk az egészségünk alapja, ezért összegyűjtöttünk élelmiszereket amelyeket bevethetünk, ha az ereinket szeretnénk egészségesen tartani, vagy javítani az állapotukat.

10 tipp, hogy könnyebben átvészelje az óraátállítást

2025.02.22

Idén március 30-án állunk át a nyári időszámításra, azaz szombatról vasárnapra virradóan egy órát veszítünk az alvásidőből. Az óraátállítás miatt sokan a szokásosnál fáradtabbnak, levertebbnek érezhetik magukat. Mutatunk néhány tippet, amivel könnyebb átvészelni ezt az időszakot, és hosszútávon is javulhat az alvásminőség.

Minden második ember ebbe a betegségbe hal bele

2025.02.20

Hazánkban minden második ember szív- és érrendszeri betegségbe hal bele, pedig a betegség megfelelő életmóddal, szűréssel, kezeléssel és folyamatos ellenőrzéssel jó eséllyel elkerülhető. Terápia és odafigyelés nélkül a vénák állapota folyamatosan romlik, a betegség legsúlyosabb stádiumában nem gyógyuló fekélyek alakulnak ki elsősorban az alsóvégtagon. Kezeletlen állapotban, a folyamat előrehaladtával a végtag amputálására lehet szükség.  Az évente végzett amputációk számát tekintve Magyarország az európai lista élén áll.

Folyadék, rost, mozgás: előzzük meg a székrekedést!

2025.02.19

A székrekedést a legtöbb ember úgy határozza meg, hogy jellemzően kevés és kemény széklettel járó emésztési probléma. Pedig az orvosi értelemben vett székrekedés ennél egy kicsit bonyolultabb.

A szájüregi betegségek kockázatot jelentenek

2025.02.14

A száj, más néven szájüreg (szakkifejezéssel: cavum oris) tápcsatornánk azon része, melyen keresztül magunkhoz vesszük az élelmiszert és a folyadékot. Másodlagos funkciói közé tartozik a légzés segítése – hiszen kapcsolódik a garathoz –, és szerepet játszik az emberi kommunikációban és a szexualitásban is. Több gyakori megbetegedése is ugyanazon okokra vezethető vissza.

Milyen gyógynövényeket fogyasszunk megfázásra?

2025.02.13

A tél a megfázás és az influenza évszaka.  A köhögés, a torokfájás, a rekedtség, a bedugult orr ellen sok gyógynövény nyújthat hathatós segítséget, lerövidítve így a kellemetlen tünetekkel járó betegség lezajlását.

Magnézium az izomgörcsök, a magas vérnyomás ellen?

2025.02.10

Ha nehezen koncentrál, izomgörcsöket tapasztal, vagy magas vérnyomással küzd, előfordulhat, hogy a szakorvosi kezelésen túl a magnézium bevitel is segíthet. Dr. Kapocsi Judit PhD, a Budai Kardioközpont magas vérnyomás és érkockázat specialistája a magnézium és a vérnyomás összefüggéseire hívta fel a figyelmet.

Egy korty erő

2025.02.05

Úgy érezzük, bujkál bennünk valami? Ne engedjük, hogy a nátha ágynak döntsön, de lehetőségünk szerint pihenjünk sokat, és egy csésze gyógyteával bízzuk magunkat a természet erejére!

Így lesz egészséges a bélflóra

2025.02.03

Az emberi testben mikroorganizmusok milliárdjai élnek, többségük a bélflóra része. Nagy részük nélkülözhetetlen a szervezet egészséges működéséhez: többek között lebontják a rostokat, vitaminokat termelnek, megelőzik a fertőzéseket, csökkentik a gyulladást, és védik a bélnyálkahártyát.

Csodálatos gyógynövények

2025.01.23

A gyógynövények körbevesznek minket, naponta élvezzük áldásos hatásukat úgy, hogy észre sem vesszük. Hiszen belegondol-e bárki is abba, hogy amikor almát eszik vagy petrezselymet vág az ételbe, tulajdonképpen gyógynövényes kúrát alkalmaz.

Minden negyedik magyar javítaná emésztési jóllétét

2025.01.17

Az új év kezdete sokak számára az egészségükre való tudatosabb odafigyelés időszaka. Egy friss hazai kutatás szerint* azonban a magyarok jelentős része tanácstalan, ha emésztési jóllétük javításáról van szó, annak ellenére, hogy minden negyedik ember szeretne ezen változtatni.

Szerencsét hoz és egészséges is

2025.01.12

A lencsét régebben a szegények eledelének gondolták, de manapság inkább úgy tartják az emberek, hogy aki újév első napján lencséből készült ételt fogyaszt, akkor abban az évben mellé szegődik a szerencse.

Az étrend nemcsak trend! Életet is menthet!

2025.01.06

Napjainkban egyre nagyobb népszerűségnek örvend az egészségtudatos étkezés, amely különböző diéták és étrendek elterjedését eredményezi. Sokan alakformálás és egészségük megőrzése céljából követnek valamilyen diétát, de vannak akik orvosi utasításra, valamilyen egészségügyi probléma vagy betegség hatására kezdenek szigorúan szabályozott étrend szerint étkezni.

3 újévi fogadalom, amit különösen nehéz betartani

2025.01.02

Jól ismerjük a leggyakoribb újévi fogadalmakat: egészségesebben fogunk élni, lefogyunk, munkahelyet váltunk, csökkentjük a stresszt, abbahagyjuk a dohányzást, több időt töltünk a családdal. Ezekből az elhatározásokból azonban ritkán lesz új életforma. Nézzük, mik a legnehezebben betartható fogadalmak, és mi segíthet a célkitűzések megvalósításában.  

Gyógynövényekkel a gyomorpanaszok ellen

2025.01.01

Teltségérzet, puffadás, görcsök, fájdalmak: talán nincs is olyan ember, aki ne tapasztalta volna az emésztés kellemetlen tüneteit. Ez a biológiai folyamat csak akkor jut eszünkbe, ha panaszaink vannak, pedig érdemes minél többet megtudni egészséges működéséről és arról, hogy a bél betegségei gyógynövény és gyógytea kúrákkal hatásosan orvosolhatók.

Melyek a leggyakrabban panaszt okozó ételféleségek?

2024.12.29

Hányinger, gyomorfájdalom, felfújódás és puffadás – csak néhány tünet azok közül, amelyeket az ételintolerancia okozhat. Mely ételek felelősek leginkább ezekért a kellemetlenségekért?

Legyen körültekintő: télen magasabb a szívroham kockázata!

2024.12.28

A szívproblémák kockázata az évszakokkal együtt változik: tudományos kutatások igazolják, hogy télen megnőhet a szívelégtelenség, a szívroham és más szív- és érrendszeri problémák gyakorisága. Nézzük, milyen tényezők állhatnak a háttérben.  

Töltsük meg gyógyító illatokkal a lakást

2024.12.27

Az illóolajokat az ókor óta nagy becsben tartjuk és számtalan formában használjuk. Messze túlmutatnak a kellemes illaton: segíthetnek a közérzetünk javításában, és gyógyhatásuk is figyelemre méltó. Hét olyan illóolajat gyűjtöttünk csokorba, amelyek a zord télben is energiával töltenek fel a hétköznapokra.

Karácsonykor sem kell lemondani a kedvenceinkről

2024.12.19

Az ünnepek alkalmából legtöbb háztartásban megszokott menüsort tesznek az ünnepi asztalra. Sokan már előre tudják, hogy súlyfelesleggel zárják a decembert. Az egészséges táplálkozás jegyében nem kell semmiről lemondani, de nem árt, ha betartunk az ünnepek alatt is néhány aranyszabályt.

Túl sokat evett? Így segíthet rajta

2024.12.18

Megesik, hogy a karácsonyi ünnepek idején többet eszünk a kelleténél, s ezzel túlterheljük az emésztőrendszerünket. Ha megtörtént a baj, a következő tanácsok segíthetnek a gyomor- és bélrendszer egyensúlyának helyreállításában.

Magabiztos mosoly az ünnepek alatt is

2024.12.17

Családlátogatások, vidám fotózások, lakomák: a karácsonyi időszak pihenés a léleknek, de megterhelő lehet a testnek. Általában a megszokottnál többet és többfélét eszünk, így érdemes odafigyelni fogaink védelmére és arra az alapvető tényre, hogy az emésztés már a szájban elkezdődik.

Gyomorégető ünnepek

2024.12.16

A felnőttek közel fele legalább havonta egyszer küzd gyomorégéssel. Ez az arány azonban decemberben, az ünnepek környékén a többszörösére emelkedik. Ennek fő okai a túlevés, a gyorsan evés, a zsíros, fűszeres és savas ételek, a szénsavas üdítők, a cukros sütemények, az édességek és a dohányzás. Sajnos az ízletes magyar konyha és a tipikus ünnepi fogások nem segítenek a megelőzésben.

Karácsony túlevés nélkül!

2024.12.16

Az év legszebb napjai és az ünneplés is gyorsan rémálommá válhat, ha a túlevés miatt emésztési problémákkal kell küzdeni. Másnaposság, haspuffadás, gyomorégés. Ha ismerősek ezek a fogalmak, készüljünk előre kímélő fogásokkal!

Rost vagy soha! Legyen könnyű a karácsonyi étkezés!

2024.12.15

Szinte közhelyszámba megy, hogy az egészség megőrzésének alapvető feltétele a minőségi táplálkozás. De nemcsak minőségi zsírokra, fehérjékre és szénhidrátokra, hanem élelmi rostokra is szüksége van szervezetünknek. Az ünnepi idején is érdemes figyelni a minőségre és a mennyiségre!

Hogyan lesz az ünnepi menü fenntarható és egészséges?

2024.12.14

A karácsonyi ünnepek időszaka legtöbbek számára a családi körben eltöltött meghitt pillanatokról szól, melynek elmaradhatatlan eleme a megterített asztal mellett elfogyasztott finom ételek sokasága. Gyakran túlzásba esünk, ami nemcsak az egészséget, hanem a környezetet is terheli. Vásárlás során az élelmiszerek felhalmozása valamint ételkészítéskor az elnagyolt adagok a túlevésen túl, élelmiszerpazarláshoz is vezetnek, melyet tudatos lépésekkel megelőzhetünk.

Az igazi karácsonyi grincs: a reflux

2024.12.13

A stressz hatékony kezelése nemcsak mentális jóllétünk, hanem emésztőrendszerünk egészsége szempontjából is elengedhetetlen. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus-belgyógyász szakorvosa szerint a karácsony közeledtével az ünnepi lakmározások és a fokozódó stressz egyaránt előcsalogathatják refluxos tüneteinket.

Gyógynövények a mozgás öröméért

2024.12.09

Mozgásszervi betegségeknek nevezzük az izmok, ízületek és csontok kóros elváltozásait, melyeknek több típusát ismerjük (kopásos vagy gyulladásos kórképek stb). A betegségcsoport hazánkban nagyjából minden ötödik-hatodik embert érinti; különösen gyakori az akívan sportolók, a túlsúlyosak és az idősek körében. A kór kiegészítő kezelésére, és főként a tünetek enyhítésére több gyógynövény is alkalmas.

Szétnyílt hasizom a kismamák rémálma

2024.12.08

A szétnyílt hasizom, azaz a rectus diastasis leggyakrabban várandós nőket érintő probléma. Esztétikailag okozhatja középen a has kidudorodását- vagy épp behorpadását, de nagyobb gond, hogy egészségügyi kockázattal is járhat, derék-és hátpanaszokat okozhat.

Az igazi karácsonyi grincs: a reflux

2024.12.04

A stressz hatékony kezelése nemcsak mentális jóllétünk, hanem emésztőrendszerünk egészsége szempontjából is elengedhetetlen. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus-belgyógyász szakorvosa szerint a karácsony közeledtével az ünnepi lakmározások és a fokozódó stressz egyaránt előcsalogathatják refluxos tüneteinket.

Gesztenye: a megosztó dióféle

2024.12.04

A gesztenye nagyon megosztó, mert sokan nagyon kedvelik, míg nagyon sokan már a sült gesztenye illatától is rosszul vannak. Pedig kiemelkedőek a táplálkozási előnyei és a benne található hasznos tápanyagok miatt az egészségügyi előnyei is.

5 őszi és téli gyógytea

2024.11.29

Jólesik a lakásban olyan tevékenységeket végezni, amelyek feltöltenek, megnyugtatnak, miközben odakint hideg van, vagy süvölt a szél. Mivel fokozhatjuk még a hangulatunkat, mi segíthet még a stressz oldásában és a feszültség levezetésében?

A jobb felhasi fájdalom epehólyag problémára is utalhat

2024.11.28

A hasi fájdalom igen gyakori panasznak számít, melynek hátterében számtalan ok állhat. Ezek lehetnek banálisak, de akár komoly problémára is utalhatnak. Olykor a diagnózis nem egyszerű, és ehhez különböző képalkotó vizsgálatok is szükségesek lehetnek. Dr. Horváth Ilona, az Ultrahangközpont radiológusa a leggyakoribb epehólyag problémákat ismerteti, melyek fontos diagnosztikai módszere a hasi ultrahang.

Időskori székrekedés: nem elhallgatni, hanem kezelni kell!

2024.11.23

A székrekedés gyakori, mégis alig merjük megemlíteni az orvosnak vagy a gyógyszerésznek. A bent ragadt széklet okozta  kellemetlenségekről való beszédet nem tartjuk illendőnek, pedig van megoldás a megszüntetésükre!

Nyugtató, immunerősítő és bőrápoló

2024.11.17

Rohanó világunkban egyre többen szenvednek a szorongás és a depresszió tüneteitől, és  problémájukkal rögtön nyugtatókhoz és antidepresszánsokhoz fordulnak. Sok esetben azonban a gyógynövények ereje is hatékony lehet.

Mit tehetünk, ha a stressz felborítja a hormonális egyensúlyt?

2024.11.14

Mi az összefüggés a hormonális egyensúly és a stressz között? Hogyan hat ránk az „üss vagy fuss” mechanizmus? Milyen hosszú távú hatásai lehetnek a kezeletlen stressznek a hormonrendszerünkre és van-e mód ezek korrekciójára? Dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a kérdésekre.

Pompás testápolás – a sokoldalú körömvirág

2024.11.11

Bár a tudomány több mint 2000-féle gyógynövényt ismer és alkalmaz, a körömvirág egyike a legelterjedtebbeknek. Minden apró részét fel lehet használni szárától a levelén át a virágáig, és kívül és belül is kifejti gyógyító erejét.

Okok, melyek hormonzavarokhoz vezethetnek

2024.11.08

A hormonzavarok igen gyakoriak manapság, melyek kellemetlen tüneteket és veszélyes szövődményeket is okozhatnak. Hogy mégis miért léphet fel a hormonális egyensúlyban hiba, arról dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa beszélt.

Miként birkózzak meg a pajzsmirigyzavar okozta túlsúllyal?

2024.10.31

A pajzsmirigy alulműködés egyik vezető tünete a túlsúly, mely sok egyéb más problémát is generálhat. Sok beteg szinte végeláthatatlan harcot folytat a plusz kilók ellen, ezért megkérdeztük dr. Békési Gábor PhD-t, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját, vajon miként lehet megszabadulni a súlyfeleslegtől akkor, ha valakinek a pajzsmirigye túl kevés hormont termel.

Hatásosan a hasi panaszok ellen

2024.10.28

Talán nincs is olyan ember, aki ne szembesült volna már valamilyen emésztési problémával. Az emésztési zavarok jól ismert tünetei közé sorolhatjuk a hasi görcsöket, a puffadást és a gyomorégést, valamint a gyakori gázképződést is. A panaszok hátterében sok esetben az epeműködés zavara áll.

Ha bizonytalan a fájdalom eredetében

2024.10.22

Aki jó ideje küzd olyan fájdalommal, aminek nem tudja a pontos okát, vagy olyan általános tünetei vannak, hogy nem tudja, merre induljon a kivizsgálás során, esetleg szorong a daganatos betegség gyanújától, nyugtalanító időszakot élhet át.  

Az elhízásnál az életmód számít, nem a gének!

2024.10.17

Évekig tartották felelősnek az úgynevezett „elhízásgént” a testsúlygyarapodásért – abba a tudatba ringatva emberek tömegeit, hogy a túlsúly elkerülhetetlen számukra, hiszen genetikailag van beléjük kódolva. Egy új vizsgálat azonban ezt cáfolva bebizonyította, hogy az életmódbeli szokások sokkal nagyobb hatással vannak testünkre, mint a gének.

A véraláfutás otthoni kezelése

2024.10.16

Véraláfutásról, más néven vérömlenyről (szakszóval: hematóma) olyankor beszélünk, amikor egy ér megsérül, ezért vér kerül ki belőle a szövetekbe. Léteznek olyan fajtái, amelyek sürgős orvosi beavatkozást igényelnek, de leggyakoribb formái szelídebb módszerekkel is kezelhetők. Hogyan?

Az egészséges bélflóra

2024.10.03

„Minden betegség a belekben kezdődik” – írta Hippokratész, az egyik nagy ókori orvos. Ma hajlamosak vagyunk elfeledkezni erről, és az emésztésen sem gyakran rágódunk, jellemzően csak akkor jut eszünkbe, ha nem jól működik, és kellemetlen tüneteink vannak. Vajon miért vesszük félvállról testünk jelzéseit?

Rekeszlégzés: a legjobb, ami a tüdejével történhet

2024.09.18

A stresszkezelés kulcsfontosságú része egészségünk megőrzésének, amelyhez számos technikát – többek között a mély légzést – hívhatunk segítségül.  Dr. Potecz Györgyit,  a Tüdőközpont tüdőgyógyász, allergológusát arról kérdeztük, hogy a stresszkezelésen túl milyen további egészségügyi előnyei vannak a tudatos rekeszlégzésnek.

3 jel, amikor komolyan kell venni a nyakfájdalmat

2024.09.15

A nyakfájdalom meglehetősen gyakori panasz, de nem minden esetben jelez komoly problémát. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos azokra az esetekre hívja fel a figyelmet, amelyeket mindenképpen ki kell vizsgáltatni.

Reggel kicsi, este nagy pocak: a puffadás hormonális okai

2024.09.11

A hasi zsírpárnákkal a legtöbb nő állandó küzdelmet folytat, ám sokszor megesik, hogy a nagyobb pocak nem (csak) a sok zsíros és cukros étel eredménye, hanem a puffadásé, melyet valamilyen hormonális probléma okoz. Dr. Koppány Viktóriától, a Budai Endokrinközpont endokrinológusától megtudhatja, vajon milyen kóros állapotok vezethetnek fokozott gázképződéshez.

Magnézium az izomgörcsök, a magas vérnyomás ellen?

2024.09.10

Ha nehezen koncentrál, izomgörcsöket tapasztal, vagy magas vérnyomással küzd, előfordulhat, hogy a szakorvosi kezelésen túl a magnézium bevitel is segíthet. Dr. Kapocsi Judit PhD, a Budai Kardioközpont magas vérnyomás és érkockázat specialistája a magnézium és a vérnyomás összefüggéseire hívta fel a figyelmet.

9 gyógynövény az egészségünk szolgálatában

2024.09.09

Beköszöntött az ősz, itt az idő, hogy felvértezzük immunrendszerünket a nátha, megfázás, influenza és társai ellen. Az immunrendszer  alacsony hőmérsékleten tapasztalt csökkent működése okolható elsősorban azért, hogy a hidegebb évszakok beköszöntével gyakrabban szenvedünk felső légúti megbetegedésektől.

Ami késik, múlik… Tabuk nélkül a székrekedésről

2024.09.08

Sokan úgy gondolják, illetlenség a székrekedés problémájáról nyilvánosan beszélni, vagy tanácsot kérni, pedig nincs ok a szégyenkezésre, különösen az orvosok előtt!

Laktóz- és tejmentes harapnivalók, amiket a gyerekek imádni fognak

2024.08.30

Hamarosan kezdődik az új tanév, ami sok esetben egyúttal stresszt is jelent a szülőknek. A tanszerek, a kiegészítők beszerzése és a logisztika megoldása mellett kihívást jelent a mindennapokban a változatos és finom harapnivalók kiválasztása és csomagolása. Ez különösen igaz, ha a gyerekek laktóz- vagy tejfehérje-érzékenyek, vagy ha a család szeretné növelni a tejmentes ételek arányát az étrendben. Bakk Brigitta, a Rama dietetikusa most pár hasznos tanáccsal segít abban, hogyan készítsünk egyszerre tápláló, ízletes és tejmentes uzsonnát vagy tízórait a gyermekeinknek.

Nyeregben az egészségért

2024.08.29

A biciklizés javítja a közérzetet, egészségesebbé és kiegyensúlyozottabbá tesz, sőt még kapcsolatainkat is jótékonyan befolyásolja. Hat érvünk van amellett, hogy aki csak teheti, minél többször szálljon nyeregbe. Könnyű terepen idősebbek is elkezdhetik!

Gyönyörűek és gyógyítanak

2024.08.29

A virágok szimbolikus jelentését évszázadok óta ismerik nemcsak Európában, de még Ázsiában is. Már az ókori görögök, rómaiak és egyiptomiak is hittek a virágok gyógyító hatásában és érzelmekre ható erejében.

Repülőútra készül? Kerülje ezeket az élelmiszereket!

2024.08.29

A hosszabb repülőút kellemetlen tünetei közé tartozik a puffadás. Érdemes odafigyelni arra, hogy mit eszünk utazás előtt és a repülőgépen, hogy ezzel is csökkentsük a felfúvódás kockázatát.

Edzéssel a stressz és a magas vérnyomás ellen

2024.08.27

Ismét komoly bizonyítékok láttak napvilágot az életmód, ezen belül is a mozgás gyógyító, egészségvédő hatásaitól – ezúttal a magas vérnyomás kezelésével kapcsolatban.  Dvorák Márton, az Életmód Orvosi Központ mozgásterapeutája segített a tájékozódásban.

Az időskori székrekedés kezelése

2024.08.23

A szorulás gyakori panasz az idősebb kor-osztályokban – nem élettani velejárója a múló éveknek, de a kevés testmozgás és a különféle betegségek erősíthetik a székrekedésre való hajlamot. Európai adatok szerint 65 év felett minden ötödik ember küzd krónikus székrekedéssel, sőt az idősotthonokban öt emberből négyet érint a probléma.

3 jel, amikor komolyan kell venni a nyakfájdalmat

2024.08.17

A nyakfájdalom meglehetősen gyakori panasz, de nem minden esetben jelez komoly problémát. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos azokra az esetekre hívja fel a figyelmet, amelyeket mindenképpen ki kell vizsgáltatni.

Tabu és titok: a székrekedés

2024.08.14

Manapság alig van ember, aki ne szenvedne időlegesen vagy tartósan valamilyen emésztési zavarban, köztük székrekedésben. Pedig bélrendszerünk egészséges működése nélkülözhetetlen az erős immunrendszerhez és a jó közérzethez.

Hurrá nyaralunk! De mit ne hagyjunk otthon?

2024.08.08

Ha végigmegyek egy vízparton, és azt látom, hogy a napozók között pecsenyére sült emberek is vannak, akik még akkor sem mennek árnyékba, amikor szemmel láthatóan megégtek, szörnyű rossz érzés fog el. Ez életveszélyes! – mondja Dr. Tihanyi Lilla bőrgyógyász-kozmetológus szakorvos.

Nyolc érv a sörivás mellett

2024.08.07

Miért igyunk sört? Elsősorban azért, mert jólesik. Ám akinek ez kevés lenne, annak szolgálunk néhány további érvvel a mérsékelt sörfogyasztás mellett. Tudományosan igazolt állítások következnek a sör egészségre gyakorolt jótékony hatásáról. 

Puffadás kivizsgálás: hasonló tesztek, de mindkettő mást vizsgál

2024.08.05

A puffadás nagyon gyakori panasz, sokan szeretnék tudni, hogy mi áll a kellemetlen tünet hátterében. A diagnózis megállapításához, a panaszok függvényében több vizsgálatra is szükség lehet. Ilyen a laktóz, illetve a laktulóz teszt is, melyek csak nevükben hasonlóak, azonban mindkettő teljesen eltérő betegségeket vizsgál. Dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológus, az Allergiaközpont orvosa elmagyarázza a különbségeket.

Nyaraláskor is biztonságban!

2024.08.02

A kisebb-nagyobb rosszullétek, betegségek nyaralás közben is bárkit utolérhetnek. Főleg a külföldi, de a belföldi utazások alkalmával is könnyebbséget jelenthet, ha kéznél van a megfelelő gyógyszer.

Az emésztőenzimek funkciói

2024.07.30

Az enzimek gyakran elhanyagolható részét képezik a megfelelő emésztésnek. Bár erre talán nem is gondoltunk, az enzimek nélkülözhetetlenek szinte minden reakcióhoz, ami a szervezetünkben lezajlik.

Egyre kevesebb sebészeti eset van, amit nem lehet megoldani apró metszéseken keresztül

2024.07.23

A laparoszkópos sebészeti technika alkalmazása mellett a műtét utáni sebfertőzés és a későbbi sérvképződés esélye jelentősen kisebb, kevesebb időt kell kórházban töltenie a betegnek, csekélyebb mértékű műtét utáni fájdalom jelentkezik, és jóval hamarabb visszatérhet a megszokott életéhez – tudtuk meg dr. Karaffa Iván sebész főorvostól, akivel többek között arról is beszélgettünk, hogy mire számíthatunk egy rutinszerű, laparoszkópos epeműtétnél.

13 bombabiztos fogyási tipp

2024.07.20

„Ne feledjék: csak az jöhet ki a karanténból, aki kifér az ajtón!” – a közösségi médiában keringett ez a poén, és jót mosolyogtunk rajta, pedig érdemes észrevenni, hogy komoly üzenetet is hordoz. Még akkor is törekednünk kell a fogyásra, amikor olyan kevés mozgásra vagyunk kárhoztatva. 

Nehéz megemészteni?

2024.07.10

Az emésztés általában csak akkor jut eszünkbe, ha nem működik jól, pedig érdemes minél többet megtudni egészséges működéséről.

A 2-es típusú cukorbetegség miatt nő sok egyéb betegség kockázata

2024.07.07

A szakértők a középkorúak egészségét vizsgáló eddigi legátfogóbb megfigyeléses tanulmányban, amelybe 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő és nem cukorbeteg pácienseket vontak be, megállapították, hogy a cukorbetegség 57 egyéb betegség nagyobb gyakoriságával hozható kapcsolatba.

Dióhéjban a makroelemekről

2024.07.06

A testünk felépítéséhez nélkülözhetetlen ásványi anyagokat makro- és mikroelemekként is ismerjük. Szervezetünk összes ásványianyag-szükségletének mintegy felét a kalcium, negyedét a foszfor teszi ki, az összes többi ásványi anyag a fennmaradó részen osztozik.

Óvatosan a táplálékkiegészítőkkel!

2024.06.28

A jóléti társadalmak lakói világszerte dollármilliárdokat költenek étrend-kiegészítőkre. Szakemberek azonban arra figyelmeztetnek, hogy a táplálékkiegészítőkkel jobb óvatosnak lenni: túlzott fogyasztásuk ugyanis legalább olyan káros lehet, mint a hiányuk.

A bélflóra egyensúlya kulcs az egészséghez

2024.06.21

A bélben élő jótékony mikroorganizmusok szerepe jól ismert az emésztőrendszer egészségének fenntartásában. Talán a legfontosabb, hogy gátolják a kórokozók elszaporodását, illetve stimulálják a szervezet védekező rendszerét, többek között hozzájárulnak a mostanában sokat emlegetett T-sejtes immunválasz aktivizálásához.

Minden ízében nyár!

2024.06.20

Az egészséges étrend napi 400-500 g nyers zöldséget, gyümölcsöt tartalmaz, célszerűen napi 3-4 alkalomra elosztva. A nyári hónapokban nagyon sokféle ízletes hazai gyümölcs közül választhatunk, érdemes bátran kísérletezni, akár új recepteket is kipróbálni. Garantáltan beérik a munkánk gyümölcse.

Nyári táplálkozási kisokos: hogyan együnk egészségesen a melegben

2024.06.20

Ahogy beköszönt a nyár, egyre több időt töltünk a szabadban, a hőség pedig megváltoztatja táplálkozási szokásainkat is. A melegben nemcsak hogy más típusú ételekre vágyunk, de a szervezetünk is másképp működik. Fontos tehát, hogy odafigyeljünk arra, mit, hogyan és mennyit eszünk. Ebben a cikkben összegyűjtöttük a legfontosabb tanácsokat a nyári táplálkozásról, az egészséges életmód legfrissebb trendjeiről és a bikiniszezonra való felkészülésről - a Fitein szakértői tippjeivel.  

Móra Ferenc „fejedelmi sárgasága”

2021.09.04

Bár Móra Ferenc,  a magyar ifjúsági irodalom nagy klaszikusa egész életében nagyon tevékeny ember és íróként is termékeny volt, sokat küzdött egészségügyi problémákkal is. Már fiatalon jelentkeztek gyomorpanaszai és tüdőbajra utaló tünetek, ám végül hasnyálmirigyrák végzett vele, amit sokáig epebajnak véltek az orvosai. 

Őszi immunerősítés okosan

2021.09.01

A nyárral együtt a lazítás időszaka is véget ért, szeptembertől gyerekekre és felnőttekre egyaránt több feladat vár. Ráadásul rövidülnek a nappalok, csökken a hőmérséklet, ami kedvez a megfázást okozó vírusoknak. Ideje felkészíteni a szervezetet a megterhelőbb őszi napokra.

Füst Milán, „a legjelentősebb magyar hipochonder”

2021.03.19

Füst Milán (1888 – 1967) „a legjelentősebb magyar hipochonder” volt Nádas Péter találó megfogalmazása szerint és ezzel alighanem senki sem fog vitatkozni, aki elolvassa a szerző negyven éven keresztül írt, monumentális Napló-ját. Maga Füst is figyelmezteti az olvasót: „Aki ezt a naplót olvasni fogja, az unalomig jóllakhat halálos gondolataimból…” Kamaszkora óta készült a rövidesen bekövetkező halálra – mondhatni, állandó felkészültséggel várta az elkerülhetetlent, ám végül egészen szép kort élt meg: 79 éves korában távozott.

Az elfelejtett szerv

2020.12.23

Bélflórának az emberi (és állati) emésztőrendszerben élő mikroorganizmusok összességét nevezzük. A legnagyobb hasznot azzal hozzák a gazdaszervezetnek, hogy erjesztik a megemésztetlen szénhidrátokat. Ezen felül a bélbaktériumok szintetizálják a B- és a K-vitamint és bontják le az epesavakat. E bonyolult rendszer kiegyensúlyozott működéséért mi is tehetünk. Hogyan?

Szorult helyzetben

2020.11.05

A székrekedés többnyire a helytelen életmód következménye, ami az étrend megváltoztatásával, a fizikai aktivitás növelésével és a rendszeres folyadékpótlással könnyen orvosolható. A krónikussá váló székrekedés mögött azonban egyéb okok is meghúzódhatnak.

Kék varázslat – avagy nyugalom a víz közelében

2020.11.04

Balneoterápiának hívjuk azt, amikor gyógyvizes kúrával regenerálódik vagy gyógyul az ember. A termálvizekben gazdag helyekre sokan nemcsak betegként utaznak, hanem megelőző és egészségmegtartó céllal. Hazánk vizeinek gyógyító hatásait Európában is ismerik és elismerik.

Babits Mihály – egy nyaláb testi fájdalom

2020.06.10

Babits Mihály (1883-1941) életét gyermekkorától kezdve súlyos és igen fájdalmas betegségek kísérték végig. Saját bevallása szerint vézna, alacsony, sápadt gyerek volt, sportolásra alkalmatlan: tornából mindig elégségese volt, csak kegyelemből nem buktatták meg a testnevelő tanárai, mert amúgy minden iskolájában a legkiválóbb tanulók közé tartozott; utóbb – az első világháború idején – katonai szolgálatra is alkalmatlannak találták.

Viszlát, puffadás!

2020.06.02

Az elmúlt hónapokban emberek tömegeinek változott meg, lassult le az élete és ezzel együtt az emésztése is. A bezártság és otthon ülés következtében mozgásterünk radikálisan lecsökkent, és az ebből adódó feszültség és félelem sem volt jó hatással az étkezési szokásainkra. Sokaknál jelentkeztek emésztőrendszeri problémák, mint például puffadás, hasfeszülés és diszkomfort érzés.

Székrekedés idős korban

2020.05.06

Ötvenéves kor fölött nem ritkák az emésztési problémák, az idősebbek főként székletürítési gondokkal küzdenek. A székrekedés megnehezíti a mindennapokat, de erre a helyzetre is igaz: könnyebb a megelőzés, mint a kialakult, esetleg már szövődményes betegség gyógyítása.

KarantÉN(idő)

2020.05.06

Stressz, félelem, depresszió: a vírusveszély okozta szokatlan helyzet mindannyiunkat megvisel, meglep, próbára tesz. A mindennapokban is kezelnünk kell nehéz helyzeteket, de ez most idegen jelenség, ami nagyon hirtelen és gyökeresen változtatta meg az életünket. Bár a szorongás és a stressz különböző jellegű érzelmi állapot, mindkettő a veszélyre vagy a kellemetlen helyzetekre adott normális válasz.

Ne legyen epés!

2020.04.04

A legtöbb ember nem szentel különösebb figyelmet epehólyagjának egészen addig, amíg az el nem kezd gondot okozni neki. Amikor azonban a probléma jelentkezik, általában igen fájdalmas, és azonnali beavatkozást igényel.

Mitől leszünk betegek illetve hogyan őrizhetjük meg egészségünket?

2020.02.05

A biológiai egészség a szervezet azon képessége, hogy zavartalanul elviseli  az élet során jelentkező fizikai, szellemi terheléseket, és ellenáll a fertőzéseknek, betegségeknek. A XX. század második felében kiegészült a definíció úgy, hogy a teljes értékű egészségen a modern élet fokozódó tempójához, gyors változásaihoz való alkalmazkodóképességet is értjük.

Hat egyszerű praktika aranyér ellen

2019.12.07

Nem szívesen beszélünk róla, pedig sokakat érint. Minden második-harmadik ember találkozott már az aranyérbetegség tüneteivel, a férfiaknál kétszer olyan gyakran fordulnak elő a tünetek, mint a nőknél, és az idősebbeknél is gyakoribb. Enyhébb esetekben csak kisebb kellemetlenségeket okoz, súlyosabb esetekben azonban fájdalommal jár, és vérzés is felléphet.

Epés megjegyzések

2019.12.02

Halászlé, töltött káposzta, rántott hús, franciasaláta, bejgli, szaloncukor és sorolhatnám még az ételeket, melyeket az átlag magyar ember biztosan fogyaszt decemberben. Az ünnepek környékén hajlamosak vagyunk jobban elengedni magunkat. A munkahelyi rendezvények, családi vacsorák és baráti összejövetelek, mind arra késztetnek minket, hogy többet együnk és igyunk az átlagnál.

Parányi jótevők – amit a mikrobiomokról tudni kell

2019.11.10

A velünk élő jótékony baktériumok jelentősége jóval nagyobb, mint gondolnánk. Sok esetben nem is sejtjük, hogy ezen apró élőlények megzavart egyensúlya felelős olyan betegségek kialakulásáért, mint az ekcéma, szénanátha, elhízás, emésztési rendellenességek, krónikus gyulladások, illetve bizonyos viselkedészavarok.

Egy szelet egészség

2019.11.08

Sok szülő töpreng azon, milyen nasit is adjon gyermekének, ami tápláló, egészséges, cukormentes és persze ízlik a kicsiknek, sőt, akár a felnőtteknek is, egy kapkodós reggelen, vagy a délutáni kávé, tea mellett. A teljes kiőrlésű gabonákból készült termékek, köztük a teljes kiőrlésű kekszek rendszeres fogyasztása bizonyítottan csökkenti az elhízás kockázatát, valamint védőhatása van a szív-érrendszeri betegségekkel, és a 2-es típusú cukorbetegséggel szemben.

Beteg a szívünk, pedig könnyen karbantarthatnánk

2019.02.03

Magyarország a sereghajtók közé tartozik az Európai Unióban, ha a szívbetegségek okozta halálozási arányt nézzük. Az EU-ban is százezer lakos közül 127 ember halálát okozzák az ischaemiás szívbetegségek, mint a szívinfarktus vagy a szívelégtelenség, azaz a vezető halálokok között  van, de Magyarországon az uniós átlagnál közel négyszer rosszabb az arány:  100 ezer ember közül 400-an vesztik életüket emiatt.

Egy sokoldalú gyógynövény – az édesgyökér

2019.02.02

A népi orvoslás régóta alkalmaz gyógynövényeket – ezek egy részének hatásosságát csak a tapasztalat igazolja, míg másokét tudományos kutatások is alátámasztják. Utóbbiak közé tartozik az élelmiszeriparban és a gyógyászatban egyaránt népszerű édesgyökér.

Élet-erő

2018.12.28

A vitamin olyan anyag, ami akkor okoz betegséget, ha nem esszük meg – vallotta Szent-Györgyi Albert. A vitaminok olyan tápanyagok, amelyek energiát nem adnak, mégis fontosak, és mivel szervezetünk nem tudja előállítani őket, csak a táplálékkal (vagy tablettában illetve más forrásból) juttathatók a szervezetbe.  

A jó emésztésért

2018.12.02

Az emésztés lényege, hogy szervezetünk a folyékony vagy szilárd táplálékot olyan anyagokra bontja, amelyeket aztán a sejtek képesek felszívni és felhasználni. A bonyolult folyamatban számos enzim, mirigy és más szerv vesz részt – munkájukat mi is segíthetjük.

Zöldségek a daganatos megbetegedések ellen

2018.09.01

Egyes zöldségek, így a káposzta, a kelkáposzta, és a brokkoli olyan vegyületeket tartalmaznak, melyek segítik a bélrendszer egészségének megőrzését, és a vastagbélrák megelőzésében is hasznosnak mutatkoznak – olvasható egy londoni kutatóintézet frissen megjelent, annak kísérleteit ismertető tanulmányában.

Így kezelje a hasfájást!

2018.07.27

A görcsös hasfájás sokaknál kötődik feszült, stresszes helyzetekhez, s ahogy ingerlékenyek és érzékenyek leszünk, ugyanez megtörténik a beleinkkel is.

Májméregtelenítés és fogyás

2018.07.04

A máj elsődleges feladata a szervezet méregtelenítése, a bélből felszívott anyagok lebontása és kiválasztása. A máj az anyagcsere egyik legfontosabb szerve, melynek működése fogyókúra idején különösen fontos, hiszen a zsírbontás folyamataiban is nagy szerepet játszik.

Fogadom

2018.06.07

Bár nem élő fogakról van szó, a protézist is tisztán kell tartani, hiszen az ételmaradékok megtapadnak rajta. Ha a fogpótlást rendszeresen tisztítjuk és fertőtlenítjük, sok problémát megelőzünk.

Visszérgondok – természetes megoldások

2018.04.29

Viszketés, nehézlábérzés, görcsölő vádli – ezek a tünetek sokszor komoly érrendszeri problémákat, például krónikus visszérelégtelenséget jeleznek. Ha a panaszok rendszeressé válnak, mindenképpen szakemberhez kell fordulni, a kezdődő szimptómák enyhítésére azonban a népi gyógyászat is számos, igazolt hatású alapanyagot ismer.

Mit tehetünk a prosztatamegnagyobbodás ellen?

2018.04.14

Az életkor előrehaladtával a prosztata egyre nagyobb valószínűséggel nagyobbodik meg: míg ez 40 éves kor alatt általában nem jellemző, addig a 60 feletti férfiaknak mintegy a felét érinti, a 80 éveseknek pedig mintegy 80%-át. Hogyan ismerhetjük fel a prosztatamegnagyobbodást, és mit tehetünk ellene?

Cukor nélkül a minőségi életért

2018.04.12

Modern korunk egyik legalattomosabb étele a cukor, az „édes méreg”, ami – mindamellett hogy függővé tesz – számos egészségügyi problémáért felel.

Biztonságos ünnepet!

2017.12.13

Szervezetünk számára különösen megterhelő lehet az év végi és év eleji ünnepi időszak. Ilyenkor gyakoribbak az epegörcsök is. Ezért teljes körűen kell felkészülnünk: legyünk mértéktartóak az asztalnál és a házi patikánkat is töltsük fel puffadásgátlókkal, emésztést könnyítő, jótékony készítményekkel, epegörcsöt oldó csillapítókkal. Jobb, ha számítunk rá, mintha megijedünk és tehetetlenek vagyunk.

Tanácsok szájsebészeti műtét után

2017.12.13

Mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy megelőzzük a szájsebészeti műtétek után esetlegesen jelentkező problémákat. A legfontosabb, hogy betartsuk az orvos utasításait!

„Ehess, ihass, ölelhess, alhass…”

2017.12.13

József Attila címadó gondolatai mai szövegösszefüggésbe helyezve szerethető és bátorító figyelmeztetésként hatnak. Hiszen azon túl, hogy kívánság, arról szól, hogy az alapvető emberi szükségleteket legalább legyen módunkban élvezni, érthetjük úgyis, hogy tegyük az első kettőt mértékkel, hogy a második kettő is megadassék.

Amikor megjelenik a reflux

2017.12.08

A baj már reggel kezdődik, amikor éhgyomorra nem tiszta vizet, hanem kávét iszik az ember – ezzel már a „nulladik kilométernél” komoly kihívás elé kerül a szervezetünk. A napközbeni rohanás és kapkodva étkezés csak súlyosbítja a helyzetet.

Az egészséges életmód alapjai

2017.11.20

„Az egészség nem minden, de egészség nélkül minden semmi.” Az egészséges életmód kialakítása nem egyik napról a másikra megy, hanem egy folyamat eredményeként jön létre. Ebben a folyamatban több tényező is fontos szerepet játszik – mondják a táplálkozástudományi szakemberek.

Vitaminok készenlétben

2017.11.10

Az idő komor, ön pedig egyre lehangoltabb? Jól jönne némi vitamin-utánpótlás, hogy felkészüljön a hideg időszakra? Ha unja a banánt, válasszon más gyümölcsöt és lehetőségei szerint télen is egyen sok friss zöldséget, kiegészítésként pedig hidegen sajtolt olajokat.

Mylan – minőségi gyógyszerek 7 milliárd ember részére

2017.09.27

A Mylan aktívan támogatja az antibiotikum-rezisztencia (AMR) elleni globális erőfeszítéseket

Kihagyható a glutén az étkezésből, ha nem lisztérzékeny az ember?

2017.09.12

„A lányom és családja (egy négy- és egy hatéves kisgyerek) áttért a gluténmentes táplálkozásra, mert a férjéről kiderült, hogy lisztérzékeny. Aggódom értük, hiszen biztosan megvan a szerepe a gluténnak az étrendben. Kihagyható? Nem lesz ebből baj?” Válaszol: Dr. Mák Erzsébet főiskolai docens, Semmelweis Egyetem, Dietetikai Tanszék

Úti patika tippek - ne legyen szüksége gyógyszerekre!

2017.07.11

A nyaralás, utazás, táborozás mindig sok izgalommal, aggódással jár. A jól összeállított úti patika segíthet abban, hogy felkészüljünk az esetleges balesetekre, egészségügyi problémákra.

Isznak Önök eleget?

2017.06.13

Emésztési problémák, csúnya arcbőr, veseproblémák, fáradtság, fejfájás – íme néhány a kiszáradás következményei közül. A víz majdnem olyan fontos a szervezetünk számára, mint a levegő, éppen ezért komolyan kell venni, hogy minimum napi két litert kell fogyasztani belőle.

Allergia - tények és tévhitek

2017.06.09

Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization; WHO) becslése szerint 2050-re bolygónk minden második lakosa szenved majd legalább egyféle allergiában. Valódi világjárványról beszélünk, ezért sem meglepő, hogy bár az átlagember sok helytálló ismerettel rendelkezik a betegségről, ugyanakkor rengeteg mítosz is övezi az allergiát. Az alábbi összeállításban mindkettőre találunk példát.

Férfimeddőség – rajtunk is múlhat

2016.10.03

A férfiak megtermékenyítő képességének csökkenését a legtöbbször az alacsony spermaszám, a spermiumok mozgékonysága, valamint alaki elégtelensége okozza, továbbá hatással lehetnek rá negatív szokásaik, valamint életmódjuk is. Bemutatjuk a leggyakoribb okokat.

Élő étel, halott étel

2016.09.06

Az elmúlt évek divatja a táplálkozásban a vegán étrenden is túllépő nyers vegán diéta, csakhogy a legtöbb szakember szerint egy egészséges étrendű ember számára a nyers koszt nem jelent előnyt, sőt az étrend  félreértelmezi az emberi táplálkozást.

A kávéfogyasztás és a gének

2016.08.30

Ön hány csésze kávét iszik meg egy nap? Azt hiszi, hogy ezt Ön dönti el? Valójában nem: egy friss kutatás szerint a génjei határozzák meg, egészen pontosan az, a PDSS2 génnek melyik variációja található meg a szervezetében.

Tippek a nyári fáradtság enyhítésére

2016.08.08

Tudta-e, hogy nemcsak tavaszi fáradtság létezik, hanem nyári fáradtság is? Ha egy pihenéssel töltött hét sem enyhít a kimerültségén, elképzelhető, hogy valamilyen egészségügyi probléma áll a háttérben. Adunk néhány tanácsot, mit tehet ellene.

Ne menjünk neki az ünnepnek görcsoldó nélkül!

2016.03.02

Ha az ember testében bárhol valamilyen görcs jelentkezik, az bizony a legnehezebben tolerálható fájdalom, így az azonnali csillapításáról gondoskodni kell.

Kicsivel több odafigyelés az egészségért

2016.01.04

Túl macerás, bele se kezdek! – adjuk fel egy kiegyensúlyozottabb életmódra való áttérés nulladik lépésénél. Pedig nem kell drasztikusan megváltoztatni étkezési szokásainkat azért, hogy egészségesebbek lehessünk. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének 3 tippje remek kiindulópont lehet az új kezdethez.

Milliókat érint a tejcukor-érzékenység Magyarországon

2015.06.09

Végre itt a nyár, beindult a várva várt fagyiszezon, és nemsokára nagyot haraphatunk kedvenc strandunkon a sajtos-tejfölös lángosból is. Ezt az örömet azonban könnyen elronthatják a finom falatokat követő olyan kínzó tünetek, mint például a csikaró hasfájás vagy a puffadás. A statisztikák szerint hazánkban közel 3 millió embert érint a laktózintolerancia, mégis nagyon kevesen tudják, hogy ez okozza a kellemetlenségeket.

Ételintolerancia: évek telhetnek el a diagnózisig

2014.11.24

Nem ritka, hogy évek óta tartó, gyógyszeres kezelésekre nem reagáló emésztési panaszok – gyomorfájás, puffadás, hasmenés vagy székrekedés, olykor fejfájás vagy nem múló bőrpanaszok, ekcéma, elhízás vagy kóros soványság – miatt kerülnek a páciensek gasztroenterológushoz, ahol kiderül: ételintolerancia a kiváltó ok, s a tünetek gyógyszer nélkül, célzott diétával megszüntethetők. Sokszor a háziorvosok és a szakorvosok sem gondolnak rá: ha nincs szervi elváltozás, ételintolerancia is magyarázhatja a kínzó, makacs tüneteket.

Vessen véget a műfogsor rémálomnak

2014.06.22

Folyton mozog a műfogsora? Keményebb ételeket nem képes elrágni vele? Készíttetett több műfogsort, de egyik sem illeszkedik pontosan a szájába? Ne adja fel, van megoldás a műfogsorproblémákra! Létezik egy modern technológia, amely révén fájdalommentesen, hosszú távra stabilizálhatja meglévő műfogsorát. Ez az eljárás a Fixfogsor® Protézisrögzítés (www.fixfogsor.hu), amely során extra vékony titán implantátumokkal stabilizáljuk műfogsorát.

Ahol a szűrés tízezreket menthet meg

2014.02.03

Egy Hódmezővásárhely nagyságú, közepes méretű városnyi emberben már ott a vastagbéldaganat, csak még nem tud róla, közülük ezzel 2014-ben is egy Balatonalmádi méretű kisvárosnyi ember fog szembesülni, a halálos áldozatok száma pedig felér Mezőhegyes lakosságával – figyelmeztet a daganatos betegeket képviselő Gyógyulj Velünk Egyesület. Ez viszont nem törvényszerű: ha többen idejében eljutnának vastagbéltükrözésre, a halálesetek számát a töredékére lehetne csökkenteni.

Gyümölcsjoghurt teszt

2013.08.22

Inkább cukros édesség, mint egészséges finomság Amellett, hogy finom, segít az emésztésben, élőflórát és probiotikumokat tartalmaz, védi a bélbaktériumokat, egyszóval egészséges – gondolják sokan a gyümölcsjoghurtról. Tényleg így van? A Tudatos Vásárlók Egyesülete 16 gyümölcsjoghurtot tesztelt - elsősorban a cukor és gyümölcshányad szempontjából - táplálkozástudományi szakértő segítségével, hogy kiderüljön, egészséges finomság vagy inkább cukros édesség a gyümölcsjoghurt.

Teljes élet műfogsorral? Igen, lehetséges!

2013.05.14

Zavarja, hogy folyton mozog a műfogsora? Keményebb ételeket nem tud elrágni vele? Készíttetett több műfogsort, de egyik sem illeszkedik pontosan a szájába? Ne adja fel, van megoldás a műfogsorproblémákra! Létezik egy modern technológia, amely révén fájdalommentesen, hosszú távra stabilizálhatja meglévő műfogsorát. Ez az eljárás a Fixfogsor® Protézisrögzítés (www.fixfogsor.hu), amely során extra vékony titán implantátumokkal stabilizálják műfogsorát.

Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
júniusi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája