• 2025. május 10., szombat

Keresés


489 db találat a következő kifejezésre: Fájdalom

A legfontosabb teendők konyhai balesetek esetén

2025.05.05

A konyha veszélyes üzem, az ételek előkészítése és a főzés során enyhébb és súlyosabb sérüléseket egyaránt szenvedhetünk. Most a leggyakoribb konyhai baleseteket vesszük sorra, és a gyors otthoni elsősegélyhez is tanácsokat adunk.

Használjuk helyesen a klímát!

2025.05.03

Nem csak fej- és torokfájás, de ízületi fájdalmak is jelentkezhetnek, ha nem ügyelünk a klímaberendezés helyes használatára. Van néhány szabály, amit érdemes betartani ahhoz, hogy a légkondicionálás valóban javítsa, és ne rontsa a közérzetünket.

Nem mindig a superfood a legjobb választás

2025.05.01

A szuperhősök korszakát éljük a mozivásznon és a táplálkozásunkhoz is superfoodokat hívunk segítségül. Ez a megjelölés olyan élelmiszerekre vonatkozó marketing fogalom, amelyekről egyesek azt állítják, hogy tápanyagsűrűségük (makro- és mikroelem tartalmuk) kiemelkedő, ebből adódik kivételes egészségügyi hatásuk.

Te is tudsz segíteni, hogy Geri megkapja az életmentő kezelést!

2025.04.30

Képzeld el, hogy gyermeked boldogan játszik, de egyre többször panaszkodik fájdalomra, fáradékonyságra, és te tehetetlenül nézed, ahogy apránként veszíti el mozgását. Geri, a négyéves szegedi kisfiú még nem tudja, hogy ritka, gyógyíthatatlan betegség fenyegeti – és az idő most ellene dolgozik.

Milyen veszélyeket rejt, ha nem kezelik a magas vérnyomást?

2025.04.29

Nem fáj, nem okoz rosszullétet, nem látszik… miért kell mégis komolyan venni a magas vérnyomást? Dr. Petróczy Natália, a Kardioközpont belgyógyásza, magas vérnyomás specialista szerint azért, mert ez a néma gyilkosnak is nevezett betegség kezeletlenül olyan súlyos szövődményekhez vezethet, mint a stroke, a szívelégtelenség, a szívinfarktus, a veseelégtelenség, vagy akár a merevedési zavar.

Mi okozhatja a húsvét utáni rosszullétet?

2025.04.28

Hisztamin intolerancia esetén többek közt a füstölt húsok, sonkák mellett a csokitojás és a kalács is panaszokat okozhat.

A legveszélyesebb férfi betegségek első tünetei

2025.04.27

Óvd meg magad a súlyos betegségektől, következményeiktől, figyelj oda ezekre a tünetekre, és fordulj orvoshoz, ha észleled őket.

Tartsuk kordában a kilókat!

2025.04.26

Arról, hogy milyen az ideális és szép test, megoszlanak a vélemények. Szerencsére, hiszen, ahányan vagyunk, annyifélék is. Mindenkinek más a szépségideálja, így valaki a sportos vonalakat, valaki pedig a kerekded idomokat kedveli. Azonban mindkét esetben fontos az egészséges arányok megtartása, így figyelnünk kell, hogy ne essük túlzásba a diétát illetően, illetve vigyáznunk kell a plusz kilókkal is. A túlsúly ugyanis az egészségünkre is káros hatással lehet.

Elkerülhetetlen az izomláz?

2025.04.26

Az egyik leggyakoribb tétel az újévi fogadalmak listáján a „többet fogok mozogni és sportolni”. Sokan óriási lendülettel kezdenek neki a mozgásnak, a hirtelen terhelésnek viszont általában izomláz a vége. Az izomláz a sport hétköznapi velejárója, de van rá gyógyír.

A hallójárat gyulladás komoly fájdalom a gyereknek, de van segítség

2025.04.25

Sír, fogja a fülét, nyűgös, nem alszik, esetleg valami folyik a füléből? A hallójárat gyulladás jelentős fájdalmat okozhat a gyerekeknek (és természetesen a felnőtteknek is), amit azonban a tévhitekkel ellentétben sem kimosni, sem meleggel borogatni nem szabad. Hogy mi vezethet el mégis a gyógyuláshoz? Dr. Holpert Valéria, fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa segít a szülőknek.

Milyen edzési hibákat követhet el?

2025.04.22

Azt mindannyian tudjuk, hogy egy körültekintően felépített edzésterv, a szabályosan végzett gyakorlatok nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy jó eredményeket érjünk el az alakformálásban. Azonban sokszor egy-egy kimerítő edzés után vagy a mindennapos rohanásban számos olyan hibát követhetünk el, amik negatívan hathatnak az edzés utáni regenerációs időszakban, és ezzel a fejlődésünket is hátráltathatják.

Miért veszélyes a koszorúér meszesedés?

2025.04.21

Az úgynevezett érelmeszesedés a szív koszorúereit is érintheti, ami egyáltalán nem veszélytelen jelenség, ugyanis növeli többek közt a szívinfarktus és a stroke kockázatát. De vajon hogyan lehet egy alapvetően hasznos anyag, a kalcium veszélyes is egyben, és vajon csak ennek az anyagnak a lerakódása vezethet-e a plakkok kialakulásához? Dr. Jenei Zsigmond Máté, a KardioKözpont kardiológusa, belgyógyásza válaszolt a kérdésekre.

Az izomfájdalom kezelése

2025.04.21

„Semmi sem rombolja annyira az ember testét, mint a tartós tétlenség” – hirdette az egyik legnagyobb görög filozófus, Arisztotelész. Úgy vélte: diétázhatunk, kerülhetjük a káros szenvedélyeket, ha nem mozgunk, akkor bizony sosem leszünk igazán egészségesek…

Mi tegyünk, ha szorult helyzetbe kerülünk?

2025.04.21

Életünk során általában többször is kerülünk olyan helyzetbe, amikor szervezetünk székrekedéssel reagál. A nőknél jóval gyakrabban fordul elő, mint a férfiaknál, idős korban pedig különösen gyakori. Tegyünk ellene!

Lüktet, nyilall, sajog, hasogat

2025.04.20

Murphy törvénye szerint a fogfájás hétvégén, vagy ünnep idején jelentkezik. Amikor belátható időn belül nem tudunk elmenni a fogorvoshoz, jól jöhetnek olyan hétköznapi megoldások a fájdalomcsillapítók mellett, amelyek enyhítik a fogfájást.

Erős csontok, fájdalommentes mozgás

2025.04.20

Hazánkban a csontritkulás megközelítőleg 1 millió embert érint, míg a leggyakoribb krónikus mozgásszervi gyulladásos megbetegedéssel, a rheumatoid arthritisszel a felnőtt lakosság 0,5-1%-a él együtt. Mozgásszerveink egészségében nagy szerepet játszik életmódunk, a genetikai hajlam, valamint környezeti tényezők is. Éppen ezért fontos tudatosan odafigyelnünk a megelőzésre, valamint javasolt a rendszeres kivizsgálás. Javaslatokról kérdeztük a SYNLAB orvosszakértőjét.

Honnan ismerheti fel az anafilaxiát?

2025.04.17

Ön tudja, hogy mi a teendője anafilaxiás sokk esetén? Tisztában van vele, hogy mely tünetek alapján azonosíthatja be ezt a hirtelen kialakuló, súlyos és életveszélyes reakciót? Dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont allergológus és klinikai immunológus, gyermek tüdőgyógyász szakorvosa foglalta össze az anafilaxiával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.

Ismerjük fel az allergiát!

2025.04.17

Az elmúlt 20 évben hazánkban megkétszereződött azoknak a gyerekeknek a száma, akik valamilyen allergiával küzdenek. Fontos tudni, hogy milyen fajtái vannak az allergiának.

A megnagyobbodott garatmandula is okozhat hiperaktivitást a gyermeknél

2025.04.17

Gyermekkori hiperaktivitást, koncentrációzavart és nagyfokú fáradékonyságot is okozhat az obstruktív alvási apnoé, melynek hátterében igen gyakran – a megnagyobbodott orrmandula mellett – a megnagyobbodott garatmandulák állnak. Mi a teendő, ha a szülő azt tapasztalja, hogy gyermeke nyugtalanul alszik vagy horkol? Dr. Holpert Valériát, a Fül-orr-gége Központ szakemberét kérdeztük a gyermekkori obstruktív alvási apnoéról.

Mikor forduljon orvoshoz kullancscsípés után?

2025.04.17

Nem csak erdei kirándulásokon, hanem a játszótéren vagy a kertünkben is találkozhatunk kullanccsal, így fontos, hogy tudjuk, mihez kezdjünk kullancscsípés esetén. Dr. Kádár János immunológus, infektológust kérdeztük.

Derékfájdalommal küzd?

2025.04.16

A derékfájdalom egy gyakori panasz, amelyet szinte bárki megtapasztalhat élete során. A megerőltetés és a mozgásszegény életmód gyakran hozzájárul a deréktáji panaszok kialakulásához. A leggyakoribb betegségek az isiász és a lumbágó - de mi is a különbség a kettő között?

Hasi vagy gyomorfájdalom gyötri éjszaka?

2025.04.16

Az éjszakai hasi fájdalomnak számos oka lehet. A leggyakoribb, étkezésből adódó problémák mellett akár súlyos emésztőrendszeri betegségek is állhatnak a háttérben, amelyeket érdemes minél előbb felderíteni.

Gyors segítség a fájdalomcsillapításban

2025.04.16

Szúr, éget, lüktet, sajog, hasogat: a fájdalomnak sok formája van. Okozhatja gyulladás, a vérellátás átmeneti zavara, valamelyik belső szervünk problémája és még számtalan helyzet. Egy biztos, szeretnénk gyorsan megszüntetni. De hogyan?

Hatékony megoldások térdízületi porckopásra

2025.04.15

A térdízületi porckopás, más néven artrózis, jelentősen befolyásolja a páciensek életminőségét: az erős térdfájdalom sok esetben már az otthonuk elhagyását is megakadályozza. Nem kell azonban beletörődni az állandó gyötrelmekbe, hiszen egyre több hatékony terápia áll rendelkezésünkre.

Így hat a női testre, ha nem viselünk melltartót

2025.04.14

A melltartó viselése sok helyen társadalmi elvárás. De vajon hogyan hat a női testre? És mi történik, ha úgy határozunk, hogy nem hordjuk többé?

Húsvét utáni tünetek? Hisztamin intolerancia is okozhatja!

2025.04.12

Könnyen lehet, hogy nem csak a túlevés miatt érzi rosszul magát az ünnep utáni napokban. Hisztamin intolerancia esetén többek közt a füstölt húsok, sonkák mellett a csokitojás és a kalács is panaszokat okozhat. Dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológus, a Budai Allergiaközpont orvosa  elmondta, hogy milyen tünetek kapcsán gyanakodjunk.

Ezt a 7 fájdalomtípust komolyan kell venni

2025.04.11

A szervezet a fájdalommal jelzi, ha valami nincs rendben, a háttérben sok esetben szerencsére enyhébb dolgok állnak. Ha nem tudod a fájdalom pontos okát, érdemes kivizsgáltatni azt. Íme 7 fájdalomtípus, amelyet komolyan kell venni, és orvosi segítséget kell kérni a diagnózishoz, kezeléshez.

Szem és szem körüli fájdalom kívülről látható szembetegség nélkül

2025.04.11

A szemet érintő fájdalmakról korábbi beszélgetéseink során Prof. Dr. Holló Gábor, a Szemészeti Központ szemész szakorvosa, glaukóma specialistája már számos szempontból nyújtott hasznos ismeretet. A mostani beszélgetésben a kívülről látható szemészeti eltérések és a látás érdemi megváltozása nélkül kialakuló szem és szem körüli fájdalmakról lesz szó.

Mikor elég és mikor nem a lactobacillus kúra?

2025.04.10

A lactobacillusok igen fontosak az intim egészség szempontjából, hiszen segítenek fenntartani a hüvelyflóra egészségét, így védenek a különböző fertőzésektől. Éppen ezért fontos olykor -akár kúraszerűen- bejuttatni őket, hiszen mind prevenció, mind pedig terápia gyanánt igen hatékonyak. De vajon mikor elegendő ez a fajta kezelés, és mikor van szükség többre? A kérdést dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-sebésze válaszolta meg.

Csökken a teljesítménye, szorít a mellkasa? Fontos a kivizsgálás!

2025.04.10

Bizonyos mértékig természetes, hogy 40-50 felett nem ugyanolyan a teljesítőképességünk, mint 18 évesen. Az sem ritka, különösen a szellemi munkát végzőknél, hogy időnként nehezen megy a koncentráció. A testi tüneteket azonban nem lehet mindig a túlhajszoltság számlájára írni. Dr. Bőhm Tamás, a Kardioközpont belgyógyásza, kardiológus azokra a jelekre hívta fel a figyelmet, amelyek megléte esetén fontos a kardiológiai kivizsgálás.  

Bélbetüremkedés - ultrahanggal jól látható a probléma

2025.04.09

A bélbetüremkedés kisgyermekek esetében viszonylag gyakori, és nem ritkán áll az erős hasi fájdalmak hátterében. Kezelése igen fontos, máskülönben könnyen hashártyagyulladás léphet fel szövődményként. Hogy mit kell tudni az állapotról és hogyan diagnosztizálható, azt dr. Kövi Ritától, az Ultrahangközpont gyermek radiológusától kérdeztük.

Bütyök - a lúdtalp és a rossz cipő is hozzájárul a kialakulásához

2025.04.08

Különösen a nők szembesülnek gyakran a hallux valgus diagnózissal, vagy ahogyan a legtöbben ismerik, a bütyökkel. Ennek az az egyik fő oka, hogy a bütyök elsősorban a nem megfelelő cipő tartós viselésének következménye lehet, de dr. Magbade Gábor, a FájdalomKözpont ortopéd orvosa a további okokra és a kezelés lehetőségeire is felhívta a figyelmet.

Kíméletes gyakorlatok derékfájósoknak

2025.04.06

Becslések szerint a felnőtt lakosság 23 százaléka szenved krónikus derékfájdalomtól világszerte. A kiváltó okok között egyre nagyobb arányban szerepel az ülőmunka és általában a mozgásszegény életmód.

Mi történik 40 felett a női egészséggel?

2025.04.05

A női reproduktív rendszer, vagyis az a terület, amivel a nőgyógyászat foglalkozik, minden életszakaszban kiemelt szerepet játszik, de 40 fölött már minden nőnek tudatosabbnak kell lennie e téren. Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész arra hívta fel a figyelmet, hogy a hormonális átmenet és a kismedencében lezajló változások okozta panaszok gondos kezelést igényelnek.

Mi a véleménye a neurológusnak a migrén piercingről?

2025.04.05

Aki krónikus migrénnel küzd, szinte mindennel hajlandó megpróbálkozni, amitől a panaszok enyhülését reméli. Így jutnak el néhányan a migrén piercingig, amelyről dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa mondta el a szakmai állásfoglalást és a véleményét.

Mikortól beszélhetünk krónikus fájdalom szindrómáról?

2025.04.04

A krónikus fájdalom szindróma széleskörű megítélése napjainkban jelentős változáson megy át, hiszen ma már egyre kevesebben bélyegzik „hisztinek”, ha valaki tartósan komoly, de nem feltétlenül konkrét eredetű fájdalomtól szenved. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa a KFSZ legújabb megközelítéséről és a komplex kezelés lehetőségeiről beszélt.

Melyek a leggyakoribb hibák a cukorbetegség kezelésében?

2025.04.01

A cukorbetegség terápiája igen összetett, melyben nagy szerepe van az orvos szakértelmének, valamint a beteg együttműködésének. Sajnos könnyű kisebb-nagyobb hibákat véteni, ezért megkérdeztük dr. Polyák Annamáriát, a Cukorbetegközpont diabetológusát arról, vajon melyek ezek közül a leggyakoribbak.

Hogyan védjük ízületeinket?

2025.03.31

Az ízületi felszínt egy úgynevezett üvegporc, vagy más néven hialinporc borítja. Ez egy rugalmas és ellenálló szövet, amelynek nagy része víz. Amikor az ízületi porc veszít folyadéktartalmából, felpuhul és feltöredezik, ekkor kezd el jelentősen kopni is.

Előzze meg a gyomorégést!

2025.03.31

Sokaknak ismerős a gyomorban vagy a torokban jelentkező égő érzés étkezés után. Az esetek többségében a gyomorégés természetes reakció, mégis nagyon zavaró, és tehetünk is ellene.

Olvasással csökkentheti a demencia esélyét

2025.03.30

Az olvasás nemcsak örömforrás, hanem a memória és a szellemi frissesség megőrzésében is segíthet. Tudományos vizsgálatok szerint jótékony hatása a kisgyermekkortól kezdve életünk végéig kimutatható.

A kávéfogyasztás és a koffein egészségügyi hatásai

2025.03.30

Napi fél és 3 csésze közötti kávé elfogyasztása kedvező hatású a szív- és érrendszerre, sőt a vizsgálati csoportban csökkentette az összhalálozás és a stroke kialakulásának kockázatát is – derül ki a Semmelweis Egyetem és a Queen Mary Egyetem közös vizsgálatából.

Vállfájdalom: ezért nehéz megtalálni az okát

2025.03.26

Bár a derékbántalmak után a vállfájdalom a második leggyakrabban előforduló probléma, mégis vannak olyan esetek, amikor nagyon nehéz kideríteni, hogy mi okozza a panaszokat – sokszor még az MRI-felvételek segítségével sem sikerül felállítani a pontos diagnózist. Az alábbiakban a Sherlock Rehab szakértői elmagyarázzák, hogy miért olyan bonyolult a vállfájdalmat diagnosztizálni.

Hangulatjavító tippek depresszió ellen

2025.03.25

A leggyakoribb mentális betegség, a depresszió világszerte mintegy 250 millió embert érint. Súlyos állapot, amely orvosi kezelést igényel, de bizonyos életmódbeli változtatások is segíthetnek a tünetek enyhítésében.

Fáj a fejem, front közeleg?

2025.03.24

Az időjárás globálisan egyre szeszélyesebb, ráadásul a Kárpát-medence fölött hetente akár több légköri front is áthalad. Nem csoda, hogy ez megviseli a frontérzékenyeket, akik leginkább fejfájásra, migrénre vagy ízületi fájdalmaik erősödésére panaszkodnak.

A kardiológiai rehabilitáció 5 fő eleme

2025.03.23

A kardiológiai rehabilitáció célja nem csak az, hogy megelőzhető legyen egy második szív-érrendszeri esemény, például szívinfarktus, de az is, hogy a fizikai változtatásokon túli szakértői támogatással érhető, fenntartható, sőt élvezhető legyen az új életmód.

Mit lehet kezdeni a futótérddel?

2025.03.21

Az úgynevezett futótérd viszonylag gyakori probléma sportolóknál, de nem kizárólag ők szenvednek a térdkalács erős fájdalmától. A futótérd ugyanis az ín gyulladásos betegsége a túlhasználatból eredően. Mit lehet ezzel kezdeni, hogyan segíthet az orvos és mit tehet a páciens a megelőzés, a kezelés érdekében? Dr. Szily Tamás, a FájdalomKözpont ortopéd-traumatológusa, ízületi specialista válaszolt a kérdésekre.

Egy ősi gyógynövény, amely segít megszüntetni a fájdalmat

2025.03.21

Az emberiség évezredek óta fordul a természet erejéhez, ha egészségének megőrzéséről van szó. A fekete nadálytő már őseink patikájában is előkelő helyet foglalt el, és ma is előszeretettel használjuk, ha természetes megoldásokat keresünk. Ismerjük most meg közelebbről ezt a rendkívüli növényt és annak sokszínű hatását.

Tavaszi allergiaszezon: nem csak az alma lehet tiltott gyümölcs

2025.03.20

Nyakunkon a tavasz, és egyre többen észlelik magukon a klasszikus szénanátha tüneteket, a szem- és torokviszketést, könnyezést, orrdugulást és orrfolyást, tüsszögést. Az allergiaszezon megpróbáltatásait fokozza, hogy sokaknál jelentkezik az úgynevezett orális allergia szindróma is.

A regeneratív orvoslás milyen mozgásszervi fájdalmaknál segít?

2025.03.19

A regeneratív orvoslás alapvetően úgy gyógyít, hogy új, egészséges szöveteket „növeszt” a sérülés, károsodás helyén, így akár teljességgel helyreállítva azt. Dr. Páll Zoltán, a Fájdalomközpont traumatológusa, a regeneratív orvoslás specialistája azt fejtette ki összefoglalójában, milyen mozgásszervi fájdalmaknál válhat be, ha a test öngyógyító képességét ezekkel a módszerekkel fokozzuk, illetve képessé tesszük a szervezetet arra, hogy felgyorsítsa a regeneráció sebességét és minőségi gyógyulást hozzon létre.

Elmúlt 50 éves? Ezekre a betegségekre figyeljen!

2025.03.18

Ötvenéves kor felett megnő bizonyos betegségek kialakulásának kockázata: az idősebb felnőttek mintegy 90 százaléka legalább egy, 80 százalékuk több krónikus egészségi problémával küzd. Nézzünk a leggyakoribb betegségek közül néhányat, amelyekre a megelőzés miatt is érdemes odafigyelni.

Koszorúér-betegség kezelése életmóddal? Ezek a szabályok

2025.03.17

Koszorúér-betegségen a koszorúerek érelmeszesedését, illetve az ennek kapcsán kialakult kórképeket – többek közt szívritmuszavart, szívelégtelenséget, szívinfarktust - értik a szakemberek. A kezelés alapját az orvos által rendelt gyógyszerek, esetleg a sztent beültetés jelenti, de dr. Jenei Zsigmond Máté, a Kardioközpont kardiológusa arra hívta fel a figyelmet, hogy mindez csak a megfelelő életmóddal együtt érhet el tartós eredményt.

A csípőficam egy egyszerű ultrahangos vizsgálattal megelőzhető

2025.03.16

A csecsemőkori csípőszűréssel időben kiszűrhetők a csípőízület rendellenességei, és megelőzhetők a fiatal felnőttkorra kialakuló súlyos szövődmények, a csípőfájdalom és járásnehezítettség. Dr. Bánhegyi Barbarát, a Gyermekgyógyászati Központ radiológus szakorvosát arról kérdeztük, miért van szükség a babák fizikális vizsgálata mellett az ultrahangos szűrésre is.

Nem csak szépészet – a sarokápolásról

2025.03.16

Ahogy lassan indul a strand- és szandálszezon, egyre többen szeretnének megszabadulni a sarkukon, lábuk más részein kialakult bőrkeményedésektől. Hogyan és miért alakulnak ki ezek, milyen egészségügyi kockázattal járhatnak, és legfőképp: mit tehetünk ellenük?

Mozgással a gyermekek krónikus fájdalmának enyhítéséért

2025.03.13

Egyre nagyobb mértékben érintik elhúzódó fájdalomproblémák a gyermekeket és a fiatal felnőtteket hazánkban. A Bethesda Gyermekkórház Fájdalomkezelő Centruma immár harmadik alkalommal rendezi meg ezen kérdéskörre fókuszáló szakmai fórumát, a Bethesda Fájdalomkezelő Napot, amely idén a mozgás gyógyító szerepére összpontosít. Az esemény célja, hogy bemutassa a mozgás terápiás hatásait és a fájdalom kezelésében alkalmazott új, innovatív módszereket, valamint, hogy felhívja a figyelmet arra, miként javíthatják a kisbetegek és a fiatalok életminőségét a megfelelő, célzott mozgásterápiák, a komplex szemléletmód.

Májbetegségek és előjeleik

2025.03.12

A máj egyike a létfontosságú szerveinknek, az agyunk után a legbonyolultabb szervünk. Fontos szerepe van az anyagcsere-folyamatokban, részt vesz a szervezet méregtelenítésében, segít fenntartani a normális glükóz szintet, a máj termeli az emésztést segítő epét is, stb. Ha valami nem stimmel ezeken a területeken, akkor nagy valószínűséggel májprobléma állhat a háttérben. Cikkünkből megismerhetsz néhány intő jelet, amit érdemes komolyan venned, ha óvni szeretnéd a májadat, és a leggyakoribb májbetegségek kapcsán is bepillantást nyerhetsz.

Mit tehetünk gyomorégés ellen?

2025.03.12

Még éppen csak véget értek a farsangi lakomák, már közeleg a húsvét és vele az ünnepi étkezések sora. Előzzük meg a váratlan gyomorégés vagy a hirtelen savtúltengés okozta kellemetlenségeket!

Túlsúllyal küzd, nem mozog? Ezzel a máját is tönkreteheti!

2025.03.12

Az egyik leggyakoribb májbetegséggel, a zsírmájjal is számolniuk kell azoknak, akik túlsúlyosak és nem mozognak eleget. Ezzel pedig a súlyos májkárosodás kockázatának is kiteszik magukat, holott megfelelő táplálkozással és mozgással ezt a rizikót is kiiktathatják az életükből – hívja fel a figyelmet dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológusa, a májbetegségek kezelésének specialistája.

Nézzünk másképp az öregedésre!

2025.03.10

„Minél tovább élek, annál szebb lesz az élet” – mondta egyszer Frank Lloyd Wright, a 20. századi építészet kiemelkedő alakja. S valóban, az időskort nem véletlenül hívják aranyéveknek. Bár az idő múlásával a test lassan elhasználódik, az öregedésnek jó oldalai is vannak.

Már az idegeire megy a fülzúgás? Ne halogassa a megoldást!

2025.03.08

A fülzúgás, vagy tinnitus, egy olyan rejtélyes tünet, amely elsőre ártalmatlannak tűnhet, de hosszú távon megkeserítheti a mindennapokat. Egyesek számára csupán egy halk ciripelés vagy zúgás, másoknak azonban folyamatos és zavaró hangélmény, amely akadályozhatja a koncentrációt, megnehezítheti az alvást, sőt, akár szorongást vagy depressziót is okozhat. De vajon mi állhat a háttérben és mit lehet tenni ellene? Dr. Flautner Ildikó, a Fül-orr-gége Központ szakorvosa segít eligazodni a témában.

Mi történik velünk szénhidrát nélkül?

2025.03.08

A gyors fogyás reményében sokan még mindig kipróbálják a szénhidrátmentes diétát. Pedig a szénhidrát a szervezetünk számára nélkülözhetetlen tápanyag. Mi történik a testünkkel, ha teljesen elhagyjuk a szénhidrátot? 10 pontban összeszedtük miért ne próbáld ki.

Gyógynövényekkel az ízületi fájdalmak ellen

2025.03.05

Az ízületi gyulladásnak rendkívül kellemetlen tünetei lehetnek, például az érintett ízületek merevsége, fájdalma, a mozgás beszűkülése, a fáradékonyság, az izomgyengeség. Több dolog okozhatja ezeket, például kopás, gyulladás vagy autoimmun betegség. Szerencsére néhány gyógynövény segítségével sokat javíthatunk az állapotunkon.

Ez a májkárosodás 5 fő rizikófaktora

2025.02.27

Az emberi máj egy számos életfontosságú funkcióval bíró, hihetetlen teherbírású szerv, amelyet azonban változatos módokon tudunk károsítani, sokszor akartunkon kívül. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus azokat a tényezőket összegezte, amelyek a leginkább májkárosító hatásúak, és szűrés, kivizsgálás jelentőségére is felhívta a figyelmet.

Egy titokzatos betegség: az irritábilis bél szindróma

2025.02.26

Magyarországon szinte népbetegség lett az irritábilis bél szindróma (IBS), amelynek tüneteitől a lakosság mintegy 20-30 százaléka szenved. A szakemberek az IBS-t egyre inkább a ma terjedő „menedzserbetegségek” egyikének tartják.

Bütyök: a lúdtalp és a rossz cipő is okozhatja

2025.02.25

Különösen a nők szembesülnek gyakran a hallux valgus diagnózissal, vagy ahogyan a legtöbben ismerik, a bütyökkel. Ennek az az egyik fő oka, hogy a bütyök elsősorban a nem megfelelő cipő tartós viselésének következménye lehet.

9 ok, amely hajlamosít a térd ízületi gyulladására

2025.02.25

Az ízületi gyulladás, vagyis az ostheoarthritis komoly fájdalmat és mozgáskorlátozottságot is okozhat. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos szerint nem szabad kétségbeesni, a fájdalom csökkenthető, a gyulladás enyhíthető.

10 tipp, hogy könnyebben átvészelje az óraátállítást

2025.02.22

Idén március 30-án állunk át a nyári időszámításra, azaz szombatról vasárnapra virradóan egy órát veszítünk az alvásidőből. Az óraátállítás miatt sokan a szokásosnál fáradtabbnak, levertebbnek érezhetik magukat. Mutatunk néhány tippet, amivel könnyebb átvészelni ezt az időszakot, és hosszútávon is javulhat az alvásminőség.

Mellkasi fájdalomnál fontos vizsgálat a szívultrahang

2025.02.22

Aki megtapasztalja a mellkasi szorítás, mellkasi fájdalom érzését, valószínűleg nyugtalankodik miatta, hiszen nehéz nem szívbetegségre gondolni ennek kapcsán. Azonban emögött a tünet mögött számos ok meghúzódhat, és még a szív-érrendszeri betegségeken belül is szükséges pontosan diagnosztizálni a forrást. Ebben a diagnosztizálási folyamatban játszhat nagy szerepet a szívultrahang vizsgálat, amelyet dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa mutatott be.

Hogyan jelzi a bajt a hasnyálmirigy?

2025.02.21

Ha krónikussá válik a hasnyálmirigy-gyulladás, akár sokkos állapotot is okozhat, ezért különösen érdemes ismerni a tüneteit.

Közeledik a tavasz, gyakoribb a migrén?

2025.02.20

A migrénesek pontosan tudják, melyek azok a triggerek, amelyek kiváltják náluk a görcsös fájást. Leggyakrabban bizonyos ételeket, fényt, hangokat, stresszt szokás emlegetni, de sokan vannak, akiket az időjárásváltozás visel meg. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa a közeledő tavaszi frontok kapcsán beszélt a migrén kezelési lehetőségeiről.

Folyadék, rost, mozgás: előzzük meg a székrekedést!

2025.02.19

A székrekedést a legtöbb ember úgy határozza meg, hogy jellemzően kevés és kemény széklettel járó emésztési probléma. Pedig az orvosi értelemben vett székrekedés ennél egy kicsit bonyolultabb.

Óvjuk szemünket a kiszáradástól!

2025.02.16

A számítógépes munkavégzés, a mobilhasználat, az autóvezetés, a mesterséges fények, a légszennyezettség vagy a kontaktlencse viselése miatt egyre többen szenvednek a száraz szem kellemetlen tüneteitől. Nézzük, mi okozza a problémát, és hogyan védekezhetünk ellene.

A vállfájdalom leggyakoribb okainál fontos lehet az ultrahangos képalkotás

2025.02.12

A vállfájdalom igen gyakori problémának számít, hiszen egy erősen igénybe vett és széles mozgástartománnyal bíró ízületről van szó.  Sokszor a probléma magától elmúlik, azonban előfordulhat, hogy a vállfájdalom tartósan megmarad, illetve egyéb panaszok is társulnak hozzá. Az Ultrahangközpont ízületi ultrahang specialista radiológusát, dr. Bánhegyi Barbarát a vállfájdalom lehetséges okairól kérdeztük, valamint arról, milyen elváltozások vizsgálhatók ultrahanggal.

Őrizze meg ízületei egészségét télen is

2025.02.11

Ahogy beköszöntött a tél, az ízületi fájdalmakkal élők számára gyakran nehezebbé válik a mozgás. A hideg időjárás fokozhatja a merevséget, az ízületi gyulladások tüneteit, és sokaknál az ilyenkor jellemző hűvös, párás időszakok jelentős fájdalomérzettel járhatnak. Ezek a problémák nemcsak a mindennapi tevékenységek elvégzését nehezítik meg, hanem az életminőséget is jelentősen rontják.

Nem a hideg okozza a befagyott váll

2025.02.11

Beszédes neve ellenére a befagyott váll nem a hideg miatt alakul ki, a név jóval inkább a merev, beszűkült mozgásra vonatkozik. Dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvosa szerint megfelelően elrendelt kezeléssel hatékonyan lehet segíteni a középkorúak gyakori problémáján.

Mit mond a tudomány az időjárás okozta panaszokról?

2025.02.10

„Ha jön a hideg, sajog a térdem; ha front van, fáj a sebem; ha erős a szél, feszülnek az izmaim” ? Sokak számára egyértelmű az összefüggés az időjárás és a különböző nyavaják, fájdalmak felbukkanása között. De, valóban létezik az a hatás, amit a frontnak, a szélnek vagy éppen a hirtelen jött lehűlésnek tulajdonítunk?

Mellkasi fájdalom - szív eredetű, vagy sem?

2025.02.09

Sokan ijednek meg a mellkasi fájdalomtól, és asszociálnak rögtön szívinfarktusra, azonban az esetek többségében nem a szív váltja ki. De mikor okozza a szív, és mikor kell mindenképpen kivizsgáltatni? Cikkünkből kiderül.

Várandósság alatt megváltozik a gerinc terhelése

2025.02.08

A várandósság egy nő életének egyik legszebb pillanata, ugyanakkor olyan változások történnek a szervezetben, amelyek nemcsak kilenc hónapig határozzák meg egy kismama életét.

Mellkasi fájdalom: szívinfarktus, vagy angina pectoris?

2025.02.08

Egy kevésbé markáns tünet, egy fokozatosan jelentkező fájdalom elbizonytalaníthat bárkit, hogy szüksége van-e az azonnali orvosi ellátásra vagy sem. Most a szívinfarktus és az angina pectoris tüneteinek változatosságaira, és különbségeire hívjuk fel a figyelmet.

Tanácsok, amivel megúszhatjuk az influenzát

2025.02.08

Az új év idén az influenzajárványnak is lendületet adott hazánkban, így az ünnepi kikapcsolódás után sokakat hamar és váratlanul döntött le a lábáról a vírus. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ adatai szerint a légúti megbetegedések közül a negyedik héten is egyértelműen az influenza vezette a listát 43,7 százalékkal.

Egy korty erő

2025.02.05

Úgy érezzük, bujkál bennünk valami? Ne engedjük, hogy a nátha ágynak döntsön, de lehetőségünk szerint pihenjünk sokat, és egy csésze gyógyteával bízzuk magunkat a természet erejére!

Mozgással az egészségért!

2025.02.04

A hűvösebb, esősebb idő, gyakoribbak az időjárási frontok. Az ízületi problémákkal küzdők jó, ha felkészülnek erre, hiszen a levegő lehűlésével szinte biztos, hogy felerősödnek a panaszok az arra érzékenyeknél. A krónikus ízületi gyulladásra egyelőre nincs gyógymód, ám sokféle enyhítő terápia közül lehet választani. Az egyik legpraktikusabb, legolcsóbb és legegészségesebb módszer a rendszeres mozgás.

Milyen tünetek esetén lehet fontos a 7 napos EKG?

2025.02.04

Vannak olyan szív-érrendszeri tünetek, amelyek kiszámíthatatlan időszakokban, esetleg csak éjszaka vagy terhelés kapcsán jelentkeznek. Dr. Jenei Zsigmond Máté, a KardioKözpont szakorvosa azokra a panaszokra és állapotokra hívta fel a figyelmet, amelyek kapcsán fontos diagnosztikai eszköz a 7 napos EKG.

Hogyan legyen fitt 50 felett?

2025.02.04

Életmódváltáshoz sosincs késő: a több testmozgás, az egészségesebb táplálkozás és a lelki-szellemi egyensúly fenntartása 50 felett is komoly változásokat hozhat. Egy kis odafigyeléssel megőrizhető a jó erőnlét, a fiatalos külső, és csökkenhet a szívbetegségek, a rák, a csonttörések és a mentális problémák kockázata.

Túlsúllyal küzd, nem mozog? Ezzel a máját is tönkreteheti!

2025.02.03

Az egyik leggyakoribb májbetegséggel, a zsírmájjal is számolniuk kell azoknak, akik túlsúlyosak és nem mozognak eleget. Ezzel pedig a súlyos májkárosodás kockázatának is kiteszik magukat, holott megfelelő táplálkozással és mozgással ezt a rizikót is kiiktathatják az életükből – hívja fel a figyelmet dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológusa, a májbetegségek kezelésének specialistája.

Ártatlan és kezelendő okok a puffadás mögött

2025.02.03

A puffadás olyan általános probléma, hogy szinte nincs ember, aki ne tapasztalta volna már valaha. De nem minden esetben a túl sok evés vagy a puffasztó élelmiszerek okozzák a kellemetlen tünetet, dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ gasztroenterológusa, hepatológus arra hívta fel a figyelmet, hogy bizonyos esetekben akár betegség is állhat a háttérben.

Hogyan kezelhetjük hatékonyan a torokfájást?

2025.02.01

Sokunk életét megkeseríti a hidegebb hónapokban a kaparó, fájó és a nyeléskor jelentkező kellemetlen fájdalom. Ilyenkor alig várjuk, hogy minél hamarabb túl legyünk rajta és minél gyorsabban enyhítse valami a szenvedésünket!

Nyaki nyirokcsomó-mintavétel: erre készüljön

2025.01.30

A megnagyobbodott nyirokcsomókat eredményező állapotok spektruma rendkívül változatos, ezért nem kell egyből a legrosszabbra gondolnunk, amikor nyirokcsomó-duzzanatot tapintunk a nyakunkon – mutat rá dr. Róna Ágnes, az Ultrahangközpont szakorvosa, akit az ultrahangvizsgálattal igazolt, morfológiailag bizonytalan nyirokcsomók aspirációs mintavételéről kérdeztünk.

Reflux és fel nem ismert allergia is okozhat nyelőcsőgyulladást

2025.01.30

Rendszeresen úgy érzi, mintha az étel elakadt volna a nyelőcsövében? Csak nagyobb mennyiségű folyadék elfogyasztásával képes egy-egy falattal megbirkózni? Az étkezések előtt apró darabokra vágja az ennivalót, hogy le tudja nyelni? Ha a fenti kérdésekre igennel válaszolt, akkor elképzelhető, hogy a nyelőcső krónikus gyulladásos betegségében, az úgynevezett eozinofil nyelőcsőgyulladásban szenved – hívja fel a figyelmet dr. Pászthory Erzsébet, az Allergiaközpont gasztroenterológusa, belgyógyász szakorvosa, aki a háttérben álló okokról és a kezelési lehetőségekről is beszélt.

A stressz fokozott fájdalomérzéshez vezethet

2025.01.29

Mi a közös a krónikus migrénben, a hátfájásban és az irritábilis bél szindrómában? Mindegyik tünetegyüttest kiválthatja vagy súlyosbíthatja a központi idegrendszer sajátos szabályozási zavara, az úgynevezett központi idegrendszeri szenzitizáció, amely az ingerek felnagyításáért felelős. A túlérzékenység kialakulásához a stressz is hozzájárulhat, ezért a fájdalom csökkentéséhez nélkülözhetetlen a stresszkezelés.

Mozgás, sport ízületi gyulladással?

2025.01.29

Nem kérdés, hogy a rendszeres mozgás hasznos, de az ízületi fájdalommal küzdők gyakran erre vágynak legkevésbé. Az arthritis-es betegek harmada fizikailag inaktív, holott a megfelelő mozgás az ízületi gyulladás kezelésének egyik alapköve. Dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus arról beszél, mit nyerhetnek az érintett páciensek a megfelelő edzésprogrammal és milyen kezelésekkel segíthet az orvos.

Fogszabályozás nem csak gyerekkorban

2025.01.27

Legyen szó gyerekről, tiniről vagy felnőttről – akár szeniorról is –, a fogszabályozás minden életkorban megtérülő befektetés. Nemcsak esztétikai előnyökkel bír, hanem számos funkcionális problémát is kiküszöbölhet. Sokan mégis bizonytalanok: mekkora befektetést és milyen rákészülést igényel?

A hasfájást kiváltó okok

2025.01.27

A hasi vagy gyomorfájdalom hátterében az egészen hétköznapinak számító okoktól a súlyos betegségekig több tényező is állhat. A hasi kivizsgálás egy komplex algoritmus, a terápiák abszolút diagnózis függőek, nem igazán lehet általánosítani.

Ismerjük fel időben a csontritkulást!

2025.01.27

A csontritkulás világszerte emberek százmillióit érinti. Kialakulásának esélyét számos kockázati tényező növeli, ugyanakkor a megfelelő életmód sokat segíthet az egyik leggyakoribb csontbetegség és a nyomában járó csonttörések megelőzésében.

Testünk tünetek formájában küld értesítéseket

2025.01.25

Bármennyire is jelentéktelennek tűnnek, a testen bekövetkező legkisebb változások sem oknélküliek, a testünk folyamatosan kommunikál felénk, ne vegyük félvállról az üzeneteit! Egy nátha esetén például pontosan tudjuk, hogy törődésre és pihenésre van szüksége a szervezetünknek, a kevésbé feltűnő tünetek esetén a rohanó hétköznapok közepette viszont hajlamosak lehetünk bagatellizálni, homokba dugni a fejünket, és azt mondani, hogy „majd elmúlik”.

Ha fáj a láb...

2025.01.25

Esténként jelentkező nehézlábérzés, a láb feszülése, bedagadása, éjjeli görcsölése – sokan nem is gondolnak rá, hogy vénáik nem megfelelő működése okozza e tüneteket, ha egyébként nem látványosan visszeres a lábuk. Pedig esetleges súlyos szövődményei miatt a felsorolt, a mélyebben fekvő, szabad szemmel nem látható vénák krónikus működési elégtelenségére figyelmeztető jeleket érdemes nagyon komolyan venni. Mit tehetnek az érintettek?

Vegyük komolyan az ízületi problémákat!

2025.01.24

Az ízületek leggyakoribb betegsége az úgynevezett ízületi porckopás, más néven arthrózis, amely a felnőtt lakosságból majdnem minden ötödik embert érint.

Székrekedés – időskorban gyakoribb?

2025.01.24

Az anyagcserénk milyensége nagy egyéni eltéréseket mutat, de életmódunkkal, táplálkozásunkkal és folyadékfogyasztásunkkal nagyban befolyásolhatjuk bélműködésünket.

Csodálatos gyógynövények

2025.01.23

A gyógynövények körbevesznek minket, naponta élvezzük áldásos hatásukat úgy, hogy észre sem vesszük. Hiszen belegondol-e bárki is abba, hogy amikor almát eszik vagy petrezselymet vág az ételbe, tulajdonképpen gyógynövényes kúrát alkalmaz.

Generációk a fájdalom küszöbén

2025.01.23

Egyre korábban jelentkeznek a fiataloknál a mozgásszervi betegségek. A legújabb kutatások szerint Magyarországon minden második felnőtt küzd valamilyen degeneratív gerincproblémával, és az emberek 65 százalékának alakul ki tartós váll-, könyök-, boka-, térd- vagy csípőízületi fájdalma élete során.

A gyomorégés többféle betegséget jelezhet

2025.01.23

Az akut gyomorproblémák tünetei az egyszerű telítettségérzettől az émelygésen és hányingeren át a gyomorégésig terjedhetnek. A kellemetlen közérzet néhány óra vagy egy-két nap alatt többnyire magától elmúlik, elhúzódó panaszok esetén azonban mindenképpen orvosi kivizsgálás szükséges. Nézzük, milyen okok állhatnak a visszatérő gyomorégés hátterében.

5 egyszerű tipp az ízületek védelmében

2025.01.22

Az ízületi gyulladásban szenvedők gyakorta kerülik a fizikai aktivitást, mert attól tartanak, hogy a mozgás fokozódó fájdalommal jár, és tovább károsítja az ízületeiket. Pedig a mozgásszervek egészségének megőrzésében és javításában a kíméletes testedzés kulcsfontosságú.

Mi a Calicivírus fertőzés?

2025.01.21

Gyomor- és bélhurutot nagyon sok kórokozó okozhat, közéjük tartozik a calicivírus. A vírusra jellemző, hogy a környezeti hatásoknak jól ellenáll és a szervezetbe kerülve már kis csíraszámban is megbetegedést okoz.

Megfázás vagy beltéri allergén okozza panaszait?

2025.01.19

Orrfolyás, gátolt orrlégzés, köhögés, tüsszögés és könnyezés – amikor ezekre a tünetekre ébredünk a tél derekán, leginkább arra gondolunk, hogy egy újabb felső légúti fertőzés kerített bennünket hatalmába. Dr. Augusztinovicz Monika, az Allergiaközpont allergológusa, klinikai immunológus és fül-orr-gégésze azonban arra hívja fel a figyelmet, hogy panaszainkat akár beltéri allergének is kiválthatják.

Ízületeink és a hideg

2025.01.18

A különböző mozgásszervi bajoknak mintegy 150 fajtáját tartják nyilván. Ezeken belül az ízületi betegségeket némileg leegyszerűsítve két nagy csoportba oszthatjuk: a kopásos és a gyulladásos változatokra. Megkülönböztetésük nemcsak azért fontos, mert orvoslásuknak eltérő kezelési tervvel állnak neki a szakemberek, hanem azért is, mert egészen más kilátásokkal vághatnak neki a hideg őszi-téli hónapoknak a két betegségcsoport érintettjei.

Meg tud szakadni a szív?

2025.01.18

Halálesetek egész sora kísérte a karácsonyi ünnepeket, tini korunk ikonjaitól kellett búcsúznunk épp az év legszebb napjain. Mind közül talán a legmegdöbbentőbb azonban egy családi tragédia volt: Carrie Fisher halálhírének hallatán még fel sem ocsúdtak rajongók százezrei, másnap édesanyja, Debbie Reynolds elhunytával lett tele a sajtó. És elindult, az egyáltalán nem alaptalan találgatás: vajon tényleg megszakadt a színésznő, édesanya szíve gyermeke elvesztésétől?

Reumás csomók: mi a teendő velük?

2025.01.13

A reumás csomók jellegzetes, bár általában ártalmatlan tünetei a sokízületi gyulladásnak. Mi a teendőnk a bőr alatt megjelenő kisebb-nagyobb elváltozásokkal.

Gluténmentes diéta: ne divatból kövesse!

2025.01.11

Az új évi fogadalmak többsége az életmódváltáshoz és a diétához, fogyókúrához kapcsolódik. De ki, miben látja a hatékony megoldást annak érdemes utánanézni. Sokan a gluténmentes diétára esküsznek.

Légúti megbetegedések is okozhatnak gombócérzést

2025.01.11

Úgy érzi, mintha valami megakadt volna a torkán? A nyakkendő és a sál szinte bilincsként szorítja a nyakát? A gombócérzéstől krákogással, torokköszörüléssel és bőséges folyadékfogyasztással igyekeznek megszabadulni az érintettek, általában hasztalanul – a hideg  hónapok légúti megbetegedései is gyakran váltanak ki hasonló panaszokat.

Bújkál bennem valami...

2025.01.10

Szipogás, könnyezés, tüsszögés, fülzúgás, köhögés… az őszi-téli időszak kellemetlen velejárói. „Békés” körülmények között olyan, mintha – képletesen és valóságosan is – víz alá kerültünk volna, a világjárvány idején azonban mindez úgy törhet ránk, mint egy cunami, hiszen minden jelre jobban figyelünk, mint máskor.

A visszerek ellen

2025.01.09

Ahogy közelednek a meleg hónapok, egyre több figyelmeztetést olvashatunk-hallhatunk arról, mennyire fontos hidratáltnak maradni, és kerülni a túlzott napsütést. Ezek a tanácsok – és még néhány alább felsorolt javaslat – különösen megfontolandók mindenkinek, aki visszerességgel küzd.

Szaunakisokos: melyik a tökéletes választás?

2025.01.04

A szaunázásnak sokféle jótékony hatása ismert, ilyen például, hogy endorfin szabadul fel a testünkben, miközben a melegben lazítunk.

Gyógynövényekkel a gyomorpanaszok ellen

2025.01.01

Teltségérzet, puffadás, görcsök, fájdalmak: talán nincs is olyan ember, aki ne tapasztalta volna az emésztés kellemetlen tüneteit. Ez a biológiai folyamat csak akkor jut eszünkbe, ha panaszaink vannak, pedig érdemes minél többet megtudni egészséges működéséről és arról, hogy a bél betegségei gyógynövény és gyógytea kúrákkal hatásosan orvosolhatók.

Ez az étrend segíthet epepanaszok esetén

2025.01.01

Magyarországon az étkezési szokások kedveznek az epekőképződésnek. Megelőzésében segíthet a rendszeres, kiegyensúlyozott, rostdús táplálkozás és a megfelelő folyadékpótlás. Következetes diétával a már kialakult panaszok is jó eséllyel enyhülnek.

Mi a különbség a szívinfarktus és a stroke tünetei közt?

2024.12.30

Egy-egy kevésbé intenzív tünet, lassabban kialakuló fájdalom elbizonytalaníthat bárkit, szükséges-e az azonnali orvosi ellátás vagy sem. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa a szívinfarktus és a stroke tüneteinek sokszínűségére és azok különbségeire hívta fel a figyelmet. 

Melyek a leggyakrabban panaszt okozó ételféleségek?

2024.12.29

Hányinger, gyomorfájdalom, felfújódás és puffadás – csak néhány tünet azok közül, amelyeket az ételintolerancia okozhat. Mely ételek felelősek leginkább ezekért a kellemetlenségekért?

Néma gyilkos: jelek, amelyek cukorbetegségre figyelmeztethetnek

2024.12.27

Szervezetünk mindig jelez a benne zajló változásokról, csak ezeket az üzeneteket nem mindig tudjuk értelmezni. Így van ez sokszor a cukorbetegség tüneteinél is. A  cukorbetegség alattomos kór, amely éveken, évtizedeken át rombolja a szervezetet anélkül, hogy komolyabb fizikális tüneteket okozna, azaz nem fáj, nem érezzük, hogy bajunk lenne. Ezért is nevezik néma gyilkosnak – magyarázza prof. dr. Somogyi Anikó az 1-es és 2-es típusú cukorbetegség specialistája a Cukorbetegközpont belgyógyász, diabetológus, endokrinológus szakorvosa.

Köszvénynél az étkezés és az orvosi kezelés is fontos

2024.12.26

A köszvény egy fájdalmas rohamokkal járó betegség, amely gyulladást okoz főként a nagylábujjakban, a kezekben, a lábfejekben, térdekben és a könyökben. A közkeletű tévedéssel szemben itt nem autoimmun eredetről van szó, ugyanis a köszvény anyagcsere- és immunológiai eredetű, ezért a kezelési módja is eltér az autoimmun forrású gyulladásos ízületi betegségekétől. Dr. Csengei Gábor PhD, a Fájdalomközpont reumatológusa az étkezés szabályaira és az orvosi segítség lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

Miért éppen a só emeli meg a vérnyomást?

2024.12.22

A magas vérnyomás kialakulása számos okra vezethető vissza, amelyek közül jónéhány döntés kérdése. Az egyik ilyen sófogyasztás, amelynek visszaszorítására dr. Kapocsi Judit PhD, a KardioKözpont magasvérnyomás és érkockázat specialistája hívta fel a figyelmet. 

Mikor jó a fájdalomra a meleg?

2024.12.22

Hideg vagy meleg? Nedves vagy száraz? Mikor használ a mozgásszervi fájdalmaknál a meleg terápia és hogyan érdemes alkalmazni azt? Ezekre a kérdésekre válaszolt dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr.

Mindig kezelje a bőrsérüléseket!

2024.12.21

A karácsonyi kapkodás sokszor vezet kisebb-nagyobb otthoni balesetekhez. A sérülések gyors ellátása után érdemes figyelni a sebek állapotát, mert súlyos problémákhoz vezethet, ha elfertőződik a vágás vagy a karcolás.

Karácsonykor sem kell lemondani a kedvenceinkről

2024.12.19

Az ünnepek alkalmából legtöbb háztartásban megszokott menüsort tesznek az ünnepi asztalra. Sokan már előre tudják, hogy súlyfelesleggel zárják a decembert. Az egészséges táplálkozás jegyében nem kell semmiről lemondani, de nem árt, ha betartunk az ünnepek alatt is néhány aranyszabályt.

Enyhíteni a megfázás tüneteit

2024.12.16

A szervezetünk oxigénellátásában létfontosságú légutakat alsó és felső légutakra szokás osztani – utóbbiak közé tartoznak a gége és a garat, továbbá az orr-, a homlok és az arcüreg. A felső légutak gyulladásos megbetegedései minden korosztályban a leggyakoribb kórképnek számítanak. Mit tehetünk a kellemetlen tünetek enyhítésére?

Vegyük komolyan a felfázást!

2024.12.15

Az őszi-téli időszakban gyakori betegség a felfázás, más néven hólyaghurut. Azért érinti elsősorban a nőket, mert a nők húgycsöve rövidebb, mint a férfiaké, így könnyebben juthatnak fel rajta a gyulladást okozó baktériumok. A hűvösebb hónapokban az immunrendszerünk gyengülhet, ezért ilyenkor sokkal fogékonyabbak lehetünk a különböző betegségekre, köztük a felfázásra is!

Valóban hatékony a mozgászszervi műtét vagy csak egy erős placebo?

2024.12.08

Mielőtt egy gyógyszer piacra kerülne, számos kísérlet és vizsgálat előzi meg az engedélyezését, viszont a legtöbb mozgásszervi műtét esetén nincs megfelelő bizonyíték arra, hogy a beavatkozás mennyire lesz hatékony. De honnan tudhatjuk azt, hogy a műtétek utáni javulás nem az eltelt időnek, vagy az orvosba vetett hitnek köszönhető? Többek között erre a kérdésre is keresi a választ Olosz József, a Sherlock Rehab vezető gyógytornásza, manuálterapeutája.

Muskátliolaj: külsőleg is hatásos

2024.12.06

A muskátliolaj nemcsak az egészségünket védheti, hanem a szépségápolásban is nagy hasznát vehetjük. Az egyik legjobb tulajdonsága, hogy eredményesen csökkenti a depressziós tüneteket, illetve a szorongást is jól oldja.

Normális, ha erősen érezzük a szívdobogásunkat?

2024.12.03

A szívdobogás érzés általában ártalmatlan, és ahogyan jött, el is múlik. Bizonyos esetekben azonban betegségek, állapotok miatt érezzük az erős szívverést, de nem mindig könnyű eldönteni, milyen irányban érdemes elindulni, ha tudni szeretnénk az okot. Dr. Bőhm Tamás, a Kardioközpont belgyógyásza, kardiológus a viszonylag gyakori okok, a szorongásos zavarok és a szívbetegségek kivizsgálásának jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Vissza a mindennapokhoz trombózis után

2024.12.03

Mélyvénás trombózis után sokakban felmerül a kérdés, hogy mikor és hogyan térhetnek vissza a mindennapokhoz, a megszokott életvitelükhöz. Mi lesz a munkával? A mozgással? Ezeket és még sok mást is megválaszol prof. Blaskó György, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistája.

Hisztamin intolerancia – mit mutat a laborlelet?

2024.12.02

Bizonyos panaszok esetén felmerül a hisztamin intolerancia gyanúja. Az elsősorban nőknél előforduló tünetek okainak felderítésére sokan laborvizsgálatot végeztetnek, ám a járvány időszakában ennek orvosi kiértékelése nehézségekbe ütközhet. Dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy mit javasol ilyen esetben.

A krónikus fejfájás természetes gyógymódokkal

2024.11.30

Amennyiben a fájdalom naponta jelentkezik, akkor krónikus fejfájásról beszélünk. Az nem olyan érzés, mint a migrén, mert ott a betegek fény-, hang- és szagérzékenységet tapasztalnak, illetve hányinger, szédülés és rendkívüli fáradtság is jellemzi őket.

A jobb felhasi fájdalom epehólyag problémára is utalhat

2024.11.28

A hasi fájdalom igen gyakori panasznak számít, melynek hátterében számtalan ok állhat. Ezek lehetnek banálisak, de akár komoly problémára is utalhatnak. Olykor a diagnózis nem egyszerű, és ehhez különböző képalkotó vizsgálatok is szükségesek lehetnek. Dr. Horváth Ilona, az Ultrahangközpont radiológusa a leggyakoribb epehólyag problémákat ismerteti, melyek fontos diagnosztikai módszere a hasi ultrahang.

Pásztor Erzsi 88 – az örök fiatal

2024.11.27

Ha az ember elmegy megnézni a Nyolc nő című darabot a Játékszínbe, ahol tizedik éve van műsoron a darab, egyszerűen nem hiszi el, hogy a színpadon parádézó Pásztor Erzsi mindjárt kilencven éves lesz. Kossuth-díjas, Jászai Mari-díjas, Érdemes művész, de leginkább a közönség kedvence, a Szomszédok Janka nénije, aki a szerepe szerint mindig iszogat, de a magánéletben soha. Ő maga mulat ezen a helyzeten a legjobban. Őszinte, nyíltszívű és hatalmas élet és művészi tapasztalattal rendelkező nő, akit nem lehet nem szeretni.

Digitális eszközhasználat és kéztőalagút-szindróma

2024.11.26

A digitális eszközök ma már nem csupán az életünket segítő technológiai kütyük, hanem gyakorlatilag a kezünkhöz nőtt tárgyak. Az okostelefonok, laptopok és egyéb számítástechnikai eszközök folyamatos használata miatt egyre több embernél alakulnak ki olyan mozgásszervi problémák, amelyek korábban ritkábban fordultak elő. Az egyik leggyakoribb ilyen jelenség a kéztőalagút-szindróma, közismertebb nevén „kattintás-betegség”, amely jelentős hatással lehet az életminőségre. De mi is ez a szindróma, hogyan alakul ki, és mit tehetünk a megelőzése érdekében? Dr. Ferenc Mária, a Budai Egészségközpont reumatológus-fizioterápiás és mozgásszervi rehabilitációs főorvosa összefoglalja a legfontosabb tudnivalókat.

Íme, a 8 legjobb élelmiszer ízületi gyulladás esetén

2024.11.25

Több érintett megfigyelhette már, hogy bizonyos ételek, étrend képes csökkenteni az ízületi gyulladás tüneteit. Szarka Dorottya, az Életmód Orvosi Központ dietetikusa az erre vonatkozó kutatási eredményekről beszélt.

Félre a fájdalommal!

2024.11.25

A fájdalom a szervezet jelzése, nem betegség, hanem egy tünet, így elsősorban a kiváltó okot kell megszüntetni!

Rándulás és ficam – természetes orvoslás

2024.11.24

Ficamról olyankor beszélünk, ha túlzott erőbehatás miatt az ízületi fej elhagyja az ízületi árkot. Ránduláskor a két csontvég elmozdul a helyéről, az ízületi szalag és tok megnyúlik vagy akár el is szakadhatnak, ám az ízületi felszínek (az úgynevezett fej és vápa) a helyükön maradnak. A népi gyógyászat mindkét állapot enyhébb eseteire használ gyógynövényeket.

Pajzsmirigygyulladás: mikor van szükség gyógyszerre?

2024.11.22

A pajzsmirigy betegségek zöme gyógyszeresen kezelendő, és nem ritka, amikor a páciensnek élete végéig kell szednie az adott készítményt. Felvetődhet a kérdés, hogy mi van akkor, ha az illető pajzsmirigygyulladással küzd? Hiszen a probléma nem mindig jár hormonszint eltéréssel, és ha mégis, gyakran -akár spontán - gyógyul. A választ dr. Békési Gábortól , a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistájától tudtuk meg.

Görcsöl a dereka? Így lehet segíteni rajta

2024.11.22

Amikor úgy érezzük, görcsöl a derekunk, tulajdonképpen az izmok akaratlan összehúzódásától vagy feszülésétől, illetve az izompólya megbetegedéseitől szenvedünk.  Az érzés annyira fájdalmas lehet, hogy akár a mozgást is megakadályozza, dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa szerint házilagos és professzionális kezelésekkel is lehet rajta segíteni.

Így dönthető el, hogy a gerince vagy a cipője miatt fáj a lábfeje

2024.11.21

Megfigyelhető, hogy a lábfej fájdalmát legtöbbször csak egy nem megfelelő cipő okozza, de dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos arra is figyelmeztet, hogy anatómiai vagy a gerincből kiinduló idegi probléma miatt is jelentkezhet a fájdalom.

Nátha, megfázás: mikor forduljunk orvoshoz?

2024.11.20

Több mint 200 vírus okozhat megfázást, ezért sem meglepő, ha felnőtteknél évente több alkalommal is náthás tünetek jelentkeznek. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orrgégeközpont orvosát h arról kérdeztük, vajon elég otthoni praktikákat bevetni megfázás esetén, vagy javasolt inkább orvoshoz fordulni?

Visszatérő felfázás

2024.11.19

A hólyaghurut sok nő problémája a hűvösebb hónapokban. Aki „szerencsésebb” gyógyszeres kúra után meg tud szabadulni tőle, másoknál viszont krónikussá válhat a gyulladás.

A klimax tünetei speciális étrenddel enyhíthetők

2024.11.17

Nemcsak az elhízás megelőzésében, hanem a változókorral járó egyéb tünetek csillapításában is segíthet az az étrend.

Koronavírus 2024: ilyen tüneteket okozhat

2024.11.17

Ha a nyári szezon végén köhögő, tüsszentő emberekre leszünk figyelmesek a környezetünkben, sokféle betegségre gondolhatunk: a szezonális allergia mellett a klasszikus légúti fertőzések is okozhatnak hasonló panaszokat, és a világjárványért felelős koronavírus sem tűnt el.

Hogyan segíti a mesterséges intelligencia a prosztatrák-szűrést?

2024.11.13

Világszerte 1,3 millió, Európában 450 000, Magyarországon pedig 4000 férfit diagnosztizálnak prosztatarákkal évente, amelyből közel 1500-an vesztik életüket a betegség következtében hazánkban. A fejlődő diagnosztika és a növekvő felismerésszám ellenére a prosztatarák az ötödik leggyakoribb rákhalálok világszerte.

Kötéscsere biztonságosan és fájdalommentesen

2024.11.13

Hosszasabb sebgyógyulás esetén elengedhetetlen a rendszeres sebápolás, melynek fontos része a kötéscsere. Korszerű anyagokkal, szakszerűen végezve elkerülhetjük a komplikációkat, és meggyorsíthatjuk a hámosodást.

Meglátszik a szemén

2024.11.12

A számítógépes munkavégzés, a mobilhasználat, az autóvezetés, a mesterséges fények, a légszennyezettség vagy a kontaktlencse viselése miatt egyre többen szenvednek a száraz szem kellemetlen tüneteitől. Nézzük, mi okozza a problémát, és hogyan védekezhetünk ellene.

A pozitív gondolkodás jótékony hatásai

2024.11.12

A pszichológia iránt érdeklődő olvasó az elmúlt években gyakran találkozhatott a pozitív gondolkodásra buzdító írásokkal. A pozitív pszichológia programját eredetileg az amerikai Martin Seligman, és a magyar származású, szintén az Egyesült Államokban alkotó Csíkszentmihályi Mihály fogalmazta meg a 2000-es évek elején.

Miért fontos megelőzni a láb bütykeinek kialakulását?

2024.11.11

A hallux valgus, hétköznapi nevén bütyök, egyike a láb leggyakoribb deformitásainak. Akkor beszélhetünk bütyök kialakulásáról, ha a nagy lábujj alappercén csontkinövés keletkezik. Torzítja a láb külsejét, és meglehetősen nagy esztétikai gondot okoz a hölgyek és urak körében is, elsősorban mégis a gyengébbik nemet sújtja.

Késik a menstruáció? Ilyen okai lehetnek

2024.11.10

A menstruációs ciklus általánosságban 28 napos, bár minden normálisnak tekinthető, ami a 21-40 napos határon belül mozog. A nők azonban egy idő után tudják, náluk milyen hosszú általában egy ciklus, ezért észreveszik, ha a menzeszük késik. A késés oka azonban nem mindig egyértelmű, dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész most a gyakori indokokat vette számba.

6 tévhit az akupunktúráról

2024.11.10

A közel 3000 éve alkalmazott akupunktúra olyan módszer, amelynek hatékonyságát számtalan klinikai vizsgálat igazolta, mégis néhány tévhit él vele kapcsolatban. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr ezeket igyekszik eloszlatni.

Olyan, mint az infarktus – az angina elmúlik, de ki kell vizsgálni

2024.11.10

Az úgynevezett angina pectoris során az ember mellkasi fájdalmat, nyomást érez, amelyet többek közt légszomj, izzadás is kísérhet. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa elmondja, hogyan különböztethető meg az angina a hasonló tüneteket okozó szívinfarktustól és miért fontos a kivizsgálás akkor is, ha elmúlt a mellkasi szorítás.  

A kisfiúkat érintő leggyakoribb urológiai problémák

2024.11.09

November a férfiegészség hónapja, ami minden évben ráirányítja a figyelmet a férfiak egészségére, különösen az őket érintő urológiai problémákra és azok megelőzési lehetőségeire, beleértve a szűrővizsgálatokat. Fontos azonban, hogy ennek kapcsán ne csak a felnőtt férfiakra gondoljunk, hanem az egészen kisfiúkra is, hiszen az ő esetükben a korai felismerésnek még fontosabb szerepe van. A Budai Egészségközpont szakmavezető főorvosa, dr. Póth Sándor bemutatja a fiúkat érintő leggyakoribb gyermekurológiai betegségszeket, azok okait, tüneteit, továbbá hasznos tanácsokat ad a komolyabb szövődmények megelőzéséhez és a kezeléshez.

A pikkelysömörrel járó ízületi gyulladás pszichés gondokat is okozhat

2024.11.09

Az arthritis psoriatica a pikkelysömör ízületi gyulladással együtt járó formája, ami az esetek kb. 10-20 százalékában alakul ki. Dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza és dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr a tünetekről és a betegek szakszerű, empatikus ellátásáról beszélt.

HPV fertőzés: továbbadhatjuk, még ha nem is tudunk róla

2024.11.09

Mivel a Humán Papilloma Vírus 16-os genotipusa felelős egyes szájüregi és gége rosszindulatú daganatos megbetegedésekért, ill. a 6-os és a 11-es genotípus egyes jóindulatú elváltozások kialakulásáért, ezért még panaszok nélkül, megelőzésképpen is fontos a fül-orr-gégészeten a rendszeres szűrővizsgálat! A különböző rizikócsoportokba tartozó személyeknél ez még nagyobb jelentőségű!

Zsibbad a lába, nem gyógyul a sebe? Perifériás érbetegség is lehe

2024.11.08

A perifériás artériás betegséget nem mindig könnyű diagnosztizálni, éppen ezért fontos felismerni és az orvosnak elsorolni a tüneteket. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa szerint a veszélyeztetett pácienseknek tisztában kell lenniük a gyanús jelekkel.

Láz- és fájdalomcsillapítás gyerekeknél

2024.11.06

Gyermekeknél különösen ijesztőek lehetnek a lázzal járó betegségek, mert a tünetek erőteljesek, és rontják a kicsik komfortérzetét. A láz nem betegség, hanem testünk jelzése arról, hogy valamilyen gyulladás, fertőzés vagy más betegség van jelen. Ezért nem csupán a lázat kell csillapítani, hanem az alapbetegséget is kezelni kell.

November a fogászat hónapja!

2024.11.06

A szép mosoly, az egészséges fog, a kellemes lehelet alapvető egészségügyi és esztétikai elvárás. Mi magunk is sokat tudunk tenni érte a hétköznapokban, ha figyelünk a részletekre és nem felejtjük el a szájápolás fontosságát. Fogaink épségét a genetikai adottságokon túl szokásaink is meghatározzák.

November a nemzetközi Tüdőrák Hónapja

2024.11.06

A tüdőrák- és a dohányzásellenes szervezetek világszerte minden év novemberében tartják a Tüdőrák Hónapját, hogy felhívják a figyelmet a betegséget okozó tényezőkre, az ellene folytatott küzdelemre, az új diagnosztikai eljárásokra, a gyógyulás esélyeire.

Jön-megy a mellkasi fájdalom? Ez lehet az oka

2024.10.31

A vissza-visszatérő mellkasi fájdalomnak számos oka lehet, enyhébbek és orvosi ellátást igénylők is. Dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta arról beszélt, mi minden okozhat ilyen tünetet és mikor érdemes orvoshoz fordulni.

Az ősszel kiújult refluxa vagy a szíve miatt van mellkasi fájdalma?

2024.10.30

A mellkasi fájdalom olyan jelzés, amelynek mindenképpen ki kell deríteni az okát, hiszen gyakran kezelést igényel. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa azt ismertette, melyek a szív eredetű és a reflux-ból következő mellkasi fájdalom jellegzetességei.

Mit keres a koffein a fájdalomcsillapítóban?

2024.10.29

A koffein a legelterjedtebb, világszerte legálisan alkalmazható pszichoaktív drog. Sehol sem tiltják, sok helyen inkább javallják, az emberek többsége leginkább kávé vagy tea formájában fogyasztja. Sokan nem is tudják, hogy több, vény nélkül kapható fájdalomcsillapító szer hatóanyagaként is találkozhatunk vele.

Szívritmuszavar – biztos benne, hogy önnek nincs?

2024.10.28

Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy szívritmuszavaruk van, így az őket fenyegető kockázatokról sem tudnak, s azok elkerüléséért sem tesznek semmit.

Hatásosan a hasi panaszok ellen

2024.10.28

Talán nincs is olyan ember, aki ne szembesült volna már valamilyen emésztési problémával. Az emésztési zavarok jól ismert tünetei közé sorolhatjuk a hasi görcsöket, a puffadást és a gyomorégést, valamint a gyakori gázképződést is. A panaszok hátterében sok esetben az epeműködés zavara áll.

Ég a gyomra? Van megoldás!

2024.10.27

Mellkasi fájdalom, maró érzés a torokban, savanyú vagy keserű íz a szájban, émelygés, hányinger, puffadás – a gyomorégés tüneteit nagyon sokan ismerik. Ezek a panaszok sok kellemetlenséget okoznak, de odafigyeléssel enyhíthetőek.

A gyász ereje

2024.10.26

Az évnek ebben a szakában ismét halottainkra gondolunk. Felkeressük sírjaikat, mécsest gyújtunk, elmerengve idézzük fel emléküket. A temetőben megérint bennünket valamilyen ünnepélyes, pátoszos időtlenség, az elmúlás megmásíthatatlansága, a halál visszafordíthatatlansága, és világosan áll előttünk saját halálunk elkerülhetetlensége.

Harcoljunk az öregedés ellen!

2024.10.23

Mindenki arra vágyik, hogy egészségesen öregedjen meg, azaz ne kínozzák betegségek és semmilyen egészségügyi gond, amely nagyon megkeseríti és megnehezíti a mindennapokat. Sokan nem is gondolják, hogy valójában mi gyorsítja fel a szervezetben az öregedési folyamatokat. Ilyen például a gyulladás.

Mi a különbség a merev és a rugalmas lúdtalp közt?

2024.10.23

A lúdtalp egy közkeletű megnevezés, amelyet a legtöbb laikus úgy „diagnosztizál”, hogy ha vizes lábbal nyomot hagyunk magunk után a járdán, akkor a talp lenyomata nem tartalmaz egy íves bemélyedést, hanem a teli talp nyoma látszik. Dr. Magbade Gábor (https://www.fajdalomkozpont.hu/szakembereink/ortoped-traumatologus/dr-magbade-gabor), a Fájdalomközpont ortopéd orvosa a lábboltozat süllyedésének típusairól, a felismerés és a kezelés lehetőségeiről beszélt.

Zavar a bal szívkamra működésében

2024.10.23

A szív a keringési rendszerünk központja, fő feladata, hogy tápanyagban gazdag vérrel és oxigénnel lássa el szervezetünk összes létfontosságú szervét.

Ha bizonytalan a fájdalom eredetében

2024.10.22

Aki jó ideje küzd olyan fájdalommal, aminek nem tudja a pontos okát, vagy olyan általános tünetei vannak, hogy nem tudja, merre induljon a kivizsgálás során, esetleg szorong a daganatos betegség gyanújától, nyugtalanító időszakot élhet át.  

A hideg lábfej és a járásra fokozódó fájdalom

2024.10.20

Az érszűkület bármelyik érben kialakulhat a testben, és nagyon gyakori, hogy egyszerre több ér is érintett. A probléma nem csak lábfájdalommal járhat, akár stroke-ot, szívinfarktust is előidézhet!

Az úszás oldja a feszültséget és jót tesz a mentális egészségnek

2024.10.18

Az úszás szinte mindenkinek ajánlható. Az egészséges embereknek, azoknak, akik valamilyen mozgásszervi betegségben szenvednek és azoknak is, akik nagy túlsúllyal küzdenek és szeretnének lefogyni, hiszen az úszás egyáltalán nem viseli meg az ízületeket.

Harc az ízületi fájdalmak ellen

2024.10.18

Amikor fiatalok vagy idősebbek arra panaszkodnak, hogy fájnak az ízületeik, holnap várhatóan nagy eső vagy lehűlés jön, akkor többnyire igazuk van. A sajgó ízületek nagy többségükben valóban jó időjósnak bizonyulnak. De vajon mi áll a jelenség hátterében és mit tehetünk az ízületi fájdalom megelőzésére?

Mi áll az izomgyengeség mögött?

2024.10.17

Sokféle oka lehet annak, ha valaki úgy érzi, nehezebben áll fel a székből, megerőltető felmenni a lépcsőn, vagy gyenge a keze ahhoz, hogy kinyisson egy befőttesüveget. Az izmok többnyire apránként veszítenek erejükből, de olykor hirtelen is felléphet az izomgyengeség.

A véraláfutás otthoni kezelése

2024.10.16

Véraláfutásról, más néven vérömlenyről (szakszóval: hematóma) olyankor beszélünk, amikor egy ér megsérül, ezért vér kerül ki belőle a szövetekbe. Léteznek olyan fajtái, amelyek sürgős orvosi beavatkozást igényelnek, de leggyakoribb formái szelídebb módszerekkel is kezelhetők. Hogyan?

Ősszel fokozódnak a reflux tünetei

2024.10.15

Az ősz nem kedvez az emésztőszervi betegségeknek, többek közt a reflux betegségnek sem. Ebben az évszakban sokan panaszolnak gyomorégést, torokban gombócérzést, de a szájszárazság, böfögés és kellemetlen lehelet is megnehezíti a mindennapokat. A panaszok kezelése az életminőség javulásán túl azért is fontos, mert a kezeletlen reflux krónikus torokfájást és köhögést is okozhat.

Milyen módszerek segíthetnek a gerincműtéten kívül?

2024.10.15

A gerincproblémák a leggyakoribb betegségek közé tartoznak, szinte minden családban előfordul egy-egy gerincműtét is. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr körvonalazza, mikor lehet valóban szükséges a műtét és mi segíthet még.

Ödéma - kardiológiai vagy más oka van?

2024.10.13

Az ödéma egy szemmel is látható duzzanat, amelyet könnyű beazonosítani az érintettnek is. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa a kivizsgálás jelentőségére hívta fel a figyelmet, hiszen akár komoly betegség is meghúzódhat a tünet mögött.

Mozgás után fáj? Lehet, hogy ugrótérddel küzdesz

2024.10.12

Az úgynevezett ugrótérd igen gyakori probléma az ugró atléták közt, illetve olyanoknál, akik valamilyen aktivitás során keményen landolnak a földön. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

Milyen fázisokra számíthat a migrénnél?

2024.10.11

Aki megélte már a migrént, sokszor az első, legapróbb tüneteknél tudja, mi vár rá. Dr. Vida Zsuzsanna, a Budai Fájdalomközpont neurológusa, fejfájás specialista szerint éppen ezért a rohamkezelésre és a megelőzésre is van lehetőség.

Fázás - felfázás? Készüljünk az őszre!

2024.10.09

A hólyaghurutnak (közkeletű nevén felfázásnak) számtalan oka lehet. Legismertebb tünetei az állandó, gyakori vizelési inger, szúró érzés, sötét, szagos vizelet és az alhasi fájdalom.

6 módszer a krónikus hátfájdalom ellen - műtét nélkül

2024.10.07

Ha három hónapnál hosszabb ideig áll fenn a hátfájdalom, már krónikusnak nevezhetjük, és ez komoly frusztrációt okozhat az érintettnek. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr szerint különösen nehéz megbirkózni ezzel az állapottal, ha nem ismert az oka, éppen ezért minden kezelést egy alapos kivizsgálásnak kell megelőznie.

Mi okozhat fájdalmas nyelést?

2024.10.06

Elhúzódó panaszok esetén a beteg akár látványosan le is fogyhat, hiszen nyelési panaszai miatt az evés is nehezére esik. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orr-gégeközpont orvosát a nyelési zavarok okairól kérdeztük.

Migrénes? Fogadja meg a neurológus tanácsait!

2024.10.06

Bár a migrén szót gyakran a fejfájás szinonímájaként használják, aki valóban migrénes, az pontosan tudja, mi a különbség a két kifejezés közt. Ez az életminőséget jelentősen befolyásoló betegség akár napokra is „betegállományba” kényszerítheti az embert, ezért nem csak a kezelése, de a lehetséges megelőzése is igen fontos. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

Hallásprobléma is okozhatja a gyerekek figyelmetlenségét

2024.10.04

Egy hónapja indult az iskolaszezon, sokan ilyenkor szembesülnek azzal, hogy gyermekük rosszul teljesít vagy figyelmetlen az órákon, esetleg egyéb magatartászavarokat mutat. A szülőknek, tanároknak ritkán jut eszükbe, hogy akár a gyerek hallásával is lehet probléma.

Mi áll az izomgyengeség mögött?

2024.10.03

Sokféle oka lehet annak, ha valaki úgy érzi, nehezebben áll fel a székből, megerőltető felmenni a lépcsőn, vagy gyenge a keze ahhoz, hogy kinyisson egy befőttesüveget. Az izmok többnyire apránként veszítenek erejükből, de olykor hirtelen is felléphet az izomgyengeség.

Lássunk tisztán, ha a szemünkről van szó

2024.09.30

Október a látás hónapja - de mit mutatnak az adatok globális és hazain szinten? Mik a leggyakoribb látásromlási okok és milyen tévhitek keringenek szemünkkel kapcsolatban? A látásproblémák jelentős része kezelhető vagy megelőzhető - mégis magas a velük élők száma. Az Alensa körképe.

Mi tegyünk afta ellen?

2024.09.29

Az afta a szájüregi nyálkahártya betegsége, általában tízből két ember tapasztalta már. Jellemzően otthon is kezelhető, de ha az evés vagy akár a beszéd fájdalmassá válik, mindenképpen célszerű fogorvoshoz menni. Sokan azt hiszik, hogy az afta vírus- vagy baktériumfertőzés miatt alakul ki, de ez nem így van: valójában a szervezet autoimmun reakciója váltja ki. Megfigyelések szerint az apró seb gyakrabban alakul ki B12-vitamin-hiány esetén, gluténérzékenyeknél, valamint olyan embereknél, akik állandó stresszben élnek. Most sorra vesszük az afta okait, tüneteit, és azt, hogy mit tehetünk ellene. 

Csíp, szúr a vizelet? Felfázás vagy valami más?

2024.09.28

Sok nő tapasztalja a hólyaghurut kellemetlenségeit, amit a legtöbben „felfázásként” ismernek, és a hideggel hoznak összefüggésbe. A vizelet kiválasztása és elvezetése a szervezeten belül zárt rendszerben történik, tehát egészséges emberben steril, azaz szinte elenyésző számú kórokozó van benne. A hólyaghurut (orvosi nevén cisztitisz) a húgyhólyag szöveteinek gyulladásos állapota, mely az esetek többségében valamilyen kórokozó, többnyire baktérium felszaporodásából származik.

Levegőőőőőőőt!

2024.09.28

A felső légutak gyulladásos betegségei általában fertőzéses eredetűek, melyeket leggyakrabban vírusok, esetenként baktériumok okoznak. A bakteriális eredetű fertőzéseket általában antibiotikumokkal, a vírusos fertőzéseket pedig gyulladáscsökkentőkkel kezelik, a tüneteket enyhítik.

(Le)döntő különbségek

2024.09.27

Szakértők szerint az influenzával kapcsolatos tévhitek elleni harc legalább olyan nehéz, mint a vírus legyőzése. Mivel az influenza veszélyes, fontos, hogy figyeljünk minden tünetre! 

Amit a felfázásról tudni érdemes

2024.09.27

A hólyaghurut vagy közismert nevén a felfázás, húgyúti gyulladás következménye, és elsősorban valamilyen bakteriális fertőzés  eredménye. A húgycsőbe, illetve a húgyhólyagba került idegen kórokozók megtelepednek, elszaporodnak és gyulladást okoznak.

Kockázatok és mellékhatások

2024.09.24

Minden évben január körül éri el Magyarországot az influenza, és október végén kezdődik a kampányszerű oltás. Az influenza panaszai hirtelen jelentkeznek, lázzal, a megfázás vagy nátha tünetei viszont fokozatosan alakulnak ki. Ez az egyik legjellemzőbb különbség a két megbetegedés között. Az előbbi súlyos szövődményekkel is járhat, a nátha kevésbé veszélyes.

Petefészekrák-ezért fontos az évenkénti szűrés

2024.09.23

A nőgyógyászati rosszindulatú daganatok közül a legtöbben főleg a méhnyak-és a mellrákra gondolnak, viszont a petefészekrák is sok emberéletet követel, ráadásul az esetek háromnegyedében késői stádiumban diagnosztizálják. Hogy kik a veszélyeztetettek és milyen tünetek utalhatnak rá, arról dr. Hernádi Balázst, a Nőgyógyászati Központ  nőgyógyászati daganatokkal foglalkozó orvosát kérdeztük.

9 nem tipikus tünet, ami daganat gyanúját is felvetheti

2024.09.20

A daganatos betegségek olyan sokfélék lehetnek, hogy nem lehetséges egyetlen, mindenkire érvényes check-listát összeállítani a tünetekről. Nem is szokatlan, hogy bizonyos daganattípusok a „radar alatt” maradnak, vagy összetévesztik azokat más betegségekkel.  Dr. Pádi Éva, a Fájdalomközpont klinikai onkológusa, palliatív orvos, az onkológiai fájdalmak csillapításának specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy mivel nem minden esetben vannak nyilvánvaló és egyértelmű tünetek, a ritkább panaszok hátterének is fontos utánajárni.

Rekeszlégzés: a legjobb, ami a tüdejével történhet

2024.09.18

A stresszkezelés kulcsfontosságú része egészségünk megőrzésének, amelyhez számos technikát – többek között a mély légzést – hívhatunk segítségül.  Dr. Potecz Györgyit,  a Tüdőközpont tüdőgyógyász, allergológusát arról kérdeztük, hogy a stresszkezelésen túl milyen további egészségügyi előnyei vannak a tudatos rekeszlégzésnek.

Amikor a fagyievés öröm, de utána órákig kínlódik a gyerek

2024.09.17

Sokaknál azonban a tejből készült hideg finomság a pillanatnyi élvezet után akár keserves órákat okozhat a hasfájás, haspuffadás, hasmenés miatt. A rosszullét oka lehet laktózérzékenység is, ami a táplálkozástól és attól is függhet, hogy földrajzilag hol élünk. Szerencsére ma már modern orvosi készülékekkel gyorsan és fájdalommentesen kideríthetjük, valóban erről van-e szó – ilyen például az a hidrogén monitor, amelyet a 2023-as K&H gyógyvarázs pályázat keretében kapott az egyik kelet-magyarországi kórház gyermekosztálya.

Nem biztos, hogy narancsbőr vagy a sok zsír okozza a vastagabb lábakat

2024.09.16

Számtalan nő folytat szinte véget nem érő harcot a narancsbőrrel és a vastagabb lábakkal, ám előfordulhat, hogy hiába a mozgás, a csodát ígérő drága krémek és kozmetikai kezelések, alig van látható eredmény. Amennyiben úgy veszi észre, hiába a sok erőfeszítés, mégsincs változás, érdemes limfödémára gondolni a cellulit helyett, hiszen a két zavar igen hasonló tüneteket okoz. Dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosnője a nyirokkeringési zavarát és az arra való kompressziós terápia hatékonyságát ismerteti.

Milyen betegségek okozhatnak másodlagos fejfájást?

2024.09.16

Sokan tapasztalhatták már, hogy a fejfájásuk más betegségek kísérőjeként jelentkezik. Dr. Vida Zsuzsanna, a Budai Fájdalomközpont neurológusa szerint ilyen esetekben az alapbetegséget és a fejfájást is kezelni kell.

3 jel, amikor komolyan kell venni a nyakfájdalmat

2024.09.15

A nyakfájdalom meglehetősen gyakori panasz, de nem minden esetben jelez komoly problémát. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos azokra az esetekre hívja fel a figyelmet, amelyeket mindenképpen ki kell vizsgáltatni.

7 dolog, ami a fülben vérzést okozhat

2024.09.14

Hétköznapi okok, egy kisebb sérülés is okozhatja, de súlyos betegségeket, akár daganatot is jelezhet, ha a fülből véres váladék távozik. A főbb kiváltó okokat dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa foglalta össze.

Befagyott váll – miért nem mozog szabadon a válla?

2024.09.13

A merev, beszűkült mozgású, fájdalmas váll – vagyis az úgynevezett befagyott váll szindróma – a középkorúak gyakori panasza, amelyen dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos szerint megfelelő kezelésekkel hatékonyan lehet segíteni.

Kopott porccal nem mindegy, mit sportol

2024.09.12

Egy bizonyos kor felett – nagyjából 40 éves kortól – egyre többen találkoznak a fájós térd problémájával, ami az évek alatt kialakuló porckopásnak köszönhető. Amerikai kutatások szerint azonban az osteoathritis kockázatát erősen csökkenthetjük rendszeres sporttal. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos arról beszélt, hogy nem mindegy, milyen jellegű mozgást végzünk.

Bordaközi fájdalom - izomhúzódás vagy más az oka?

2024.09.11

A bordaközi fájdalom az esetek jelentős részében izomhúzódásnak tudható be, bár jónéhány más ok is állhat a kínzó érzés mögött. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr a lehetőségeket és az izomfájdalom csillapításának módszereit vette számba.

Székrekedést hormonális probléma is okozhat

2024.09.11

Igen sokan küzdenek időnként vagy krónikus jelleggel székrekedéssel, melynek hátterében állhat nem megfelelő étkezés, mozgáshiány, kevés folyadékfogyasztás, terhesség, klimax, de akár komolyabb hormonális zavar is. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa a kellemetlen panasz lehetséges okairól beszélt.

Folyton visszakérdez a gyermek? Savós középfülgyulladás is okozhatja

2024.09.10

Ha a gyermek sokszor visszakérdez, nem reagál kéréseinkre, beszédfejlődésével gondok adódnak, vagy figyelmetlen és szétszórt az iskolában, akkor érdemes hallásvizsgálatra vinni – tanácsolja dr. Augusztinovicz Monika, a Gyermekgyógyászati Központ allergológus, klinikai immunológus és fül-orr-gégész orvosa, aki a savós középfülgyulladás egy kevéssé ismert szövődményére hívja fel a figyelmet.

Hogy enyhítsem, amikor fáj?

2024.09.09

A fájdalom a leggyakoribb panasz, amivel az emberek orvoshoz vagy gyógyszerészhez fordulnak. Számos oka lehet, ráadásul a hatóanyagok és gyógyszerformák tengerében nem könnyű megtalálni azt a szert, amivel csillapíthatjuk. Ha elolvassa a szakgyógyszerész tanácsait, könnyebb lesz az eligazodás.

9 gyógynövény az egészségünk szolgálatában

2024.09.09

Beköszöntött az ősz, itt az idő, hogy felvértezzük immunrendszerünket a nátha, megfázás, influenza és társai ellen. Az immunrendszer  alacsony hőmérsékleten tapasztalt csökkent működése okolható elsősorban azért, hogy a hidegebb évszakok beköszöntével gyakrabban szenvedünk felső légúti megbetegedésektől.

Ami késik, múlik… Tabuk nélkül a székrekedésről

2024.09.08

Sokan úgy gondolják, illetlenség a székrekedés problémájáról nyilvánosan beszélni, vagy tanácsot kérni, pedig nincs ok a szégyenkezésre, különösen az orvosok előtt!

Súlyosbodó visszérhelyzet

2024.09.06

Minél magasabb a hőmérséklet nyáron, annál kevesebb ruhát hordunk. A lenge öltözet vagy fürdőruha viselete azonban nem mindenki számára felszabadító érzés. Sokan küzdenek ugyanis visszerekkel, amelyek a melegben még feltűnőbbé válnak és gyakran fájdalmasak.

Morton neuroma: egy betegség a rossz cipőtől

2024.09.05

A Morton neuroma a talpon végigfutó talpi ideg irritációja miatt alakul ki, és mivel összefüggésbe hozható a nem megfelelő cipők tartós használatával, jóval több nőnél okoz fájdalmat, mint férfinál. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc sebész, fájdalomspecialista a probléma diagnosztizálására és kezelési lehetőségeire hívta fel a figyelmet.    

A hőségben több tényező is provokálhatja a fejfájást

2024.09.05

A kánikula sok olyan körülményt produkálhat, ami miatt fejfájás alakulhat ki, azoknak pedig, akik eleve fejfájásra hajlamosak fokozhatja a panaszaikat a hőség. Mit tehetünk a kínzó fejgörcs megelőzéséért, a fájdalom csökkentéséért, és hogyan lehet kezelni a tartós panaszokat?

Hogyan hat az akupunktúrás fájdalomcsillapítás?

2024.09.03

Aki próbálta és hatásosnak tartotta, nem biztos, hogy tudja, mitől vált be az akupunktúrás fájdalomcsillapítás. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr szerint is több teória létezik, amelyek egymást erősítve bizonyítják az akupunktúra hatását.

5 dolog, amit tudnia kell a hátsó garatfali váladékcsorgásról

2024.09.02

A neve sem hangzik túl jól, az emberek többsége pedig mit sem tud a hátsó garatfaláról, egészen addig, amíg ezt a diagnózist nem hallja az orvosától. Valójában a probléma sokakat érint, különösen, a téli náthás időszakban. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa összefoglalta a betegséggel kapcsolatos főbb tudnivalókat.

Tények és tévhitek az aranyérről

2024.09.02

Aranyérrel igen sokan küzdenek, mégis keveset beszélnek róla. A legtöbb ember tisztában van a tüneteivel, viszont kialakulásának okairól és kezeléséről több tévhit is kering. Dr. Tihanyi Balázs, a Trombózisközpont sebésze az aranyérrel kapcsolatos tényeket és tévhiteket ismerteti.

Ezért fáj éjszaka a csípője

2024.09.01

A csípő külső oldalán érezhető fájdalom kialakulhat fokozatosan és hirtelen is, és számos ember főként éjszaka szenved tőle. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr arról beszélt, mi lehet a forrása és hogyan szabadulhatunk meg az éjszakai csípőfájdalomtól.

Szájról-szájra

2024.08.31

Úgy terveztem, tudományos téziseket írok a leggyakoribb szájbetegségekről, tudják, miszerint tízből hat ember (közelről) ismeri az aftát, és a felnőttek 90%-a tapasztalta már a herpesz kellemetlen tüneteit. A vírus bennünk él, már kisgyermekkorban cseppfertőzéssel kerül a szervezetbe, és az idegek mentén telepedik meg. A később látható és érezhető tünetek már csak fellángolásai a meglévő fertőzésnek…

Ízületeink védelméért

2024.08.30

A statisztikák szerint hazánkban az emberek mintegy 10-15%-át érinti valamilyen mozgásszervi elváltozás. Az állapottal gyakran együtt járó ízületi fájdalmakat számos ok válthatja ki: többek között porckopás, fertőzés, gyulladás, sérülés vagy autoimmun betegség. Mit tehetnek az érintettek?

Edzéssel a stressz és a magas vérnyomás ellen

2024.08.27

Ismét komoly bizonyítékok láttak napvilágot az életmód, ezen belül is a mozgás gyógyító, egészségvédő hatásaitól – ezúttal a magas vérnyomás kezelésével kapcsolatban.  Dvorák Márton, az Életmód Orvosi Központ mozgásterapeutája segített a tájékozódásban.

Hogyan szabadulhatunk meg a görcsös derékfájástól?

2024.08.27

A derékba nyilalló görcsös fájdalom komoly megpróbáltatást jelenthet, de bizonyos terápiákkal hosszú távon kezelhetővé válhat, egyes módszerekkel pedig gyorsabban is enyhíthető a kínzó érzés. Ezeket tekintette át dr. Arnold Dénes Arnold MsC, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr.

Menopauza: hogyan segíthet a táplálkozás?

2024.08.26

A menopauza időszakában a nők többsége számos kellemetlen tünettel kénytelen szembesülni, a hormonszint megváltozását hőhullámok, súlygyarapodás, alvási problémák vagy hangulatingadozások kísérhetik. De nem kell rögtön a gyógyszerekhez nyúlni: az új életszakaszhoz való alkalmazkodásban az életmódváltás és az étrend átalakítása is segíthet. 

Mozogjon könnyedén!

2024.08.26

Az ízületi problémák szinte menetrendszerűek életünk második felében: nehezen mozog, ropog a térd, fáj a derék, merev a könyök. Nem csoda, hogy ízületeink ilyen sérülékenyek, hiszen szinte folyamatosan használjuk őket. Sok kellemetlenséget megelőzhetünk, ha óvni próbáljuk őket. 

5+1 ok, amiért hasznos a koffein

2024.08.23

Évezredek óta ismeretes, hogy ébren tartó hatása van, de kevesen tudják, hogy nem csak ebben segíthetnek a koffeintartalmú italok. Lássuk, milyen ismert, és kevésbé köztudott pozitív hatásokat tulajdonít a koffeinnek a tudomány!

Az időskori székrekedés kezelése

2024.08.23

A szorulás gyakori panasz az idősebb kor-osztályokban – nem élettani velejárója a múló éveknek, de a kevés testmozgás és a különféle betegségek erősíthetik a székrekedésre való hajlamot. Európai adatok szerint 65 év felett minden ötödik ember küzd krónikus székrekedéssel, sőt az idősotthonokban öt emberből négyet érint a probléma.

Nyári felfázás? Nem, ez húgyúti fertőzés!

2024.08.22

Felfázás nyáron? A mosdó használatkor jelentkező égő, fájdalmas érzés, alhasi fájdalom esetén gyakran szoktuk mondani, hogy felfáztunk. Ám a kellemetlen tünetek nem a felfázás miatt, hanem húgyúti gyulladás következtében jelentkeznek, amelynek kialakulásában többféle tényező is szerepet játszhat.

Küzdje le a műtét előtti szorongást!

2024.08.20

A szorongás ördögi kör lehet, egyre súlyosbodó tünetekkel, amiből nehéz aztán kiszakadni. Ezért nagyon fontos, hogy megelőzzük vagy már a tünetek jelentkezése elején megakadályozzuk a további panaszok kialakulását.

Lelki problémák és testi tünetek

2024.08.19

Hogyan betegítheti meg a lélek a testet, milyen betegségek kialakulásában van szerepe a pszichés zavaroknak, hogyan válhat egy lelki beteg teste is beteggé.

Emelkedett PSA-szint? Nem csak prosztatarák lehet

2024.08.17

Sok férfiban aggodalmat kelt, ha azt látja a laborleletében, hogy a PSA, vagyis a prosztata specifikus antigén szintje emelkedett, mert attól tart, ez csakis prosztatarákra utalhat. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa arra hívta fel a figyelmet, hogy nem csak daganatos betegség emelheti meg a PSA szintet, valamint részletezte, hogy tünetek esetén szükséges az urológiai vizsgálat.

3 jel, amikor komolyan kell venni a nyakfájdalmat

2024.08.17

A nyakfájdalom meglehetősen gyakori panasz, de nem minden esetben jelez komoly problémát. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos azokra az esetekre hívja fel a figyelmet, amelyeket mindenképpen ki kell vizsgáltatni.

A fájó ízületek kezelése

2024.08.14

Testünk annyira bonyolult és komplex rendszer, hogy néha igazán nehéz kiismerni és megérteni üzeneteit. A fájdalom jel, hogy valami nincs rendben, a fájdalom helye viszont sokszor megtévesztő lehet. Például a csuklónkban jelentkező kellemetlen, éles érzés akár vállproblémákra is utalhat.

A kozmetikus 6 legjobb nyári tippje

2024.08.13

Nyáron is sokat tehetünk a bőrünk szépségéért, frissességéért. Néhány egyszerű tipp és kozmetikai kezelés segítségével a meleg hónapokban is a „legjobb bőrben” lehetünk. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikusa elmondta, mire kell figyelni.

Miért érezheti úgy, hogy refluxa rosszabbodik a nyáron?

2024.08.12

A családi nyaralást, baráti összejöveteleket is megzavarhatják a szezon várva várt ételeinek és italainak fogyasztásakor jelentkező refluxos tünetek. Melyek azok a klasszikus nyári finomságok, amelyek panaszokat okozhatnak a refluxos betegeknek? A kérdést dr. Sárdi Krisztina Gasztroenterológiai Központ belgyógyász, gasztroenterológus szakorvosa válaszolja meg.

Ez a nyári sport gyakran okoz fülfájást

2024.08.11

Van, akinél még soha nem fordult elő, míg mások kifejezetten hajlamosak rá és visszatérő fülfájástól szenvednek búvárkodás után. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gégeközpont orvosát az okokról, megelőzésről és kezelésről kérdeztük.

Több mint torna – életforma

2024.08.10

„Egy kicsi mozgás mindenkinek kell, a karosszékből álljanak most fel!” Akinek a fenti sorok olvasásakor máris a fülébe cseng a dallam, nyugodtan pattanjon fel, és hagyja a magazint későbbre. Aki azonban nem ismeri az egykor volt TV-torna főcímdalát, olvassa tovább a cikket! Időutazásra hívjuk Önöket, hiszen, ha tetszik, ha nem, a testünk változik, sok mindenről le kell mondanunk, amit évekkel, évtizedekkel ezelőtt megtehettünk. Ugyanakkor új lehetőségek is nyílhatnak, ha mi magunk nyitottak vagyunk. Az idősödés folyamata lelassítható, ha az életünkbe beépítjük a mindennapi mozgást.

Előzze meg a fájdalmat!

2024.08.09

Sokan úgy gondolják, a porckopás olyasféle állapot lehet, mint a csontritkulás, és elsősorban az idősebbeket érinti. Pedig ennél árnyaltabb a kép, és egyre korábban jelentkeznek a figyelmeztető tünetek.

Emésztésünk védelmében – a vakáción is

2024.08.08

Talán kevesen vannak vele tisztában, de gyomorrontást az arra hajlamosaknál az utazással együtt járó stressz is okozhat, vagy gyengébb gyomrúaknál egyszerűen az is, ha nem az otthon megszokott ételek kerülnek az asztalukra. Így akkor is célszerű felkészülnünk a problémára, ha Magyarországon nyaralunk. 

Az utazók betegségei

2024.08.07

Amikor nyaralásunkat tervezzük, érdemes azt is átgondolni, hogyan védekezzünk az egészségügyi kockázatok ellen.  A klímaváltozás miatt pedig még azok is találkozhatnak új betegségekkel, akik itthon maradnak.

Mit tegyünk a zúzódások ellen?

2024.08.06

Ha kisebb baleset ér valakit – elesik, megüti magát vagy kemény tárgynak ütközik –, a sérülés nyomán kialakuló véraláfutás előbb vöröses, majd liláskék, zöld és sárga színekben pompázik. Ennél nagyobb baj, hogy a zúzódás rendszerint fájdalommal jár, úgyhogy érdemes meggyorsítani a gyógyulását.

A hólyagrák tünete lehet az akadozó és véres vizelet

2024.08.05

A gyakori vizelési inger, az akadozó vizelet meglehetősen sokakat érintő tünet, a véres vizelet azonban olyasmi, ami jóval ijesztőbbnek tűnik és hamarabb orvoshoz fordul miatta a beteg. Nagyon fontos felhívni a figyelmet arra, hogy urológus szakorvoshoz kell fordulni még a kevésbé fenyegető tünetekkel is, mivel a hólyagrák tüneteként megjelenő vérvizelés sokszor csak a laborelemzés során mutatható ki. Dr. Med. Habil. Buzogány István PhD, az Urológiai Központ urológusa a daganatos betegség további lehetséges tüneteire, valamint a kivizsgálás jelentőségére hívta fel a figyelmet.

A könyök és a boka sérüléseinél is beválik a hialuronsav injekció

2024.08.05

A tenisz, a golf, a labdajátékok viszonylag gyakran járnak könyök- vagy bokasérüléssel, ami akár olyan súlyos is lehet, hogy miattuk fel kell függeszteni az edzéseket. Dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus szerint az akut fájdalmak esetén alkalmazható hialuronsavas kezelés jelentősen gyorsítja a felépülést.

Puffadás kivizsgálás: hasonló tesztek, de mindkettő mást vizsgál

2024.08.05

A puffadás nagyon gyakori panasz, sokan szeretnék tudni, hogy mi áll a kellemetlen tünet hátterében. A diagnózis megállapításához, a panaszok függvényében több vizsgálatra is szükség lehet. Ilyen a laktóz, illetve a laktulóz teszt is, melyek csak nevükben hasonlóak, azonban mindkettő teljesen eltérő betegségeket vizsgál. Dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológus, az Allergiaközpont orvosa elmagyarázza a különbségeket.

Hőség okozta fejfájás: a kialakulás okai és kezelése

2024.08.04

Akik nem hajlamosak a fejfájásra, még azok is tapasztalhatják a nyári forróságban, hogy akár már a reggeli ébredésnél azt érzi, szó szerint szétrobban a feje.  A hőség okozta fejfájás mondjuk úgy, nem tipikus, és nem feltétlenül előzhető meg, vagy kezelhető úgy, mint az átlagos fejfájások.

Nyaralni – bosszúságok nélkül

2024.08.04

Elkezdődött a nyaralási szezon: most és a következő hónapokban családok, párban vagy egyedül utazók kerekednek fel közelebbi vagy távolabbi úti célok felé pihenni, regenerálódni. Rengeteg kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat, ha már az utazás tervezésekor figyelembe vesszük az egészségünk védelmével kapcsolatos szempontokat. Hogyan készüljünk fel a vakációzásra?

Nyaraláskor is biztonságban!

2024.08.02

A kisebb-nagyobb rosszullétek, betegségek nyaralás közben is bárkit utolérhetnek. Főleg a külföldi, de a belföldi utazások alkalmával is könnyebbséget jelenthet, ha kéznél van a megfelelő gyógyszer.

Nyáron sem ritka a felfázás

2024.08.01

Szinte folyamatos vizelési inger, kellemetlen, fájdalmas vizelés, sötét színű, zavaros vizelet, alhasi görcsök. Nagyon sok nő küzd a felfázás vissza-visszatérő tüneteivel.

Mit kell tudni a Lyme-kórról?

2024.07.31

Már javában benne járunk a kullancsszezonban, ezért a kirándulások, erdei-mezei séták, piknikezések után mindenkinek ajánlott alaposan megvizsgálni, nem akaszkodott-e a bőrébe egy-két apró vérszívó. A kullancsok többféle betegséget is terjesztenek, ezek közül most a Lyme-kórt nézzük meg alaposabban.   

Az emésztőenzimek funkciói

2024.07.30

Az enzimek gyakran elhanyagolható részét képezik a megfelelő emésztésnek. Bár erre talán nem is gondoltunk, az enzimek nélkülözhetetlenek szinte minden reakcióhoz, ami a szervezetünkben lezajlik.

Keringésünk épségéért

2024.07.29

Vérkeringésünk feladata, hogy ellássa a szervezetünket alkotó szöveteket táplálékkal és a működésükhöz nélkülözhetetlen oxigénnel, illetve hogy elszállítsa belőlük a szén-dioxidot és a salakanyagokat. E bonyolult szisztéma zavaraira sokszor olyan tünetek figyelmeztetnek, mint az úgynevezett vénás fájdalom, vagy a hajszálerek (kapillárisok) bevérzése. Mit tehetünk a megfelelő keringésért?

Vigyázz, kész, nyár!

2024.07.28

A meleg, a szokottnál nagyobb páratartalom az egészséges emberek szervezetére is hatással van, a krónikus fájdalommal élők mindennapjait pedig még inkább megnehezítheti.

Nem a hideg okozza a befagyott váll merevségét

2024.07.28

Beszédes neve ellenére a befagyott váll nem a hideg miatt alakul ki, a név jóval inkább a merev, beszűkült mozgásra vonatkozik. Megfelelően elrendelt kezeléssel hatékonyan lehet segíteni a középkorúak gyakori problémáján.

Nehéz esetek nyomában - hogyan segíthet a fájdalomspecialista?

2024.07.27

Hová fordulhat az a beteg, aki egyik orvostól a másik „csodagyógyítóig” jutott és még mindig fájdalomtól szenved? Mihez kezdhet valaki a halmokban álló leleteivel, miközben nem ért el jelentős javulást? Mihez szükséges a hosszú rendelési idő? A kérdésekre dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa válaszolt.

Felfázás nyári forróságban

2024.07.25

Téved az, aki úgy gondolja, felfázni csakis télen lehet. A legnagyobb nyári hőségben ugyanis éppúgy megtörténhet  velünk, mint a hűvösebb évszakokban. Ráadásul a nők esetében genetikai adottságok is növelhetik ennek esélyét. 

Strandolás, sportolás fülbajok nélkül

2024.07.25

Kevés elkeserítőbb dolog van, mint a bedugult fül vagy a sajgó fülfájás a várva várt nyaralás alatt vagy után. Olajozással megelőzhetjük a kellemetlenségeket!

Fesztiválok, szabad szerelem- a nemi betegségek esélye ilyenkor a legnagyobb

2024.07.24

A nyári hónapokban szinte egymást érik a különböző fesztiválok, nagyszabású koncertek. Sokan ilyenkor jobban elengedik magukat, kiadják magukból az egész évben felgyülemlett stresszt, ráadásul remek alkalom az ismerkedésre is. Viszont nem árt tudni, hogy a gyorsan levetkőzött gátlásoknak megvan az árnyoldala is- az intim nemi fertőzések esélye ilyenkor a legnagyobb. Hogy mikor gyanakodjon rá, azt dr. Karászi Viktóriától, a Nőgyógyászati Központ nemigyógyászától kérdeztük meg.

Heparin tartalmú krémek- mikre jók, mikre nem?

2024.07.23

A heparin egy igen gyakran alkalmazott hatóanyag, mely segít megelőzni a mélyvénás trombózis fellépését. Manapság igen népszerűek az olyan krémek, gélek, melyek tartalmazzák ezt az anyagot. Felmerülhet a kérdés, hogy ezek a készítmények vajon tényleg képesek megakadályozni a mélyvénás trombózist? Alkalmazhatóak prevenció gyanánt, avagy sem? A kérdést prof. Blaskó György, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistája válaszolta meg.

Egyre kevesebb sebészeti eset van, amit nem lehet megoldani apró metszéseken keresztül

2024.07.23

A laparoszkópos sebészeti technika alkalmazása mellett a műtét utáni sebfertőzés és a későbbi sérvképződés esélye jelentősen kisebb, kevesebb időt kell kórházban töltenie a betegnek, csekélyebb mértékű műtét utáni fájdalom jelentkezik, és jóval hamarabb visszatérhet a megszokott életéhez – tudtuk meg dr. Karaffa Iván sebész főorvostól, akivel többek között arról is beszélgettünk, hogy mire számíthatunk egy rutinszerű, laparoszkópos epeműtétnél.

Így előzhetjük meg, hogy súlyosbodjon a visszérhelyzet nyáron

2024.07.23

Minél magasabb a hőmérséklet nyáron, annál kevesebb ruhát hordunk. A lenge öltözet vagy fürdőruha viselete azonban nem mindenki számára felszabadító érzés. Sokan küzdenek ugyanis visszerekkel, amelyek a melegben még feltűnőbbé válnak és gyakran fájdalmasak. A Budai Egészségközpont érsebész főorvosa, dr. Barta László összefoglalja a visszérrel kapcsolatos tüneteket, a leghatékonyabb megelőzési módszereket és a kialakult betegség kezelési lehetőségeit.

Nyáron gyakoribb a kontaktlencse miatti fertőzés

2024.07.21

Jóval többen keresik fel a szemorvosukat nyáron a kontaktlencse túlhordása, valamint a nem megfelelő tisztítása és tárolása miatt kialakult betegségek kapcsán, mint a téli hónapokban. Leggyakrabban bakteriális fertőzés és szaruhártya-gyulladás tüneteivel fordulnak orvoshoz ilyenkor a páciensek, de ha ehhez szemfelszíni sérülés is párosul, akkor akár végleges látásromlás is előfordulhat, amely az esetek egy-három százalékát teszi ki – mondta dr. Nagy Zoltán Zsolt, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinika igazgatója. A nyári melegben a baktériumok könnyebben szaporodnak, így a fertőzésveszély is magasabb.

A hangja bánhatja: óvatosan a jeges italokkal!

2024.07.21

Ha valaki elveszti a hangját, annak leginkább hangszalag- és gégegyulladás az oka – mondja dr. Holpert Valéria a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa, akit arról kérdeztünk, hogy a nyári forróságban elfogyasztott jeges italok és fagylaltok befolyásolhatják-e hangszalagjaink egészségét.

Puffad? Ég a gyomra? Rossz az emésztése?

2024.07.20

Egyre több embert érint a rossz emésztés, vagyis dyspepsia, ami kellemetlen tüneteivel az életvitel jelentős romlását eredményezi. A felnőtt lakosság mintegy 40 százaléka (!) szenved rendszeresen tőle.

Friss kutatás: a magyarok közel fele nem használ fényvédő krémet

2024.07.19

Egy friss, reprezentatív kutatás szerint a magyar lakosság mindössze 8 százaléka használ egész évben fényvédő krémet, 43 százalékuk csak nyáron figyel erre oda. A kutatásból kiderült, hogy a 11-15 óra közötti napozás mellőzése csak a megkérdezettek negyedére jellemző. Az egészségmegőrzéssel és a fényvédelemmel kapcsolatos tudatosság növelése érdekében összefogott az Affidea Magyarország és a Dr. Kelen, ennek keretében június hónapban ingyenes melanomaszűrést szerveztek. A vizsgálaton részt vevők több mint 7 százalékánál fedeztek fel olyan eltérést, ahol további kezelést javasoltak a szakorvosok.

A mozgás az ízületek éltetője

2024.07.19

A mozgáshiánynak káros mellékhatásai is lehetnek. Ilyen az ízületek bemerevedése, ami nemcsak kellemetlen, de fokozott sérülésveszéllyel is jár.

A sokoldalú kurkuma

2024.07.19

A kurkumát az indiai népi gyógyászat és gasztronómia évezredek óta ismeri és alkalmazza. Az élénksárga színű, és különleges aromájú gyógynövény erős antioxidáns, emésztés-serkentő, vércukorszint-stabilizáló, gyulladáscsökkentő. Emellett a népi tapasztalat szerint a kurkuma csillapíthatja a fájdalmat is.

Szépséges gyógyító: a fekete nadálytő

2024.07.18

A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Gyógynövény Szakosztálya idén a fekete nadálytövet választotta az Év Gyógynövényének. Az első alkalommal, 2013-ban a májtisztító, májvédő hatásáról is ismert máriatövis, más néven boldogasszony tövise nyerte el ezt a címet.

Tenyér kötőszövetes hártya zsugorodása

2024.07.18

A tenyérben található egy háromszög alakú úgynevezett bőnye, egyfajta inas hártya, mely a bőr alatt feszül. Funkciója, hogy megvédi az alatta futó idegeket, inakat és ereket a nyomás alól. A kezünk használata közben ez a kötőszövetes hártya vezeti el a terhelést a tenyérről.

Ég, szúr, fáj

2024.07.15

A húgyúti fertőzés a légúti fertőzések után a második leggyakrabban előforduló betegség. A férfiaknál kevésbé jellemző, viszont a nők 80 százalékát érinti a probléma, aminek anatómiai oka van. A nőknél a fertőzések könnyen és gyorsabban feljuthatnak a húgyhólyagig, vagy akár a vesemedencébe is, komoly szövődményeket okozva.

Ritkább szívritmuszavarok diagnosztizálásában segít a 7 napos Holter EKG

2024.07.14

A szívritmuszavar egy átfogó elnevezés, amelyen belül számos típust különböztetnek meg a kardiológusok. Dr. Müller Gábor, a Kardioközpont szakorvosa arról beszélt, hogy bizonyos ritmuszavarok felismeréséhez szükséges a hosszabb monitorozás, és megnevezte, milyen tünetekre kell felfigyelni, orvoshoz fordulni.

Megéri beszélni róla! Ne legyen tabutéma az aranyér!

2024.07.12

Az aranyér kellemetlen, de gyakori jelenség, amelynek első tünetei néha ijesztőek is lehetnek. A probléma az esetek nagy részében könnyen kezelhető, de a tartós gyulladás és vérzés komoly, akár veszélyes állapotot is eredményezhet.

A prosztata betegségei

2024.07.11

Ami a nőknek októberben a ruhára tűzött rózsaszín szalagocska, az a férfiaknak novemberben a frissen növesztett bajusz: előbbi a mellrák-, utóbbi a prosztatarákszűrés fontosságára hívja fel a figyelmet. Pontosabban hívná, mert míg a mellrákmegelőzés gyakori téma a médiában,  a férfias problémák jellemzően a háttérbe szorulnak – talán szeméremből, talán tudatlanságból, talán érdektelenségből, de mindenképpen tévesen.

Nehéz megemészteni?

2024.07.10

Az emésztés általában csak akkor jut eszünkbe, ha nem működik jól, pedig érdemes minél többet megtudni egészséges működéséről.

Nyerjük vissza a mozgás örömét!

2024.07.10

Beköszöntött a kora nyár, amikor a természet harsog körülöttünk, és fű, fa, virág a szabadba csábít. Végre indulhatunk túrázni, kocogni, biciklizni vagy kertészkedni – csak bírják az izmaink és az ízületeink!

Vegye a szívére!

2024.07.08

A nők sokkal kevesebb eséllyel élik túl első szívrohamukat, mint a férfiak. Hogy miért van ez? Mert a női szívinfarktus tünetei nem mindig egyértelműek, és így több idő telik el a panaszok megjelenése és a mentő hívása között.

Ha nyár és strand, akkor úszófül?

2024.07.08

A strandolás kellemetlen velejárója lehet, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Megelőzéséről és kezeléséről dr. Holpert Valéria fül-orr-gégészt, foniátert, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.

Mi legyen az úti patikában?

2024.07.01

Nyaralásra készülve nem csak az útitervet és a látnivalók sorát érdemes összeállítani, de gondoskodni kell megfelelő egészségügyi csomagról is. Az alapbetegségek mellett a választott úti cél is befolyásolja a szükséges gyógyszerkészletet, amely számos kellemetlenségtől óvhat meg minket.

Ha véralvadásgátló kezelést kap, az INR szintjét is gyakran ellenőrizhetik

2024.06.30

Mire szolgál az INR-szint meghatározása? És miért szükséges gyakran ellenőrizni a véralvadásgátló kezelésben részesülő páciensek esetében? A kérdésekre Prof. Dr. Blaskó György, a Trombózis- és Hematológiai Központ trombózisspecialista, belgyógyász szakorvosa ad választ.

Óvatosan a táplálékkiegészítőkkel!

2024.06.28

A jóléti társadalmak lakói világszerte dollármilliárdokat költenek étrend-kiegészítőkre. Szakemberek azonban arra figyelmeztetnek, hogy a táplálékkiegészítőkkel jobb óvatosnak lenni: túlzott fogyasztásuk ugyanis legalább olyan káros lehet, mint a hiányuk.

A korai felismerés életet ment

2024.06.28

Több nagy nemzetközi tanulmány is igazolja, hogya rákos betegek gyógyulási esélye szoros összefüggésben áll a daganatok korai felismerésével, valamint gyors és komplex diagnosztikájával. Hiszen minél hamarabb kiderül a daganat(ok) pontos elhelyezkedése, mérete, típusa és genetikai jellegzetessége, annál gyorsabban elkezdődhet a beteg kezelése, amely javítja a gyógyulási/túlélési esélyeket.

4 dolog, ami túlzott nyálképződést okozhat gyerekeknél

2024.06.28

Leggyakrabban fogzás, de bizonyos logopédiai vagy akár műtéti kezelést igénylő betegségek is okozhatják. Ezekről is beszélt dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa.

Mit árul el a mellkasi röntgenfelvétel?

2024.06.28

A mellkasröntgen elvégzésére tüdőszűrő és tüdőgyógyászati vizsgálat keretein belül is sor kerülhet. Kiknek ajánlott, illetve kötelező a tüdőszűrő vizsgálaton való részvétel, és milyen esetben kapunk beutalót a tüdőgyógyásztól mellkasi felvétel elkészítéséhez? A kérdésekre dr. Potecz Györgyi a Tüdőközpont tüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakembere adja meg a választ.

Áttörés a Lyme-kór diagnosztikájában

2024.06.28

Piacra lépett a legújabb, magyarok által fejlesztett innovatív labordiagnosztikai eljárás a DualDur, amely azonosítja a kullancsok által terjesztett Lyme-kór okozóját a betegség bármely időszakában, akár már a csípést követően egy héten belül is.

Hogyan folytatható a sport szívproblémával?

2024.06.27

Sokáig élt az az a felfogás az orvosi társadalomban, hogy bizonyos szív-érrendszeri problémák esetén a sport nem folytatható tovább. Mára azonban ez a megközelítés megváltozott, amiről nemrégiben egy amerikai szakmai konferencián be is számoltak a szakemberek. Dr. Vaskó Péter, a Sportorvosi Központ kardiológusa foglalta össze a lényeget és adott hasznos tanácsokat a sportolóknak.

Fülbetegség a strandról

2024.06.27

​Leginkább strandolás vagy úszás után jelentkezhet a külső hallójárat fájdalmas, gyulladásos fertőzése, az úszófül néven ismert megbetegedés. Szakszerű kezeléssel eredményesen gyógyítható, de még jobb, ha körültekintő fürdőzéssel és megfelelő fülhigiéniával megelőzzük a bajt.

Erős vérzés 50 felett? Ilyen okai lehetnek

2024.06.26

Ha túl erős vagy túl hosszú a menstruáció, menorrhagiáról van szó, ami egy bizonyos ponton túl orvosi segítséget igényel. De vajon milyen okai lehetnek ennek a jelenségnek 50 felett és mit lehet tenni ellene? Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész válaszolt a kérdésekre.

Puffadást csökkentő gyógynövények

2024.06.25

A puffadás nagyon sok embert érint világszerte. Az emberek jelentős hányadánál valamilyen ételintolerancia okozza ezeket a panaszokat, míg mások esetében a fokozott bélgázképződés, a bélflóra egyensúlyának a felborulása, a székrekedés vagy valamilyen gyomor- és bélrendszeri fertőzés okozza a tüneteket. Léteznek azonban olyan gyógyteák, amelyek nagyon hatékonyak a puffadás csökkentésében és annak megszüntetésében.

A legkisebbek vannak a legnagyobb veszélyben – ezért adassuk be a rotavírus elleni védőoltást!

2024.06.25

5 éves korára szinte valamennyi kisgyermek átesik a rotavírus-fertőzésen, ami leginkább a csecsemők és kisdedek számára okozhat súlyos tüneteket. A rotavírus elleni vakcina 2006-os bevezetésével azonban jelentősen csökkent a kórházi kezelésre szoruló kis betegek száma – mondja Prof. Dr. Mészner Zsófia, a Gyermekgyógyászati Központ csecsemő és gyermekgyógyász, infektológus, védőoltási szaktanácsadója.

Vállfájdalom: ezért nehéz megtalálni az okát

2024.06.25

Bár a derékbántalmak után a vállfájdalom a második leggyakrabban előforduló probléma, mégis vannak olyan esetek, amikor nagyon nehéz kideríteni, hogy mi okozza a panaszokat – sokszor még az MRI-felvételek segítségével sem sikerül felállítani a pontos diagnózist. Az alábbiakban a Sherlock Rehab szakértői elmagyarázzák, hogy miért olyan bonyolult a vállfájdalmat diagnosztizálni.

Testnek és léleknek is jó az úszás

2024.06.24

Az úszás minden korosztály számára előnyös mozgásforma. Segít megőrizni a fizikai erőnlétet, miközben jótékony hatása a mentális egészségre is kiterjed. Számos érv szól amellett, hogy a nyár elmúltával is érdemes megváltani az uszodabérletet.

Gyengeség, hányás, só utáni sóvárgás lehet az Addison-kór tünete

2024.06.22

A ritka betegségek közé tartozó Addison-kór, vagyis mellékvesekéreg működésének elégtelensége bizonyos hormonok hiánya miatt alakul ki, és az általánosabb tüneteken túl olyan különös jelenségek is felhívhatják rá a figyelmet, mint a só utáni sóvárgás vagy a bőr elsötétedése bizonyos területeken. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus a diagnózis felállításának és a kezelésnek a jelentőségére hívta fel a figyelmet.

A nátha megelőzésének leghatékonyabb módszerei

2024.06.22

A nátha az egyik leggyakoribb típusú fertőzés, kis túlzással a leghétköznapibb betegség. Ahogyan a mondás tartja, egy hét alatt, de legkésőbb hét nap után túl lehetünk rajta. Közérzetünk azonban sokat javul, ha közben a kellemetlen tüneteket, az orrdugulást és orrfolyást megszüntethetjük.

Nyáron megnő a hasmenés kockázata

2024.06.22

A gyermekkori hasmenések jelentős részét vírusos vagy bakteriális fertőzések okozzák. A meleg időjárás kedvez a kórokozók szaporodásának, ráadásul a nyári táplálkozási szokások miatt ismeretlen kórokozók is támadhatják a szervezetet.

Segítség! Itt a kánikula!

2024.06.21

A vénás problémák hormonális okokból is jóval gyakoribbak a nőknél. A kánikula csak ront a helyzeten: nyáron fokozódhat a lábak dagadása, feszülése, amit súlyosabb esetben fájdalmak és görcsök kísérhetnek. Ilyenkor jó szolgálatot tesznek a vadgesztenyéből készült krémek, tinktúrák, amelyek csökkentik a nehézláb-érzést, és visszaadják a mozgás szabadságát.

Égő nyelvet pajzsmirigyzavar is okozhat

2024.06.20

Nyelvünk igen sok információt rejt egészségi állapotunkról, így érdemes mindenféle változásra figyelmet fordítani. Ilyen például az, amikor égő érzést tapasztalunk rajta, mivel a panasz dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája szerint akár pajzsmirigy problémát is jelezhet.

Mikor kell ortopéd szakorvoshoz fordulni?

2024.06.18

Az ortopédiai betegségek vezető tünete a fájdalom, ami lehet ízületi, lehet izom és/vagy csonthártya fájdalom. Nem szűnő, tehát legalább 3 napig fennálló panaszok esetén már érdemes orvoshoz fordulni, főleg abban az esetben, ha éles, vagy szúró jellegű a fájdalom, és pihentetésre nem szűnik. Éjszaka jelentkező, lüktető jellegű fájdalommal sem érdemes várni!

A gombás fertőzéstől a chlamydiáig

2024.06.17

A női hüvelyben jelentkező fájdalmas, égő érzésnek számos oka lehet, amelynek fontos utánajárni. Dr. Karászi Viktória, a Nőgyógyászati Központ nemigyógyásza, bőrgyógyász szakorvos összegzéséből kiderül, hogy az irritációtól a menopauzán át a nemi úton terjedő betegségekig többféle lehetőség is felmerülhet, amelyek kezelése természetesen szintén különbözik.  

A nyár árnyoldala: intim fertőzések

2024.06.17

A strandolás, élményfürdőzés az egyik legkedveltebb nyári kikapcsolódás, de sajnos kellemetlen következményei is lehetnek. Ezt jelzi, hogy ebben az időszakban jóval többen keresik fel az orvost hüvelyfertőzés vagy hüvelygyulladás gyanújával.

Itt a kánikula, használjuk helyesen a klímát!

2024.06.17

Nem csak fej- és torokfájás, de ízületi fájdalmak is jelentkezhetnek, ha nem ügyelünk a klímaberendezés helyes használatára. Van néhány szabály, amit érdemes betartani ahhoz, hogy a légkondicionálás valóban javítsa, és ne rontsa a közérzetünket.

Mi a carpalis alagút szindróma?

2024.06.17

A carpalis alagút szindróma nevű betegség sok embert érint, és sokan szenvednek tőle, hiszen olyan tünetekkel jár együtt mint a fájdalom, a zsibbadás és a bizsergés a kezekben és a karokban.

Hogyan enyhíthetők az IBS tünetei?

2024.06.14

Az irritábilis bél szindróma(IBS) a leggyakrabban diagnosztizált gyomor-bélrendszeri rendellenesség. Több nőt érint, mint férfit, és az 50 év alattiak körében a leggyakoribb. A tünetek betegenként eltérőek lehetnek, általában görcsök, hasi fájdalom, puffadás, bélgázok és hasmenés vagy székrekedés, akár váltakozva mindkettő.

Ne fájjon a feje!

2024.06.14

A fejfájás a leggyakoribb egészségügyi problémák közé tartozik, számtalan típusa van, és az is eltérő lehet, hogy mennyire intenzíven érzi valaki. A diagnózisban sokat segít annak meghatározása, hogy pontosan hol fáj a fejünk. A nőket gyakrabban kínozza ez a probléma, ennek pedig hormonális okai vannak. A lényeg azonban ugyanaz: a fájdalom okát ki kell deríteni, és gondolni kell a megelőzésre, valamint a fájdalomcsillapításra is.

Egyre több a kamugyógyszertár az interneten

2022.06.04

Tucatszám bukkannak fel a hamis készítmények és a megbízhatatlan webáruházak, a pandémia óta pedig az ilyen átverések valósággal elárasztották az internetet. De honnan tudhatnánk biztosan, hogy megfelelő forrásból szerezzük be a gyógyszereinket?

Tavaly volt a legmagasabb az eutanázia

2022.05.30

Hollandiában 2021-ben rekordszintet ért el az eutanáziás esetek száma, a tavalyi halálozások 4,5 százaléka kötődik ehhez a gyakorlathoz – írta a Trouw holland napilap a Regionális Eutanázia Felülvizsgáló Bizottság (RTE) legfrissebb adataira hivatkozva.

Molnár Ferenc, a rezge lelkű agresszor

2022.01.04

Molnár Ferenc (1878 – 1952) azon kevés magyar írók közé tartozik, akik nemzetközi karriert tudtak befutni. A 20-as, 30-as évek egyik legsikeresebb drámaírója volt és nemcsak az európai színpadokat hódította meg, de a Broadwayt is. Könnyed szalonvígjátékai rendkívül népszerűvé és gazdaggá tették, és mivel ez a kombináció teljesen szokatlan volt a magyar irodalomban, nem kevés irigye volt, akik a háta mögött „Csekkszpír”-nek gúnyolták. 

Új népbetegség: a COVID képernyő-szindróma

2021.11.18

Minden második embernél látásproblémákat okozott a pandémia alatti túlzott képernyő-használat. Íme néhány jó tanács, hogy miként védhetjük ki a digitális eszközök használata nyomán kialakuló szempanaszokat.

Tanácsok arthrosisos betegek részére

2021.11.03

Az ízületi kopás vagy ismert nevén az arthrosis egy olyan előrehaladó kaszkádsorozat, amely az ízület pusztulása mellett annak a környékén meglevő izmok, inak leépüléséhez is vezet.

A mozgás szabadsága

2021.09.27

Mozgásszervi panaszok esetén érzékeljük leginkább, hogy mekkora ajándék a mozgás szabadsága. Mivel a reumatikus betegségek, az ízületi gyulladás vagy a különböző kopások az egyszerű hétköznapi tevékenységeket is korlátozhatják, természetes, hogy mielőbb szeretnénk megszabadulni a fájdalomtól.

Móricz Zsigmond egészsége: „Én addig bírom, míg van papírom”

2021.09.23

A 20. századi magyar próza legnagyobb óriása, Móricz Zsigmond (1879 – 1942) a kortársak számára leginkább hihetetlen termékenységéről és munkabírásáról volt ismert. Ilyen felfokozott élettempó mellett egészségének ápolására alig maradt ideje – de az is igaz, hogy egészségi állapota sosem kötötte le túlságosan, „nem volt türelme betegnek lenni, hajszolta az izgalom” – írta róla később legidősebb lánya, Móricz Virág, az Apám regényé-ben (1953).

Előzzük meg a felfázást!

2021.09.22

A hólyaghurutot, hétköznapi nevén felfázást, nem szabad félvállról venni, mert könnyen hosszan tartó kellemetlenséget okozhat. Ezt a gyulladásos betegséget sokan a hideggel hozzák összefüggésbe, pedig bakteriális eredetű.

Móra Ferenc „fejedelmi sárgasága”

2021.09.04

Bár Móra Ferenc,  a magyar ifjúsági irodalom nagy klaszikusa egész életében nagyon tevékeny ember és íróként is termékeny volt, sokat küzdött egészségügyi problémákkal is. Már fiatalon jelentkeztek gyomorpanaszai és tüdőbajra utaló tünetek, ám végül hasnyálmirigyrák végzett vele, amit sokáig epebajnak véltek az orvosai. 

Tegyen időben a porckopás ellen!

2021.08.04

Erzsike néni alig tud felállni a fotelból egy jó tévésorozat után. Nem annyira idős még, más a gond: fájdalmas és egyre súlyosbodó porckopással küzd. Nincs egyedül: világszerte több mint 200 millió embert érinti a probléma. Jó hír azonban, hogy az osteoarthrosis gyógyítására számos hatékony szer is létezik, ráadásul az egyiket, a Neocartil PRO-t éppen a magyar SynergoLABnak köszönhetjük.

Kassák Lajos – egy modern zseni viszontagságai

2021.05.27

Kassák Lajos (1887-1967) a magyar avantgard vezéralakja és egyúttal az egyetlen jelentős honi alkotója volt. Imponálóan gazdag életművet hagyott hátra és nemzetközileg is jegyzett művész volt. Egészségével nem sokat törődött, de szerencsés adottságai miatt mégis magas kort ért meg.

A COVID-fertőzés növeli a trombózis kialakulásának esélyét

2021.05.19

A COVID-19 járvány kezdete óta folynak kutatások, hogy minél jobban megérthessük a vírus  okozta betegséget. Ezek során egyebek mellett fény derül arra, hogy a COVID-19 nagyobb valószínűséggel okozhat vérrögképződést, mint más szezonális fertőző betegségek. Egy megdöbbentő szám pedig azt mutatja, hogy a COVID-19 miatt kórházba kerülő 100 betegből körülbelül ketten kapnak stroke-ot, 35%-uk pedig ennek következtében hal meg.

Jókai Mór, a sors kegyeltje

2021.05.11

Jókai Mórt (1825-1904), a legnagyobb magyar mesemondót senkinek sem kell bemutatni, életműve és életrajza széles körben ismert. Túlzás nélkül lehet állítani, hogy Jókait az élet a tenyerén hordozta. Az egészségével is szerencséje volt, nem volt beteges ember, különösebb bajok nélkül ért meg igen szép kort. 

Ezt kell tudni a tavaszi fejfájásról

2021.04.20

A tavaszi időjárás szeszélyes: néhány napon belül hideg- és melegrekordok dőlhetnek meg, hózápor és kellemes napsütés válthatják egymást. Nem csoda, hogy ez megviseli a frontérzékenyeket, akik leginkább fejfájásra, migrénre panaszkodnak.

Nagy László élete és halála

2021.04.12

Nagy László (1925 – 1978) az 1945 utáni költőnemzedék emblematikus alakja volt: feleségével, az ugyancsak költő Szécsi Margittal kifejezetten híresek, népszerűek voltak a hetvenes években, Nagy László gyakran szerepelt a televízióban, rádióban. Költői életműve mellett műfordítói munkássága is jelentős: nemcsak Garcia Lorca vagy Dylan Thomas műveinek volt értő tolmácsolója, de a délszláv népköltészet remekei is az ő fordításában jelentek meg. Emellett képzőművészként is alkotott: 1959-től haláláig, csaknem húsz éven keresztül volt az Élet és Irodalom képszerkesztője, és önálló kiállításai is voltak.

Tényleg csak allergia?

2021.04.08

Az „áprilisi tél” visszafogta ugyan a pollenek terjedését, de számíthatunk arra, hogy amint melegszik az idő, jelentkeznek a szénanátha tünetei az arra érzékenyeknél. De várjunk csak… vajon a szénanátha vagy a Covid-19-fertőzés tüneteit tapasztaljuk? Sajnos nem mindig egyszerű választ adni erre a kérdésre, mert vannak átfedések.

A daganatos betegségek nagy része leküzdhető

2021.03.16

Ma már egyre kevésbé igaz, hogy a rák diagnózisa egyenlő az azonnali halálos ítélettel: korai felismeréssel, műtétekkel, sugárkezeléssel, modern gyógyszerekkel a betegség sok esetben gyógyítható vagy kordában tartható. Bár a jelenlegi járványügyi helyzet sokakat óvatosságra int, nagyon fontos, hogy ne hagyjuk ki az éppen esedékes szűrővizsgálatokat, ha pedig gyanús jelet tapasztalunk, ne féljünk orvoshoz menni. Ez a legfontosabb üzenete prof. dr. Polgár Csabának, az Országos Onkológiai Intézet főigazgató főorvosának.

Szabó Lőrinc – „a tudatom: az, hogy fájok”

2020.12.08

Szabó Lőrinc (1900-1957) képviseli irodalmunkban legtisztábban a világ tárgyi leírására alapozó intellektuális lírát: verseiből aprólékos részletességgel bontakozik ki az őt körülvevő világ ezernyi jelensége, középpontban a költői énnel. Olykor egészen megdöbbentő pontossággal, kitartó szorgalommal és részletességgel rögzítette nemcsak érzéseit, benyomásait és gondolatait, de betegségeinek minden kisebb-nagyobb tünetét, gyógykezeléseinek részleteit is – legtöbbször naplójegyzetekben és levelekben, de nem ritkán lírai műveiben is. Így ezek az írások pontos képet adnak egészségi állapotának alakulásáról.

Így győzzük le a megfázást

2020.12.01

A téli nyirkos, hűvös időszak a légúti fertőzések szezonja, ilyenkor számtalan kórokozó indít támadást ellenünk. Ha úgy érezzük, a betegség hamarosan ledönt a lábunkról, készüljünk fel rá, hogy jó pár napba beletelik, míg teljesen megszabadulunk a kellemetlen tünetektől.

A spanyolnátha magyar áldozatai

2020.11.23

„Tegnap Karinthy Frigyes bácsinak, írótársamnak a felesége halt meg, másfél napi betegség után” – írja Kaffka Margit 1918 októberében kisfiának, a 12 éves Lacikának, akit eddigre az erdélyi Dévára menekített ki a fővárosból, mert – ahogy ugyancsak ebben a levélben írja – a spanyolnátha-járvány „a legszörnyűbb Pesten, ahol naponta tízzel növekszik a halottak száma”. Hiába volt azonban az óvatosság, alig másfél hónap múlva eltemették Kaffka Margitot és kisfiát is: mindketten a spanyoljárvány áldozatai lettek.

Bajusszal a prosztatarák ellen

2020.11.08

A férfiak körében a prosztatarák a második leggyakoribb daganatos megbetegedés. Az Ausztráliából indult Movember kezdeményezés arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy a férfiak is törődjenek egészségükkel, mert az időben felismert daganat jó eséllyel gyógyítható.

Mitől fáj?

2020.11.06

Akár ismerjük a fájdalom forrását, akár nem, az biztos, hogy szeretnénk tőle minél előbb megszabadulni. Néha nem is kell túl mélyre ásni: íme, néhány olyan tünet, amin fájdalomcsillapítással könnyen úrrá lehetünk.

Szorult helyzetben

2020.11.05

A székrekedés többnyire a helytelen életmód következménye, ami az étrend megváltoztatásával, a fizikai aktivitás növelésével és a rendszeres folyadékpótlással könnyen orvosolható. A krónikussá váló székrekedés mögött azonban egyéb okok is meghúzódhatnak.

Kék varázslat – avagy nyugalom a víz közelében

2020.11.04

Balneoterápiának hívjuk azt, amikor gyógyvizes kúrával regenerálódik vagy gyógyul az ember. A termálvizekben gazdag helyekre sokan nemcsak betegként utaznak, hanem megelőző és egészségmegtartó céllal. Hazánk vizeinek gyógyító hatásait Európában is ismerik és elismerik.

Polcz Alaine, a szép halál ismerője

2020.10.07

A minden emberi rezdülésre érzékeny Polcz Alaine-t személyes tapasztalata vezette a halál témájához. 19 éves volt, amikor a második világháborúban szerzett sérülései miatt a klinikai halál állapotába került. Ez volt az az élménye, aminek hatására a halál és a gyász kutatásával kezdett foglalkozni, s ő lett a tanatológia, azaz meghalás tudományának első magyarországi képviselője.

Illyés Gyula és az öregedés lélektana

2020.09.27

Illyés Gyula (1902-1983) írói pályája és életműve kivételes a magyar irodalomban: a XX. század legzűrzavarosabb évtizedeiben volt aktív, irodalmárként és közéleti szereplőként egyaránt.  Hat évtizeden keresztül írt, szellemi frissességét és alkotóerejét mindvégig megőrizve. Ehhez élete nagyobb részében kitűnő egészség is társult, melyet maga is megbecsült és megőrzésére törekedett, ám túl magas kort ért meg ahhoz, hogy a betegségek elkerüljék. 

Érdekességek a fájdalomcsillapítás történetéből

2020.09.05

Ahogy a fájdalom, úgy a fájdalomcsillapítás vágya és története is egyidős az emberiséggel. Hosszú utat járt be az orvoslás, mire a kezdeti lépésektől eljutottunk az egyes – neurológiai, reumatológiai vagy bármilyen fizikai behatás okozta – fájdalomtípusok biztonságos és korszerű kezeléséig.

Aludjon jól, ébredjen kipihenten!

2020.09.05

A nyárral együtt a lazítás időszaka is véget ért, szeptembertől gyerekekre és felnőttekre is egyre több feladat vár. Ideje, hogy ismét odafigyeljünk a pihentető alvásra – néhány egyszerű szabály betartásával reggelenként újult erővel vághatunk neki a napnak.

„Ne ülj a hideg kőre, mert felfázol!”

2020.09.04

Ugye ismerős az intés, amellyel a fájdalmas, vizelési nehézségekkel is járó húgyúti fertőzések elkerülésére figyelmeztettek bennünket a szüleink? De vajon tudjuk-e, valójában mi a felfázás? És mi köze van a hideghez?

A szív szava

2020.09.01

Fontos, hogy minél többen tisztában legyünk a szív, mint egyik létfontosságú szervünk működésével, mert Magyarországon még mindig a vezető halálokok közé tartoznak a szív- és érrendszerbeli megbetegedések. Szívünk értünk dolgozik, de vajon mi teszünk-e azért, hogy munkáját megkönnyítsük? Szeptember utolsó vasárnapja a Szív világnapja.

Miért rajongunk a kórházsorozatokért?

2020.08.24

Egy orvosi környezetben játszódó filmsorozat ötlete első pillantásra nem túl vonzó: riasztónak tűnik az érthetetlen szakzsargon, a vér, a fájdalom és az emberi tragédiák látványa. Az elmúlt évtizedek sikertörténetei azonban rácáfoltak erre; bebizonyosodott, hogy a kórházi sztorik nézők millióit ültetik a képernyők elé.

„Tompa kín, kopár bú, lomha kétség” – Juhász Gyula szenvedései

2020.08.17

A tragikus sorsú Juhász Gyula (1883-1937) nemzedékének egyik legnagyobb tehetségű költőjeként kezdte pályafutását. Egyetemi éveiben a híres Négyesy-szemináriumok kiemelkedő tehetségű és alkotóerejű hallgatója volt, nagy jövőt jósoltak neki. Ám búskomor kedélyállapota az élete során őt ért különböző csalódások hatására olyan súlyos depresszióvá mélyült, ami végül az életét követelte. Érzékeny hangú, rezignált költészete a depressziós személyiségnek olyan pontos rajzát adja, ami semmiféle orvosi szakirodalomból nem olvasható ki ennyire közvetlenül átélhető módon.

Ezek az intézmények végeznek PCR-tesztet

2020.08.11

2020. augusztus 1. napjától változtak a Magyarországra történő beutazási szabályok. Az a magyar állampolgár, aki piros vagy sárga besorolású országból érkezik haza, az országba való belépéskor hatósági házi karantén elrendeléséről szóló iratot és piros cédulát kap, melyet köteles a lakása vagy háza bejáratára kiragasztani. A karantén elkerüléséhez kettő darab, öt napnál nem régebbi negatív teszteredményt kell prezentálni úgy, hogy a két teszt között legalább 48 órának el kell telnie.

Berzsenyi és „a természeti erők harmoniája”

2020.08.05

Berzsenyi Dániel (1776-1836) – vagy ahogy kortársai nevezték: „a magyar Horác” – utolsó nagy klasszicista és első igazán romantikus költője irodalmunknak. Két korszak határán élt és alkotott: precízen formált, klasszikus mérték szerint írott verseiben fejezett ki szenvedélyes, zabolátlan, romantikus érzelmeket és hazafias gondolatokat. Életmódjára is jellemző volt e kettősség: földbirtokait nagy gonddal és igen sikeresen irányító vidéki földesúr volt nappal, éjszaka viszont, mikor házanépe aludni tért, elővette a tintásüveget, pennát faragott és versírásba kezdett.

Kosztolányi Dezső – a boldog, szomorú dalos

2020.07.07

A mindig derűs, bolondozásra bármikor kapható, a társasági életet lételemének tekintő és abban szinte lubickoló Kosztolányiról kevesen gondolták, hogy alapjában véve ideges, szorongásra hajló alkat volt. Felesége, Harmos Ilona visszaemlékezései alapján férje hipochonder volt, állandóan új betegségeket fedezett fel magán, amelyek miatt aztán addig idegeskedett, amíg egy-egy orvos barátja meg nem nyugtatta őt az egészsége felől.

Babits Mihály – egy nyaláb testi fájdalom

2020.06.10

Babits Mihály (1883-1941) életét gyermekkorától kezdve súlyos és igen fájdalmas betegségek kísérték végig. Saját bevallása szerint vézna, alacsony, sápadt gyerek volt, sportolásra alkalmatlan: tornából mindig elégségese volt, csak kegyelemből nem buktatták meg a testnevelő tanárai, mert amúgy minden iskolájában a legkiválóbb tanulók közé tartozott; utóbb – az első világháború idején – katonai szolgálatra is alkalmatlannak találták.

Dr. Guillotin, aki ellenezte a halálbüntetést

2020.05.28

Az egyik első francia orvos volt, aki az oktatás reformján és a himlőoltás bevezetésén fáradozott. Neve mégsem erről, hanem a forradalom idején elhíresült nyaktilóról vált ismertté. A humánus gondolkodású Joseph-Ignace Guillotin 1738. május 28-án született.

Ezt kell tudni a koronavírus-tesztekről

2020.05.11

Hányféle teszt létezik, hogyan működnek, mennyire megbízhatóak, meg kell-e ismételni őket? A Róbert Magánkórház cikke alapján összefoglaljuk, mit kell tudni a koronavírus kimutatására alkalmas tesztekről. 

Arany János nyavalyái

2020.04.22

„Nálam, ha a test szenved, rendesen a lélek is cudarképpen bágyadt” – írja Arany János (1817-1882) kedves barátjának, Petőfinek 1849. január 2-án, 32 esztendős korában. Azt gondolhatnánk, hogy egy ilyen fiatal férfi a súlyos betegségekből fakadó testi szenvedést még nemigen ismerheti, de nem lenne igazunk: Arany Jánost apró gyermekkorától kezdve egész élete során elkísérték a korban nehezen, vagy egyáltalán nem gyógyítható, nagy fájdalmakkal járó súlyos betegségek. 

Ne legyen epés!

2020.04.04

A legtöbb ember nem szentel különösebb figyelmet epehólyagjának egészen addig, amíg az el nem kezd gondot okozni neki. Amikor azonban a probléma jelentkezik, általában igen fájdalmas, és azonnali beavatkozást igényel.

Ön férfi? Akkor készülhet a prosztataháborúkra

2020.04.02

Kevés az olyan férfi, akit a kor előrehaladtával elkerülnek a prosztataproblémák. Lehet, hogy csak egy kis mirigy, mégis komoly egészségügyi problémák forrása lehet. Jobb, ha időben felkészül tehát arra, hogy mire számíthat, milyen jelekre figyeljen és mit tehet a megelőzés érdekében.

Ne adja szájról szájra!

2020.03.06

Télen és a tavaszi vitaminhiányos hónapokban többeknél alakul ki apró, égő fájdalommal járó fekély a szájban. A herpeszt szinte mindenki ismeri, és tudjuk, hogy vírus okozza. A hasonló kellemetlenségekkel járó afta kialakulásának okát azonban még nem tudják az orvosok, bár összefüggésbe hozzák az immunrendszer gyengülésével.

Miért fontos a magnézium?

2020.03.03

A magnézium a szervezet számos fiziológiai folyamatához nélkülözhetetlen ásványi anyag. Elengedhetetlen az idegrendszer, a szív és az izomzat megfelelő működéséhez.

Ami minden 5. embert érint

2020.03.02

Az elmúlt évtizedben a tápcsatorna felső részét érintő betegségek, köztük a gyomorsavtúltengés okozta gyomorégés népbetegséggé vált a fejlett országokban. Becslések szerint minden ötödik felnőtt érintett ma Magyarországon.

Természeti csoda, ahol test és lélek megújul!

2020.03.01

Gyógyvizekben Magyarország nemcsak a világ egyik leggazdagabb országa, hanem nálunk található a világ legnagyobb természetes, meleg vizű gyógytava is, a Hévízi-tó.

Kezelje természetesen!

2020.02.06

Ott is fáj, ahol nem is tudta, hogy izma van? Akkor jó úton halad. Vagy mégsem? De miről is beszélünk valójában, amikor izomlázat emlegetünk és az érzést, hogy keserves kimászni az ágyból, vagy esetleg óvatlanul tüsszenteni egyet?

A szájnak „ingere”...

2020.02.05

Szerte a világon milliók életét keseríti meg a herpesz. Nagyon elterjedt betegségről van szó – egyes felmérések szerint az emberek 80 százaléka hordozza a vírust, ami időről időre kiváltja a kellemetlen tüneteket.

Így enyhítették a fájdalmat elődeink

2020.01.09

A fájdalom mindig velünk volt, vele együtt csillapításának igénye is. Őseink változatos módszerekhez folyamodtak azért, hogy enyhítsék, és ugyan voltak meredek pró-bálkozásaik, a mai módszerek és hatóanyagok nagy része nem volt számukra ismeretlen.

Téli bajaink

2020.01.06

Orrfolyás, köhögés, émelygés, fáradtság, ingerlékenység, fájdalom, és persze láz – mindezek a tünetek sokaknak ismerősek lehetnek a téli hónapokban. A kezelés szempontjából azonban egyáltalán nem mindegy, mi a betegség okozója.

Folyó ügyeink

2020.01.06

A gyakran tévesen felfázásnak nevezett hólyaghurutot általában olyan baktériumok okozzák, melyek természetes módon is jelen vannak a szervezetben.

Mit kezdhetünk a fájdalommal?

2019.12.07

A fájdalomnak, bár valójában senki nem kívánja, fontos és hasznos szerepe van: szervezetünk vele figyelmeztet arra, hogy káros hatás érte, és arra késztet minket, hogy elkerüljük vagy kezeljük a kiváltó okot, vagy ha ezt ismerjük, és nem tudunk vele mit kezdeni, magát a fájdalmat.

Hat egyszerű praktika aranyér ellen

2019.12.07

Nem szívesen beszélünk róla, pedig sokakat érint. Minden második-harmadik ember találkozott már az aranyérbetegség tüneteivel, a férfiaknál kétszer olyan gyakran fordulnak elő a tünetek, mint a nőknél, és az idősebbeknél is gyakoribb. Enyhébb esetekben csak kisebb kellemetlenségeket okoz, súlyosabb esetekben azonban fájdalommal jár, és vérzés is felléphet.

Gyógyítható-e a szürkehályog?

2019.12.06

A szürkehályog – orvosi nevén: katarakta – azaz a szemlencse elhomályosodása nem egy meggyógyítható „betegség”, hanem egy olyan állapot, mely az életkor előrehaladtával fokozatosan alakulhat ki, válhat egyre súlyosabbá, végül akár vakságot is okozhat. A szürkehályogtól szenvedők látása csak egy olyan műtéttel állítható helyre, melynek során a szemlencsét egy szövetbarát lencsével helyettesítik. A szemműtéttől azonban sokan megijednek, s elkezdenek „kompromisszumos megoldás” után kutatni…

Lépések a lejtőn

2019.12.05

Sokunkban él a tévhit, hogy a visszeres panaszok csak idős korban jelennek meg és főleg azoknál, akik folyamatos állómunkát végeznek.  A kellemetlen tünetekkel járó betegség azonban nem válogat. A magyar népesség mintegy 20-30%-a érintett a problémában. A visszerek kialakulása nagy mértékben függ öröklött tényezőktől, így ha a családban már korábban előfordult visszeres megbetegedés, figyeljünk a megelőzésre is. Sokan a várandósság alatt, illetve szülés után tapasztalják visszerek megjelenését.

Leszámolás a felszálló fertőzéssel

2019.12.03

Kevés kellemetlenebb betegség van a felfázásnál, ami a fiatal lányokat éppúgy érinti, mint a változó kor utáni nőket. Tél van, hideg van, itt a hólyaghurut ideje...

Epés megjegyzések

2019.12.02

Halászlé, töltött káposzta, rántott hús, franciasaláta, bejgli, szaloncukor és sorolhatnám még az ételeket, melyeket az átlag magyar ember biztosan fogyaszt decemberben. Az ünnepek környékén hajlamosak vagyunk jobban elengedni magunkat. A munkahelyi rendezvények, családi vacsorák és baráti összejövetelek, mind arra késztetnek minket, hogy többet együnk és igyunk az átlagnál.

Ízületek, izmok, hideg napok

2019.11.11

A fiatalabbaknál többnyire a sportsérülések okoznak ízületi fájdalmat, míg az idősebbeknél leggyakrabban az ízületek gyulladása, kopása, valamint a reuma. Egyelőre nem ismerjük a jelenség okát, de tény, hogy az ilyen jellegű fájdalmak hűvösebb időben fokozódnak.

Itt van az ősz. Itt van újra – a felfázás?

2019.11.10

Az őszi-téli időszakban gyakori betegség a hólyaghurut, más néven a felfázás. Utóbbi nem a legpontosabb meghatározás, hiszen a húgyhólyag hurutos megbetegedését nem elsősorban a hideg időjárás, hanem baktériumok okozzák.

A fájdalommentes mindennapokért

2019.11.09

A fájdalom olyan sérülések veszélyére figyelmeztet, amelyek szöveti károsodásokkal járhatnak, és arra késztetnek minket, hogy elkerüljük vagy megfelelően kezeljük az ilyen helyzeteket. Az orvoslás alapvető feladata, hogy a fájdalom okát megtalálja, és a kiváltó ok kezelésével megszüntesse. A hatékony fájdalomcsillapításhoz számos eszközt ismerünk.

Időskori székrekedés – életmódváltással enyhíthető

2019.11.09

A 60 év feletti korosztály több mint 30 százaléka küzd székelési panaszokkal. Szokványos táplálkozás mellett a legfeljebb napi három és legalább heti három székelés tekinthető normálisnak.

Hogyan javítsuk refluxos tüneteinket?

2019.11.01

Stresszes, rohanó életmód, elhízás, nem megfelelő, zsíros táplálkozás és káros mindennapi szokásaink – ismerős? Ezek hajlamosítanak a refluxra is, ami jelentősen rontja az életvitelt, ezért mindenképpen életmódbeli változtatások és esetleg gyógyszeres kezelés szükséges.

Afta, herpesz gyors kezelése

2019.10.06

Elég, ha elkapunk egy kisebb náthát, vagy a szokottnál több stressz ér minket, máris jelentkezhet a jellegzetes, égető és viszkető érzés a száj környékén. A herpeszt szinte mindenki ismeri, és tudjuk, hogy vírus okozza. A hasonló kellemetlenségekkel járó afta kialakulásának oka azonban még nem ismert, bár összefüggésbe hozzák az immunrendszer gyengülésével.

Vesekő – van megoldás!

2019.09.05

A vesekő gyakori betegség. Ha ismerjük – és hamar felismerjük a tüneteit, sok fájdalmas szenvedéstől óvhatjuk meg magunkat.

Ők aztán sosem csípik ki magukat

2019.09.03

Szúnyogok, darazsak, méhek, böglyök, pókok, kullancsok – csípésük hosszabb-rövidebb ideig maradandó emlékként kísérheti  nyaralásunkat, hétvégi kirándulásainkat. Akkor sem ússzuk meg őket, ha távolabbi vidékre utazunk. Bár vannak köztük súlyos betegségeket terjesztők, itthon egyelőre még nyugodtak lehetünk. De kik, és hol csípnek minket a legtöbbször?

Székrekedés – Mi állhat a háttérben?

2019.09.03

A székelési problémák nemcsak az idősebb korosztályt érintik, de kétségtelen, hogy jóval magasabb arányban jelentkezik a kor  előrehaladtával és az életmód megváltozásával. A lassuló élettempó és a szinte száraz koszt elengedhetetlenül magával hozza a székelési nehézségeket.

Lábaljon ki belőle!

2019.07.04

Sokunkban él a tévhit, hogy a visszeres panaszok csak időskorban jelennek meg, elsősorban azoknál, akik folyamatos álló munkát végeznek. A kellemetlen érzésekkel járó betegség azonban nem válogat. A magyar népesség mintegy 20-30%-a érintett a problémában, és ez a szám folyamatosan növekszik. Nyáron a folyadékvesztés felerősítheti a tüneteket.

9 ok a véraláfutás hátterében

2019.07.01

Véraláfutásról akkor beszélünk, amikor vér lép ki a zárt érpályából a szövetek közé. Ez általában duzzanattal, fájdalommal és a bőr  elszíneződésével jár. Kialakulhat a bőr- vagy az izomszövetben, de mélyebben, akár a csonthártya alatt is. Színe a piros-vörösből  liláskékbe, majd zöldbe, végül sárgába megy át, és fokozatosan eltűnik. A színváltozás a vörösvértestek által szállított hemoglobinból és  fokozatos lebomlásából ered.

Nyakra - főre

2019.06.05

Újra itt a nyár és vele együtt a várva várt napsütés. A jó idő és a szünidő kicsalogatja a családokat a szabadba, lekerülnek a hosszú ruhadarabok, és egyre több testrészünk lesz fedetlen. Talán nem is gondolunk bele, hogy mekkora próbatétel mindez a bőrünknek, hiszen a nyár magával hozza a napégést és a szúnyogcsípéseket, illetve a statisztikák azt mutatják, hogy ilyenkor a felszíni sérülésekből sincs hiány.

A néma kór

2019.06.05

Csontjaink folyamatosan épülnek és bomlanak – évente állományuk közel 10 százaléka cserélődik ki. Az osteoporosis vagyis  csontritkulás tulajdonképpen a csont anyagcseréjének betegsége, ami miatt a csont tömege csökkenni kezd, szerkezete megváltozik, és emiatt egyre törékenyebbé válik.

Vigyázz, kész, csíp!

2019.06.02

A jó idő beköszöntével egyre több időt töltünk a szabadban. Lekerültek a nagykabátok, előkerültek a rövidnadrágok, próbáljuk élvezni a természet adta lehetőségeket. Ezzel sajnos nem csak mi, hanem az ízeltlábúak is így vannak.

Diclac®Dolo – Maradjon mozgásban!

2019.05.20

A mozgásszervi betegségek Magyarországon az egészségügyi problémák között vezető helyet foglalnak el. A lakosság mintegy 38 %-a1 tapasztalt egy év alatt izom- és ízületi fájdalmakat: ízületi gyulladást, húzódás, rándulás vagy zúzódás okozta sérüléseket, vagy akár reumás panaszokat.

10 plusz 4 tipp, hogy nyáron is egészséges legyen a lábunk

2019.05.07

Jön a jó idő, le lehet dobni a zárt cipőt, helyette papucsot, szandált húzni, uszodába, strandra menni. Végre nem kell annyit aggódni egész nap zokniba bújtatott lábunk állapota miatt.  Vagy mégis?

Ha újra itt a meleg…

2019.05.02

Amennyire örülünk a jó időnek, a melegnek, annyi „kellemetlenséget”is hoz a tavasz és a nyár, hiszen ahogyan ébred a természet, úgy indulnak „csatába” a rovarok, a bogarak. Csípnek, szúrnak, sokan vannak, és az már csak ráadás, hogy a korai napsugarak is próbára teszik a bőrünket.

Mozogni – fájdalom nélkül

2019.05.01

„A szem, a szív meg a láb maradt meg volna legalább” – mondogatta Tóth nagyapám, amikor évente legalább négy alkalommal – karácsonykor, húsvétkor, Tamás- és Gyula-napon meglátogatott minket az ország másik feléből. A századdal volt egyidős, 84 évet élt, az utolsó harmincat komoly ízületi fájdalmakkal. Kalmopyrin és a Hévízi-tó rendszeres felkeresése: emlékeim szerint körülbelül ennyit tudott tenni a múlt század 70-es, 80-as éveiben lábfájása ellen.  A helyzet azóta alaposan megváltozott –  szerencsére.

Protézisműtét után

2019.03.09

Protézis beültetésével számos, például mozgásszervi betegségben szenvedő páciens életminőségét lehet látványosan javítani. A folyamat azonban nem ér véget a beavatkozással, a műtétet követően a páciens is tehet a minél jobb eredmény eléréséért. Hogyan?

Jaj, de fáj!

2019.03.04

Az ízületi fájdalom szinte egy életen át elkíséri a modern kori embert. Amikor „még” csak a sportolás következtében tapasztalunk ízületi fájdalmat, az általában könnyen kezelhető, ám felhívja a figyelmet a megelőzés fontosságára. Ha pedig már egyre gyakrabban és több ízületünket is érinti a fájdalom, fájdalomcsillapítást és regeneráló terápiákat is igénybe kell vennünk. Az ízületi fájdalom nem válogat, és azonnali kezelést kíván!

Húgyúti fertőzés – mit tehetünk ellene?

2019.02.06

Égető fájdalom vizelés közben, a szokásosnál gyakoribb ürítési inger, rosszabb esetben láz, elesettség – a húgyúti fertőzés az egyik leggyakoribb urológiai megbetegedés, a statisztikák szerint ötből négy nőt érint legalább egyszer életében. Miért alakul ki, és hogyan kezelhető?

Mit kell tudni az ízületi tükrözésről?

2018.12.24

Kevésbé megterhelő műtét és rövidebb rehabilitáció jellemzi az ízületi tükrözést vagy más nevén artroszkópiát, amely ma már gyakran alkalmazott eljárás a mozgásszervi panaszok gyógyítása terén. Nemcsak váratlan sérülések miatt válhat azonban szükségessé, hanem a kor előrehaladtával is ez lehet a megoldás a panaszok és a fájdalom csökkentésére, illetve megszüntetésére.

„Legyőzte a kórt, de nem győzte meg a kort”

2018.12.08

Nem véletlen, hogy Semmelweis Ignác, az anyák megmentője, az egyik legismertebb magyar orvos a világban. Azzal, hogy rájött a gyermekágyi láz okaira, vagyis arra, hogy maguk a boncolást végző orvosok viszik át a fertőzést a szülészeti osztályokon fekvő anyákra, korszakos jelentőségű felfedezést tett, de élete és munkássága tragikus véget ért. A 200 éve született tudós tiszteletére a kormány emlékévet hirdetett. Ennek kapcsán felidézzük néhány „meg nem értett” zseni történetét. Kezdjük az övével!

A szürkehályog tünetei, kialakulásának kezdete

2018.12.07

Napjaink egyik népbetegsége a szürkehályog, amelytől egyes becslések szerint akár a lakosság 20%-a is szenvedhet ma Magyarországon. Mivel ennek kialakulása — a szemlencse fokozatos elhomályosulása — alapvetően életkor függő, s egyben visszafordíthatatlan is, érdemes odafigyelni a kezdeti tünetekre.

Titok vagy tabu?

2018.12.06

Székrekedésről – köznyelvi nevén szorulásról – akkor beszélünk, ha heti három alkalomnál ritkább, kemény a széklet, amelynek ürítése erőlködéssel jár.  A székrekedés problémája a fejlett nyugati országokban a lakosság 3-20%-át érinti. Az életkor előre haladtával egyre gyakrabban fordul elő, az idősek akár 40%-a is küzdhet vele.

A visszeresség ellen

2018.12.06

Becslések szerint a fejlett országokban a felnőtt népesség legalább negyedét érinti a visszeresség. Bár a jelenség sokszor csak esztétikai problémát okoz, ám szövődményei súlyosak lehetnek. Mit tehetünk ellene?

A mozgás szabadsága

2018.11.07

Sajgó ízületek, fájó végtagok, mozgáskorlátozottság: sok esetben kiderül, nem egyszerű mozgásszervi betegség áll a panaszok hátterében.

Látja? Nem látja? Na látja! A szürkehályog a korral jár

2018.11.06

A szürkehályog név némileg megtévesztő, mert azt sugallja, hogy valamiféle „hártya nő” a szemre. Holott nem erről van szó: a szervezet öregedése során a szemlencse homályossá válik, ami a látásélesség csökkenésével jár. Az ilyen típusú „ködös, felhős” szemlencse a „katarakta”, azaz a szürkehályog. Lassan, fájdalom nélkül jelentkezik, jellemzően 50 éves kor felett, s akár több évig is eltarthat, míg zavaróvá válik. Ám a folyamat akár vaksággal is végződhet.

Van önnek szívdobogása?

2018.11.01

Persze, miért is ne lenne, különben nem olvasná ezt a lapot. De biztos találkozott már azzal a kifejezéssel, hogy valaki „szívdobogást kap”. Ez arra utal, hogy valakinek érezhetően megváltozik a szívritmusa. Ez teljesen természetes folyamat, az izgalmi állapot elmúltával általában helyreáll a szívverés, legalábbis a többségnél.

Felejtse el a fülfájást!

2018.10.06

Ha a felgyülemlett fülzsír valamilyen oknál fogva nem tud kiürülni a fülből, akkor fülzsírdugót képezve halláscsökkenést, fülfájást, fülzúgást is okozhat. De nem a fültisztító pálcika a megoldás a problémára.

A szépséghibától a feszítő fájdalomig

2018.10.05

Kezdetben csak apró bosszúság, de az évek múlásával egyre több panaszt okozhat. Nyáron szembetűnőbb, ha van – és ezért nagyobb az esélye annak is, hogy komolyan vegyük. De mi is a baj a visszérrel?

Sérülés, húzódás, zúzódás, rándulás

2018.10.05

A fizikai megterheléseknek (még az egészen kicsinek is), komoly egészségügyi következményei lehetnek! Vigyázzunk magunkra a mindennapi életben és sportolás közben is, különösen, ha beköszönt az esős, fagyos évszak.

A legnagyobb fájdalommal járó betegség

2018.10.04

Akár a többi emlős esetében, az emberi szervezet mozgásrendszere is az aktív szerepet betöltő izom-, illetve a passzív csontrendszeren alapul. Részei ennek a bonyolult szisztémának az inak, a szalagok, az ízületek és a porcok – utóbbiak az ízületi végeket borítják, és az érintkező csontok sima elmozdulását többek között egy speciális kenőanyag, az ízületi folyadék segítségével biztosítják. Mit tehetünk e komplex struktúra megfelelő működésének megőrzéséért?

Őszintén a székrekedésről

2018.10.04

Hasi fájdalom, puffadás, szorító érzés és lesütött tekintet: a székelési problémák olyan gondok, melyekről nem beszélünk a mindennapi társalgásban. Ugyanakkor a szorulás nem olyan dolog, ami miatt szégyenkeznie kellene, hiszen, aki ettől szenved, vagy valaha szenvedett tőle, pontosan tudja, mennyire megkeserítheti az életet.

Hatásos segítség hasmenés esetén

2018.09.05

A hasmenés olyan kellemetlen, szervezetet kimerítő tünet, melyet mindenki szeretne elkerülni, mégis szinte mindenki megtapasztal élete során, kortól, nemtől függetlenül. Azt jelzi, hogy szervezetünkben valami nincs rendben, a vastagbélben elégtelen a folyadék visszaszívása. 

Ne legyen csípős az ősz!

2018.09.05

Hűvös a reggel, csípős az este – lassan újra beköszönt az ősz, és vele együtt a tipikus őszi betegségek szezonja. De vajon valóban tipikus tünetekkel jelentkezik az esetleg legyengült immunrendszer és egy aktív kórokozó csatája? Az ismétlődő felfázás jeleit észlelve tanácstalanok lehetünk, hogy panaszaink hátterében az elégtelen folyadékfogyasztás, egy újabb fertőzés, valamilyen krónikus betegség vagy „egyszerű” megfázás áll. 

Vénáink védelméért

2018.08.01

A láb dagadása, feszülése, éjszakai görcsölése, az úgynevezett nehézlábérzés: a vénás elégtelenség szimptómái akkor is jelentkezhetnek, ha a bajra még nem figyelmeztet a felszíni erek tágulata, vagyis a visszeresség – sokszor ugyanis a szemmel nem látható, mélyebben húzódó vénák károsodása okozza a tüneteket. Mit tehetünk az akár súlyos szövődményeket is okozó elváltozás ellen?

Augusztusi allergia

2018.07.29

Pollenek, napfény, rovarok, gyümölcsök, napsütés: hogy csak néhányat említsünk az egyre többeket érintő különböző nyári allergia kiváltó okai közül. Különösen gyakori tünet a szénanátha, amit könnyű összetéveszteni egy enyhe megfázással.

Ízületi gyulladás és életminőség

2018.06.07

Az USA-ban működő, az ízületi gyulladásban szenvedőket már több mint 70 éve támogató szervezet, az Arthritis Foundation (AF) adatai szerint Amerikában a betegségcsoportban érintettek jelentős részénél alakul ki előbb-utóbb súlyos depresszió. Az AF szakemberei szerint ennek fő oka, hogy a páciensek nehezen vagy egyáltalán nem tudnak megbirkózni néhány hétköznapi helyzettel. Mit tehetnek ez ellen a betegek és környezetük?

Visszérgondok – természetes megoldások

2018.04.29

Viszketés, nehézlábérzés, görcsölő vádli – ezek a tünetek sokszor komoly érrendszeri problémákat, például krónikus visszérelégtelenséget jeleznek. Ha a panaszok rendszeressé válnak, mindenképpen szakemberhez kell fordulni, a kezdődő szimptómák enyhítésére azonban a népi gyógyászat is számos, igazolt hatású alapanyagot ismer.

Szúr, csíp viszket

2018.04.27

Állatok és növények egyaránt képesek olyan kellemetlenséget okozni, melyek a bőr irritációjához vezetnek. Egyes ételek is okozhatnak olyan allergiát, melynek következtében viszkető foltok jelennek meg a bőrön (ez a csalánkiütés, az urtica).

Mit tehetünk a prosztatamegnagyobbodás ellen?

2018.04.14

Az életkor előrehaladtával a prosztata egyre nagyobb valószínűséggel nagyobbodik meg: míg ez 40 éves kor alatt általában nem jellemző, addig a 60 feletti férfiaknak mintegy a felét érinti, a 80 éveseknek pedig mintegy 80%-át. Hogyan ismerhetjük fel a prosztatamegnagyobbodást, és mit tehetünk ellene?

A kis dolog is nagy dolog!

2018.04.12

A téli hónapok alatt meggyöngült immunrendszer és az aktív kórokozók találkozásakor sokszor egyértelmű, melyik lesz a győztes. Az ismétlődő felfázás tüneteit észlelve nagy kérdés, hogy a panaszok hátterében egy újabb fertőzés, valamilyen krónikus betegség vagy tényleg „egyszerű” megfázás áll. Végre itt a jó idő, de vigyázzunk a túlságosan lenge öltözékkel!

Sivatagi érzés

2018.04.11

A száraz szem szindróma a magyar lakosság 10-30%-át érintő szembetegség, melynek tünetei az életkor előrehaladtával fokozódhatnak. A jelenség egy valós probléma, nem csupán egy „érzet”.

A mozgásszervi megbetegedésekről

2018.03.05

A mozgásszervi megbetegedéseket korunk népbetegségeként tartják számon, mely hazánkban is nagyon sok embert érint: kit közvetve, a családjában előforduló megbetegedések révén, kit úgy, hogy saját maga az érintett.

Visszatérő baj – a húgyúti fertőzés

2018.02.13

Szerte a világon a nők mintegy 60%-a életében legalább egyszer, míg 15%-uk minden évben átesik húgyúti fertőzésen. A férfiaknál sokkal alacsonyabb az esetszám. Melyek a betegség jellegzetes tünetei, és mit tehetünk ellene?

Egészséges csontok, izmok és ízületek

2018.02.12

Az ízületi betegségek bármelyik életkorban előfordulhatnak, sokféle tünettel járhatnak, és a lefolyásuk is különböző lehet. Mit tehetünk ízületeink karbantartásáért?

Szabó Győző is a saját sejtjeivel gyógyult meg!

2018.01.25

A Lipogems kezelés 100%-ban természetes megoldást nyújthat a porckopásra Magyarországon a lakosság legalább 20%-ának mindennapjait nehezíti meg valamilyen ízületi betegség, gyulladás vagy porckopás, amely miatt mintegy 2 millió ember számára járhatnak fájdalommal még az olyan hétköznapi mozdulatok is, mint a sétálás vagy a lépcsőzés. Az ízületi betegségekben szenvedők életminőségének javítása eddig csak több hónapos felépülési idővel és fájdalmas műtéti eljárásokkal volt megoldható, amely okán a betegek a munkából is hosszú időre kiestek. Immár hazánkban is elérhető a Lipogems eljárás, mely a páciens saját zsírszövetéből kinyert sejttömeg, amely regeneratív tulajdonságokkal rendelkezik (mesenchimális (ős)sejteket is tartalmaz) regenerálja a sérült ízületet, vagyis a beteg saját sejtjeinek felhasználásával kezelhető. A sajátsejtes ízületkezelés sikerét jól mutatja, hogy napjainkra már Magyarországon is megtörtént a 350. sikeres és eredményes beavatkozás több, mint az 1000 ízületet kezelve.

Bosszantó vírus – a herpesz

2018.01.05

Pirosló, viszkető bőr, sűrűn egymás mellett kialakuló hólyagocskák – a kitartóan vissza-visszatérő herpesz sokaknak kellemetlenül közeli ismerőse. Az esetek többségében a betegség ártalmatlan, viszont komoly fájdalommal járhat. Megelőzésére egyelőre nincs ismert módszer, ám fel lehet készülni jelentkezésére.

Biztonságos ünnepet!

2017.12.13

Szervezetünk számára különösen megterhelő lehet az év végi és év eleji ünnepi időszak. Ilyenkor gyakoribbak az epegörcsök is. Ezért teljes körűen kell felkészülnünk: legyünk mértéktartóak az asztalnál és a házi patikánkat is töltsük fel puffadásgátlókkal, emésztést könnyítő, jótékony készítményekkel, epegörcsöt oldó csillapítókkal. Jobb, ha számítunk rá, mintha megijedünk és tehetetlenek vagyunk.

Mi bántja a szemét?

2017.12.13

Hideg, hó, köd és szél – a tél néha alaposan próbára tesz minket. Nemcsak a bőrünket, hanem a szemünket is, hiszen alkalmazkodnia kell a megváltozott körülményekhez.

„Ehess, ihass, ölelhess, alhass…”

2017.12.13

József Attila címadó gondolatai mai szövegösszefüggésbe helyezve szerethető és bátorító figyelmeztetésként hatnak. Hiszen azon túl, hogy kívánság, arról szól, hogy az alapvető emberi szükségleteket legalább legyen módunkban élvezni, érthetjük úgyis, hogy tegyük az első kettőt mértékkel, hogy a második kettő is megadassék.

Mit kell tudni az idei influenzaszezonról?

2017.12.08

Az influenza szerte a világban, a fejlett országokban is komoly gondokat okoz; főleg a gyerekekre és a korosabbakra veszélyes. Mintha csak ezt a jól ismert tényt támasztaná alá egy nemrég megjelent írás, ami arról számol be: az USA-ban idén már kiskorú és idős áldozatot is szedett a járvány.

Amit az ajakherpeszről és az aftáról tudni érdemes

2017.11.27

Csúnya és kellemetlen és látszik: ajakherpesz – csúnya és kellemetlen, de nem látszik: afta. Először bőrpír és viszketés, majd égő, fájdalmas érzés. Sűrűn egymás mellett elhelyezkedő, duzzadt alapon apró hólyagocskák az ajkak szélén, az orcákon illetve az orr környékén: íme a bizonyosság – herpeszem van!

Vigyázzunk fogainkra!

2017.11.20

November a Fogászat Hónapja. A szájápolás nem csupán a szép mosoly és a friss lehelet miatt fontos. Ha vigyázunk, jelentősen csökkenthetjük a szájüregi daganatok kialakulásának esélyét.

Amire oda kell figyelni: jelek és tünetek

2017.11.10

Figyelünk az étkezésre, rendszeresen sportolunk, erősítjük az immunrendszerünket, és orvoshoz megyünk, ha betegek vagyunk. Vannak azonban kevésbé ismert, néha apró jelek, melyek problémára utalhatnak. Összegyűjtöttünk néhányat.

Jöjjön az ősz felfázás nélkül!

2017.10.31

Évszakváltáskor az immunrendszerünk legyengülhet, így több támogatásra van szüksége. Ha nem erősítjük meg szervezetünk védelmi vonalát, könnyen felfázhatunk.

Zalakarosi gyógyvíz - a természet meglepetése

2017.10.31

A Zalakarosi Gyógy- és Termálfürdőt 40 éve, 1978-ban ismerte el hivatalosan is gyógyfürdőnek az akkori Egészségügyi Minisztérium. Nem véletlenül:  a több mint 2500 méter mélyből feltörő,  96 °C-os zalakarosi gyógyvíz összetétele és a vízkészlet nagysága miatt a legjelentősebbek egyike. Alkáli-kloridos, hidrogénkarbonátos gyógyvíz, melyben a  jód, bróm, kén és fluor együttes jelenléte egyedülálló vízösszetételt képez Európában. A páratlan kincs a desztináció stratégiai magterméke, hangsúlyozza Kovács Szabolcs a Zalakarosi Turisztikai Nonprofit Kft. ügyvezetője.

Csak természetesen – gyógynövények hideg hónapokra

2017.10.12

A hideg, nyirkos őszi hónapok különösen elősegítik a légúti megbetegedések terjedését. Ráadásul ilyenkor immunrendszerünk is legyengülhet, hiszen kevesebb friss zöldséghez, gyümölcshöz jutunk, több időt töltünk négy fal között, kevesebb napfény ér minket. A népi gyógyászat régóta alkalmaz olyan növényeket, amelyek ebben az időszakban is segítenek megőrizni egészségünket.

Október a Látás Hónapja

2017.10.10

Kevesen tudják, hogy a látásvizsgálat során nemcsak egy esetleg később súlyossá váló szembetegség, de például a cukorbetegség vagy akár a magas vérnyomásra utaló jelek is felfedezhetőek. Ha tehetik, ebben a hónapban szánjanak fél órát az országszerte elérhető ingyenes vizsgálatokra, vigyázzanak szemük egészségére!

Vigyázzunk a gyermekeinkre!

2017.10.10

Minden szülő aggódik, amikor a gyermeke beteg lesz. Szerencsére ma már a legtöbb betegség megelőzhető, a szövődmények kialakulásának kockázata pedig jelentősen csökkenthető.

Mylan – minőségi gyógyszerek 7 milliárd ember részére

2017.09.27

A Mylan aktívan támogatja az antibiotikum-rezisztencia (AMR) elleni globális erőfeszítéseket

Ízületi fájdalmak – szelíd gyógymód

2017.09.14

Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization; WHO) mintegy 150 olyan betegséget, szindrómát tart számon, amelyeket mozgásszervi elváltozások váltanak ki. Közös jellemzőjük, hogy fájdalommal járnak – ennek enyhítésére többféle módszer létezik.

Szívünk Napja immár 17. éve, szeptember 24-én a Millenárison!

2017.09.13

Röviddel a „vizes VB” után beszélgettem Dr. Merkely Béla professzorral, aki a SOTE Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikájának igazgatója, s egyben a Magyar Kardiológusok Társaságának tiszteletbeli elnöke. Hogy mi az összefüggés egy nagy sportesemény és a „szív professzora” között? A Gyógyhír Magazinnak Dr. Merkely Béla elárulta, hogy ő vezette és hangolta össze annak az orvosi és egészségügyi ellátó csoportnak a munkáját, amely 450 fővel 6 sportág versenyszámainál volt jelen.

Szívátültetés gyerekeknél…

2017.09.13

Dr. Ablonczy László, a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet gyermekkardiológusa, a Gyermekszív Központ főorvosa, a magyarországi gyermekszív transzplantációs csapat koordinátora. A 2007-ben indult a programban eddig 33 esetben végeztek sikeres szívátültetést gyermekkorban, és nyolc esetben veleszületett szívhiba miatt felnőttkorban. Veleszületett rendellenességek miatt pedig évente átlagosan 500 csecsemőt és gyermeket operálnak meg.

Hol szorít a cipő?

2017.09.12

A mozgás a gyerekkor egyik legnagyobb élménye, és hatással van arra, hogy később is megőrizhessük lábaink egészségét. Sok ortopédiai elváltozás életünk első éveiben alakul ki, és többek között a rossz cipőválasztással magunk is előidézhetjük gyermekeink későbbi panaszait. Ha pedig odafigyelünk, korrigálhatjuk az elváltozásokat.

Százezreknek okoz fájdalmat az arthritis

2017.09.05

Október 12-én, az Arthritis Világnapján világszerte a sokízületi gyulladásra hívják fel a figyelmet. A reumatoid arthritis a világ lakosságának átlagosan 1 %-át érinti, többnyire 35-55 éves korban kezdődik, de bármely életkorban előfordulhat, és nők esetében 3-4-szer gyakoribb.

Szív- és érrendszeri betegségek - ha időben szól, túlélheti!

2017.08.17

Kevesebb, mint fele annyi beteget veszítünk el szívinfarktusban, mint 15 évvel ezelőtt, vannak a szívgyógyászatban területek, amiben előrébb járunk, mint Anglia, Belgium vagy Franciaország, például Magyarországon működik Európa második legtöbb szívátültetést végző Szívgyógyászati Klinikája – állítja Merkely Béla professzor, a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív-és Érgyógyászati Klinikájának igazgatója, a Magyar Kardiológusok Társaságának tiszteletbeli elnöke.

Vegye fel a harcot a felfázással

2017.08.10

Szinte folyamatos vizelési inger, kellemetlen, fájdalmas vizelés, sötét színű, zavaros vizelet, alhasi görcsök. Nagyon sok nő küzd a felfázás olyan tüneteivel, amelyek szinte már állandó jelleggel térnek vissza.

A kisgyerekek hallásást is védeni kell

2017.08.09

A jobbnál jobb nyári zenei és kulturális kínálat a kisgyermekes családok kedvét is meghozza a jól megérdemelt kikapcsolódáshoz. A felhőtlen szórakozás közben azonban érdemes odafigyelni a fiatalok és a kisgyermekek különösen érzékeny hallásának védelmére is, hiszen a szélsőségesen magas zaj maradandó halláskárosodást is okozhat.

Önfeledten a strandon

2017.08.04

Tapasztalta már, hogy strandolás után egyszer csak gyakrabban kellett wc-re mennie, a vizelete kellemetlenül csípett, ráadásul görcsös fájdalom jelentkezett az alhasában? Ezt a jelenséget az orvosok a bakteriális fertőzések közé sorolják, de a köztudatban csak felfázásként ismerik. Idén nyáron ússza meg az úszást problémák nélkül!

A szív- és érrendszeri betegségek és a nők

2017.07.28

A nők 57 százaléka hal meg ma Magyarországon szívproblémák miatt, 43 százalékuknál pedig még csak mellkasi fájdalom sem utal arra, hogy nagy a baj. Értük száll most harcba a Magyar Kardiológusok Társasága, illetve az általuk is alapított Pirosban a Nőkért mozgalom: arra hívja fel a figyelmet, hogy a női szív sokszor észrevétlenül komoly veszélyben van. A szív- és érbetegségek férfiakra és nőkre egyaránt veszélyesek, sőt a hölgyek kockázata nagyobb, mint a férfiaké.

Úti patika tippek - ne legyen szüksége gyógyszerekre!

2017.07.11

A nyaralás, utazás, táborozás mindig sok izgalommal, aggódással jár. A jól összeállított úti patika segíthet abban, hogy felkészüljünk az esetleges balesetekre, egészségügyi problémákra.

Riasztó görcs éjjel - nehéz láb nappal

2017.06.15

Aki már ébredt arra, hogy „húzza a görcs” a lábát, annak nem kell bemutatni, milyen elviselhetetlen fájdalom ez és főként, hogy mennyire ijesztő. Többek között magnéziumhiány okozhatja, a háttérben kezdődő visszérprobléma is lehet. Kapcsolódó tünet lehet a fejfájás és a szemhéj akaratlan rezgése.

Isznak Önök eleget?

2017.06.13

Emésztési problémák, csúnya arcbőr, veseproblémák, fáradtság, fejfájás – íme néhány a kiszáradás következményei közül. A víz majdnem olyan fontos a szervezetünk számára, mint a levegő, éppen ezért komolyan kell venni, hogy minimum napi két litert kell fogyasztani belőle.

A reuma okai és kezelésük

2017.06.12

Indult már úgy a napja, hogy csak jóval felkelés után kezdődött? Érezte már ébredéskor, hogy sajog a térde, szúr a dereka, nyilall a könyöke? A különböző mozgásszervi panaszok sokak életét megnehezítik. Örök igazság, hogy a betegségeket jobb megelőzni, mint utólag kezelni.

Kilencezer pislogás naponta

2017.06.09

Az ember nem is gondolná, hogy pusztán a pislogás mennyire igénybe veszi a bőrt, pedig így van – az úgynevezett mimikai ráncok kialakulásában például jelentős szerepe van. Arcunkkal fejezzük ki érzelmeinket is: csodálkozunk, örülünk, aggódunk, sírunk és nevetünk – ezek mind-mind megpróbáltatást jelentenek a bőrünk számára. S minél jobban halad velünk előre az idő, egyre jelentősebb és látványosabb lesz a változás…

Reumatikus fájdalom és csillapítása

2017.05.29

Az emberi lét egyik elkerülhetetlen velejárója a fájdalom, ami mindig egy jelzés, üzenet a szervezetnek. A fájdalomcsillapító gyógynövények azoknak ajánlottak, akik nem szívesen nyúlnak szintetikus gyógyszerekhez, illetve akik előnyben részesítik a természetes gyógymódokat.

Mégis a szerelem a jó

2017.05.22

Miért olyan a szerelem, mint egy hullámvasút? Így látja a pszichológus.

Kötelező lépések az egészségünkért

2017.03.16

A Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság az európai „PAD and Vascular European Days” kezdeményezés részeként idén negyedszerre rendezi meg az országos Érszűkület Napot országszerte hat helyszínen. A szervezők az előző évekhez hasonlóan ingyenes méréssel, önpulzusmérés oktatással, tanácsadással és tájékoztató kiadványokkal várják az érdeklődőket. Ez évben külön figyelem irányult a cukorbetegek alsó végtagi panaszainak felismerésére, mivel a lábakon történő amputációk felét diabéteszes betegeken végzik el.

Prosztataszűrés - életet menthet!

2017.02.06

Ami a nőknek októberben a ruhára tűzött rózsaszín szalagocska, az a férfiaknak novemberben a frissen növesztett bajusz: előbbi a mellrák-, utóbbi a prosztatarák szűrés fontosságára hívja fel a figyelmet. Pontosabban hívná, mert míg a mellrákmegelőzés gyakori téma a médiában, a férfias problémák jellemezően a háttérbe szorulnak – talán szeméremből, talán tudatlanságból, talán érdektelenségből, de mindenképpen tévesen. Miért nem érnek célt az egészséget védő üzenetek? Külföldön már sikerült, itthon is egyre többen és többet tesznek érte.

Hideg kéz, hideg láb

2017.01.17

Sok nő számára jelent problémát a hűvösebb évszakokban a hideg kéz és láb. Nem puszta kellemetlenségről van szó: időnként komolyabb betegség áll a panaszok hátterében. Nézzük, mi az oka, hogy elsősorban nők szenvednek miatta, és „házilag” mit lehet tenni ellene? 

Patika a fűszerpolcon

2016.11.27

Kipirosodott orr, rossz közérzet, fejfájás, olykor köhögés. Ha enyhe tüneteket észlelünk, nem kell rögtön orvoshoz menni, hiszen a váróban újabb vírusok támadhatnak meg minket. Érdemes körülnézni a házi patikában! Kipirosodott orr, rossz közérzet, fejfájás, olykor köhögés. Ha enyhe tüneteket észlelünk, nem kell rögtön orvoshoz menni, hiszen a váróban újabb vírusok támadhatnak meg minket. Érdemes körülnézni a házi patikában! 

Cukorbetegség a látásproblémák hátterében

2016.11.14

Magyarországon kimagaslóan nagy a vakok számaránya és az esetek többségében nem a jól ismert szemészeti problémák, hanem a cukorbetegség áll a háttérben. Csak Magyarországon évente 1000 cukorbeteg veszíti el látását, nem véletlen tehát, hogy az idei Diabetes Világnap nemzetközi témája is a cukorbetegség szemészeti szövődményei. 

A telefon nem gyógyít, de legyen kéznél!

2016.11.10

Az okostelefonok hamarosan mobil orvosi laborokká válnak. Segíthetik a gyógyítás folyamatát, és még járulékot is spórolhatnak nekünk. Az első lépések tesszük meg egy régi ígéret beváltása felé.

Nem fog fájni!

2016.10.03

A fogszuvasodás mellett számos olyan egyéb probléma is van, ami odafigyelést igényel. Ha nem vigyázunk a fognyaki kopásokra, a fogkőre és az ínybetegségekre, idővel akár el is veszíthetjük egészséges fogainkat. Ne csak fájó foggal menjünk orvoshoz, hiszen a hétköznapokban ártal - matlannak tűnő problémák komoly gondot okozhatnak

Teljesítmény és szeretet – hogyan teljesíthet jobban a gyerek?

2016.10.03

Ősszel a szülők újra aggódva figyelik az iskolai eredményeket. Tud-e még javítani a gyerek? Elég lesz-e a pontszám a felvételihez? Bejut-e a választott iskolába vagy a választott szakra? Hogyan teljesít? És hogyan érhető el, hogy jobban teljesítsen?

A kullancscsípés okozta betegségek megelőzhetők

2016.04.24

Az ÁNTSZ arra figyelmeztet, hogy most van a kullancsok aktivitásának egyik csúcsidőszaka: március végétől június elejéig, illetve szeptemberben a legaktívabbak.

Ne menjünk neki az ünnepnek görcsoldó nélkül!

2016.03.02

Ha az ember testében bárhol valamilyen görcs jelentkezik, az bizony a legnehezebben tolerálható fájdalom, így az azonnali csillapításáról gondoskodni kell.

Fáj, recseg, ropog

2016.03.02

A krónikus ízületi gyulladás sokak életét keseríti meg. Megfelelő étrenddel és sporttal azonban jelentősen csökkenthetjük a mozgásszervi panaszok esélyét és a fájdalmakat.

Ha ég, feszít, háborog a gyomor

2016.03.02

A karácsony után a húsvét a legveszélyesebb időszak azok számára, akik valamilyen gyomorproblémával küszködnek – ilyenkor a szokásosnál is nehezebb ugyanis ellenállni a finom falatoknak, össze-vissza eszünk és sokat. Összegyűjtöttük a “túlevés” legjellemzőbb tüneteit – ha ezeket tapasztalja, mindenképpen tartson pihenőt!

Reflux - a fojtogató betegség

2016.03.02

Népbetegségnek számít a reflux, de vajon mi is az? „Ég a gyomrom. Sok a savam.” Így már ismerős, ugye? Sokan nem mennek orvoshoz, pedig a probléma magától nem múlik el és idővel akár súlyos gondokat is okozhat. Ugyanakkor, ha figyelünk az étkezésünkre, kerüljük a káros szenvedélyeket vagy a megfelelő gyógyszereket rendszeresen szedjük, a tünetek enyhülhetnek.

Altatásban is elvégezhető a kolonoszkópia

2016.03.02

A legrettegettebb vizsgálatok között tartják számon a vastagbéltükrözést, holott számos orvosi lehetőség van arra, hogy a kolonoszkópia ne okozzon fájdalmat – hangsúlyozza dr. Csomós Ákos, a Magyar Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Társaság elnöke.

A gyermeksebész, aki verset mondott nekem

2016.03.02

Dr. Kiss Imre, a Semmelweis Egyetem I. Gyermekgyógyászati Klinika (Bókay Klinika) gyermeksebész főorvosa betegei ajánlásával kapott jelölést az Astellas közönség díjra. Ezt a díjat 2006-ban alapították azzal a céllal, hogy a hazai egészségügyben tevékenykedő, sokszor méltatlanul kevés elismerést és nyilvánosságot kapó orvosok és egészségügyi szakdolgozók áldozatos munkájára ráirányítsa a társadalom és a szakma figyelmét. Az internetes szavazást idén meghosszabbították, ezért az még lapzártánkkor is zajlik.

Sebek, vágások, horzsolások helyük se maradjon!

2016.03.02

Egy felmérés szerint a konyha a legveszélyesebb terep egy magyar háztartásban. A válaszadók több mint fele általában sütés-fzés közben sérül meg. Vigyázni kell az éles késekkel és a forró tepsikkel, de a konzervek is okozhatnak maradandó problémákat.

2016-os wellness-szótár

2016.02.24

Mi a különbség wellness és spa között? Mitől bio a bioszauna, és mitől medical a wellness? Nap mint nap találkozunk a különböző idegen kifejezésekkel, némelyikről tudjuk, másokról csak sejtjük, hogy pontosan mit is takarhatnak. A hévízi NaturMed Hotel Carbona wellness-szótára segít rendet tenni a legfontosabb fogalmak között, hogy 2016-ban is magabiztosan wellnessezhessünk.

Lehet úgy fejleszteni, hogy közben a baba is boldog

2016.02.21

Peti most öt éves, tíz hónapos kora óta jár a Gézengúz Alapítványhoz. Ő csak „úszásnak” nevezi azokat a neuro-hidroterápiás gyakorlatokat, amelyeket itt fejlesztettek ki Dr. Schultheisz Judit orvosigazgató vezetésével.

Influenza: veszélyes lehet a munkahelyi közösség

2016.02.18

Lépten-nyomon tüsszögő, orrukat fújó, köhögő emberekbe botlunk, felmerül a kérdés, hogyan előzhetjük meg a megfázást, influenzát. Dr. Kovács Viktória fül-orr-gégész segítségével utánajártunk, hol betegednek meg leginkább az emberek, és hogyan kerülhetők el jó eséllyel a kellemetlenségek. Nyakunkon az influenzaszezon, egyre több páciens keresi fel influenzaszerű tünetekkel a háziorvosokat. A lázzal, végtagfájdalommal, általános gyengeséggel, levertséggel, orrdugulással, orrváladékozással és torokfájdalommal járó állapot megelőzésére ugyan létezik védőoltás, ám sokan remélik, hogy fokozott vitaminbevitellel és odafigyeléssel megelőzhetők a komolyabb megbetegedések. A Wick Pharma GmbH 2014-ben készült globális kutatása szerint a megkérdezettek közel 40 %-a évente akár ötször is tapasztal megfázásos és influenzaszerű kínzó tüneteket.

Már állatokat gyógyít a nagy térerejű MR készülék

2016.01.27

Magyarországon egyedülálló, nagy térerejű MR-berendezést működtet január második felétől a VetScan Kisállat Diagnosztika. A berendezéssel a legkisebbektől a 100 kg-os „óriásokig” vizsgálhatók az állatok, így kedvenceink gyógyulási esélyei jelentősen javulhatnak.

Zika: veszélyes a várandósokra, illetve a magzatra

2016.01.08

Az ÁNTSZ körültekintést javasol a térségbe utazóknak! A várandós nőkre különösen veszélyes vírus okoz megbetegedéseket Dél-, illetve Latin-Amerika egyes részein, ezen belül különösen Brazíliában. A fertőző betegség behurcolásának kockázata Magyarországra rendkívül alacsony, de nem zárható ki. Az ÁNTSZ felhívja a térségbe készülők figyelmét a kockázatra, különösen azért, mert a téli időszak számít a dél-amerikai utazások csúcsszezonjának. A jellemzően szúnyogok által terjesztett ún. Zikavírus ellen nincs védőoltás, emiatt is elengedhetetlen a szúnyogcsípések elleni védekezés. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Amerikai Regionális Irodája a térségre figyelmeztetést adott ki.

Hideg időjárás: réteges öltözködés és forró italok

2016.01.05

A nagy hideg ugyan nem kedvez a járványok terjedésének, viszont a szervezet lehűlése elősegítheti a fertőző baktériumok, vírusok bejutását szervezetünkbe. Az extrém hideg szempontjából különösen nagy kockázatnak vannak kitéve az idősek, a csecsemők, a kisgyermekek, a tinédzserek, a krónikus betegségben szenvedők, a fizikálisan vagy mentálisan korlátozottak, a szociálisan hátrányos helyzetűek, a hajléktalanok.

Karácsonykor is légúti megbetegedés nélkül

2015.12.24

Karácsony, és a hideg idő közeledtével egyre nagyobb az esélye annak, hogy elkapunk valamilyen szezonális betegséget. Év végére mindenki testileg és lelkileg is elfárad, immunrendszerünk legyengül, így nem csoda, hogy ha sokan ágyban töltik az ünnepeket. A nátha és az influenza kellemetlen tünetei sajnos legtöbbünk számára ismerősek. Egyre gyakrabban fújjuk az orrunkat, tüsszentünk, és a torkunk is sűrűbben fáj. Mi okozza ezeket a kellemetlen tüneteket? A leggyakrabban vírusok, például a torokgyulladások kialakulásának mintegy 85%-áért ezen kórokozók felelősek.1 Hogy az ünnepi időszak ne a betegségekről szóljon, érdemes tisztában lenni a megelőzés és a gyógyítás legfontosabb lépéseivel.

A megfázás ne legyen ünneprontó!

2015.12.16

Nyakunkon az ünnepek, a pihenés, a nyugalom és a békés családi együttlétek időszaka. A hideg idő miatt azonban gyakori, hogy valamilyen undok betegség épp ilyenkor keseríti meg az életünket. Egy nemzetközi kutatásból kiderült, a magyarok leggyakrabban a családi ünnepekről maradnak le azért, mert az ágyat nyomják, pedig megelőzéssel és a tünetek azonnali kezelésével bárki szeretteivel lehetne a fontos alkalmakon.

Krónikus ízületi gyulladásos gyermekek szorulnak kezelésre

2015.10.14

A krónikus ízületi gyulladás nemcsak az idősek betegsége, gyakran gyermekek is kénytelenek megküzdeni a fájdalmas tünetekkel. A gyermekkorban előforduló leggyakoribb krónikus ízületi gyulladásos megbetegedés a Juvenilis idiopátiás artritisz (JIA) 16 éves kor alatt fordul elő, tartós ízületi gyulladás jellemzi, ami fájdalommal, duzzanattal és a mozgás korlátozottságával jár.

Így őrizzük meg szemünk egészségét!

2015.10.06

A látásromlást sok esetben nem is érzékeljük, ezért nem fordulunk vele orvoshoz, pedig a kezeletlen probléma akár vaksághoz is vezethet! Mindez általában megelőzhető lenne, ha időben felismernénk és kezelnénk a bajt. A szemész szakorvos szerint 40 év felett elengedhetetlen az évente elvégzett szűrővizsgálat, ám emellett van még pár egyszerű praktika, ami segíthet szemünk világának megőrzésében.

Miért akar életfogytig szemüveget hordani?

2015.10.02

Szemüveg vagy kontaktlencse nélkül sajnos sokan nem látunk élesen, ami rendkívül kényelmetlenné teszi mindennapjainkat. Cikkünkben a lézeres látásjavítással kapcsolatos leggyakoribb kérdéseket válaszoljuk meg.

Időm sem volt aggódni

2015.10.01

Tóth Éva Márta mixer 44 éves korában vette észre először, hogy a látása már nem olyan tökéletes, mint korábban.

Hatékonyabbá válhat a migrén kezelése

2015.09.29

A migrén az európai lakosság közel 15 százalékát érinti, ugyanakkor a rohamokban jelentkező, féloldali fejfájás szindróma gyógyszeres kezelése nem mindig kielégítő. E súlyos egészségügyi probléma megoldására indították az uniós EUROHEADPAIN kutatási programot, amelyben a Szegedi Tudományegyetemnek a Magyar Tudományos Akadémia által támogatott kutatócsoportjai is részt vesznek.

Időskorban is láthatunk tökéletesen

2015.08.31

Időskorban már szinte mindenki hallott róla. Fájdalommentesen, szinte észrevétlenül alakul ki. A 65–75 éves népesség 50%-a, a 75 év felettieknek pedig közel 70%-a szenved tőle, pedig nem kellene. A szürkehályog, más néven cataracta napjainkban népbetegség, a szemlencse olyan mértékű elhomályosodását, elszürkülését jelenti, ami már akadályozza, hogy éles kép alakuljon ki a retinán.

A kodeintartalmú készítmények új alkalmazási feltételei

2015.07.10

Az esetleges súlyos mellékhatások miatt a 12 évesnél fiatalabb gyermekek esetében a kodein a jövőben nem alkalmazható köhögés és megfázás kezelésére, a 12 és 18 év közötti serdülők körében pedig csak akkor javasolható, ha nem áll fenn a légzésfunkció romlásával járó légzőszervi betegség. A jövőben a kodeintartalmú készítmények kizárólag vényre kaphatók a magyarországi patikákban.

Olvasószemüveg nélkül

2015.02.09

A „kicsit rossz” néha zavaróbb a „nagyon rossznál”. Tudják ezt azok, akik arra kényszerülnek, hogy néhány dioptriás olvasószemüveget hordjanak.

Légy ott évente

2014.12.03

A Magyar Rákellenes Liga 2014. december 1-vel hirdette meg a CsaládFő Mentő Program-ot ami tulajdonképpen Női összefogás a Férfi egészségért!

Diabétesz: egy megtévesztő betegség

2014.11.24

A diabétesz észlelésekor érdemes azonnal orvoshoz fordulni, hogy az időben megkezdett kezeléssel megelőzhető vagy legalább késleltethető legyen az alapbetegségnél sokkal veszélyesebb szövődmények kialakulása.

Új weboldal az ÁNTSZ-től a tévhitek eloszlatására

2014.10.30

A védőoltásoknak köszönhetjük, hogy mára hazánkban szinte teljes elfelejthettünk olyan súlyos fertőző megbetegedéseket, mint például a kanyaró vagy a járványos gyermekbénulás. Emiatt sajnos vannak olyanok is, akik megkérdőjelezik a védőoltások létjogosultságát. Pedig a feledésbe merült fertőző betegségek újra megjelenhetnek, ha az átoltottság egy bizonyos szint alá csökken. A különböző vakcinákkal kapcsolatos oltásellenes nézetek folyamatosan terjednek az internetes oldalakon, közösségi portálokon, de elektronikus levelekben is. A tévhitek eloszlatására az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat új internetes oldalt hozott létre, amit www.antsz.hu/oltasbiztonsag címen lehet elérni.

Saját vére szabadíthatja meg a pokoli fájdalmaktól

2014.10.16

Külföldön már rutineljárásnak számít a PRP-kezelés, amely során a betegek végleg megszabadulhatnak régóta fennálló, erős fájdalmaiktól. A módszer lényege, hogy a pácienst járóbeteg-ellátás során a saját, lecentrifugázott vérével gyógyítják meg. A sajátvér-, vagy PRP-kezelést Magyarországon elsők között Dr. Börzsei-Knoll Veronika alkalmazta, és neki köszönhetően az elmúlt tíz évben majdnem 200 beteg szabadult meg a kínoktól.

Közel viszi a lakossághoz a szűréseket az ÁNTSZ

2014.10.16

A rosszindulatú daganatos megbetegedések visszaszorításában kiemelt szerepet játszó szervezett lakossági szűrővizsgálatok megújítására indított programot az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatala. A következő hónapokban védőnők bevonásával országszerte közel ezer kistelepülésen válik elérhetővé a méhnyakszűrés. Csongrád megyében pedig – kísérleti jelleggel – háziorvosok segítségével 13 ezer ember vehet részt ingyenes vastagbélszűrésen. A programra 1 milliárd forintot fordítanak, ehhez a forrást részben a magyar kormány, részben az Európai Unió biztosítja az Európai Szociális Alapból.

Október 12-én van az ízületi gyulladásos betegségek világnapja

2014.10.09

A 35 évnél idősebb magyarok fele megterhelőnek érzi az olyan hétköznapi tevékenységeket, mint a házimunka, a cipekedés, a lépcsőzés, a közlekedés, a kisgyermekek emelgetése vagy a kertészkedés, ráadásul a 35-50 évesek fele fájdalmat is tapasztal közben.

A legfontosabbak a trombózisról

2014.10.09

Ténytár a mélyvénás trombózisról

19 megye, 52 település, 72 kórház… és rengeteg mese!

2014.08.21

Számtalan beteg gyermeknek okozott boldog, fájdalommentes perceket az a 7200 meseolvasó, aki az elmúlt egy évben ellátogatott az ország gyermek-egészségügyi intézményeibe, és elvarázsolta meséivel a kis hallgatókat. A program résztvevői ráadásul az idő- és távolságbeli akadályokat átlépve mesevideókkal is szórakoztatják a kicsiket.

Alattomos betegség: lassan alakul ki a lúdtalp

2014.08.01

Krónikus gyulladásokat, ín-, izombetegségeket, erős fájdalmat okozhat a lúdtalp, amely miatt nagyon sokan szenvednek, de a többség már csak akkor megy el orvoshoz, amikor jelentős, rendszeresen visszatérő fájdalmai vannak. A mozgásszervi specialista azonban figyelmeztet, vannak jelek, amelyeket érzékelve még időben orvosolni lehet a problémát.

Amit az Ebola vírusról tudni kell

2014.07.30

Az Ebola-vírus nagyon súlyos, gyakran halálos kimenetelű megbetegedést okoz.A kórokozót Afrika dzsungeleiben vadon élő állatok hordozzák.

Biztos benne, hogy csak a melegtől duzzad a lába?

2014.07.20

A meleg időben kitágulnak az erek és jobban dagadnak a végtagok. Sokan erre a tünetre csak legyintenek, hogy „majd elmúlik”, mert nem sejtik, hogy milyen veszély rejtőzhet egy-egy megduzzadt láb vagy kar mögött. A mélyvénás trombózis tüneteivel és következményeivel kevesen vannak tisztában, pedig sajnos egyre több embert érint. Magyarországon évente több mint 2000 embernél diagnosztizálnak mélyvénás trombózist, amely a trombózis egyik legveszélyesebb fajtája.

Hallott már a Chron-betegségről?

2014.07.20

Vastagbélgyulladás, Crohn-betegség… Ismerősen csengenek ezek a kifejezések? Magyarországon körülbelül 25 ezer beteg szenved gyulladásos bélbetegségben. Sokan azt hiszik, csak egy gyomorfertőzést kaptak el, aminek hatásai évekig tartanak. Pedig korai felismeréssel és megfelelő gyógymóddal hatékonyan gyógyíthatók a bélbetegségek.

Folyadékra és ásványi anyagokra is szükségünk van

2014.07.12

Gyakran halljuk nyáron azokat az intelmeket, amelyek a megfelelő folyadékpótlásról szólnak, de ugyanilyen fontos a só- és ásványi anyagok bevitele is. Hiába iszunk ugyanis elegendő vizet, teát, ha „kimossuk” szervezetünkből az ásványi anyagokat. Ezek hiánya számos kellemetlenséghez, súlyosabb esetben szervi problémához vezethet.

Maradjunk egészségesek nyaralás alatt is!

2014.07.12

Nyáron mindenki szeret utazni, azonban egy megfázás, vírus, esetleg egy hasmenéses megbetegedés nagyban beárnyékolhatja a pihenésre szánt időt. Annak érdekében, hogy az egész család számára felhőtlenül teljen ez az időszak, érdemes néhány alapvető dologra odafigyelni, és észben tartani nyaralásunk során – főleg, ha Európán kívül utazunk. Európa mellett nagyon divatosak többek között az olyan egzotikus országok, mint Egyiptom, Marokkó, vagy Tunézia, ahol a megszokottól eltérő higiéniai és egészségügyi standardokkal találkozhatunk.

Enyhe égési sérülésre a csapvíz a leghatásosabb gyógyír

2014.07.07

Háztartási baleset, napozás utáni fájdalmak, egy sportolás közben szerzett sérülés: nyáron számos lehetőség nyílik arra, hogy égési sérülést szenvedjünk. Bár a népi hagyomány több házi gyógymódot ismer ezek kezelésére, a szakember mégis azt mondja, a legfontosabb ebben a helyzetben azt kideríteni, elégséges-e az otthoni ellátás, vagy orvosi kezelésre van szükség.

Vessen véget a műfogsor rémálomnak

2014.06.22

Folyton mozog a műfogsora? Keményebb ételeket nem képes elrágni vele? Készíttetett több műfogsort, de egyik sem illeszkedik pontosan a szájába? Ne adja fel, van megoldás a műfogsorproblémákra! Létezik egy modern technológia, amely révén fájdalommentesen, hosszú távra stabilizálhatja meglévő műfogsorát. Ez az eljárás a Fixfogsor® Protézisrögzítés (www.fixfogsor.hu), amely során extra vékony titán implantátumokkal stabilizáljuk műfogsorát.

Parkinson-kór, a folyamatosan változó betegség

2014.04.08

Április 11. a Parkinson-kór Világnapja A Parkinson-kór fokozatosan előrehaladó idegrendszeri megbetegedés, ami Európában közel 1,2 millió embert érint. Legtöbbször mozgással kapcsolatos panaszok jellemzik, ezek közül legismertebb a nyugalmi állapotban jelentkező remegés. Gyakoriak a mozgáshoz nem köthető panaszok is, mint például fájdalom, alvászavar és hangulatzavarok. A betegséget jelenleg nem lehet meggyógyítani vagy megelőzni, azonban az orvostudomány folyamatos fejlődésének köszönhetően gyógyszeres kezeléssel a tünetek jól kezelhetőek.

A mellrákon túl - speciális mozgásprogrammal

2014.01.27

Ősz óta végre hazánkban is elérhető a mellműtéten átesett nők regenerációját segítő Pink Ribbon speciális program. Az Egyesült Államokból származó mozgásrendszer pilates alapokon nyugszik és a világ számos országában segíti a nőket abban, hogy az operáció után ismét szabadon és fájdalomtól mentesen tudják mozgatni karjaikat, valamint a mellkasi területet. Hazánkba Németh-Tavasz Brigitta pilates oktató hozta el a módszert.

Legyenek felkészültek a daganatos betegek!

2013.12.03

Megújult a www.rakgyogyitas.hu tudományos-ismeretterjesztő és betegtájékoztató portál: az internetes oldal az onkológiai centrumok és a betegszervezetek partnerségével, a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság szakmai támogatásával gyűjt egybe minden információt a daganatos betegségekről úgy, hogy felületén nem jelentet meg egyetlen hirdetést sem.

70 hatékony gyógyszertárban készített gyógyszer

2013.09.11

A „70 hatékony gyógyszertári készítmény” című kiadványban dr. Mike László gyógyszerész mutatja be a patikákban készített, vény nélkül is kapható, az alábbi betegségcsoportra ajánlott gyógyszereket.

Gyanús anyajegyek?- Figyeljünk oda rájuk!

2013.09.11

Anyajegyekkel mindannyian rendelkezünk, a rendszeres szűrésről azonban sokan megfeledkeznek. Pedig a bőrünkön megjelenő változásokat a lehető leghamarabb érdemes bőrgyógyásszal megvizsgáltatni. A gyanús tünetekről, az eltávolítás lehetőségeiről Dr. Csernus Krisztina bőrgyógyász- kozmetológus szakorvost kérdeztük!

Segítséggel könnyebb a sokízületi gyulladás kezelése

2013.08.16

A reumatoid artritiszes (RA) betegek több mint fele nem tud arról, hogy a betegség által okozott ízületi károsodás visszafordíthatatlan – derül ki abból a nemzetközi, reumatoid artritiszben szenvedő betegek körében végzett kutatásból, mely az elmúlt hetekben zárul le. A betegklubok és betegszervezetek sokat tehetnek a tévhitek eloszlatásáért és a betegséggel együtt élők életminőségének javításáért. A 42 országban, az eddigi legtöbb RA-s beteg bevonásával végzett felmérés eredményei szerint azok a betegek, akik tagjai valamely betegszervezetnek, általában többet tudnak a reumatoid artritiszről, és többet is törődnek a saját kezelésükkel, mint azok, akik nem állnak kapcsolatban betegszervezetekkel.

Miért csípősebbek a mai szúnyogok?

2013.05.30

Lehet, hogy az évek szépítik az emlékeket, de annak idején egy-egy lusta szúnyogot nyomtunk el a balatoni szalonnasütések alatt, és nyoma sem volt a mostani agresszív hordáknak. A csípésre rajzoltunk egy keresztet a körmünkkel vagy lemostuk ecettel, és nem is volt semmi probléma. Most elég pár percre kiülni, és viszkető, piros, duzzadt csípések borítják a testünket, a gyerekekéről nem is beszélve.

Teljes élet műfogsorral? Igen, lehetséges!

2013.05.14

Zavarja, hogy folyton mozog a műfogsora? Keményebb ételeket nem tud elrágni vele? Készíttetett több műfogsort, de egyik sem illeszkedik pontosan a szájába? Ne adja fel, van megoldás a műfogsorproblémákra! Létezik egy modern technológia, amely révén fájdalommentesen, hosszú távra stabilizálhatja meglévő műfogsorát. Ez az eljárás a Fixfogsor® Protézisrögzítés (www.fixfogsor.hu), amely során extra vékony titán implantátumokkal stabilizálják műfogsorát.

Életben maradásukért küzdenek

2012.10.30

Október 30-án 16 órakor a Kossuth téren demonstráltak a hepatitis C vírussal (HCV) megfertőzött hemofíliás betegek, megemlékezve két sorstársukra, akik fiatalon estek áldozatul a HCV-nek. A Hemofiliások Baráti Körének több száz fős tagsága arra szeretne választ kapni, mikor gyógyulhatnak meg a hepatitis C fertőzöttségükből, hiszen a számukra a teljes gyógyulás reményét, az életben maradást jelentő új terápiák már léteznek.

Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája